Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Maruška54 Pozri príspevok
ahoj pestovateľky...teda mne sa včera pri namáčaní podaril tiež parádny kúsok...vysypala som z kochlíka jednu orchidku ktorá kvitla na troch stonkách, vátila som ju späť ale čo teraz? poliať alebo len orosiť zvrchu zeminu?

daj ju normálne do kochlíka,nechaj jej tak 7-10 dní - to by som len porosila až potom neskôr klasika preliala vodou..
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

ďakujem...a ešte jedna aj s dokumentáciou...túto dendrophalku som sa podujala zachrániť keď ju majiteľka chcela vyhodiť, listy z pahľúz postupne opadali ale vyrastá nový výhonok, mám ju v chladnejšej izbe na parapete, moc neprelievam skôr suším ako prelievam a neviem čo s tými starými pahľuzami
P1010086_02.jpg  
P1010087_02.jpg  
1/1
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Maruška54 Pozri príspevok
ahoj pestovateľky...teda mne sa včera pri namáčaní podaril tiež parádny kúsok...vysypala som z kochlíka jednu orchidku ktorá kvitla na troch stonkách, vátila som ju späť ale čo teraz? poliať alebo len orosiť zvrchu
zeminu?
Podla toho, aka je kora, ked je celkom sucha, kludne namoc, ale len kratko, aby sa nepremocila. Mne sa okrem toho, ze som zlomila philadelphiu podarilo nieco podobne, spadla mi, co sa chysta kvitnut, ale nastastie odpadol len 1 pucik...
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

henrieta3 Pozri príspevok
Podla toho, aka je kora, ked je celkom sucha, kludne namoc, ale len kratko, aby sa nepremocila. Mne sa okrem toho, ze som zlomila philadelphiu podarilo nieco podobne, spadla mi, co sa chysta kvitnut, ale nastastie odpadol len 1 pucik...

áno je úplne suchá tak už aj idem máčať nech ju netrápim smädom
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Ja chodím na klasické faleňáky do Ikei. Kvety dostávajú tuším v utorok a piatok. A ak treba cestovať autobusom, určite je treba kompletne celú orchišu hned za pokladňou dobre zabaliť do niekoľkých vrstiev novinového papiera. A aj vrch nejako zacvaknúť, aby jej tam nefučalo zvrchu. Ten noviňák by mal aj vetru odolať aj teplo trošku udržať. A ideálne je to celôé potom dať do nejakej uzatváracej kartónovej krabice a zaklopiť. Závisí od rozmery. No aj bez krabice to dať ešte aj do nejakej vysokej tašky, močno aj igelitky. Ale určite nebyť voku dlhšie ako trebárs hodinku a v buse ju nedávať blízko kúrenia. Teraz je cca 5 st. vonku, ale skôr by jej asi vadil ten nepríjemný vietor. Alebo ozaj počkať do jari. Ja chodím autom, takže u mňa počasie až tak nerozhoduje, ale je fakt, že v zime kupujem aj tak pomenej.
PS: Pekné orchiše mávajú aj v Kulle na Ivánskej, ale treba vymáknuť čas a sú aj docela drahšie, ale mne sa minule oplatilo aj výpredajky epikatlejí vziať
Sem tam sa dá niečo vybrať aj v Hornbachu, ale tam treba mať oči na stopkách a ozaj vyberať, ale pokial majú nový tovar, tak bývajú pekné aj rôzne oncidia, cambrie, sem tam katky a mali už aj masdevilie, to lutujem, že som odolala, aj ked boli drahé...odvtedy som nikde nevidela. Tam tiež býva tovar tak v utorok a štvrtok/piatok, ale nikdy nevedia dopredu, či aj kvety prídu takže treba ísť na blint. V Baumaxe bývajú lepšie na Bajkalskej než na Trnavskej. Občas sa dá vybrať aj pekný a zdravý kúsok, ale ja väčšinou natrafím na "nepodarky" a ceny sú vyššie ako v Hornbachu. Ale zas v Baumaxe aspoň zlavnia výpredajky, v Hornbachu som na zlavnené nenatrafila. V Tescu nekupujem, občas natrafím na nejaké schopné v Lidli alebo v Kauflande, ale musia byť ozaj čerstvo vyložené a nepreliate.
Ozaj neviete, ako je to z orchidkami z Botanicej záhrady? Či nebude nejaká aj predajná akcia na jar? Podobne ako niekedy býva v Nitre alebo v Brne?
Mimochodom, minule som objavila stránku rakúskeho dodávateľa orchidiek, nedaleko Neusiedlersee, takže bratislaváci, záhoráci a dolnozemci to majú na skok. Ale funguje to na báze prebytkov, nájdu sa aj zaujímavé kúsky určite. Nie sú to megafarmy, ani velkoobchodníci. Skúsim tú stránku nájsť. Inde v blízkosti hraníc som nenašla ani len rakúsky OBI , Hornbach ani Baumax, ak viete, napíšte. Tento týžden sa chystám do Haiburgu, tak by som skúsila kuknúť, ak o niečom viete.
Betina, ja mam 4 z bot. v Nitre, kupila mi kamaratka, uz su tu od leta, ale nic sa s nimi nedeje, hned som ich popresadzala, lebo hroza...
Ale asi su zo semena, alebo nejako mnozene, lebo sa ani nepohnu, zatial co ostatne maju nejaky pohyb, aspon list, ci koren, tak uvidim.Ja by som asi mala prestat s orchidejkami, okrem toho zlomenia, co som uz pisala, som prave odlomila 1 puk, som ho chcela jemne pootvorit, aby sa lahsie otvoril, moje kvety ma asi nenavidia za to, co s nimi robim.
Inak v tesku tie, co mam z teska, su najkvalitnejsie, este aj z ikei, ale asi treba kupovat hned, ked pride tovar. Na Bajkalskej kupujem vypredajove, mnohe odisli, ale nieco aj zostalo, je mi ich luto, ked to vidim na tom stojane, suche, vypadane z kvetinacov, keby som vedela, kam ich vyhadzuju, idem si vziat, uz len pre tu zachranu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

No vidíš Heni, ja mám zase s Tescovými blbú skúsenosť....asi fakt treba natrafiť, ked sú čerstvé. A nikdy ich neberiem, ak sú rozkvitnuté a stoja v blízkosti stojanov s ovocím. To potom velmi rýchlo odkvitnú....má to na svedomí etylén, čo ovocie vylučuje do vzduchu. Najmä jablká a hrušky.
A na tej rakúskej stránke, čo som pridala, zrejme nepredávajú dospelé rastliny, len tie semenáče a mladé rastlinky, ale vidieť by som ten ich labák aj so sklenníkmi chcela! To by bol pre mňa zážitok. A le je na tej stránke aj vela informácii o množení. A je tam aj link na rakúsku orchidejársku spoločnosť aj s termínmi výstav a stretnutí....Tak ked sa niekomu chce a má čas, nech si prečíta. Inak s orchidejovými obchodmi v Rakúsku na nete to nie je bohviečo, síce majú ich zopár, ale nedá sa to porovnať trebárs s nemeckom, aj Česi sú na tom lepšie, rozsahom ponuky aj cenami. Aj ked aj v Nemecku sú aj drahí obchodníci.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

henrieta3 Pozri príspevok
keby som vedela, kam ich vyhadzuju, idem si vziat, uz len pre tu zachranu.
aj ja MIESTO BY SA MUSELO NáJSť.
Naposledy kúpená v Baumaxe zelenkavá menšia phalka, za bežnú cenu, čo mala 2 rastliny v kochli, tak po rozdelení tá zakvitnutá je akosi poslabšia, ale tá bez kvetov sa krásne uchytila a už má aj asi 5 cm velkú novú rastlinku odspodu. Takže asi tak. Kus od kusu.
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Betina2 Pozri príspevok
No vidíš Heni, ja mám zase s Tescovými blbú skúsenosť....asi fakt treba natrafiť, ked sú čerstvé. A nikdy ich neberiem, ak sú rozkvitnuté a stoja v blízkosti stojanov s ovocím. To potom velmi rýchlo odkvitnú....má to na svedomí etylén, čo ovocie vylučuje do vzduchu. Najmä jablká a hrušky.
A na tej rakúskej stránke, čo som pridala, zrejme nepredávajú dospelé rastliny, len tie semenáče a mladé rastlinky, ale vidieť by som ten ich labák aj so sklenníkmi chcela! To by bol pre mňa zážitok. A le je na tej stránke aj vela informácii o množení. A je tam aj link na rakúsku orchidejársku spoločnosť aj s termínmi výstav a stretnutí....Tak ked sa niekomu chce a má čas, nech si prečíta. Inak s orchidejovými obchodmi v Rakúsku na nete to nie je bohviečo, síce majú ich zopár, ale nedá sa to porovnať trebárs s nemeckom, aj Česi sú na tom lepšie, rozsahom ponuky aj cenami. Aj ked aj v Nemecku sú aj drahí obchodníci.
Betina - ja mam s Nemcami dobré skúsenosti, objednávala som 2x zo Schwertera, ale vždy prišli rastlinky krásne, nepoškodené............plánujem aj túto jar alebo leto odtiaľ niečo ešte objednať.....................a češi - áno, mám pocit, že sú na tom lepšie ako tu na Slovensku. Napr. aj firma www.pokojovky.cz - dováža orchidky od Schwertera, takže češi si odtiaľ veľa objednávajú. JA už radšej priamo z Nemecka.......... :-)

Niekto sa chcel pridať keď budem objednávať, len ja hlava deravá, zabudla som......................
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Andersenka, mám pocit, že ty máš ten dendro spektabilis, alebo ako sa volá. Aké máš s ním skúsenosti? Nemáš ho od minuloročnej objednávky? Páči sa mi, len neviem, či by som to zvládla.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

....konečne som sa dočkala,rozkvitla ludisia discolor,sice kvitne už tretí krát ale ešte nikdy nenarastla takto pekne stonka vždy len v srdiečku listov rozkvitla,ale asi preto že bola na okne a nepotrebovala sa tahat za svetlom,lebo inak si to neviem vysvetliťa ked teraz je dalej od okna už jej narastla aj stonka
P1094557.jpg  
P1094556.jpg  
P1094555.jpg  
1/1
4 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
máš ju peknú hustú, ja som moju narezkovala, lebo bola taká neforemná.......tak uvidím kedy zakvitne........
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
LBebjak - mám dendrobium spectabile, je to botanika.

Mám ho cca od konca augusta, prišlo s 3 pahluzami, na tej najnovšej akurat doteraz nové korene narástli a zdá sa mi že teraz nová pahluza sa tlačí. Ide to pomaly, už tým, že je zimné obdobie s minimom svetla, žiadnym slniečkom a ešte k tomu je to tá botanika............

Malo by byť teplomilné dendrobium,pretože s chladnomilnymi mi to akosi nejde. JE kvetuschopné o 2 roky, ale kedy a či sa dočkám kvetov netuším....
Tu je to moje keď prišlo:



A odtiaľto som objednávala: http://www.shop.schwerter-orchideenz...sort=2a&page=3
0 0
divokova divokova

divokova je offline (nepripojený) divokova

milovníčka orchideí
Adelka, pekné si si vybrala,nech teda čím skôr zakvitne
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Anka ono je také škaredo pekné
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..no vyzerá zaujímavo,bude to pekný kvet
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Dievčence - tu je link kde si môžte nájsť orchidky podľa názvu a v kocke základne požiadavky na pestovanie..

http://globalorchids.info/home/

Týka sa to nielen botaniky, ale aj hybridov...
2 0
silvinka77 silvinka77

silvinka77 je offline (nepripojený) silvinka77

ahojte baby, takze priebezne info o mojej zachranujucej phale, po mesiaci od presadenia sa deje akurat tak to, ze mi zacal zltnut spodny list. Takze z nej nebude nic, asi ju uz mozem vyhodit, vsak?
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
zatiaľ nič nevyhadzuj, to že Ti žltne spodný list je bežný jav........... ja mám tiež 2 v záchrannej akcii - a jednej z nich žltne list a nevyhadzujem!!! nádej umiera poslená......
0 0
arisbe arisbe

arisbe je offline (nepripojený) arisbe

tak tieto ma teraz tesia...
P1010245.jpg  
P1010250.jpg  
1/1
2 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
dosť Ti ich kvitne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať