Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
Rich1 Rich1

Rich1 je offline (nepripojený) Rich1

ok
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
pekný deň prajem . Je zaujímave to čo chcete vybudovať .To že budete mať vodu stále v pohybe bude mať iný charakter ako jazierko a stojatá voda.
Ako píšete niektoré veci vám budú zbytočné ako napríklad skymer . Skymer pomáha pozbierať z hladiny vody nečistoty plávajúce ako listy a odkvitnuté kvety zo stromov. Pohyb vody zabranuje prehriatie vody a tak že zelená voda vám nehrozí len ked tak nitíkovyté riasy po krajoch.Zamyslieť sa treba aké rybičky a vodnú rastlinu použijete na lekno a koi kapre môžete zabudnúť. Ako píšete bude tam kvantum vody nad 40 m3 to už by som zaradil do kategórie megajazierko a platí príslovie čím väčšie o to menej starosti.Techniku ktoru budete potrebovať je výkone čerpadlo ktorá prekoná prevýšenie a filter na hrubé nečistoty.
0 0
bohumil bohumil

bohumil je offline (nepripojený) bohumil

Zdravim Azol! Zaujimalo by ma, ze preco neodporucate koi kapre a lekna do jazierka, kde je prudenie vody.
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Písal som že pokiaľ to bude jazierko z kaskádou a bude v ňom prúdiť voda nie je vhodné pre lekna a koi kapre . Na lekno potrebujete stojatú vodu a aj kapre majú radšej kludnu vodu.
0 0
nanyy nanyy

nanyy je offline (nepripojený) nanyy

kadernicka
naaadherne!!!
aj my planujeme vystavbu jazierka na jar a vlastne prerabku celej okrasnej zahradky a hladame niekoho kto by nam s tym vedel poradit.Asi najlepsie nejakeho zahradkara,architekta alebo projektanta...neni tu nejaky taky? Dkujem
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Prosila by som o radu, čo s plávajúcim vodným hyacintom a kosatcom na zimu? Nechať asi nie, vybrať a odložiť do pivnice? Lekná ani iné trávy nevyberám a zatiaľ prežívajú.
0 0
nanyy nanyy

nanyy je offline (nepripojený) nanyy

kadernicka
A co na zimu s rybickami v jazierku ktore ma hlbku cca 50cm?
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Rybičky treba premiestniť na miesto kde môžu oddychovať do jari . Voda by mala mať teplotu do 10 stupňov . Rybičky nerušiť ,nepodávať potravu a poprípade môžte aj zakryť nádrž. Nádrž naplňte z jazierka aby bola kvalita a teplota vody konštantná .
0 0
nanyy nanyy

nanyy je offline (nepripojený) nanyy

kadernicka
Dakejem pekne za radu.A aku hlbku by mala mat ta nadz a ake tozmery? Rybky su tak 10cm velke a je ich asi 10ks.
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
nádrž 250 až 500 litrový postačí a výška 50 až 100 cm .Rybky cez zimu ak majú vodu do 10 stupňov nekrmíme nakoľko sú v polospánku . Nádrž položte tak aby mali čím menej svetla , aj v prírode pod ladom majú podobné podmienky .
0 0
nanyy nanyy

nanyy je offline (nepripojený) nanyy

kadernicka
azol dakujem.mozem sa opytat comu sa venujete ked tomu tak rozumiete?vase rady su profesionalne.
0 0
bohumil bohumil

bohumil je offline (nepripojený) bohumil

Zdravim jazierkovych hobbystov! Dakujem Azol za odpoved na otazku o prudiacej vode z kaskady, pripadne cerpadla. Dovolte mi v poslednom prispevku na temu jazierko poznamenat, ze napriek kaskade v mojom starom jazierku mi v bocnej zone kvitli pat rokov lekna a darilo sa uz treti rok originalnym japonskym KOI. Devatdesiat percent jazierok v Japonsku ma kaskadu s prudenim vody. Ryby prave toto miesto s radostou navstevuju a vyhladavaju. Dovod je zrejmy. S uctou a prianim chovatelskych uspechov bohumil.
0 0
moso moso

moso je offline (nepripojený) moso

Prajem prijemny den.
Zaujmalo by ma ako najlepsie bojovat proti zelenej riase v jazierku. Potreboval by som radu, nakolko kazdy rok cez leto je uplne zelene.
Moje jazierko ma asi 25 kubikov. Mam nan 9000 l cerpadlo, 36 uv lampu a samozrejme aj filter. Mam v nom aj asi 6 korenov lekien ktore zakrivaju asi tretinu plochy a este par rastlin ako vodna meta a pod. Jazierko je ale cely den na slnku a neviem si poradit so spominanou riasou. Vedel by mi niekto poradit som uz z toho zufali.
Za kazdu radu vopred Dakujem!
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Známeho jazierko. Uchýlil mi doň dcérkinu korytnačku keď vyrástla. Tá korytnačka samozrejme.
Naposledy upravil 2009 : 26.01.09 at 17:12
JPEG Image (9599902).jpg  
JPEG Image (9600051).jpg  
JPEG Image (9600599).jpg  
JPEG Image (9601630).jpg  
JPEG Image (9601983).jpg  

JPEG Image (9602481).jpg  
JPEG Image (9617326).jpg  
JPEG Image (9616519).jpg  
JPEG Image (9615639).jpg  
JPEG Image (9615226).jpg  

JPEG Image (9613502).jpg  
JPEG Image (9613342).jpg  
JPEG Image (9612702).jpg  
JPEG Image (9611841).jpg  
JPEG Image (9611672).jpg  

JPEG Image (9611493).jpg  
JPEG Image (9610978).jpg  
JPEG Image (9610801).jpg  
1/1
0 0
sisa1307 sisa1307

sisa1307 je offline (nepripojený) sisa1307

nadhera!!!!!
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň prajem . To že na jazierko vám svieti slniečko určite nie je problém . Skúsme spolu nájsť problém. Potrebujem vedieť čo ste použili na výstavbu,/beton,fólia ,plast,/ či máte štrk na dne kde sa môžu usadiť baktérie ktoré prispievajú k prirodzenému kolobehu,ako často meníte vodu / nedoporučuje sa /kolko máte rýb v jazierku a ich veľkosť ,ako často a čím krmíte,PH hodnota vody veľkosť filtra , či sa vám behom dvoch hodín otočí množstvo vody cez UV, /opačnom prípade riasy sa vedia rozmnožiť .
0 0
dodo g dodo g

dodo g je offline (nepripojený) dodo g

Ja sa pripájam mojím jazierkom, ktoré poteší nielen na jar ale aj uprostred zimy. A pritom celé ma vyšlo asi na 150 eur.Samozrejme bez koi kaprov lekien atď. Ale pohlad naň ma vždy poteší.
Naposledy upravil dodo g : 05.03.09 at 16:11 Dôvod: pridať prílohy
02062008(002).jpg  
02062008(003).jpg  
02062008(004).jpg  
1/1
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Jarná príprava jazierka ,výmena filtračných prísad carbo,ceramo,zeolit,fibro a samozrejme štartovacie baktérie , spustenie UV filtra a a čerpadla . Jazierko zatiaľ bez rýb a ešte pred vyčistením pomocou vysávača.
P21-03-09_11.45.jpg  
P21-03-09_11.46[01].jpg  
P21-03-09_11.47.jpg  
1/1
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Dobry den, neviem, ci som trafil presne temu, ale snad mi poradite. Na chalupe mame pri potoku zamokrenu zahradu 20x100 metrov. Kedze hladina vody v studni v strede zahrady je priblizne 50cm pod urovnou pody, napadlo nas vybudovat v zahrade mensi rybnik, zhruba 10x20 metrov, hlbka do 3 metrov. Pozemok bude oploteny.

Na konci zahrady tecie potok, v upravenom koryte, hladina potoka je zhruba 1,5 m pod urovnou terenu.

Zial, po dvoch dnoch hladania na internete som nasiel iba informacie o malych plastovych a foliovach jazierkach, my vsak uvazujeme len o cisto prirodnej "jame" ktora by sluzila na odvodnenie celeho pozemku, samozrejme, radi by sme boli, keby sa z nej postupne nestal akysi septik... ale zase nieje moznost nechat tam cely rok bezat nejake cerpadla a filtre.

Prvy problem, ktory ma napada je, ako sa pri zemnych pracach zachova spodna voda? Je realna sanca, ze hladina ostane na priblizne rovnakej urovni? alebo sa moze stat, ze nakoniec budeme mat len velku jamu s blatom na dne?

Zatial vobec netusime, ake je pod zahradou podlozie, ale kedze je to tesne pri potoku, predpokladam silnu vrstvu cernozeme a potom nejaky il.

V pripade, ze by spodna voda ostala na rovnakej urovni, vznikla by nam vodna nadrz uz spomiananych parametrov. Existuje realna sanca udrzat tam nejaky vyrovnany ekosystem pomocou rastlin a zivocichov, bez nakladnych elektrickych zariadeni?

Za pripadne rady a podnety vopred dakujem, na doplnujuce otazky odpoviem.

Ivan
0 0
wishwik wishwik

wishwik je offline (nepripojený) wishwik

Prosím vás, viete mi niekto poradiť ako stanoviť vhodný rozmer fólie? Mám dilemu, lebo ak som jazierko premeriaval nitkou, cez maximálne šírky, teda po dne... tak mi vyšlo, že je potrebných 25m2 fólie. Keď som to meral spôsobom širka+2x hĺbka+50cm okraj a tak isto dĺžku. Tak mi vyšlo, že je potrebných 35m2. Ktorý údaj je podľa vás pravdivejší? Ako ste vy počítali koľko fólie potrebujete kúpiť?Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať