Zavrieť

Porady

Pestovanie Orchidei

Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
Naposledy upravil arizona : 27.08.09 at 18:42
Jozef0007 Jozef0007

Jozef0007 je offline (nepripojený) Jozef0007

pokial mas kvety na stonke tak je to na 99% dend. phal., ked kvitne zo svolu tak dend. nobilis.
0 0
lusiii123 lusiii123

lusiii123 je offline (nepripojený) lusiii123

dakujem to som uz vsetko poprechadzala skor som myslela ci nema niekto nieco svoje overene
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

lusiii123 Pozri príspevok
dakujem to som uz vsetko poprechadzala skor som myslela ci nema niekto nieco svoje overene
Ved aj tie rady na na nete su od skusenych pestovatelov. Nielen v tejto teme,ale aj na nete su opisane tisicky skusenosti, staci citat
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dievata, nechcete vase orchidejky prihlasit do sutaze?

http://www.pluska.sk/izahradkar/pest...-vyhrajte.html
1 0
Awi Awi

Awi je offline (nepripojený) Awi

Dobrý deň prajem,

v decembri ma chytila mánia na orchidey a odvtedy do mojej izby pribudlo spolu 6 krásavíc. Prvé dve mi po asi 3 týždňoch zhodili kvety, čo podľa tety kvetinárky bolo spôsobené tým, že som ju mala na okne počas vetrania za prvých mrazov. Na odkvitnutej stonke sa začali na koncoch vytvárať nové bobuľky, ale ako opadli kvety prestali rásť aj tie bobuľky. Odvtedy nič, ticho. Tak som sa dala do študovania rôznych rád na fórach o pestovaní orchideí a podľa toho som holú stonku zostrihla nad 3. očkom. Niekde som sa dočítala, že rastline veľmi pomôže ak sa presadí, tak som sa šla na nákup do Baumaxu, kde som si kúpila "vraj" najlešpiu zeminu na orchideu. Ale ako som sa tu dočítala nebola to asi tá najlepšia voľba s kúpou. Vidím to totiž aj na mojich orchideykách . Na tých presadených sa na vzdušných koreňoch začali vytvárať také hnedé fľaky a korene schnú. Začínam mať obavy čím to môže byť. Či tou nevhodnou zeminou alebo prostredím (čo je asi menšia pravdepodobnosť, lebo do presadenia mali korienky zdravý vzhľad). Už som zistila, že najvhodnejšia zemina pre Phaly je s obsahom píniovej kôry, ale obávam sa ďalšieho presádzania, či to mojim orchideikám opäť neuškodí. Čo by ste mi poradili? Orchideye určite neprelievam, polievam ich raz-dvakrát za týždeň a občas orosím samozrejme odstatou vodou.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Awi Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,

v decembri ma chytila mánia na orchidey a odvtedy do mojej izby pribudlo spolu 6 krásavíc. Prvé dve mi po asi 3 týždňoch zhodili kvety, čo podľa tety kvetinárky bolo spôsobené tým, že som ju mala na okne počas vetrania za prvých mrazov. Na odkvitnutej stonke sa začali na koncoch vytvárať nové bobuľky, ale ako opadli kvety prestali rásť aj tie bobuľky. Odvtedy nič, ticho. Tak som sa dala do študovania rôznych rád na fórach o pestovaní orchideí a podľa toho som holú stonku zostrihla nad 3. očkom. Niekde som sa dočítala, že rastline veľmi pomôže ak sa presadí, tak som sa šla na nákup do Baumaxu, kde som si kúpila "vraj" najlešpiu zeminu na orchideu. Ale ako som sa tu dočítala nebola to asi tá najlepšia voľba s kúpou. Vidím to totiž aj na mojich orchideykách . Na tých presadených sa na vzdušných koreňoch začali vytvárať také hnedé fľaky a korene schnú. Začínam mať obavy čím to môže byť. Či tou nevhodnou zeminou alebo prostredím (čo je asi menšia pravdepodobnosť, lebo do presadenia mali korienky zdravý vzhľad). Už som zistila, že najvhodnejšia zemina pre Phaly je s obsahom píniovej kôry, ale obávam sa ďalšieho presádzania, či to mojim orchideikám opäť neuškodí. Čo by ste mi poradili? Orchideye určite neprelievam, polievam ich raz-dvakrát za týždeň a občas orosím samozrejme odstatou vodou.
kvety mohli opadať aj po prevoze k tebe domov ...aklimatizácia ak si ich nemala zabalené.....aj v aute.ale aj vetraním...nevetrám na orch. je zlý čas na nákup...
orch. sa presádzajú iba ak je kochel plný koreňov....teda ja tak...potom ked sa niečo s koreňmi udialo, alebo ak škodcovia...
substrát si vyrábam...kúpim zložky a pomiešam
stonku strihám,ked sa už na konci nevytvárajú kvietky...teda ked konček uschne....ale strihám v mieste kde bol prvý kvet na stonke...
nerosím...polievala som ked substrát preschol....teraz polievam inak, ale to nie je "knížkové" polievanie
0 0
Awi Awi

Awi je offline (nepripojený) Awi

Ja som sa na jednom fóre dočítala, že odporúčajú presadiť každú orchideu po kúpe. Či už kvitne alebo nie. Vraj sa tak predíde prípadnému preneseniu škodcov z novej rastlinky. Ak to nie je výrobným tajomstvom mohli by ste mi prezradiť z čoho si vyrábate ten substrát? Budem vám veľmi povďačná, lebo vidím, že v tej zemine z Baumaxu sa im nepáči a doslova si prosia iný substrát Neviete mi povedať, z čoho sa mi mohli vytvoriť tie hnedé fľaky na vzdušných koreňoch? Tie sa vytvorili až po presadení. Môže to byť tým nevhodným substrátom, do ktorého som ich presadila???
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

v tom substráte z baumaxu, ak sú nejaké velké časti kôry tie by som si nechala....ak tam nejaké sú...tak k tým by som namiešala : kôru s douglasky, drevené uhlie, coco chips, dávam aj kusy polystyrénu,.....v kochloch mám porobené diery aby to bolo všetko vzdušné....teda aj substrát je vzdušný...
neviem aké hnedé flaky...
ak je substrát príliš hutný...a dlho preschýňa korene sa zadusia a zhnijú....
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nemam sice take skvosty ako vy,ale tesim sa z nich
PB300105.jpg  
PB300103.JPG  
PB300102.jpg  
PB300101.JPG  
PB300100.jpg  

PB300098.jpg  
1/1
2 0
Awi Awi

Awi je offline (nepripojený) Awi

Práve že nie sú veľké, teda ak to mám porovnať so substrátom, v ktorom bola zasadená orchidea, tak sa tomu v čom je teraz zasadená nepodobá štruktúrou ani z polovice. Polystyrén som dala aj ja, presne podľa návodu v knihe o orchideách. Ale už som sa dočítala, že niekto ho zamiešava do substrátu a niekto dáva ako som to urobila ja. Ako to robíte vy? Ďakujem za radu, pokúsim sa zohnať spomínané suroviny na namiešanie nového substrátu...
Prikladám aj fotky so spomínanými hnedými fliačikmi na vzdušných koreňoch.
2013-01-26 18.44.49.jpg  
2013-01-26 18.44.38.jpg  
2013-01-26 18.45.08.jpg  
1/1
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Awi Pozri príspevok
Práve že nie sú veľké, teda ak to mám porovnať so substrátom, v ktorom bola zasadená orchidea, tak sa tomu v čom je teraz zasadená nepodobá štruktúrou ani z polovice. Polystyrén som dala aj ja, presne podľa návodu v knihe o orchideách. Ale už som sa dočítala, že niekto ho zamiešava do substrátu a niekto dáva ako som to urobila ja. Ako to robíte vy? Ďakujem za radu, pokúsim sa zohnať spomínané suroviny na namiešanie nového substrátu...
Prikladám aj fotky so spomínanými hnedými fliačikmi na vzdušných koreňoch.
myslím, že tie hnedé fľaky si nemusíš všímať....tiež ich mám a orch. sú v poriadku....polystyrén mám zamiešaný v substráte...ale dávam ho len do tých čo majú málo koreňov a potrebovali presadenie...dávam to hlavne pod srdiečko, aby od spodku nechytilo vodu....
3 0
Awi Awi

Awi je offline (nepripojený) Awi

Ak sa môžem ešte opýtať, čo je to za kôru z douglasky? A kde by som ju mohla zohnať?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Awi Pozri príspevok
Ak sa môžem ešte opýtať, čo je to za kôru z douglasky? A kde by som ju mohla zohnať?
je to kôra s borovice...kupujem to v chovateľských potrebách, je po podstielka pod plazy...
1 0
Awi Awi

Awi je offline (nepripojený) Awi

Ďakujem veľmi pekne za radu pri mojej neznalosti
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Awi Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za radu pri mojej neznalosti
všetky sme raz začínali....
0 0
zajko51 zajko51

zajko51 je offline (nepripojený) zajko51

dnes som sa rozhodla presadiť svoju orchideu. Vyše roka nekvitne, lístky vyháňa. Jej názov ako som prečítala na črepníku je Oncidium - Cameria napísala som to preto, aby ste vedeli o aký druh ide, lebo zväčša sa tu píše o iných. Dnes som ju teda presadila, ale neviem do akej miestnosti ju mám dať, aká tam má byť teplota. Ďakujem za odpoveď, ja som ju dala do chladnejšej.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Tato tema ma uz velmi vela prispevkov, nie kazdemu sa zial chce ju celu citat,ked ma nejaky problem s orchideami.
Hlavne otazky okolo chorob rastliniek sa casto opakuju.
Dufam, ze vam nebude vadit,ze som zalozila novu temu,ktora sa tyka iba chorob orchidei, kde si moze snad kazdy najst odpoved.
http://www.porada.sk/t208911-choroby...ml#post2239366
5 0
arisbe arisbe

arisbe je offline (nepripojený) arisbe

ahojte! chcela by som sa spytat, ci po odkvitnuti crievicnika stonku odstrihnut a co robit, aby sa rastline nadalej dobre darilo a podla moznosti cim skor znovu zakvitla. este minuly rok mi na dendre vyrastli nove vyhonky, ktore su velmi pekne, ale ku kvitnutiu sa akosi nema. co s tym? dakujem vam krasne za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať