Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
arisbe arisbe

arisbe je offline (nepripojený) arisbe

dakujem! nejako im to ide pomaly tuto zimu... a kvitne ich menej ako polovica tak dufam te aj dalsie sa pochlapia
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
Wilsonara geyser gold - aspoň symbolicky jedným kvetom vykvitla...
IMG_0165.jpg  
IMG_0168.jpg  
1/1
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dávam tlieskačika Krásna !
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Baby, na jar by som rada niečo z mojich rozdelených vymenila. Tak potom dám vedieť, ked to bude aktuálne, počítam, že asi tak v apríli. Aby boli pekne uchytené a neskolabovali. No a aj počasie na prenášanie už bude lepšie
A na sťahovaní fotiek do PC sa bude pracovať už cez víkend, tak dúfam, že sa mi sem konečne podarí aj niečo pridať
0 0
silvinka77 silvinka77

silvinka77 je offline (nepripojený) silvinka77

Betina2 Pozri príspevok
Baby, na jar by som rada niečo z mojich rozdelených vymenila. Tak potom dám vedieť, ked to bude aktuálne, počítam, že asi tak v apríli. Aby boli pekne uchytené a neskolabovali. No a aj počasie na prenášanie už bude lepšie
A na sťahovaní fotiek do PC sa bude pracovať už cez víkend, tak dúfam, že sa mi sem konečne podarí aj niečo pridať
ahoj, a predavat nebudes?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Adel, krááásna je Mne tiež kvitnú len pár púčikmi Aj hnojím, neviem čim to je ...
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Adélka, naozaj ti to krásne kvitne a máš samé krasotinky. Ďakujem za info, ale trochu ma to schladilo. Na botaniku sa ešte necítim, musím sa najprv vycvičiť na menaj náročných. Práve som zistilo, že som asi odpálila dve cambie - to je ten môj sklon k polievaniu. Už som si tam nalepila výkričník - nepolievať. Tak uvidím, či sa dajú dohromady.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

lbebjak Pozri príspevok
Adélka, naozaj ti to krásne kvitne a máš samé krasotinky. Ďakujem za info, ale trochu ma to schladilo. Na botaniku sa ešte necítim, musím sa najprv vycvičiť na menaj náročných. Práve som zistilo, že som asi odpálila dve cambie - to je ten môj sklon k polievaniu. Už som si tam nalepila výkričník - nepolievať. Tak uvidím, či sa dajú dohromady.
A odhnili korene fakt kompletne? Nezostalo vôbec nič zdravé? Lebo obvykle, ked sa odstráni to sfangnum, v ktorom bývajú natlačené v čase kúpy (býva to maskované práve pod hlavnou časťou koreňov v strede kvetináča rovno pod rastlinov-natlačené tesne pod ňou) a zasadíš ju pekne nanovo do nie väčšieho kochla najlepšie priehladného, ale do vzdušného substrátu (ja dávam zmes drobnejšej borovicovej kôry, trošku drviniek polystyrénu a sem tam vlákno zeleného machu, no nie guče) tak sa obvykle po pár týždňoch pozviecha, niekedy to trvá dlho, jednu takúto odpálenú som vyfasovala a trvalo jej takmer 1/2 roka, než nová hluzka začala korienky púšťať, ale už je dobre. Ani netuším, aká vlastne bola, ked bola zdravá. Myslím, že za pokus to stojí. A narob aj do kvetináča nahriatym klincom dodatočné dierky, ako ementál. Na spodku kochla sprav najprv ale drenáž z úlomkov polystyrénu a až potom saď. Po presadení nejaké 2 týždne len ros troošku povrch substrátu, ale nie rastlinu a až potom môžeš preliať, ale nenechávaj stáť vo vode. Ked sa dobre zakorení, tak po pár týždňoch môžeš aj namáčaním polievať. Kým sa na nej nezmrsknú kompletne všetky hluzy, neopadnú všetky listy a neodhnijú všetky zelené časti, vždy je nádej. Pokial by niektoré hluzy (obvykle staré) začali mäknúť a hniť, tak ich treba sterilným nožom odstrániť od zbytku rastliny a nejaký čas tam nepustiť žiadnu vlhkosť, kým sa to zacelí. Prajem veľa zdaru a netráp sa, ak by sa to aj nepodarilo. Každá sme už nejakú rastlinu do večných lovíšť poslali, ale postupne sme nadobudli aj vedomosti aj odhad
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tak túto som tiež chcela len presadiť, lebo jedna stará hluza nejako začala zhadzovať listy.....po vyklopení som zistila, že tam bolo sfagnum. A ona sa pri oberaní od starého substrátu nejako sama rozdelila na 2 časti. spoj bol medzi nimi len taký tenučký, tak som mu dopomohla ostrým nožom. Ale aj tak už bola dosť podrastená, v lete a začiatkom jesene vyhnala niekolko nových pahlúz, takže obe nové rastliny sú ako ked sa v obchode nakúpia. Ale aj ked vyzerajú dobre, či sa jednoznačne uchytili sa ukáže tak 4-6 týždňov. Výhodou je, že ide jar, tak sa jej bude lahšie nové korienky vyháňať než koncom jesene.....tak ak sa obe uchytia, tak jednu vymením, ak by niekto chcel.
A platí zásada, že po presadení niekolko týždňov nehnojiť.



http://www.porada.sk/attachment.php?...2&d=1306933623
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

toto nobilko zakvitlo až 3 kvetmi a jedným pukom.......a nevýrazne. Som čakala viacej, lebo ostatné majú kvetov a pukov nádherne viac a aj sú výraznejšie než v lete....Možno že táto investuje energiu do 3 kejok, ktoré stále nesie, lebo nepustili zatial ani 1 korienok....neviem, čím ich dopujú, ked takto kvitnú....podmienky mali všetkych (mám spolu 6 kochlov nobiliek) úplne rovnaké. 1 nevykvitla vôbec (vyfasovaná), táto tak ako som napísala a tie 4 z výpredaja - 3 velmi pekne a pomerne bohato s velkými výraznými kvetmi a jedna len zopár pukov.

3 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
vykvitne konečne táto stonka, keď vpravo uschla?



Potvore však jej aj v noci svietim.......
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Držím palčeky, vyzerá sľubne
Mimochodom krásna galéria. Čo je prosím Ťa táto nádhera?

[IMG][/IMG]
0 0
andersenka andersenka

andersenka je offline (nepripojený) andersenka

Vek: 34
kúpila som to pod názvom "tigrídia", vykvitli iba tieto farby, je to cibulovina.........na jeseň som to schovala dnu, ale netuším či na jar vídu, nevybrala som cibulky, som lenivec na to..a kvitlo to tuším len deň - dva :-(
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

andersenka Pozri príspevok
vykvitne konečne táto stonka, keď vpravo uschla?



Potvore však jej aj v noci svietim.......
vyzera, akoby nemala v poriadku korene, ja by som ju pred kvitnutim presadila, pockaj, kym zakvitne a daj ju do poriadku, ma len 2 listy, korene idu von, mozno su vnutri aj suche? Nevidiet to na foto...
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

Betina2 Pozri príspevok
Baby, na jar by som rada niečo z mojich rozdelených vymenila. Tak potom dám vedieť, ked to bude aktuálne, počítam, že asi tak v apríli. Aby boli pekne uchytené a neskolabovali. No a aj počasie na prenášanie už bude lepšie
A na sťahovaní fotiek do PC sa bude pracovať už cez víkend, tak dúfam, že sa mi sem konečne podarí aj niečo pridať
ok, ak mas zygo, vymenim za nobilko, 1 je aj s mladatkom, tiez odfotim...
papucku som slubila vlani andersenke, boli 4, uz je len 1, ale ona ma uz krajsie, nove
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

silvinka77 Pozri príspevok
ahojte baby, takze priebezne info o mojej zachranujucej phale, po mesiaci od presadenia sa deje akurat tak to, ze mi zacal zltnut spodny list. Takze z nej nebude nic, asi ju uz mozem vyhodit, vsak?
ja som uz povedala, ze nic nezachranujem, ale dcera 1 bielu preliala, do srdiecka, mam ju u seba, nema ani 1 list, len 2 korene, som zvedava, co s nou, je presadena, necham ju tak, uvidime, treba asi vydrzat, zahodit az ked nema uz nic, ani list, ani srdiecko, korene, sama som zvedava...
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Ahoj Betina2, vďaka za vyčerpávajúcu reakciu. Musím povedať, že som ich už v lete/na jeseň presadila, lebo som ich kúpila v zľave. Pri presádzaní som sa držala Vašich postupov, ktoré som si tu poctivo študovala, než som sa priznala, že Vás sledujem. Neboli špatné, len som nevydržala a začala som polievať veľmi skoro. Možno z toho ešte niečo bude, len sa musím zdržať, aby som ich zasa nenamočila. Ale snáď si už dám pozor................
Ešte si trochu poplačem, to krásne zygo, s ktorým som sa tu pred nedávnom chválila, aké je nádherné, tak to mi určite odkráča. Ale tentokrát to nie je moja chyba, lebo už po týždni mi začalo černať a už je čierne takmer na 80%. Dala som ho mino, aby mi to nepreskočilo na ostatné, ale najlepšie bude ho vyhodiť a neriskovať. Zasypala som ho najprv uhlím, potom endiexom, ani ho nepolievam aby som vylúčila vlhkosť, ale nič nepomohlo. Pojde von - preventívne. Je mi to ľúto, bolo krásne, ale chytené. Pri kúpe nebolo nič vidieť, ani doma som si nič nevšimla a to som si na to vzala lupu, až po čase. Je to lotéria. Kúpila som ho v Baumaxe v Lamači a nezdalo sa mi, že by tam bolo dlho, sem tam tam odbehnem a predtým som ho tam nevidela, ale to ich polievanie ani má následky, zygo je na to háklivé, podľa toho, čo som čítala. Tak budem hľadať asi iný zdroj pre zygo.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ljebjak:
Mne na Zygu začal 1 list žltnúť, najprv mal len taký tmavý flak, vystrihla som ho a postriekala koloidným striebrom a nechala zaschnúť. No po čase sa na tom istom liste objavil ešte jeden flak. Aj ten som ošetrila rovnako. Nakoniec ten list začal nejako do žltkava chytať nádych, tak som ho odstránila už kompletne celý.
A pozrela si, v čom je to Zygo zasadené? Lebo to moje je na 100% v nejakom humuse, možno je tam sfagnum a je to maskované kôrou. Totiž ho už len nechávam zospodu nasať tak 10 minút, ani nepolievam zvrchu, ked , tak len velmi máličko a opatrne, diery som do kochla narobila jak ementál a na poťažkanie je ten kochel stále pomerne ťažký. Čakám, kedy bude viac slnka a dlhšie dni, nech už konečne môžem všetku potrebné orchiše presadiť. Teraz a na jeseň som riešila viac menej len akútne prípady, toto Zygo vydržalo doteraz, tak ešte nejaké 2 mesiace snád počká.
A Zygo vraj neznáša rosenie, ale aj vlastne každú vlhkosť na listoch a hluzách, takže ked sa aj podarí okvapkať, tak hned papierovým obrúskom osušiť.
Heni, Zygo zatial určite nebude. Tie dve mladé hluzy rastú strašne pomaly a nové zatial nejdú.
0 0
lbebjak lbebjak

lbebjak je offline (nepripojený) lbebjak

Ahoj Beti, ty si skutočne preborníčka v odpisovaní. To zygo som vteda aj presadila do nového prepareného substrátu od Florie, takže mal by mať vhodné podmienky na regeneráciu, ale je zjavné, že je to v ňom. Pri presadzovaní som aj sterilizovaným nožom odrezala tú čiernu odnož, ale nepomohlo. Šíri sa to ďalej. Uvidíme a vďaka za rady.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dostala som asi pred mesiacm od kamosky orchidejku. U nej bola pekna,zelena.
Ked som ju priniesla domov uz odkvitala,tak som ju dala do chladnej,svetlej miestnosti na prezimovanie.
Ale asi pred tyzdnom zacala zltnut.
Netusim, ci je to pre tento druh obvykle , ze v zime zozltne,alebo ma nejaku chorobu,alebo zacina hynut.
Viete mi prosim poradit ako ju zachranit? Dakujem
P1140014.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať