Zavrieť

Porady

Prístup bytového družstva k vlastníkom

Ahojte. Jedná sa o bytové družstvo ktorého sme členmi. Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa § 226 Obch. zákonníka je vznik a zánik členstva v družstve povinne upravený v stanovách, tak to netreba opakovať v liste.

Podmienkou vzniku členstva podľa § 223 je splatenie členského vkladu, tak ti oznámili, že si ju splnil.
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

Dobrý deň.Možte mi prosím Vás odpovedať na otázky:1/či ignorovať výzvu na zaplatenie ďalšieho čl.podielu 18,200,-Sk s tým,že ma vylúčia z družstva za porušenie stanov, alebo 2/vystúpiť z družstva , tak ako chcú a priložili formulár , ktorý po vyplnení musia byť podpisy overené notárom.......Dom je starý asi 25-28 rokov, vlastník-člen som 3 roky.Vdome je menej vlastníkov členov ako členov nájomcov.Nik nás , myslím doverník neupozornil na zmenené stanovy, kde sa v predstavenstve dohodli na ďalšom čl. príspevku.Nie je podstatné, či dostanem zpať 3000,-Sk alebo nie.Nechcem zaplatiť ďalší čl.vlad, lebo iba citujú akýsi participačný podiel na majetku družstva, ku ktorému nedali žiadný prepočet alebo výpočet ako došli k čiastke 18,200,-Sk.V tejto chvíli sa sama prikláňam k ignoracii výzvy, stým, že budúci rok a ďalšie budú chcieť kto vie na aké účelyďalšie peniaze.Ďakujem za odpoveď.
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

S.spr.nemožem čítaˇˇt, nesplňujem podmienku 5 príspevkov a 5 dni prihlasenia
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ema 2,

ak chceš skutočne ukončiť členstvo v družstve, nemá význam hrať sa na mŕtveho chrobáka. Môžeš z družstva vystúpiť a požiadať o vyplatenie vyrovnacieho podielu podľa § 233 obchodného zákonníka.
Ak však nechceš skončiť, odvolaj sa, že si doteraz o tom nevedela. Vylúčiť z družstva ťa môžu len ak opätovne a napriek výstrahe porušuješ členské povinnosti, alebo z iných dôležitých dôvodov uvedených v stanovách (§ 231).

Nárok na vyrovnací podiel je v oboch prípadoch rovnaký. Nie je to základný vklad 3000 Sk, je to určite viac. Vyrovnací podiel sa vždy počíta z účtovnej závierky a rozhodný stav čistého obchodného imania družstva, stanovy môžu upraviť len spôsob výpočtu (napr. roky členstva). Podobne sa počíta majetková účasť k určitému dátumu.

Uvedené platí pre všetky typy družstiev (napr. poľnohospodárske), nemá to nič spoločné s dĺžkou vlastníctva bytu, ani s domom.

Ja osobne by som z družstva nevystúpila. Majetkovú účasť ti vypočítajú len z účtovnej hodnoty majetku, neoceňuje sa trhovo. Predstav si, že jeden nebytový priestor je v účtovníctve vedený v cene 80 tis. Sk (z toho ťa vyplatia) a má hodnotu 1,5 mil. Koľko má družstvo nebytových priestorov? Tí, čo tam zostanú, zbohatnú na úkor tých, čo vystúpia alebo budú vylúčení.
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

Mária 27 ďakujem za radu , tiež za súhlas Juliana. Rozumiem jasne, vyzerá to tak, že družstvo sa chce vlastníkov zbaviŤ. KeĎ sa rozhodnem z družstva vystúpiť dobrovolne, je možné, že vlastníkom nečlenom možu neúmerne zvýšovať poplatok za správu bytu?Alebo na budúce roky znova požadovať ďalší vklad.?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Musím len zopakovať, že družstvo sú družstevníci, teda aj ty. Lenže, zdá sa, že sú medzi vami vychytralci, ktorí ťažia z nevedomosti či finančnej situácie hlavne mladých ľudí a dôchodcov. Títo sa budú snažiť urobiť všetko, aby došli lacno k majetku. Ale môžu to robiť len cez vašich delegátov, ktorých ste si zvolili. Alebo sa dali zvoliť za delegátov práve títo? Nemali by ste sa zbaviť vy ich? Takto vám skutočne môžu až neúnosne zvyšovať „povinné vklady“ (neviem presne o čo ide, lebo to nik zo stanov neodcitoval).

A poplatky za správu: družstvo ako správca si vypočíta alebo určí poplatok za správu, členom dá možno zľavu. Ak je ten poplatok vysoký, stratí zákazníkov. Dnes je už silná konkurencia. Ak u vás nie je – založ si živnosť a konkuruj mu! Ty si sama nepomôžeš či vystúpiš z družstva alebo nie, lebo váš dom bude spravovať družstvo, pokiaľ nezmeníte správcu.

Ešte je možné aj to, že sa tí vychytralci najskôr zbavia väčšiny členov, potom úmyselne stratia zákazníkov – a dobrovoľne zlikvidujú družstvo, teda popredajú majetok a podelia si peniaze. Dnes sa za majetky robia aj násilnejšie činy.

Ak vystúpiš z družstva, ty si deliť už nič nebudeš.
0 0
mojhlas mojhlas

mojhlas je offline (nepripojený) mojhlas

Dnes vyšiel článok v denníku Korzár linka "cassovia.sk/korzar/clanok.php3?sub=27.5.2008/80033K"

Bytové družstvo v Košiciach chce zvýšiť cez svojich členov základné imanie a v prípade nezaplatenia im hrozí vylúčením. Pravdepodobne sa tak ľudia majú podieľať na krytí straty.

KOŠICE. Prekvapení zostali členovia jedného z košických bytových družstiev v polovici mája. Územné bytové družstvo (ÚBD) Košice-Ťahanovce ich postavilo pred jednoznačnú voľbu. Buď zaplatia vklad 24-tisíc korún, alebo majú z družstva vystúpiť. Zákon žiadať ďalší členský vklad nezakazuje, ale odborníci považujú takýto postup za pochybný.
Upozornenia dostali majitelia bytov v mestskej časti Ťahanovce, ktorí po ich prevode do svojho vlastníctva a zaplatení základného členského vkladu tritisíc korún zostali naďalej členmi družstva. To pre nich zabezpečuje správu bytov.
Rozhodli pred rokom
Ešte pred rokom však zhromaždenie delegátov ÚBD Košice schválilo a zmenilo v Stanovách družstva ustanovenia o výške majetkovej účasti členov. Podľa nich sú členovia povinní zaplatiť 24-tisíc korún. Urobiť tak majú do konca mája. Riaditeľ ÚBD KošiceŤahanovce Jaroslav Jarkovský to pre denník KORZÁR odmietol komentovať.
Alexandra Korbeľová z advokátskej a realitnej kancelárie Koral hovorí, že zákon neurčuje podmienky, za ktorých družstvo môže požadovať od členov ďalší členský vklad. "Pokiaľ to stanovy umožňujú, je to možné".
Sú v strate?
Podľa nej by však družstvo malo vysvetliť, čo s vkladmi, ktoré tvoria základné imanie, spraví. "Môžu byť napríklad použité na doplnenie nedeliteľného fondu alebo aj na úhradu straty," povedala.
Ľudia, ktorí nechcú zaplatiť, majú sami družstvu oznámiť, že z neho vystupujú. Ak tak neurobia, vylúči ich za "závažné porušenie členských povinností". Oliver Petrík z Asociácie užívateľov služieb hovorí, že družstvo sa takto môže snažiť pripraviť členov o spoločný majetok družstva. "Mám podozrenie, že konanie na zhromaždení delegátov je v rozpore so záujmami členov družstva. O družstevnom majetku majú rozhodovať len členovia," povedal.
Vysvetľovať majú delegáti
Petrík členom odporúča, aby sa obrátili na delegátov, ktorí ich zastupujú a žiadali vysvetlenie. "Čudujem sa delegátom, že odsúhlasujú takéto materiály a kto ich na to oprávnil," hovorí. Podľa Korbeľovej si ľudia majú vyberať takých delegátov, ktorí budú zastupovať ich záujmy.

Vedel by niekto poradiť:

Čo je potrebné napísať na družstvo. Všetci by sme to potom poslali doporučene ( + poradili ostatným) ešte do 31.5.2005 namiesto peňazí a žiadostí o zánik členstva. A samozrejme v najbližšej dobe by bolo potrebné vymeniť všetkých delegátov, ktorí zastupujú predstavenstvo a nie nás cez členské schôdze.
Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vďaka za článok. Ale aj tu vidieť, že naša PORADA je o krok pred médiami.

Čo robiť?
Naštudovať rýchle stanovy a volebný poriadok, zvolať si členskú schôdzu samosprávy, odvolať a zvoliť delegáta, donútiť predstavenstvo alebo kontrolnú komisiu zvolať mimoriadne zhromaždenie delegátov, zmeniť stanovy ...

V stanovách sa napríklad dočítaš:
"Zhromaždenie delegátov zvoláva predstavenstvo podľa potreby, najmenej raz ročne. Predstavenstvo musí zvolať zhromaždenie delegátov do 45 dní, ak o to požiada písomne jedna tretina členov, jedna tretina delegátov alebo kontrolná komisia. Ak predstavenstvo nezvolá zhromaždenie delegátov na základe požiadaviek tu uvedených a v uvedenej dobe, zhromaždenie delgátov zvolá kontrolná komisia."
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Skontrolujte termíny, či nemôžete využiť tento paragraf obchodného zákonníka:
§ 242

Na návrh člena vysloví súd neplatnosť uznesenia členskej schôdze, pokiaľ uznesenie je v rozpore s právnymi predpismi alebo stanovami družstva. Návrh súdu môže člen podať, ak požiadal o zaprotokolovanie námietky na členskej schôdzi, ktorá uznesenie prijala, alebo ak námietku oznámil predstavenstvu do jedného mesiaca od konania tejto schôdze. Návrh možno na súd podať len do jedného mesiaca odo dňa, keď člen požiadal o zaprotokolovanie námietky, alebo od oznámenia námietky predstavenstvu.
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

Mojhlas - opísal presne článok z Korzára. Týka sa to aj mne a tiež ma napadlo napísať list a žiadať ich o presný výpočet ako k čiastke prišli.JE pomalu jasné, že družstvo zapasí určite s obrovskou stratou.Neviam všaK presne, ako požiadavku formulovať.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

K tej čiastke nie je problém sa dopátrať , ato ani nemusíš písať žiaden list na družstvo. Zober si Nájomnú zmluvu , alebo Rozhodnutie o pridelení bytu a tam máš presne uvedenú výšku celého členského podielu od ktorého odpočítaš 3000 Sk a vyjde Ti výška , ktorú od Teba teraz žiadajú. Tieto doklady by si mala mať u seba , predtým ako si kupovala byt do vlastníctva.
Žiaľ je to tak ako je to uvedené aj v tom článku v novinách nie je to protizákonné , ide o to akým spôsobom to družstvo urobilo a prečo s tým vyšlo až teraz , keď to bolo schválené na Zhromaždení delegátov už pred rokom . No a samozrejme by som sa opýtala Vášho domového dôverníka , prečo Vás o takej dôležitej veci neinformoval .
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

Ďakujem za jasnú odpoveď.Ano práve ten sposob oznámenia a rychlej požiadavky peňazi ma navádza k pochybnostiam o stave hospodárenia družstva.
0 0
lubo_ke lubo_ke

lubo_ke je offline (nepripojený) lubo_ke

Upozornenie niektorí upozernený členovia vyzvaný na zaplatenie ďalšieho členského vkladu majú neprerušené členstvo ÚBD do dnešného dňa.
Členským podielom zaplateným pri prevzatí bytu si splnili povinnosť zaplatenia ďalšieho členského vkladu podľa stanov ÚBD v čl. 12.3.

p.s. členský vklad ste zvýšili ešte oproti členom družstva s neprevedenými bytmi o sumu 3.000 Sk mimoriadnym členským vkladom pri odkúpení.

Tzn. členovia družstva s neprevedenými bytmi by mali vyrovnať v sume 3.000 Sk svoj členský podiel voči členom - vlastníkom prevedených bytov.
Naposledy upravil lubo_ke : 29.05.08 at 08:29
0 0
mojhlas mojhlas

mojhlas je offline (nepripojený) mojhlas

$242 asi nebudem môcť použiť nakoľko predmetná schôdza sa konala pred rokom
ale našiel som v zákone a aj v posledných stanovách:

zákon 182/ 1993 $17 odst. 7:
"(7) Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva člena bytového družstva, ktorý je jeho nájomcom, je člen povinný uhradiť bytovému družstvu ako cenu bytu nesplatený investičný úver s príslušenstvom pripadajúci na tento byt. Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú týmto zákonom dotknuté. 7)"

posledné stanovy:
"5. Prevodom vlastníctva k družstevnému bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu ( § 17 ods. 7 zák. č. 182/1993 Z.z o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení )."

t.j. zatiaľ som nenašiel, kde môj členský podiel 27200,-Kčs (túto sumu mám uvedenú ako "po zaplatení členského podielu" v rozhodnutí o pridelení družstevného bytu v r. 1990) skončil pri prevode vlastníctva (a to som im ešte zaplatil 3000,- Sk v r. 2001 , lebo by mi byt nepreviedli)

Dalo by sa niečo z vyššie uvedeného použiť ?
Podľa mňa by mi mali vrátiť ešte aj tých 3000,- Sk ktoré som im zaplatil pri prevode - je aj dosť zaujímavé, že základné imanie družstva bolo v r. 1997 338600,-Sk, v roku 2002 taktiež a v roku 2007 tiež tá istá suma a v čl. 13 posledných stanov je uvedené:
"1. Členský podiel predstavuje mieru účasti člena na družstve, t.j. majetkovú účasť člena v družstve upravenú v Čl. 12 Stanov. Jeho výška sa podľa pomeru členského vkladu k základnému imaniu družstva. Každý člen môže mať v družstve len jeden členský podiel. Členský podiel je jedným zo zdrojov majetku družstva."
0 0
lubo_ke lubo_ke

lubo_ke je offline (nepripojený) lubo_ke

netrvajte na vrátení peňazí no ďalší členský vklad podľa stanov ÚBD v čl. 12.3. bol Vami zaplatený Jednoducho" tí, ktorí požiadali o zánik členstva v ÚBD vystúpením dostanú svojich 3.000 Sk o rok a družstvo má tak oficiálnou formou príjem podľa rozlohy 80 m2 cca 24.200 Sk x vlastníkov bytov ošetrených tzn. zriekli sa svojho členského podielu v prospech družstva.
Naposledy upravil lubo_ke : 29.05.08 at 08:30
0 0
lubo_ke lubo_ke

lubo_ke je offline (nepripojený) lubo_ke

Pardon + 27.200,- Sk ešte + 3.000 Sk pri prevode - 3.000 Sk ktoré vrátia.
ÚBD jednoducho vsadilo na kartu nezáujmu a k tomu im treba len gratulovať členovia sa zriekli svojich členských podielov a tak vyhrali. Aj týmto spôsobom sa dajú zarábať peniaze samozrejme za prispenia ZD /Združenia delegátov/.
Naposledy upravil lubo_ke : 29.05.08 at 08:30
0 0
mojhlas mojhlas

mojhlas je offline (nepripojený) mojhlas

Poznám veľa "susedov", ktorí sa rozhodli dobrovoľne ukončiť členstvo.

Pošlem im linku mailom, nech sa ešte trochu zamyslia.

Pokiaľ ma z družstva "nevyhodia", tak určite na najbližšej členskej schôdzi navrhnem zmenu delegáta za náš vchod, pokiaľ zistím že súhlasil s navrhovanými stanovami (to že nás neinformoval to by som mu ešte dokázal odpustiť) + pôjdem "nahliadnuť" na družstvo do zápisnice.
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

Neukončujem členstvo dobrovolne a žiadam družstvo o vysvetlenie , prečo doverníci alebo oni neinformujú včas. Myslím, že nemusím sústavne sledovaˇčo sa tam deje.
0 0
Ema 2 Ema 2

Ema 2 je offline (nepripojený) Ema 2

Krom toho žiadam o rozné iné vysvetlenia, o ktorých teraz nemožem písať.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Pokúsim sa trochu doplniť niektoré informácie k tejto veci. V prvom rade treba žiadať vysvetlenie od delegátov, prečo hlasovali tak ako hlasovali, a prečo Vás vopred neinformovali. Je to už rok stará vec. Na zhromaždení som bol osobne, a ako jeden z mála delegátov som proti tomuto návrhu predstavenstva bojoval, ale márne. Za tento hlúpy návrh hlasovalo minimálne 85% delegátov.
Základný členský vklad je 3000Sk a je to podiel na hospodárení družstva. Zaplatil ho každý rovnako. Po odkúpení bytu sa podľa zákona nevracia a preto ak sme chceli ostať členmi družstva (nemuseli sme, ale sme chceli ostať), boli sme povinní zaplatiť ho ešte raz.
Ďalší členský vklad, ku ktorému sme sa pri vstupe do družstva zaviazali, a ktorého výška závisela od bytu ktorý sme dostali od UBD do prenájmu sa použil na výstavbu nášho bytu. Nezapisoval sa do základného imania UBD. Preto je základné imanie stále rovnaké ako pre mnohými rokmi, lebo členov nepribúda. Keď sme byt odkúpili, na ktorého výstavbu sa použil: ďalší členský vklad (napr. 24 tis.) + štátny príspevok + úver, splatili sme už iba zvyšnú časť nesplateného úveru. Štátny príspevok sa totiž nevracia. Predstavenstvo teraz argumentuje tým, že členovia - vlastníci majú v družstve podiel iba 3000Sk a nájomcovia k tomu ešte ďalší členský vklad, pričom majú rovnaké hlasovacie právo. Zabúdajú však, že 3000 Sk je podiel na hospodárení družstva a ĎČV je podiel na spoločnej bytovej výstavbe. Sú to dve rôzne veci. Členovia - nájomcovia majú preto právo užívať družstevný byt. Vlastníci však žiaden ďalší byt nedostanú, tak prečo by mali platiť ĎČV ešte raz ? Osobne si myslím, že je to buď o nepochopení základných princípoch družstevníctva, alebo špekulácia zo strany predstavenstva.
A na čo sa majú použiť tieto peniaze? Určite nie na zvýšenie zákl. imania, ani do nedeliteľného fondu, ale podľa môjho názoru na podnikanie družstva, ktoré sa v poslednom čase rozbehlo. Predstavenstvo asi zabúda na to aké je základne poslanie družstva a chce podnikať ako v nejakej eseroške. Držím im palce. A čo na to členovia-nájomcovia, ktorí sa budete na krytí prípadných strát finančne podieľať? Družstvo totiž zo zákona ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom, teda aj vaším bytom a mojími 3000Sk, ktoré mi však musia vrátiť ak ma z družstva vylúčia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať