Zavrieť

Porady

Prístup bytového družstva k vlastníkom

Ahojte. Jedná sa o bytové družstvo ktorého sme členmi. Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Usporiadat
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

[quote=Mária27;675330]" V našom dome polovica vlastníkov bytov už nie sú členmi družstva."

Ešte by som sa chcela opýtať. Keďže cca 1/2 vlastníkov domu je a 1/2 vlastníkov domu nie je členmi družstva, kto je správcom?
Ak bytové družstvo, tak by ma veľmi zaujímalo, akú správnu réžiu platia družstvu vlastníci-členovia družstva a akú vlastníci nečlenovia?
0 0
sibal49 sibal49

sibal49 je offline (nepripojený) sibal49

odpoved Mária 27, ano je to ukážkou ako SBD- ako správca zavádza a preto som uviedol tie naležitosti,ktoré si možno zle pochopila,bez členov a zhromaždenia schvaluje predstavenstvo SBD to načo nemá nárok a to som chcel poukázat,že snami nepochodili,vtom že sme napadli tieto neschválené dokumenty a z toho dôvodu boli nútení vypovedat zmluvu o výkone správy.V našom meste je mnoho samospráv u SBD,ktoré by chceli vystúpiť zo správovania správcu SBD, ale nevedia ako nato,tak som im chcel ukázať cestu že to ide zákonným spôsobom, predložit takú zmluvu o výkone správy, ktorá nevonia správcovi a ten potom musí pristupiť na naše podmienky,alebo nájst nového správcu, prípadne vypovedat zmluvu o výkone správy a toto sa nám podarilo a teraz si slobodne zakladáme SVB a budeme sa spravovať sami prípadne mandátnou zmluvou poveríme niektorými právomocami toho kto nám bude ochotný poskytnuť svoje služby za lacnejšie peniaze než súčasný správca. len tolko na objasnenie
0 0
sibal49 sibal49

sibal49 je offline (nepripojený) sibal49

A ešte dovetok všetkým odpovediam,nám neišlo o technické záležitosti čo sa týka vzťahových záležitosti, kto ,ako,ale o to ako sa vymaniť spod správcu,ktorí podvádza svojim spôsobom schvalovaním základných dokumentov bez toho aby to schválilo na členských schôdzach, na zhromaždení delegátov a to odporuje zákonom.Je to alebo to neni drzosť, predložit doplnky do stanov, zmenu stanov alebo zmenu zmluvy o výkone správy bez toho aby to bolo v zmysle zákona odsúhlasené členskou schôdzou,alebo zhromaždením delegátov.. U nás sa to stalo,teraz ked SBD malo dať do súladu zmluvu o výkone správy so zákonom 268/2007 Z.z.a 182/1993 tak aby to splnalo zákonné parametre. Drzosť bola tak nehorázna že sme dostali domov tieto materiály v ktorých bolo zakonponovaných tolko vecí čo nemalo z uvedenými zákonmi nič spoločné,ale zavádzajucim spôsobom tieto dokumenty znevýhodnili členov SBD, vlastníkov bytov členov SBD i nečlenov, ktorý sú zaviazaný zmluvou o výkone správy,ktorá je vraj nedelitelnou súčasťou stanov, ktoré ani nemôžu ovplyvnit, no povedz Mária 27 nieje to vrchol drzosti.Ja som len naozaj chcel poukázať na tento smer diskusie a nie na vztahové záležitosti členstva, vlastníctva a pod. O spôsoboch prejednávania na zhromaždení delegátov ani nehovorím, lebo som požadoval niekolko vecí zapracovať do uznesenia zhromaždenia,ktoré by umožnovali mať určitú kontrolu nad správou, ale rôznými obštrukciami a oblbovačkami predsedov samospráv, ktorý na zhromaždení varili , vypekali,alebo preberali výsledky futbalu a tak prakticky nevedeli čo sa prejednáva, hlasovaním potom tieto požiadavky neprešli a bolo po kačinej svadbe. Ovšem po zhromaždení ked bola už pivná debata tak vtedy sa dotyční predsedovia chytali za hlavu že prečo boli proti týmto návrhom.Bolo by o čom písať,ale nechcem sa zaoberať malichernosťami.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Keď som bola na sedení ohľadom nových zmlúv o správe, tak sa niektorí členovia samospráv práve toho najviac obávali, aby im správca nedal výpoveď sám "pretože poznajú také domy čo nemajú správcu a ľudia sú z toho nešťasní". To mi povedal jeden keď som sa ho opýtala či hájí záujmy svojich obyvateľov alebo záujmy SBD.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Ja by som mala jednu otázku. Ako som si čiastočne prečítala 268 zákon č.182/1993 Z.z., dozvedela som sa že podľa tohoto zákona máme zmluvy vlastníci bytov s SBD a tento zákon tiež určuje vzťah medzi SVB a vlastníkom. Moja otázka znie čo mne ako vlastníkovi prinesie, akú "výhodu" fakt že SBD dáme výpoveď, založíme si SVB a nájdeme niekoho zo svojich radov alebo ineho správcu, ktorý bude robiť to čo nám robí teraz správca. Mohol by my dať niekto odpoveď. Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

dadina Pozri príspevok
Ja by som mala jednu otázku. Ako som si čiastočne prečítala 268 zákon č.182/1993 Z.z., dozvedela som sa že podľa tohoto zákona máme zmluvy vlastníci bytov s SBD a tento zákon tiež určuje vzťah medzi SVB a vlastníkom. Moja otázka znie čo mne ako vlastníkovi prinesie, akú "výhodu" fakt že SBD dáme výpoveď, založíme si SVB a nájdeme niekoho zo svojich radov alebo ineho správcu, ktorý bude robiť to čo nám robí teraz správca. Mohol by my dať niekto odpoveď. Ďakujem
Ja ti odpoviem jedným prirovnaním. Predstav si, že máš pri dome park s trávnikom, stromami a nejakým tým detským ihriskom. Na jeho údržbu máš zamestnaného záhradníka, ktorý kosí trávnik strihá stromy a natiera preliezky. Tebe sa ale nepáči, ako pracuje (napr. nekosí dobre celú plochu, nepáči sa ti, ako strihá kríky), preto sa rozhodneš, že to bude robiť sama.

Ak si dobrý odborník a vyznáš sa v záhradníctve, máš k tomu parku iný vzťah (nakoľko je tvoj) než ten záhradník (ktorý to možno aj trochu flákal). V takom prípade sa dokážeš dobre o svoj park postarať, trávnik bude pekne pokosený.

Ak sa ale v záhradníctve nevyznáš, tak za chvíľu ti tie kríky obschnú, farby z preliezok sa olúpe a bude to vyzerať horšie, než predtým.

Presne to isté je aj s SVB. Ak sú ľudia, ktorí sú ochotní sa o to starať a sú schopní, tak môže mať zo založenia SVB osoh celá bytovka. Ak však predseda a celý výbor nemajú ani potuchy o čom to je, len sa budú snažiť do všetkého neodborne mudrovať a presadzovať si svoje požiadavky, hoci nelogické, tak z toho spoločenstvo osoh mať nebude. Také spoločenstvo môže mať problémy aj vtedy, pokiaľ niektoré činnosti správy delegujú na inú osobu (napr. správcovskú spoločnosť).

Pri opätovnom delegovaní všetkej správy na správcovskú spoločnosť si treba položiť otázku, či má význam potom zakladať SVB, ak to bude finančne iba náročnejšie a predseda alebo výbor neprinášajú nijaké výhody.

V praxi existuje veľa spoločenstiev, ktoré majú schopných ľudí a fungujú dobre, ale sú aj také, kde počuť len samé sťažnosti. Takže jednoznačnú odpoveď, či je to výhodné alebo nie, nie je možné na tvoju otázku dať.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Ďakujem za vysvetlenie pochopila som. U nás SVB preferuje človek ako vy píšete a presne ste to vystihli:
predseda a celý výbor nemajú ani potuchy o čom to je, len sa budú snažiť do všetkého neodborne mudrovať a presadzovať si svoje požiadavky, hoci nelogické, tak z toho spoločenstvo osoh mať nebude. Také spoločenstvo môže mať problémy aj vtedy, pokiaľ niektoré činnosti správy delegujú na inú osobu (napr. správcovskú spoločnosť).

Mnoho mi to pomohlo pochopiť ohľadom SBD a SVB.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak ste spokojní so súčasným správcom, komunikuje s Vami, vykonáva všetko načas a kvalitne, zabezpečuje čo potrebujete... Treba si hlavne uvedomiť čo očakávate od založenia SVB. Môžete mať založené SVB a mandátnou zmluvou si dohodnete, objednáte, určíte čo môže mandatár vykonávať pre SVB. Ak nie je správca dobrý, máte s ním problémy, môžete ich mať aj s predsedom... Je to veľmi individuálne. Presne ako písal Chobot. Problémy môžeš mať rovnako so správcom aj v rámci SVB s predsedom, radou...
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

V podstate sme spokojný, SBD nám ohľadom problémov, alebo havarijných stavov vychádza v ústrety. V minulom roku sme zvolily za zástupcu človeka, ktorý sa sám navrhol, viacerý vlastníci z 32 bytov sme ho poznali len povrchne, no začali sa s ním od januára tohoto roku problémy. Problemy vlastníkov neakceptuje napr. týždeň bezdôvodne nešla ráno teplá voda a mala len 40 C, nezdvihol ani telefón aby sa spýtal na SBD či je technický problém....všetko som si musela aj za ostatných vlastníkov vytelefonovať sama. Zakúpená kosačka sa pokazila, zastupca bytov do nej zakúpil súčiastku za 1000 Sk a povedal že kosačku už nikomu nepožičia že už je jeho , alebo odmieta napísať objednávku, keď mu staršia pani povedala, že v spoločných priestoroch odtokov potrubie je vysunuté a mnoho ešte ďaľších.... Všetkým rozpráva že si SBD nebude s nami robiť čo chce že aj v iných dedinách sa odtrhli od SBD tak sa odtrhneme aj mi! Máme problém s tepelným kanálom, a chceli by sme zateplovať aspoň časť bytovky, absolútne nebol na schôdzi pripravený a všetko hádže na SBD. Myslím že ako to už tu bolo písané že SBD si dovolí len toľko koľko im dovolíme mi, ale tu u nás určite zlyhala komunikácia medzi vlastníkom - zástupcom- správcom, pretože sa mi zda že zástupca nerieši naše požiadavky/ problémy ale preferuje len svoje SVB, pritom je vo funkcii od mája 2007 na poslednej schôdzi v januári 2008 sa vyhrážal sa odstupuje. Už len čakám na ďalšiu schôdzu a pripravujem sa na neho ohľadom zákonov, veľmi mi pomáhajú vaše vyjadrenia a prináša mi jasno čo obnaša SVB pred SBD
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

JaDo - Ešte by som sa chcela opýtať. Keďže cca 1/2 vlastníkov domu je a 1/2 vlastníkov domu nie je členmi družstva, kto je správcom?
Ak bytové družstvo, tak by ma veľmi zaujímalo, akú správnu réžiu platia družstvu vlastníci-členovia družstva a akú vlastníci nečlenovia?[/quote]


Správcom je ten, koho si vyberiete. Nezáleží na tom, koľko vás je členov družstva. Vyberte si toho, kto vám dá najlepšie podmienky. Jednou z podmienok je aj cena za správu na jeden byt. Ak sa vám zdá vysoká, nájdite si lacnejšieho správcu. Je tu konkurencia.

Naše družstvo ako správca určuje cenu za správu tak, že náklady na správu s určitým percentom zisku rozpočíta na počet bytov. Je to normálna kalkulácia ceny. Ak spravuje aj byty vlastných členov, neúčtuje im zisk, čiže to majú lacnejšie. S týmto súhlasili aj tí členovia, ktorých dom už družstvo nespravuje.

Rozdielne ceny nie sú ničím zvláštnym. Stretávame sa s tým aj v obchode - ak kúpiš dve, tretia zadarmo ... Alebo množstevné zľavy za služby ... Je to obchodná politika, marketing.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sibal49,

téma znie "Prístup bytového družstva k vlastníkom", tak tu nemusíme preberať problémy stanov či zhromaždenia delegátov.

Každý si môže správcu zmeniť bez toho, aby mu musel čokoľvek dokazovať. Ak sa nedohodnú na zmluve s jedným správcom, môžu skúsiť u druhého. Môžu si vyžiadať ponuky-zmluvy od viacerých správcov naraz a porovnať ich. Asi im to nemá kto urobiť.

Gratulujem ti, že si sa na to podujal vo vašom dome. Život je krátky, treba sa zbaviť všetkého zlého a žiť pokojne. Želám vám veľa úspechov a spokojnosti v SVB.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Mária27: Naše družstvo ako správca určuje cenu za správu tak, že náklady na správu s určitým percentom zisku rozpočíta na počet bytov. Je to normálna kalkulácia ceny. Ak spravuje aj byty vlastných členov, neúčtuje im zisk, čiže to majú lacnejšie. S týmto súhlasili aj tí členovia, ktorých dom už družstvo nespravuje.

V našom družstve je to správná réžia, ktorú účtujú s DPH vo výške cca 250 Sk/mesiac pre člena a dvojnásobok pre nečlena.
Mne sa vidí, že platiť mesačne cca 500 Sk/mesiac za správu je veľmi veľa. Preto ľudia radšej ostávajú členmi družstva.
Keď si kúpi byt nový vlastník, ktorý si nemôže vyberať správcu ale musí sa prispôsobiť, radšej sa stane členom, než by mal platiť tak veľa.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

JaDo - tak to je skutočne priveľa - aj pre členov. Asi už spravuje menej bytov, ale náklady neznižuje.

My sme napr. znížili zamestnancov družstva za tri roky z 53 na 21 a stíhajú to. Tiež sme prenajali časť priestorov, ktoré tvorili fixné náklady. Stále analyzujeme, kde sa dá šetriť a kde získať nejaké koruny. Rozbory zverejňujeme, lebo viac hláv viac rozumu. Po rokoch prehlbovania straty sme v zisku a v správe domov sme konkurencieschopní.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mária27 Pozri príspevok
JaDo - tak to je skutočne priveľa - aj pre členov. Asi už spravuje menej bytov, ale náklady neznižuje.

My sme napr. znížili zamestnancov družstva za tri roky z 53 na 21 a stíhajú to. Tiež sme prenajali časť priestorov, ktoré tvorili fixné náklady. Stále analyzujeme, kde sa dá šetriť a kde získať nejaké koruny. Rozbory zverejňujeme, lebo viac hláv viac rozumu. Po rokoch prehlbovania straty sme v zisku a v správe domov sme konkurencieschopní.
Mária, veľmi dobre sa to číta. Škoda, že všetci tak zodpovedne nepristupujú k správe. AJ Tvoje príspevky sú vlastne prezentáciou... skutočne výstižné, profesionálne.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ďakujem, Elenka. Myslím si však, že je to problém každého správcu ako firmy, nie iba správcu ako družstva. Naopak, keď ide o družstevníkov, môžu členovia hospodárenie firmy (družstva) ovplyvnovať, čo sa u iného správcu nedá. Ja nie som za hlasnú kritiku, ale za uvážené konanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mária27 Pozri príspevok
Ďakujem, Elenka. Myslím si však, že je to problém každého správcu ako firmy, nie iba správcu ako družstva. Naopak, keď ide o družstevníkov, môžu členovia hospodárenie firmy (družstva) ovplyvnovať, čo sa u iného správcu nedá. Ja nie som za hlasnú kritiku, ale za uvážené konanie.
Samozrejme... hlasná kritika bez konštruktívneho riešenia... aký to má význam? Ale to je bežný prístup členov tak v SVB ako aj v inej forme správy. S tým sa zmieriť nedá, ale ťažko si niekto prizná, že inak alebo lepšie to nevie ani on. Taká je práca správcu.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 13.03.08 at 16:16
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

brunetka22 Pozri príspevok
Tak toto je zatiaľ v našom dome utópia, a niečo čom sa nám len môže snívať. U nás to prebieha tak tak, že dôverník si pripraví nejakú tému, čo sa bude prerokovávať. Najprv sa to prerokuje na nejakom domovom výbore, len ten výbor nikto nevolil, a ani neviem kto je v tom výbore. Samozrejme že ten výbor mu odsúhlasí všetko bez nejakých pripomienok. Pred vlastníkov sa už predstúpi s hotovou vecou, a každý to musí okamžite schváliť. Bez nejakých pripomienok, normálneho vysvetlenia, a ďalších otázok. Ak sa chce niekto niečo opýtať, tak je zle, a je nepriateľ. Musíme všetko hneď všetko odhlasovať a podpísať, bez možnosti prečítania. Ak si chce niekto prečítať čo vlastne podpisujeme, tak si to musí prečítať len na schôdzi. Domov na prečítanie nič nedá. My ani nevieme čo sa dá do zápisnice. Odvolať sa nemôžme na nič, lebo neviem načo. To sa nikdy dozvieme. K starším zápisniciam nemá prístup nikto okrem dôverníka. On ich nedá. Na veľké naliehanie ich dá len na chvíľu na nahliadnutie, bez možnosti si niečo opísať. O kopírovaní zápisnice nemôže byť ani reč. Čiže všetci sú radšej ticho, a poslušne urobia a podpíšu čo povie dôverník.
Neviem,ale pripadá mi to nejako čudné. V živote som nepodpísala nič neprečítané.To ste tam všetci retardovaní? To nikto "dôverníka" nevie usadiť? Ako mu môže prejsť jasná manipulácia dospelých, svojprávnych jedincov? Keď už to inak nejde,prizvite si na schôdzu právnika, nech obyvateľom vysvetlí,čo s toho môže vyplynúť, keď niečo len tak podpíšu. Alena
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

cervena
My máme rok nového zástupcu a posledné mesiace tiež začína používať podobné nekalé praktiky ako popisuje brunetka22. Poviem príklad bola schôdza, zástupca bol prehlasovaný pretože chcel celkové zateplenie firmu jemu známu a nie čiastočne ako bolo schválené s priamym výberom dodávateľa. Do týždňa zástupca nosil na podpis papier so súhlasom aby bola nanovo schôdza a za ďalší týždeň napísal na dvere že zápisnica bola zrušená a bude nanovo schôdza bez správcu ....Našťastie som si kupila zákonník o vlastníkoch........ Jedinou mojou výhodou ako žene bolo to že na schôdzi si ma zastali, teda dali mi za pravdu iný vlastníci a schválilo sa zase len to čo už bolo schválené.
Môžem povedať že zástupca tlačil na všetkých vlastníkov aby si dali vymeniť okná a keď nemajú peniaze, že z fondu opráv sa im požičajú , firmu udanú SBD nepravdivo ohováral a keď som sa ho spýtala ako sa volá firma ktorá urobila jemu ponuku a koľko je ne trhu tak povedal, že nevie ako sa tá firma volá

Takže brunetka22, pokiaľ si nenájde niekoho kto s ňou bude ťahať za jeden povraz, komunikácia bude zlá, sama v tomto určite nič nedokáže. Bude sa búriť a u ostaných bude rozvracačka.
0 0
cervena cervena

cervena je offline (nepripojený) cervena

Pripadá mi to absolútne neuveriteľné. Aké máte zloženie ľudí? Veď keď sa ťa zastali,nebudú snáď takí nemožní. Ako to že sa dajú manipulovať? Mali sa ťa zastať, lebo si mala pravdu a nie len preto že si žena.Zástupcu ste si zvolili sami?? Nemôžte si zvoliť iného z dôvodu straty dôvery??
Alena
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Problém je že každý vie rozprávať za chrbtom po schôdzi. Terajší zástupca hovorí že nebude robiť zástupcu, ale pritom sa tam drží zubami nechtami. Momentálne rozmýšľam že zástupca sa navrhuje aj za kuriča (máme vlastnú kotolňu a už má aj skúšky) do kotolne a myslím si že to bude konflikt záujmov, lebo keď budeme mať problém s kuričom tak pôjdem vlastne za zástupcom- kuričom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať