Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
lholla lholla

lholla je offline (nepripojený) lholla

A ak náhodou do pol roka miniem celých 200 000,-- tak čo potom prevediem na účet spoločnosti?ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lholla
Ďakujem, a čo tie ostatné výdavky v priebehu roka? Nevieš mi poradiť, či môžu byť hradené z toho vlastne ZI, ktoré je na účte?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=100
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lholla
A ak náhodou do pol roka miniem celých 200 000,-- tak čo potom prevediem na účet spoločnosti?ďakujem

... potom neviem čo prevedieš, nech sa konateľ poďakuje stvoriteľovi zakladateľskej listiny... spoločenskej zmluvy...
0 0
belia belia

belia je offline (nepripojený) belia

Prosím o radu je treba v novej s.r.o. urobiť otváraciu súvahu a doniesť na DÚ.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

NIE........
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Nova firma s.r.o. musi mat ZI 200.000,- zriadovacie naklady ma 50.000,- moze tuto sumu si odpocitat od ZI ked ZI musi byt podla zakona minimalne 200.000? Moze si podnikatel dat blocky od PHM do zriadovacich nakladov ked PHM minul pri zakladani firmy?
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Firma ktora vznikla 19.12.2006 zapisom do OR mala urcite naklady vzniknute v novembri ale aj decembri. Po uctovnej stranke tie naklady maju ist do decembra ale mozu ist aj do Januara ked je to tak dohodnute v spolocenskej zmluve???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kvietocek
Firma ktora vznikla 19.12.2006 zapisom do OR mala urcite naklady vzniknute v novembri ale aj decembri. Po uctovnej stranke tie naklady maju ist do decembra ale mozu ist aj do Januara ked je to tak dohodnute v spolocenskej zmluve???
To je dosť nepresná otázka.
Účtovať začínaš dňom zápisu do OR, t.j. 19.12.2006. Náklady pred vznikom spoločnosti účtuješ na zriaďovacie náklady a tie Ti nemôžu znižovať ZI. ZI je zaúčtované na účte 411 v sume zapísanej do OR t.j. 200 000, máš ich vložené do pokladne alebo na účet a používať ich môžeš.., ako to v tejto téme je už x-napísané.
Vyjadreniu "majú ísť do decembra, ale môžu ísť aj do januára " celkom nerozumiem...Môže ísť napr. o náklady r. 2006 a výdavky budúcich období, alebo o časové rozlíšenie a pod. ..Nedása sa presne odpovedať.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
ZI je 200.000,- vlozene do pokladne. 45.000,- som dala na zriadovacie naklady na zalozenie s.r.o. Mozem odpocitat tuto sumu /45.000,-/ od ZI t.j. k 31.12.2006 nebudem mat na ucte 411 200.000 ale len 155.000 /200.000 - 45.000/. Pytam sa ze ked zakonom je stanovena minimalna hranica 200.000,- ZI ci to nebude vadit ked budem mat k 31.12.2006 na 411 155.000?????

Zriadovacie naklady su spojene s mesiacmi november a december. Nie su to ziadne naklady spojene s buducim rokom t.j. 2007. Islo o naklady spojene zo vznikom firmi. Ja sa pytam: "mozem uctovat tieto naklady ktore vznikli v novembri a decembri pri zalozeni firmi /kolky, notarske overenia, PHM/ ako zriadovacie naklady v Januari ako je to pisane v spolocenskej zmluve, alebo sa mam drzat zakona o uctovnictve???
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kvietocek
ZI je 200.000,- vlozene do pokladne. 45.000,- som dala na zriadovacie naklady na zalozenie s.r.o. Mozem odpocitat tuto sumu /45.000,-/ od ZI t.j. k 31.12.2006 nebudem mat na ucte 411 200.000 ale len 155.000 /200.000 - 45.000/. Pytam sa ze ked zakonom je stanovena minimalna hranica 200.000,- ZI ci to nebude vadit ked budem mat k 31.12.2006 na 411 155.000?????

Zriadovacie naklady su spojene s mesiacmi november a december. Nie su to ziadne naklady spojene s buducim rokom t.j. 2007. Islo o naklady spojene zo vznikom firmi. Ja sa pytam: "mozem uctovat tieto naklady ktore vznikli v novembri a decembri pri zalozeni firmi /kolky, notarske overenia, PHM/ ako zriadovacie naklady v Januari ako je to pisane v spolocenskej zmluve, alebo sa mam drzat zakona o uctovnictve???
V predchádzajúcom príspevku som Ti napísala, že základné imanie nemôžeš znižovať. To musí byť po celý čas existencie spoločnosti v súlade s výškou ZI zapísanou v OR, to znamená u Vás t.č. 200 000 , tak na účete ZI bude a musí byť 200 000 do doby, kedy by sa spoločníci rozhodli napr. o jeho navýšení....

Zriaďovacie i iné náklady účtuješ cez pokladňu, t.j. príslušný účet nákladový oproti účtu 211..

Zriaďovacie náklady účtuješ dňom vzniku spoločnosti, t.j. u Teba je to december...Tieto účtuješ priamo do nákladov /neviem čo máte napísané v SZ/ , ak nedosiahli výšku 50 000...
Zriaďovacie náklady vynaložené v novembri a decembri 2006 súvisia s rokom 2006...
Naposledy upravil evina : 26.01.07 at 10:17
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
A keby bol vklad ZI 250.000,- sk tak mozem pouzit tych 50.000,- na naklady?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kvietocek
A keby bol vklad ZI 250.000,- sk tak mozem pouzit tych 50.000,- na naklady?
Nie, ani keby bol 1 000 000. Skrátka účet 411 v každom okamihu musí zodpovedať výške ZI uvedeného v OR.
P.s. nerozumiem ináč tej snahe znížiť ZI.....Pravdepodobne máš stále na mysli, či z tých peňazí môžeš platiť. Ako som uviedla vyššie v pokladni máš 200 000, t.j. na 211 a výdavky účtuješ na príslušný nákladový účet , to nemá nič spoločné s účtom 411. teda tie peniaze vlastne používaš /ale neznižuješ tým ZI/, neúčtuješ výber oproti 411 ale 211. ZI je vkladom, ktorým spoločnosť ručí, to znamená keby bolo zle musíte mať tých 200 000 k dispozícii fyzicky ináč sú vlastne podchytené účtovne - dúfam, že ma rozumieš, ale snažím sa používať terminológiu, aby to bolo jasné...
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
vklad do ZI vo vyske zapisanej v OR t.j. 200.000,-
353/411 200.000,-

splatenie ZI v hotovosti do pokladne
211/353 200.000,-

uzatvorenie uctovnych knih /co sa tyka ZI/
411/702

otvorenie uctovnych knih /co sa tyka ZI/
701/411

na 411 mam stale tych istych 200.000,- sk ale peniaze su fyzicky v pokladni cize na ucte 211. tieto peniaze v pokladni mozem ja vyberat a pouzit na naklady firmy. Teoreticky je teda na ucte 411 stale 200.000,- ale v pokladni moze byt cca 150.000,- Spravne???
Komu vlastne dokazujem ci je alebo nie je ZI aj fyzicky na tom ucte alebo v pokladni? Je na to nejaka kontrola?
0 0
slavenkacka slavenkacka

slavenkacka je offline (nepripojený) slavenkacka

Ahojte. Viete mi poradit co budem potrebovat k zmene udajov s.r.o? Zmenila som trvale bydlisko.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Kvietocek
vklad do ZI vo vyske zapisanej v OR t.j. 200.000,-
353/411 200.000,-

splatenie ZI v hotovosti do pokladne
211/353 200.000,-

uzatvorenie uctovnych knih /co sa tyka ZI/
411/702

otvorenie uctovnych knih /co sa tyka ZI/
701/411

na 411 mam stale tych istych 200.000,- sk ale peniaze su fyzicky v pokladni cize na ucte 211. tieto peniaze v pokladni mozem ja vyberat a pouzit na naklady firmy. Teoreticky je teda na ucte 411 stale 200.000,- ale v pokladni moze byt cca 150.000,- Spravne???
Komu vlastne dokazujem ci je alebo nie je ZI aj fyzicky na tom ucte alebo v pokladni? Je na to nejaka kontrola?
V pokladni môžeš mať aj 0,- Sk. Z tvojho príspevku a otázok si dovoľujem usúdiť, že nerozumieš základnému princípu bilanice - rovnováhy v súvahe.
Doporučujem ti poštudovať tému svokrina minikuchyňa - kurz PÚ.
Pochopíš... určite.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Kvietocek

..411 mam stale tych istych 200.000,- sk ale peniaze su fyzicky v pokladni cize na ucte 211. tieto peniaze v pokladni mozem ja vyberat a pouzit na naklady firmy. Teoreticky je teda na ucte 411 stale 200.000,- ale v pokladni moze byt cca 150.000,- Spravne???
Komu vlastne dokazujem ci je alebo nie je ZI aj fyzicky na tom ucte alebo v pokladni? Je na to nejaka kontrola?
Je to tak, ako píše ermon , môžeš mať v pokladni aj nulu, teda u teba to bude tých 150 000. Ale nemôžeš to chápať ako zníženie základného imania, tu ide o finančný tok peňažných prostriedkov.
ZI Ti nebude nikto kontrolovať, to jednoducho máš a fyzicky ho musíš mať k dipozícii, ak by sa firma dostala do problémov a v rámci svojho "obmedzeného " ručenia by bola odsúdená napr. uhradiť záväzky.... Od toho je odvodený aj názov spoločnosti-s obmedzeným ručením, t,j, do výšky svojho ZI ...
Naposledy upravil evina : 28.01.07 at 11:30
0 0
Gido Gido

Gido je offline (nepripojený) Gido

evina
ZI Ti nebude nikto kontrolovať, to jednoducho máš a fyzicky ho musíš mať k dipozícii, ak by sa firma dostala do problémov a v rámci svojho "obmedzeného " ručenia by bola odsúdená napr. uhradiť záväzky.... Od toho je odvodený aj názov spoločnosti-s obmedzeným ručením, t,j, do výšky svojho ZI ...
Dovolím si upozorniť na nesprávne "pochopenie" s.r.o.. Nie je správne si myslieť, že s.r.o. ručí len do výšky svojho ZI... Aj s.r.o., tak ako každý podnikateľský subjekt ručí za záväzky celým svojím majetkom, nielen ZI! Ručenie obmedzené sa týka len ručenia spoločníkov a to do výšky svojich nesplatených častí vkladov. Zaplatená časť vkladu je už majetkom spoločnosti a tou ručí spoločnosť v rámci svojho majetku. Nad majetok spoločnosti ručia spoločníci vkladom, ktorý ešte spoločnosti neuhradili. A od tohto ručenia je aj názov spoločnosť s ručením obdmedzeným! Pekný deň!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Gido
Dovolím si upozorniť na nesprávne "pochopenie" s.r.o.. Nie je správne si myslieť, že s.r.o. ručí len do výšky svojho ZI... Aj s.r.o., tak ako každý podnikateľský subjekt ručí za záväzky celým svojím majetkom, nielen ZI! Ručenie obmedzené sa týka len ručenia spoločníkov a to do výšky svojich nesplatených častí vkladov. Zaplatená časť vkladu je už majetkom spoločnosti a tou ručí spoločnosť v rámci svojho majetku. Nad majetok spoločnosti ručia spoločníci vkladom, ktorý ešte spoločnosti neuhradili. A od tohto ručenia je aj názov spoločnosť s ručením obdmedzeným! Pekný deň!
Gido vďaka za upozornenie a doplnenie. Ja to správne chápem a viem, že je to tak ako píšeš a na Porade v tomto duchu ako to Ty vysvetluješ sme to niekde i rozoberali, dokonca ja som na to upozorňovala. Pri probléme, ktorý mal Kvietoček pri správnom pochopení účtovania ZI a jeho "znižovania" som to nepovažovala za potrebné takto rozoberať
Ďakujem...a radšej to tam teda prečiarknem...
Naposledy upravil evina : 28.01.07 at 17:40
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

S.r.o. pri svojom vzniku nezalozi rezervny fond. Teraz ma povinnost z prveho zisku (cisteho) vyclenit najmenej 5 % ale max. 10% zo ZI, vsak? A co ked firma ma ZI 200000, cize 10% je 20000,- a zisk mala vyssi ako 400.000,- cize tych 5% je viac ako 20000? Ta vyska max 10% zo ZI je limit na rocnu tvorbu alebo moze byt kazdy tvoreny vo vyske max. 10% ZI.?
Dakujem za radu
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
nika.sum
S.r.o. pri svojom vzniku nezalozi rezervny fond. Teraz ma povinnost z prveho zisku (cisteho) vyclenit najmenej 5 % ale max. 10% zo ZI, vsak? A co ked firma ma ZI 200000, cize 10% je 20000,- a zisk mala vyssi ako 400.000,- cize tych 5% je viac ako 20000? Ta vyska max 10% zo ZI je limit na rocnu tvorbu alebo moze byt kazdy tvoreny vo vyske max. 10% ZI.?
Dakujem za radu
Výška RF 10% zo ZI je stanovená v Obchodnom zákonníku. Ak tých 5% zo zisku je viac ako je zákonom stanovená výška RF, tak ja by som RF tovril len do výšky zákonom daného limitu. Limit na ročnú tvorbu máš uvedenú v spoločenskej zmluve.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať