Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ckv Pozri príspevok
Zdravim, chcem si overit, ako zauctovat:
- vklad 5000.- ako zakladne imanie jednoosobovej s.r.o. do pokladne
je 411/211?
- prevod tychto penazi neskor na ucet uz len 261/211? áno
- musi byt vzdy zostatok na ucte alebo pokladni 5000.-, teda minimalne vo vyske ZI ......nie
alebo je mozne ich pouzivat na chod s.r.o.? áno
Niekde som citala, ze to nie je problem a uctuje sa potom pohyb
uz normalne na 500/211 alebo 221,
len ucet 221 nesmie byt nizsi,.....ak sa peniaze minú. zak 221 môže s povolením banky prejsť aj do debetu
ale to nevadi, ze fyzicky by takato vyska penazi uz neexistovala?
Dakujem
účtovanie založenia firmy si pozri v predch.príspevku. V prevej odrážke máš chybu 211/411 - príjem
zvyšok v texte.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ckv Pozri príspevok
Zdravim, chcem si overit, ako zauctovat:
- vklad 5000.- ako zakladne imanie jednoosobovej s.r.o. do pokladne
je 411/211?
- prevod tychto penazi neskor na ucet uz len 261/211?
- musi byt vzdy zostatok na ucte alebo pokladni 5000.-, teda minimalne vo vyske ZI alebo je mozne ich pouzivat na chod s.r.o.?
Niekde som citala, ze to nie je problem a uctuje sa potom pohyb
uz normalne na 500/211 alebo 221,
len ucet 221 nesmie byt nizsi,
ale to nevadi, ze fyzicky by takato vyska penazi uz neexistovala?
Dakujem
V účtovníctve firmy
- na účte 221 musí byť suma totožná v danom čase so zostatkom na bankovom výpise;
- na účte 211 musí byť suma totožná s hotovosťou v pokladni;
to znamená, všetky hotovostné výdavky zaúčtovať xxx/211;
na účet do banky odviesť sumu potrebnú na bezhotovostné úhrady.
ZI slúži na financovanie prevádzky do času, kým firma obdrží prvé príjmy za predaj tovaru alebo poskytnuté služby.
2 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

Dakujem pekne,
naozaj v predchadzajucich prispevkoch je to pekne popisane, len uz som nemala sil studovat do konca.
Tym zostatkom vo vyske min. 5000.- som myslela samozrejme 411,
nie 2... - je to dobre?
0 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

Potrebovala by som poradiť - začiatkom buduceho roka zakladáme s.r.o. Budú tam 3 spoločníci: pomer 2:1:1. ZI 5000 eur. Spoločník, ktorý má 50% podiel má budovu, v ktorej bude sídlo spoločnosti. On ju však nevkladá do ZI. časť budovy chce prenajať tejto novej s.r.o. Pri založení a podaní návrhu na OR stačí jeho list vlastníctva a súhlas so sídlom. A až potom si v roku 2011 spíšeme nájomnú zmluvu na xy eur. Netreba to potom upravovať dakde na OR? Alebo rovno pri návrhu už mať nájomnú zmluvu. Lenže nie je nezakonne že jeden spoločník bude firme iba prenajímať budovu? Dakujem za odpoved
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie nie je nezákonné. vyžaduje sa súhlas vlastníka, čo budeš mať vyriešené.
nevidím v tom, čo je v zadaní, žiadny problém.
0 0
inguska08 inguska08

inguska08 je offline (nepripojený) inguska08

Kejka, prosím Vás nemôžte sa mi pozrieť na dnešný príspevok? Je to tiež ohľadom ZI. Prosím prosím
0 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

takže ako by som to mala urobiť? Do návrhu na OR len súhlas vlastníka a nájomnú zmluvu až potom alebo rovno od začiatku už pri návrhu do OR mať nájomnú zmluvu? dakujem za odpoved
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
inguska08 Pozri príspevok
Kejka, prosím Vás nemôžte sa mi pozrieť na dnešný príspevok? Je to tiež ohľadom ZI. Prosím prosím
.hm a kde? treba dať aspoň link, nie?
mirkoooo Pozri príspevok
takže ako by som to mala urobiť? Do návrhu na OR len súhlas vlastníka a nájomnú zmluvu až potom alebo rovno od začiatku už pri návrhu do OR mať nájomnú zmluvu? dakujem za odpoved
súhlas vlastníka plus LV, NZ do OR už netreba.
0 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

ďakujem kejka. Urobim suhlas vlastníka + LV (stačí z katastra na internete?). všetko tuším po 2krat. Najomnu zmluvu si urobime až na budúci rok: prenajimateľ bude spoločník s 50% a nájomnca bude s.r.o. Tak?
No už riešim ďalší problém: firma chce byť dobrovoľným platcom DPH. Nakup softvéru - účtovnícky program + kolky, poplatky, atď. Hľadám info ohľadne toho či si môže z nich uplatniť DPH alebo nie, ale som z toho mimo
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Firmu s.r.o. chcu zalozit 3 ludia. Jeden bude majitel aj konatel a dvaja budu zapisany len ako konatelia. Na to aby firma mohla vzniknut treba nejake skolenia absolvovat.
Moze ist do zriadovacich nakladov suma za skolenie na vsetkych 3-och, alebo len na majitela?
Dakujem
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mirkoooo Pozri príspevok
ď...................... Urobim suhlas vlastníka +všetko tuším po 2krat. Najomnu zmluvu si urobime až na budúci rok: prenajimateľ bude spoločník s 50% a nájomnca bude s.r.o. Tak?
No už riešim ďalší problém: firma chce byť dobrovoľným platcom DPH. Nakup softvéru - účtovnícky program + kolky, poplatky, atď. Hľadám info ohľadne toho či si môže z nich uplatniť DPH alebo nie, ale som z toho mimo
.................LV (stačí z katastra na internete?). Nestačí, musí byť pre právne účely, t.j. aj s kolkami.
Dobrovoľný PLATITEĽ DPH nie platca. Áno môže byť, treba si podať registráciu.
Nákup SW od platiteľa po dátume registrácie - áno, odpočíta DPH, ak bude mať faktúru so všetkými náležitosťami.
SRO bude účtovnícka firma?
Ak áno, tak trochu blbý začiatok......
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kvietocek Pozri príspevok
Firmu s.r.o. chcu zalozit 3 ludia. Jeden bude majitel aj konatel a dvaja budu zapisany len ako konatelia. Na to aby firma mohla vzniknut treba nejake skolenia absolvovat.
Moze ist do zriadovacich nakladov suma za skolenie na vsetkych 3-och, alebo len na majitela?
Dakujem
naozaj? Načo budú vo firme traja konatelia? No ale budiž. Asi nejaká maxifirma.
Ak však je jeden spoločník, tak len on je zakladateľ - takže firmu nezakladajú 3 ľudia,. ale len jeden človek

Nemáš to nejako dopletené?

A školenia? asi nie, ved si treba vybrať spôsobilých ľudí na konanie v mene sro.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
KEJKA Pozri príspevok
naozaj? Načo budú vo firme traja konatelia? No ale budiž. Asi nejaká maxifirma.
Ak však je jeden spoločník, tak len on je zakladateľ - takže firmu nezakladajú 3 ľudia,. ale len jeden človek

Nemáš to nejako dopletené?

A školenia? asi nie, ved si treba vybrať spôsobilých ľudí na konanie v mene sro.

Konateľmi spoločnosti s ručením obmedzeným sú
spravidla jej spoločníci
, čiže osoby, ktoré vložili svoje
vklady do spoločnosti a podieľajú sa na jej riadení.
Konateľom s.r.o.
môže byť aj tretia osoba (osoba,
ktorá do spoločnosti nevložila kapitál). Konatelia
tvoria štatutárny orgán, ktorý je spoločnosť povinná

vytvoriť. Počet konateľov nie je obmedzený.

Inak sa opytam. Firmu zalozia (vratane vkladov) 3 ludia. Na to aby zalozili firmu potrebuju ziskat papiere (potrebne na podnikanie) - a to bez skolenia nejde. Je mozne sumu z tohto skolenia zahrnut pre vsetkych 3-och do zriadovacich nakladov?

a do zriadovacich nakladov ide vsetko co potrebujeme na vznik spolocnosti......
mozem teda aj skolenia dat do nakladov?
Naposledy upravil Kvietocek : 02.03.11 at 18:58
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemusíš zvýrazňovať, ja tomu rozumiem.
ale konateľ ak je iba konazeľ, nevloží peniaze do ZI firmy, teda nie je spoločník. /mám zvýrazniť?/
ak vloží peniaze do ZI, tak je spoločník.
Spoločník nemusí byť konateľ, ale môže.
Konateľ môže byť iba konateľ alebo aj spoločník - vtedy však musí vložiť peniaze do ZI....a sme zasa na začiatku.
a tvoje zadanie tomu odporuje-a aj tvojej zvýraznenej citácii
Firmu s.r.o. chcu zalozit 3 ludia. Jeden bude majitel aj konatel a dvaja budu zapisany len ako konatelia.
takže znova
Firmu s.r.o. chcu zalozit 3 ludia..teda všetci vložia peniaze do ZI spoločnosti, teda všetci traja budú spoločníci
Jeden bude majitel aj konatel ....OK
dvaja budu zapisany len ako konatelia.teda to budu zasa nejakí dalsí dvaja mimo troch spoločníkov? len konatelia?
takže to už mám 5 ľudí v jednej firme, z ktorých ani jeden zatiaľ nemá oprávnenie, aby sro získala živn.list na to, čo chce mať v predmete činnosti.
fúúúúúúha...... na Slovensku je to tak, no comment.

no a k tej otázke - pokiaľ hocikto z tých zúčastnených najskôr musí absolvovať školenie, tak je to jeho súkromná vec, s sro to nemá nič spoločné a určite to nepatrí do zriaďovacích výdavkov spoločnosti.
ešte malá rekapitulácia:
A....spoločník, nie konateľ
B....spoločník, nie konateľ
C....spoločník, aj konateľ
D....iba konateľ, nie spoločník
E.... iba konateľ, nie spoločník

iné mi z toho tvojho zadania nevychádza.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Prepač to je skopirovany text takze ja osobne som to nezvyroznovala
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Firmu s.r.o. zalozia 3 spoločnici (3 vklady od kazdeho jeden), tito 3 spolocnici budu zaroven aj konatelmi (Statutarnym organom spolocnosti).
Znovu sa opytam mozu potrebne skolenia ist do "zriadovacich nakladov" ?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
KEJKA Pozri príspevok
nemusíš zvýrazňovať, ja tomu rozumiem.
ale konateľ ak je iba konazeľ, nevloží peniaze do ZI firmy, teda nie je spoločník. /mám zvýrazniť?/
ak vloží peniaze do ZI, tak je spoločník.
Spoločník nemusí byť konateľ, ale môže.
Konateľ môže byť iba konateľ alebo aj spoločník - vtedy však musí vložiť peniaze do ZI....a sme zasa na začiatku.
a tvoje zadanie tomu odporuje-a aj tvojej zvýraznenej citácii
Firmu s.r.o. chcu zalozit 3 ludia. Jeden bude majitel aj konatel a dvaja budu zapisany len ako konatelia. to je jeden pripad
takže znova
Firmu s.r.o. chcu zalozit 3 ludia..teda všetci vložia peniaze do ZI spoločnosti, teda všetci traja budú spoločníci
Jeden bude majitel aj konatel ....OK nie vsetci 3-ja budu majitelia (spoločnici) aj konatelia
dvaja budu zapisany len ako konatelia.teda to budu zasa nejakí dalsí dvaja mimo troch spoločníkov? len konatelia? žiadny dvaja navyše
takže to už mám 5 ľudí v jednej firme nie stale len 3 ludia, z ktorých ani jeden zatiaľ nemá oprávnenie, aby sro získala živn.list na to, čo chce mať v predmete činnosti. a na to treba prave to skolenie
fúúúúúúha...... na Slovensku je to tak, no comment.

no a k tej otázke - pokiaľ hocikto z tých zúčastnených najskôr musí absolvovať školenie, tak je to jeho súkromná vec,nie je to celkom pravda s sro to nemá nič spoločné a určite to nepatrí do zriaďovacích výdavkov spoločnosti.
ešte malá rekapitulácia:
A....spoločník, nie konateľ
B....spoločník, nie konateľ
C....spoločník, aj konateľ
D....iba konateľ, nie spoločník
E.... iba konateľ, nie spoločník

iné mi z toho tvojho zadania nevychádza.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kvietocek Pozri príspevok
Firmu s.r.o. zalozia 3 spoločnici (3 vklady od kazdeho jeden), tito 3 spolocnici budu zaroven aj konatelmi (Statutarnym organom spolocnosti).
Znovu sa opytam mozu potrebne skolenia ist do "zriadovacich nakladov" ?
nemôžu.
takže napokom sú predsa len traja majitelia a zároveň konatelia.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
a preco nemozu? Ved su to take iste "zriadovacie" naklady ako napr. notarske poplatky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať