Zavrieť

Porady

Prístup bytového družstva k vlastníkom

Ahojte. Jedná sa o bytové družstvo ktorého sme členmi. Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Usporiadat
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

brunetka22 Pozri príspevok
to by bolo asi najlepšie, ale dôverník stále vykrikuje kto nám bude robiť účtovníctvo a ostatné veci. Že je to drahé a pre nás nevýhodné. Že by sme museli platiť ekonómke veľa peňazí za účtovníctvo, veľa aj za právnika. On je zásadne proti, lebo pri prišiel o funkciu a peniaze, ktoré dostáva z BD. On nezastupuje vlastníkov, ale BD.
Mária27 Pozri príspevok
Váš domový dôverník nemá dedičné právo na trón. Naštuduj si veci (tu sa tiež veľa naučíš), vysvetli ľuďom a môžeš ho vo funkcii nahradiť.
Už som sa veľa od Vás naučila, a rada sa ešte naučím. Ďakujem za všetko.

lubica_02 Pozri príspevok
Tak takého človeka sa čo najskôr zbavte a začnite veci riešiť tak, aby Ste boli vo väčšine spokojní,lebo všetkých sa aj tak nepodarí uspokojiť. Držím palce.
Viem, že by ho bolo najlepšie čo najskôr vymeniť, ale je tu dosť starších ľudí. Mladý sme tu asi štyria. Ostatný sú ešte v komunizme. Nikto sa na nič nepýta, nechce nič vedieť, a nedajbože aby niekto si dovolil povedať niečo iné, ako povie dôverník. Vtedy je človek ten najhorší. Im ani nevadí, že je porušovaný zákon, a jedná sa v ich neprospech. Treba asi počkať, až sa trochu zmení situácia.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ale zatiaľ už môže byť veľmi neskoro. Ja som bývala tiež v takom dome, chcela som dobre ,ale nepochodila som, tak som to čiastočne vzdala a vysvetľovala po jednom ako sme sa stretli. To bolo účinnejšie ako na schôdzi. Teraz tam už nebýva ani moja mama,ale ku koncu to zobrala do rúk jedne pani a darí sa jej.Tak si viem predstaviť ako ťažko sa niečo deje v takýchto domoch. Skús im tiež vysvetliť problémy po jednom - možno pomôže.Ľudom treba vysvetliť, že Váš majetok si musíte aspoň udržiavať ,ak nie zlepšovať, musíte mať prehľad o peniazoch, ktoré platíte druhým za odvedenú prácu, oni tiež kedysi pracovali a zadarmo im nikto nedal nič. Nech sa pozrú na vec aj z tejto strany. Presviedčaj tých, ktorí sú trochu povoľnejší, lebo dôverníka asi nezlomíš - alebo možno, ak mu povieš,že aj potom bude jeho práca veľmi dôležitá ?
Verím, že časom sa to aj u Vás zmení k lepšiemu.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Domového dôverníka nezlomím určite. To by sa musel stať zázrak. Ale už začínam pomaly strácať chuť bojovať aj za druhých. Boja sa dôverníkovi oponovať. Len ja som momentálne tá najhoršia, že som si dovolila niečo povedať. Asi to bude najlepšie vysvetliť ľudom po jednom, že im nechcem zle. Oni vôbec nechápu, že to robím aj pre ich dobro.
Ja len dúfam, že sa to raz zmení, pokiaľ už nebude neskoro.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Vieš,niekedy sa aj zázraky dejú,len dvaja komunikujúci musia nájsť aspoň kúsok spoločnej reči a možno stačí len jedno slovo, ktorého sa chytíš. Ja som zástancom dlhého vysvetľovania a presviedčania,argumentácie ,ale aj poukazovania na výhody alebo nevýhody ,nemám rada krik a nadávky, lebo tým sa nič nevyrieši. Tiež viem zvýšiť hlas ak niekto nechce pochopiť dobrý úmysle.To čo je roky zabehnuté, aj keď to nie je dobré
niektorým vyhovuje,chcú mať pokoj a len frflú a nič neurobia pre zmenu. Nevzdávaj sa a využi všetku svoju šikovnosť pre Vaše spoločné dobro. Raz to určite ocenia aj Tí, čo sú teraz na druhej strane, aj keď to verejne nepriznajú. Ideš správnou cestou.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Ani ja nie som za kričanie, ale nemám rada, ak mi niekto klame priamo do očí. Toto jednoducho neviem znieť. A ešte ak je to od človeka v ktorom mám mať dôveru, ktorý má zastupovať práva vlastníkov, a nie bytového družstva. Najprv sa to snažím ľudom normálne vysvetliť. Zmeniť návyky ľudí, aj keď to neni v ich prospech, je dosť ťažké.
Ďakujem za podporu.
0 0
Předsedo Předsedo

Předsedo je offline (nepripojený) Předsedo

Neviem ako u vás prebiehajú zhromaždenia. My si spravujeme náš dom sami . Predseda vykonáva správu, JÚ vedie jedna vlastníčka zo spoločenstva ktorú hlasovaním odshlasilo spoločenstvo a rada spoločenstva vykonáva kontrolu. Takto to už funguje štvrtý rok. Po zahájení zhromaždenia si volíme vedenie schôdze:Predsedu zhromaždenia,mandátnu komisiu,návrhovú komisiu,zapisovateľa a overovateľa.Potom predseda zhromaždenia vedie schôdzu podľa programu, po prejdení jednotlivých bodov programu aj s hlasovaním si návrhová komisia (min. traja vlastníci)pripraví uznesenie.Zatiaľ prebieha diskusia . Keď má návrhová komisia pripravené uznesenie prečíta ho zhromaždeniu a dá sa hlasovať o uznesení .Po hlasovaní je záver zhromaždenia. Po prepísaní uznesenia do finálnej podoby sa pod uznesenie podpíšu Predseda zhromaždenia,niekto za návrhovú komisiu a overovateľ. Takéto podpísané a prefotené uznesenie sa vyvesí na mieste v dome obvyklom ,kde si toto uznesenie môžu vlastníci prečítať prefotiť. Každý vlastník sa môže voči uzneseniu do 15 dní od oznámenia odvolať. Aj po vyhotovení zápisnice ju podpisujú predseda zhromaždenia ,mandátna komisia, overovateľ a kto zápisnicu vyhotovil spolu s orginálom uznesenia ,prípadne s prílohami ,ktoré boli použité na zhromaždení sa potom založí do dokumentov spoločenstva kde sú k nahliadnutiu každému vlastníkovi.Tak že, keď nezvolíte do vedenia zhromaždenia nikoho z Bytového družstva nemôže vám zmeniť zápisnicu a ani uznesenie.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Tak toto je zatiaľ v našom dome utópia, a niečo čom sa nám len môže snívať. U nás to prebieha tak tak, že dôverník si pripraví nejakú tému, čo sa bude prerokovávať. Najprv sa to prerokuje na nejakom domovom výbore, len ten výbor nikto nevolil, a ani neviem kto je v tom výbore. Samozrejme že ten výbor mu odsúhlasí všetko bez nejakých pripomienok. Pred vlastníkov sa už predstúpi s hotovou vecou, a každý to musí okamžite schváliť. Bez nejakých pripomienok, normálneho vysvetlenia, a ďalších otázok. Ak sa chce niekto niečo opýtať, tak je zle, a je nepriateľ. Musíme všetko hneď všetko odhlasovať a podpísať, bez možnosti prečítania. Ak si chce niekto prečítať čo vlastne podpisujeme, tak si to musí prečítať len na schôdzi. Domov na prečítanie nič nedá. My ani nevieme čo sa dá do zápisnice. Odvolať sa nemôžme na nič, lebo neviem načo. To sa nikdy dozvieme. K starším zápisniciam nemá prístup nikto okrem dôverníka. On ich nedá. Na veľké naliehanie ich dá len na chvíľu na nahliadnutie, bez možnosti si niečo opísať. O kopírovaní zápisnice nemôže byť ani reč. Čiže všetci sú radšej ticho, a poslušne urobia a podpíšu čo povie dôverník.
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

brunetka22 Pozri príspevok
Už som sa veľa od Vás naučila, a rada sa ešte naučím. Ďakujem za všetko.



Viem, že by ho bolo najlepšie čo najskôr vymeniť, ale je tu dosť starších ľudí. Mladý sme tu asi štyria. Ostatný sú ešte v komunizme. Nikto sa na nič nepýta, nechce nič vedieť, a nedajbože aby niekto si dovolil povedať niečo iné, ako povie dôverník. Vtedy je človek ten najhorší. Im ani nevadí, že je porušovaný zákon, a jedná sa v ich neprospech. Treba asi počkať, až sa trochu zmení situácia.
Netreba čakať, ale chyť do rúk a pomaly presviedčaj ľudí, že ide o ich dobro. Netreba sa vzdať. U nás je tiež dosť dôchodcov, čo nechceli robiť dôverníka. Správu sme zverili správcovi a máme iba 3-člennú dozornú radu, ktorá sa stretáva na konci každého mesiaca aj so správcom a preberajú veci čo sa udialo za ten čas a čo treba urobiť. Keď nás spravovalo SBD a mala som pripomienky na schôdzi tak naš dôverník mi povedal že som nemorálna, neetická a nekresťanská lebo som proti správe SBD a chcem všetko vedieť.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Preboha živého, veď je to moje právo, vedieť čo sa okolo mňa deje. A naviac keď mám aj povinnosti. Také isté právo má aj on, tak nech sa spamätá, a nepodpiľuje si konár pod sebou. To sú typy ľudí, ktorí sa cítia byť mocný a škodia žiaľ nielen sebe ale aj ostatným.
Bruni, ideš na to dobre, máš jasné predstavy, vieš čo chceš, a patrí Ti obdiv a uznanie. Trpezlivo pokračuj - veď trpezlivosť ruže prináša.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Ja si myslím to isté že mám určité právo a povinnosti. Zatiaľ toto ešte nepochopili ostatný. Je to dosť ťažké presvedčiť ľudí, nech sa neboja povedať svoj názor, a majú právo vedieť ako je nakladané s ich peniazmi a majetkom.
Peton máš pravdu, že trpezlivosť ruže prináša. Preto sa nevzdávam, a bojujem ďalej.
Dosť ste mi tu všetci pomohli, a podržali ma. Ďakujem Vám všetkým za všetko.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Chobot Pozri príspevok
V tom prípade sa oni doslova držia znenia zákona č. 182/1993, ktorý v § 8a hovorí o povinnosti správcu:

"(2) Pri správe domu je správca povinný

a)...
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv, "

Takže v tom majú pravdu, že skutočne nemusia robiť kópie alebo nejakú súhrnné zostavy na vyžiadanie vlastníka bytu. Vlastník bytu môže zájsť ku správcovi a môže pozrieť doklady týkajúce sa správy.

Na druhej strane 1x ročne pri vyúčtovaní by mali vyhotoviť správu o stave fondu, ale nikde nie je napísané v akom rozsahu tá správa má byť a čo presne má byť jej obsahom.?
Možno by som sa trochu vrátil k tomu nahliadnutiu do dokladov. Podľa mojho názoru si môžeš vytvoriť kópiu dokumentu alebo dokladu týkajúceho sa správy domu. Totiž istú paralelu možno vydieť pri zákone o správnom konaní, kde pod nahliadnutím do spisu sa rozumie aj vyhotovenie kópie, odpisu, výpisu a podobne. Ide tu a aj v tomto prípade o príjmanie informácie, ktorú zaručuje ústava SR a európsky dohovor o ludských právach. Zákon o bytoch v hore citovanom § 8a písmeno f) bližšie nešpecifikuje akým spôsobom môžno nahliadnúť do dokladov k správe domu a teda prijať informáciu. Ak správca neumožní prijať informáciu akýmkoľvek spôsobom (lebo zákon prijamo neukladá akým spôsobom) porušuje tvoje ústavné právo príjmať informáciu.
Realita je však taká, že vačšina bytových družstiev nemá vlastného právnika a výklad zákona sa ponecháva na úradníka BD, kt. nemá mnohokát znalosť tejto problematiky.
0 0
mrvan mrvan

mrvan je offline (nepripojený) mrvan

dubova7911 Pozri príspevok
Zápisnice sa na schôdzi nerobila,lepšie povedané,predsedníčka samosprávy,lebo nemáme ešte vytvorene SVB,nerobila ani šmirak zápisnice a takto to dopadlo,že boli dopísané veci ktoré ani neboli prejednané.
Paragraf 16 a 8b zo zákona 182/93 poznám,len som chcel vedieť či nie je ešte
niečo na čo by sa dalo odvolávať.Ja mam takú zásadu,že je lepšie sa dôkladne pripraviť a argumentovať konkretnými paragrafmi ako ,len nejakými neurčitými
tvrdeniami.
K materiálu len toľko.Predávam "zateplovák" a tak viem ,že material STOMIX
je taký,ako som povedal.
Som tu 1x,máme podobný problém,ak môžeš doložiť tvrdenie o STOMIXE,budem Ti viac ako vďačný.A nielen Ja! Prosím,prosím,kto sa tu viete dobre orientovať,pomôžte mi skontaktovať sa s dubova7911.Ďakujem, mrvan
0 0
mrvan mrvan

mrvan je offline (nepripojený) mrvan

jedna z jednoduchýhc možnotí- nechjte sa dvaja rozumní zvoliť za overovatelov zápisu.Obyčajne sa na to nikto nehlási.Overovatelia nemusia zápis podpísať ak sa nezhodnú alebo nie sú si istí,že to tak bolo a do 15 dní musí byť nová schôdza.Máš čas na prípravu,ale chce to odvahu a chuť.A ešte niečo,je lepšie sa niečo rozumne opýtať ako tvrdiť.Radím z praxe.
0 0
mrvan mrvan

mrvan je offline (nepripojený) mrvan

Si vlastník ale aj člen družstva,nechaj sa zvoliť ako zástupca Vášho domu na Yromaždenie delegátov SBD,prednes problém a trvaj na tom aby najvíšší orgán SBD o tom hlasoval aprijal uznesenie.
0 0
sibal49 sibal49

sibal49 je offline (nepripojený) sibal49

Pridám aj ja trošku do mlyna, aj u nás v Šali si bytové družstvo SBD tzv. robí čo chce, lebo sa spolieha na predsedov samospráv, ktorý sa problematike nerozumie a zákonom taktiež, proste sa nemajú možnosť plne venovať danej problematike a tak si potom jednoducho na predstavenstve schvália to čo im vôbec neprináleží, napr. stanovy, zmeny stanov, zmluvy o výkone správy a pod v takej polohe, že keby si to ľudia prečítali tak by dospeli k úžasu čo ich tam čaká skryté pod jednotlivými zmenami. SBD Šaľa samo porušuje vlastné stanovy, ruší právomoci samospráv, dopĺňa do stanov veci ktorými si direktívne podmaňuje všetky samosprávy ktoré by chceli vystúpiť zo správy a vôbec nedalo do súladu so zákonom to čo mu bolo uložené zhromaždením delegátov. Presne ako u nás, lenže ja ako 2 ročný predseda samosprávy, keď som videl túto formu arogancie moci, tak som všetko začal konzultovať s právnikom (priateľ) ďalej o všetkom som začal informovať spoluvlastníkov a dokázal som ich presvedčiť konkrétnymi skutkami čo všetko a ako rafinovane sa maskuje a hlavne porušuje. Na tomto základe sme zvolili celkom odlišný postup od tých, ktorí sa chcú a nemôžu sa od SBD odtrhnúť, jednoducho sme písomne napadli uznesenia predstavenstva, zmeny stanov, doplnky stanov a predloženú zmluvu o výkone správy v závere roku 2007 ( a za dva mesiace si zakladáme spoločenstvo vlastníkov) tieto dokumenty vôbec neboli odsúhlasené v zmysle platných zákonov ako i vlastných stanov SBD Šaľa. Tieto zmeny v uvedených dokumentoch vôbec neschvaľovala členská schôdza samospráv a ani zhromaždenie delegátov tým došlo k porušeniu zákonov, vlastných stanov zo strany SBD. Následne som si dal námahu a vypracoval som zmluvu o výkone správy v súlade so zákonom 182/93 , nechal som si ju schváliť vlastníkmi bytov a potom aj s uznesením zo schôdze vlastníkov predložil som našu zmluvu o výkone správy na schválenie správcovi SBD a čo sa nestalo kompetentní s SBD usúdili že v tomto smere sú bezmocní lebo naša zmluva bola v súlade so zákonom 182/93 Z. z., ktorí nám umožňuje ako vlastníkom veľa právomoci a tie sme plne využili a dali do návrhu našej zmluvy o výkone správy, tak sme dotlačili správcu neakceptovať nami predloženú zmluvu o výkone správy a sám správcu nám ku dňu 29.02.2008 dal výpoveď zo správy , to len dokázalo že pravda bola a je na našej strane čo sa týka schvaľovania základných dokumentov. Zmluva o výkone správy, ktorú SBD Šaľa predložilo by mala aj tak byť podpísaná vlastníkmi bytov čo v súčasnosti určite nie je podpísané každým jedným vlastníkom čiže de facto táto zmluva nie je platná.. Následne na tomto základe sme zvolali ďalšiu schôdzu, kde sme si 07.03. 2008 po namáhavej drine ustanovili založiť spoločenstvo vlastníkov, čo sa nám podarilo dvojtretinovou väčšinou a teraz rozbiehame prípravu dokumentov na registráciu SVB, zároveň by som prosil aj o radu kto by vedel podať informácie o záludnostiach pri registrácii čo by nás mohlo neočakávane prekvapiť pri odovzdávaní a preberaní dokumentácie a všetkých potrebností od správcu na novovzniknuté SVB. Budem vďačný za rady tých ktorí už podobným úskalím prešli, s pozdravom všetkým
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sibal49,

tvoj príspevok je ukážkový v tom, ako si popliecť družstvo ako správcu bytového domu a družstevnú vnútornú činnosť.

Ak ťa mrzí činnosť správcu, prečo spomínaš stanovy, predstavenstvo, samosprávy a zhromaždenie delegátov?
Ak si predseda samosprávy družstva, družstevné záležitosti máš riešiť v družstevných orgánoch: na schôdzi samosprávy, váš delegát na zhromaždení delegátov ... Snažiť sa hlavne, aby družstvo dobre hospodárilo a zhodnocovalo vaše vklady. Predpokladám, že na schôdzu samosprávy vám chodia len členovia družstva, nie iní vlastníci bytov a NP v dome.

Ak si (zároveň?) splnomocneným zástupcom zvoleným na schôdzi vlastníkov, rokuješ so správcom o správe domu. Informuješ vlastníkov o prevádzke domu, ale nie o družstevných záležitostiach. Samozrejme, že sa môžete rozhodnúť pre spoločenstvo alebo iného správcu, aby váš dom dobre hospodáril.

Ako jedna osoba môžeš byť aj členom družstva aj členom spoločenstva. V každom členstve sa môžeš snažiť urobiť čo najviac pre dobro toho konkrétneho kolektívu. Orgány si dovolia len toľko, koľko im je dovolené. A všetci sú nahraditeľní - ale opäť treba chcieť a niečo aj urobiť.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

[quote=Mária27;673883]sibal49,
"Ak si predseda samosprávy družstva, družstevné záležitosti máš riešiť v družstevných orgánoch: na schôdzi samosprávy, váš delegát na zhromaždení delegátov ... Snažiť sa hlavne, aby družstvo dobre hospodárilo a zhodnocovalo vaše vklady. Predpokladám, že na schôdzu samosprávy vám chodia len členovia družstva, nie iní vlastníci bytov a NP v dome.
Ak si (zároveň?) splnomocneným zástupcom zvoleným na schôdzi vlastníkov, rokuješ so správcom o správe domu. Informuješ vlastníkov o prevádzke domu, ale nie o družstevných záležitostiach."


Ja si myslím, že vlastníci bytov v bytových domoch vo správe bytových družstiev sú z 99% zároveň členmi družstva.
Samospráva = zástupcovia vlastníkov aj "nájomníkov", t.j. tých ktorí ešte neodkúpili družstevný byt do OV.
Na schôdzu bytového domu sú pozvaní všetci a oni zvolia svojich zástupcov.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Samospráva je pojem družstevný zo stanov - je to vlastne volebný obvod, kedysi to bývalo po domoch, dnes sa už zlučujú aj celé ulice. V našom dome polovica vlastníkov bytov už nie sú členmi družstva.

Podľa zákona o vlastníctve bytov je v dome schôdza vlastníkov, ktorí si volia zástupcu a splnomocnujú ho na rokovanie s družstvom. Ak máte správcu, vtedy sa nevolí ani výbor, ani rada, ani tu nie je samospráva. A nájomcovia nemajú čo chodiť na schôdze vlastníkov a o dome rozhodovať (aspoň nie do zápisnice, ak ich družstvo nesplnomocní), za nich rozhoduje družstvo ako vlastník bytov.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

V podstate súhlasím.
U nás je 69 bytov, 65 v OV a 4 má družstvo. Všetci vlastníci sú členmi družstva.
Zmluva o správe podľa novely bytového zákona bola podpisovaná v decembri 07 vlastníkmi a aj BD malo 4 hlasy.
Dom má 3 zástupcov (z nich je 1 predseda).
Keďže sa prelínajú akoby 2 druhy správy - vlastníci sa ako družstevníci riadia aj stanovami ale i zákonom"182", kto ich teda má zastupovať - samospráva alebo menovaní zástupcovia?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

My máme schôdze oddelené.

Čo sa týka domu, rokuje so správcom zástupca vlastníkov (chodí pre výpisy, nahlasuje poruchy ...). Na schôdzi vlastníkov riešime príspevky, opravy, neplatičov, smeti ... Nájomníci tam chodia len poverení, alebo len počúvať. Nájomníci svoje problémy nahlasujú družstvu.

Čo sa týka činnosti družstva, schádzame sa len členovia na schôdzi samosprávy, zvyčajne pred zhromaždením delgátov - predrokovať program a poveriť delegáta hlasovaním za/proti; po zhromaždení zase delegát informuje, aké sú závery. Na zhromaždení býva hospodárenie družstva, zisk - strata, rozdelenie zisku, prenájom družstevných nebytových priestorov, ich predaj, stanovy - úpravy, výška vyrovnávacieho podielu, vystúpenie členov, vylúčenie, súdne spory, ... Teda nie o konkrétnom dome.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať