Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Ešte podotázočka. Na rezervný fon musí byť založený zvlášť účet v niektrej banke?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

bredikova
Ešte podotázočka. Na rezervný fon musí byť založený zvlášť účet v niektrej banke?
nie - nemusí.
0 0
Melinda Melinda

Melinda je offline (nepripojený) Melinda

Ešte jedna otázka. Keďže nevytvára sa zvlášť bankový účet na rezervný fond, ako zaúčtujem tvorbu rezervného fondu pri založení s.r.o.? (V spoločenskej zmluve je napísané, že spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Melinda
Ešte jedna otázka. Keďže nevytvára sa zvlášť bankový účet na rezervný fond, ako zaúčtujem tvorbu rezervného fondu pri založení s.r.o.? (V spoločenskej zmluve je napísané, že spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku).
Podľa §67 ods.2 2.veta Obch.zákonníka "RF možno tvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií", t.j. nie je to povinnosť ale možnosť. Ak je to uvedené v spoločenskej zmluve, tak sa to stalo povinnosťou a teda spoločníci by mali doplatiť potrebnú sumu. Potom zaúčtuješ:
predpis 353/417; splatenie: 211,221/353.
Naposledy upravil liba2 : 09.02.07 at 08:16
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Pokúšala som sa nájsť odpoveď na svoju otázku, ale nepodarilo sa mi...
Nejako v tom nemám jasno a preto prosím o radu.
Prebrala som účtovníctvo s.r.o., ktorá vytvorila RF z kapitálových vkladov, zaúčtovaný na účte 417.
Ďalej vytvárala a dopĺňala aj RF zo zisku a účtovala na účte 421. Takže má v účtovníctve dva účty na RF.
Moja otázka znie:
1./ Treba zostatok účtu 417 preúčtovať na účet 421? Ak áno, na základe čoho? Alebo sa tento zostatok iba prenáša z roka na rok?
2./ RF sa tvorí do výšky 10 % zo ZI. Ale v tomto prípade porovnávam ktoré účty?
Myslí sa len stav na účte 421? Alebo stav na obidvoch účtoch spolu?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111
Pokúšala som sa nájsť odpoveď na svoju otázku, ale nepodarilo sa mi...
Nejako v tom nemám jasno a preto prosím o radu.
Prebrala som účtovníctvo s.r.o., ktorá vytvorila RF z kapitálových vkladov, zaúčtovaný na účte 417.
Ďalej vytvárala a dopĺňala aj RF zo zisku a účtovala na účte 421. Takže má v účtovníctve dva účty na RF.
Moja otázka znie:
1./ Treba zostatok účtu 417 preúčtovať na účet 421? Ak áno, na základe čoho? Alebo sa tento zostatok iba prenáša z roka na rok?
2./ RF sa tvorí do výšky 10 % zo ZI. Ale v tomto prípade porovnávam ktoré účty?
Myslí sa len stav na účte 421? Alebo stav na obidvoch účtoch spolu?
Vyjadrite aspom svoj názor, prosím.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111
Pokúšala som sa nájsť odpoveď na svoju otázku, ale nepodarilo sa mi...
Nejako v tom nemám jasno a preto prosím o radu.
Prebrala som účtovníctvo s.r.o., ktorá vytvorila RF z kapitálových vkladov, zaúčtovaný na účte 417.
Ďalej vytvárala a dopĺňala aj RF zo zisku a účtovala na účte 421. Takže má v účtovníctve dva účty na RF.
Moja otázka znie:
1./ Treba zostatok účtu 417 preúčtovať na účet 421? Ak áno, na základe čoho? Alebo sa tento zostatok iba prenáša z roka na rok?
2./ RF sa tvorí do výšky 10 % zo ZI. Ale v tomto prípade porovnávam ktoré účty?
Myslí sa len stav na účte 421? Alebo stav na obidvoch účtoch spolu?
Posúvam...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Anja111
Pokúšala som sa nájsť odpoveď na svoju otázku, ale nepodarilo sa mi...
Nejako v tom nemám jasno a preto prosím o radu.
Prebrala som účtovníctvo s.r.o., ktorá vytvorila RF z kapitálových vkladov, zaúčtovaný na účte 417.
Ďalej vytvárala a dopĺňala aj RF zo zisku a účtovala na účte 421. Takže má v účtovníctve dva účty na RF.
Moja otázka znie:
1./ Treba zostatok účtu 417 preúčtovať na účet 421? Ak áno, na základe čoho? Alebo sa tento zostatok iba prenáša z roka na rok?
2./ RF sa tvorí do výšky 10 % zo ZI. Ale v tomto prípade porovnávam ktoré účty?
Myslí sa len stav na účte 421? Alebo stav na obidvoch účtoch spolu?
Zostatok na účte 417 len deklaruje skutočnosť ktorá sa stala pri založení sro. Nič s tým nerob.
Pri posudzovaní vytvoreného ZRF sa berú do úvahy obidva účty spolu.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

liba2
Zostatok na účte 417 len deklaruje skutočnosť ktorá sa stala pri založení sro. Nič s tým nerob.
Pri posudzovaní vytvoreného ZRF sa berú do úvahy obidva účty spolu.
Ďakujem a oceňujem.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

prosím vás a keď si spravím tu počiatočnú súvahu k dňu zápisu s.r.o....predkladam ju aj na DÚ...a pri prvom daňovom priznaní píšem aj začiatočné stavy na súvahu??? a ešte sa chcem spýtať...keď v roku 2006 mám len zriaďovacie výdavky na 518, tak s.r.o. vykazuje stratu??? alebo ako to mam spraviť..ďakujem vám veľmi pekne
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

xoxolushka Pozri príspevok
prosím vás a keď si spravím tu počiatočnú súvahu k dňu zápisu s.r.o....predkladam ju aj na DÚ...a pri prvom daňovom priznaní píšem aj začiatočné stavy na súvahu??? a ešte sa chcem spýtať...keď v roku 2006 mám len zriaďovacie výdavky na 518, tak s.r.o. vykazuje stratu??? alebo ako to mam spraviť..ďakujem vám veľmi pekne
Otváraciu Súvahu nepredkladáš na DÚ. Údaje z otváracej Súvahy napíšeš do stĺpca "minulé obdobie" v Súvahe, ktorú predkladáš na DÚ za rok 2006.

Áno ak máš účtované len na nákladových účtoch, resp., ak náklady prevyšujú príjmy je výsledkom hospodárenia strata...

http://www.porada.sk/t20842-suvaha.html
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

ďakujem ti velmi pekne...lebo som si myslela, že zriaďovacie náklady sa môžu účtovať do nákladov roku 2007, lebo pred takými 5 rokmi sa to tak mohlo, ale našla som tu písané, že už tomu tak nie je...takto by bol 0 HV, a tak bude strata(((
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
Dobrý deň ...ma niekto z Vás k dispozicií novú spoločenskú zmluvu na založenie s.r.o.-čky,,,a ešte aj ďalšie doležité materiály čo sa týka založenia eseročky.....veľmi pekne ďakujem
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Je v sekcii"tlačivá a dokumenty". Je aktuálna.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

kolett Pozri príspevok
Dobrý deň ...ma niekto z Vás k dispozicií novú spoločenskú zmluvu na založenie s.r.o.-čky,,,a ešte aj ďalšie doležité materiály čo sa týka založenia eseročky.....veľmi pekne ďakujem
Jednu zo spol. zmlúv som prikladal do archívu ja. Keď bude chvíľa času - rozšírim to na "balík" dokladov pre založenie sro. Teraz nemáš nič, či Ti treba spol. zmluvu + ?
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Ku dňu vzniku účtuješ 200.000,- na 353/411 a 10.000,- na 353/417. Potom účtuješ obraty 120.000,- na 211/353. To je všetko, čo účtuješ v súvise so spoločenskou zmluvou. Ak to splatili do vzniku spoločnosti, tak v počiatočnej súvahe bude 90 na riadku 002, 120 na riadku 057 a v pasívach bude 200 na 068 a 10 na riadku 074.
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
díki Strelec a koňo ............veľmi ste pomochli
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

jess Pozri príspevok
§124 Obch.zákonníka

Spoločnosť vytvára rezervný fond (§67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoloč.zmluva, ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti., je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účt.závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý krát vytvorí, a to vo výške najmenej 5% z čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania.

§67

RF vytvára povinne s.r.o. zo zisku. RF možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti...

je to skutocne tak? viem sa sa musi vytovorit ale nie je nutnost na to zriadit poducet v banke ako a kam teda tvorit te ZRF?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Majka Pozri príspevok
je to skutocne tak? viem sa sa musi vytovorit ale nie je nutnost na to zriadit poducet v banke ako a kam teda tvorit te ZRF?

RF môže sro tvoriť už pri vzniku, podľa znenia zmluvy sa môžu na to poskladať spoločníci. Podúčet v banke nie je nutné.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

smith Pozri príspevok
RF môže sro tvoriť už pri vzniku, podľa znenia zmluvy sa môžu na to poskladať spoločníci. Podúčet v banke nie je nutné.

v spol zmluve maju napisane ze ho vytvoria ked dosiahnu zisk. viem ako sa uctuje RF staci vytovir uct. analytiku a v pripade pouzitia cerpat napr. z pokladne alebo z bezneho uctu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať