Zavrieť

Porady

Zahradne jazierko

azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Chcel by som ponuknuť svoje vedomosti. Pokial niekto si chce zriadiť zahradne jazierko velmi rád poradím bezplatne a radostou nech máme pekne okolie .
Naposledy upravil kopretinka : 23.03.15 at 08:38
Usporiadat
tomas3 tomas3

tomas3 je offline (nepripojený) tomas3

Preposielam Vám foto môjho jazierka
Snímka045.jpg  
Snímka016.jpg  
Snímka010.jpg  
Snímka019.jpg  
Snímka048.jpg  

1/1
0 0
facet facet

facet je offline (nepripojený) facet

Ja by som uvítal radu ako resp. akými prostriedkami udržiavať otvor v zamrznutej hladine jazierka v zime. Mám jazierko hlboké 1,3 m, obsahu 4000 litrov a mám v ňom rybky. Minulý rok som pracne vysekával dieru do ľadu. Viem, že to nie je moc vhodné. Pozeral som na nete, existuje plavák s malým čerpadielkom, ktoré čerpá teplejšiu vodu z dna a tým by okolo plaváka voda nemala zamrznúť. No, ale tým dôjde k ochladzovanie vody pri dne jazierka a nebude to rybkám vadiť? A potom, do akej teploty mínusovej teploty vzduchu dokáže tento plavák udržať dieru v ľade. Minulú zimu som mal na hladine ľad hrubý asi 15 až 20 cm. Ak má niekto skúsenosti s týmito plavákmi, alebo pozná iné spôsoby, poraďte mi prosím.
0 0
111aida 111aida

111aida je offline (nepripojený) 111aida

podnikavá baba
naozaj krasne.. hladam nejaku inspiraciu n aprerobenie humna-stodoly.
neviete poradiť?
0 0
kufer kufer

kufer je offline (nepripojený) kufer

Chcel by som vybudovať záhradné jazierko rozmerov cca 4x2,5m, hlboké asi 1,2m. Nemám v blízkosti tečúcu vodu. Napájané by bolo zo studne. Choval by som v ňom rybky a krytnačky. Chcel by som dosiahnuť biotop, aby sa nemusela používať chémia a filtrácia. Preto by som sa chcel poradiť, ako dosiahnuť takýto stav a tiež aké stavebné materály použiť.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pri takomto rozmere bude problém vytvoriť rovnováhu.
V každom prípade si treba uvedomiť že potrbujete 2/3 plytčín osadených rastlinami, ktoré vám umožnia tú rovnováhu vytvoriť. Pretože práve rastliny vytvárajú rovnováhu. Až keď bude táto rovnováha vytvorená môžete do ekosistému pomaly pridať živočíchy tak aby sa rovnováha nenarušila.
Prvý rok by som do takéhoto jazierka ryby a korytnačky nedával, pretože svojimi výkalmi spôsobia bujný rast rias a planktónu, najmä v teplých mesiacoch a budete mať zelenú stoku a nie pekné jazierko. Rastliny ešte nebudú rozrastené a uchytené a tak nebudú stíhať odbúrať dusíkaté látky z vody.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Používaj vyhľadávač, pred založením novej témy

http://www.porada.sk/t54332-zahradne-jazierko.html
0 0
dada1968 dada1968

dada1968 je offline (nepripojený) dada1968

Ahoj, milovníci jazierok.Dnes som bola pri jazierku a neviem sa dočkať teplejšieho počasia.Jazierko prežilo zimu bez úhony,akurát vymrzli niektoré rastlinky a ešte som nevidela rybky/hádam to prežili/.Chcela by som vediet,či može ostat stará voda, alebo ju treba vymenit,alebo len dat chémiu.Dakujem a teším sa na novú sezonu
0 0
fery fery

fery je offline (nepripojený) fery

Ja mám po zime vodu v jazierku (asi 12m3) v pohode, nie je dôvod ju meniť. Chémiu žiadnu nepoužívam, keď sa trocha viacej oteplí, tak spustím filtráciu a UV lampu. A zatiaľ sa mi zdá, že prežili aj všetky vodné rastlinky... Len asi 5-6 malých karasov neprežilo, ostatní sa ale majú k svetu a už aj prijímajú potravu. Cez zimu im "vyhladlo"...
0 0
ivanečko ivanečko

ivanečko je offline (nepripojený) ivanečko

Ja mám jazierko 5m3, zmizlo mi cca 40 cm vody (asi odpar), mám tam 6 KOI a objavili sa tem ešte 3 ks karasov , ktorí sa pri jesennom výlove niekde schovali.
Tajne som dúfal, že vláknitá riasa zo stien jazierka opadá (mám betónové jazierko), no zdá sa, že zase budem musieť použiť cirokovú kefu na jej odstránenie. Voda je po zime nádherne čistá , už len nech sa oteplí.
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Za pár dni to vybuchne a môžeme začať plniť svoje sny :-)
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
to je v poriadku že už rybky ožívajú , ale pokiaľ voda nebude mať 10 stupňov tak im nepodávajte potravu .
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň Ivanečko . To že sa vám odparilo niekoľko litrov vody je v poriadku stačí doplniť vodu . Čo sa týka rias ja som tiež uvažoval že vyberiem ploché skaly ktoré mám uložené na fólii a vydrhnem kefou , aby som odstránil riasy ktoré sa tak silno prilepili že ani jazierkovy vysavač nedokáže vyriešiť môj problém . Nechal som sa presvedčiť že môj problém sa dá vyriešiť jednoducho pomocou FIAP Algoxan prípravok potvrdzuje už roky svoju účinnosť pri ničení rias. Ničí bunkové memrány vláknitých rias čím ich okamžite zabíja.
# granulát je určený k posypu miest s výskytom vlasových rias
# uvoľňujúci sa kyslík spoľahlivo ničí riasy, uvoľňuje ľahké nánosy bahna a nečistôt
# vďaka uvoľňovanému kyslíku zvyšuje biologickú rovnováhu v jazierku
# neobsahuje žiadne škodlivé látky a je dobre znášaný rybami
# granulát sa rovnomerne rozsype na miesta, kde rastú riasy. Ničí taktiež riasy na kameňoch a vodopádoch
# dávkovanie: 30-50g / m2
Zatial som ho neaplikoval voda musí mať teplotu 15 stupňov aby prostriedok bol účinný . Po aplikácii Vám napíšem výsledok.
0 0
fery fery

fery je offline (nepripojený) fery

Prajem pekný deň! Minulý rok mi kuna značne zdecimovala mladých karasov. Bolo ich asi 300 a zostalo možno tak 100. Nejaký čas mi trvalo, kým som zistil, že čo mi chodí plieniť jazierko. NIKDY som nenašiel žiadne stopy až na zmrzačené a uhynuté rybky. Vždy boli zvyšky rybiek vo vode, takže mačka to nebola. Na radu poľovníka som nastavil pascu (klietku). 2x sa chytili mačky ale tretí úlovok bola kuna skalná. Myslel som si, že bude pokoj ale tento rok to POKRAČUJE! Pascu som opäť nastavil, chytila sa mačka a 2x ježko. A asi kuna opäť lovila, našiel som uhynuté rybky. Nemáte niekto "definitívne" riešenie tohoto problému? Psa nechcem. Sused má bígla a ten, keď niečo loví (potkana), tak má celú záhradu ako po bombardovaní! Rozmýšľal som nad nejakým elektrickým ohradníkom, ktorý by som zapínal na noc... Nechcem votrelcov za každú cenu likvidovať, stačí keď pôjdu loviť inde. Ďakujem!
DSCF2662.JPG  
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pár fotiek zo začiatku sezóny 2010 . Pozdravujem nadšencov zahradných jazierok :-) a vela krásnych chvíl prajem Arvay Zoltán
DSCI0004.jpg  
DSCI0002.jpg  
DSCI0005.jpg  
DSCI0011.jpg  
DSCI0009.jpg  

1/1
2 0
ivanečko ivanečko

ivanečko je offline (nepripojený) ivanečko

Ďakujem za radu, rád si počkám na výsledok. Žena už jazierko vydrhla kefou, uvidime ako rýchle začne vláknitá riasa narastať. Ak sa Vám prípravok osvedčí, skúsime ho. Celý predminulý rok som bez UV lampy zápasil so zelenou vodou.Vtedy samozrejme nemala vláknitá riasa dostatok svetla pre svoj rast a steny boli holé. Nakoniec som UV lampu začal používať, voda zostala krásne čistá, no vzápätí začala narastať vláknitá riasa a bojujeme zase s ňou. Ale aj tak sa už tešíme z ďalšej sezóny, ako nám kapre porastú, lekná vykvitnú, mačka spadne do vody a podobne.
0 0
brtan brtan

brtan je offline (nepripojený) brtan

Ahojte. Prečítal som celú diskusiu od začiatku, našiel som mnoho vzácnych rád. Ďakujem najmä pánovi AZOL za všetky rady...
Tento rok sa chystám tiež vystavať jazierko s tým, že voda bude cirkulovať zo svahu s prevýšením cca 2,5m. Jazierko nechcem veľké, kruhového tvaru priemer cca 2m, hĺbka cca 80-100cm. Rybičky zatiaľ neplánujem. Keďže celý pozemok mám čistú skalu, vydoloval som aspoň takúto jamu. Pretože sú tam ostré skaly, chcem urobiť betónové lôžko, vystlať textíliou, dať fóliu. Podobne ako viacerím sa mi nepáči, keď vidno fóliu, preto mám myšlienku celé vyložiť kameňom ukladaným opäť do betónu. Od rohu kaplnky (ten žltý domček ) chcem opäť do betónu naukladať kamene a vytvoriť kaskádu po ktorej bude voda stekať do jazierka. Do jazierka chcem nasadiť rastliny, aby to celé pôsobilo čo najviac prirodzene...
Celé toto bude zakomponované do skalky po celom svahu.
Prosím o radu, či tie rozmery sú dostatočné aby voda nebola špinavá (veľa priestoru tam nemám), aké technické zariadenie by bolo na to najvhodnejšie ,ale najmä, či tá myšlienka s betónom je vhodná.
Vopred ďakujem za rady.
05052010452.jpg  
05052010454.jpg  
1/1
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
Pekný deň prajem. Reagujem na Váš príspevok.
Som rád ak aj Vám môžem poradiť . Prajem Vám pevné nervy a veľa úspechov je dobre sa pred výstavbou poradiť prípadne naštudovať niečo ohľadom jazierka . Píšete že nemôžete vybudovať väčšie jazierko máte k dispozícii len 2 metrový priemer . Ak zoberieme že jazierko bude mať oblé tvary a hlboké bude 1,50 metrov / ideálna hlbka ak chcete prezimovať rybky a rastlinky, v metrovej hlbke ma voda najlepšiu kvalitu a 4 stupňovú vodu v zime / možno že bude mať cca 3 m 3 . Ideálne by bolo ak by ste vedeli vytvoriť jazierko z objemom minimálne 5 m3 . Jazierková chémia je balená na 5 tisíc litrov a tak by ste mali jednoduchšie dávkovanie . Nevýhodou malých jazierok je aj prehrievanie sa vody čo spôsobuje zakvitnutie vody / zelená voda / .
Na vybudovanie chcete použiť fóliu čo kvitujem , lebo má ideálne vlastnosti a dlhšiu životnosť. Pri zaobstaraní kvalitnej fólii FATRA z UV filtrom cena cca 5 € alebo štrkovou štruktúrou cca 8 € za m2 síce za investujete viac , ale nebudete to časom banovať. Po vykopaní jamy ostré hrany odsekáte nasypete jemný navlhčený piesok potom poukladáte hrubú geotextíliu a nato položíte fóliu .Na ukladanie fólie si zavolajte firmu ktorá vám na mieste podľa tvaru zlepí fóliu a nebudete mať škaredé záhyby a samozrejme ušetríte aj na množstve fólii . Ja osobne by som už na fóliu nebetónoval . Na dno sa posype štrk v hrúbke cca 10 cm potom poukladáte väčšie kamene a a postupne volne vyložíte s plochými kamienkami a zakryjete fóliu bez použitia lepidla alebo betónu . Na záver Vás ešte chcem upozorniť pri kúpe jazierkovej techniky si pamätajte na saciu výšku a zaobstarajte si výkone čerpadlo , S pozdravom Arvay Zoltán
0 0
azol azol

azol je offline (nepripojený) azol

hasič
pár fotiek 8.5.2010 nie len jazierko
DSCI0002.jpg  
DSCI0004.jpg  
DSCI0006.jpg  
DSCI0011.jpg  
DSCI0012.jpg  

DSCI0017.jpg  
DSCI0021.jpg  
DSCI0025.jpg  
DSCI0027.jpg  
DSCI0029.jpg  

DSCI0035.jpg  
1/1
2 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

alchstuip Pozri príspevok
No ak sa to podari, urcite sa pochvalim :-)
Zdravím, tak ako ste pokročili s rybníkom? Keď som si prečítal Váš prvý príspevok na tému, tak som zostal milo prekvapený, pretože presne rovnaký problém riešim aj ja teraz, a púšťam sa do toho pomaly a s obavami. Za záhradou mi tečie neudržiavaný potok, ktorý sa rozlial aj na môj pozemok a vytvoril tam niekoľko ramien. Tento úsek pozemku je trvalo zamokrený, na mnohých miestach stojí voda a nedá sa tam stupiť. Ide o celoročný, nie sezónny stav. Takže tam chcem vykopať prirodzený rybníček, ktorý poslúži v prvom rade na odvodnenie pozemku a samozrejme chcem aby tam bol fungujúci biotop so svojím osadenstvom a živočíchmi. Samozrejme žiadne informácie o rybníkoch bez fólie a techniky na nete nie sú, preto veľmi privítam akékoľvek info od človeka, ktorý si tým už prešiel. Momentálne riešim problém s bagrovaním, pretože teraz na jar som oslovil už 3 bagristov, no nikto sa k tomu nehrnie, keďže ide o zamokrenú pôdu. Neviem potom čo s podložím, či ho nechať prirodzené (pôda a bahno sa bude na dne usádzať a pri každom zásahu sa voda zakalí) alebo dno vysypať okruhliakmi, aký sklon stien dať a pod. Problémov je dosť preto ocením každú radu, za ktorú vopred ďakujem. Takže rybníčeniu zdar .
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Zdravim aj ja,

u nas v rybniku uz panuje culy zivot, nasada malych kaprikov prezila zimu, hladina sa nam postupne stabilizovala, max hlbka je momentalne nieco okolo 3 metre. Momentalne riesime este problem s nejakym sposobom prepadu do nedalekeho potoka. Co sa tyka brehov a dna, zatial to mame bez uprav, na brehy zasejeme travu a zasadime nejake rastliny, ktore to korenmi budu stabilizovat, kedze ten nas rybnik ma velkost 10 x 20 metrov, tak nejake upravy dna ani neplanujeme. Jednu cast brehu chceme vylozit kamenmi, urobit tam take male nabrezie a miniaturne molo, aby sa dalo trosku poprechadzat nad vodou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať