Zavrieť

Porady

Prístup bytového družstva k vlastníkom

Ahojte. Jedná sa o bytové družstvo ktorého sme členmi. Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Usporiadat
lubo_ke lubo_ke

lubo_ke je offline (nepripojený) lubo_ke

dovolím si poopraviť malý ale za to podstatný detail pri odkupovaní bytu do vlastníctva sme neplatili základný členský vklad ale mimoriadny členský vklad

suma sumárum vlastníci vložili do družstva:
sumu 3000,- Sk pri vstupe do ÚBD - základný členský vklad/ZČV/
suma uvedená v Rozhodnutí o pridelení bytu - členský podiel - /ZČV/
suma 3000,- Sk pri prevode vlastníctva - mimoriadny členský vklad

členstvo majú neprerušené dodnes pokiaľ o to nepožiadali.
0 0
Starec_KE Starec_KE

Starec_KE je offline (nepripojený) Starec_KE

Mária27 Pozri príspevok
Vďaka za článok. Ale aj tu vidieť, že naša PORADA je o krok pred médiami.

Čo robiť?
Naštudovať rýchle stanovy a volebný poriadok, zvolať si členskú schôdzu samosprávy, odvolať a zvoliť delegáta, donútiť predstavenstvo alebo kontrolnú komisiu zvolať mimoriadne zhromaždenie delegátov, zmeniť stanovy ...

V stanovách sa napríklad dočítaš:
"Zhromaždenie delegátov zvoláva predstavenstvo podľa potreby, najmenej raz ročne. Predstavenstvo musí zvolať zhromaždenie delegátov do 45 dní, ak o to požiada písomne jedna tretina členov, jedna tretina delegátov alebo kontrolná komisia. Ak predstavenstvo nezvolá zhromaždenie delegátov na základe požiadaviek tu uvedených a v uvedenej dobe, zhromaždenie delgátov zvolá kontrolná komisia."
Tak to som sa zasmial, asi neviete ako to u nas "chodi". Ako mozme odvolat delegata, ked na poslednej schodzi v bloku nas bolo 11 (vsetci vlastnici z 32) a pri nasom navrhu zastupcu vlastnikov (vsetci sme hlasovali za) zastupca druzstva zdvihol ruku a povedal, ze je proti a ze ma 17 hlasov (drustevnikov) a navrhol aj odhlasoval si svojho zastupcu, ktory je druzstevnik. Zda sa vam to cudne? Volili sme zastupcu vlastnikov a zvitazil drustevnik, ktory vobec nebol na schodzi ale aj hlasovanie zastupcu BD nas totalne zaskocilo. Ako moze niekto volit (hlasovat) za ineho - nepritomneho? Je to vobec mozne? Ved Ustava SR hovori, ze hlasovacie pravo je NEPRENOSNE, tak som zvedavy ako mi to niekto vysvetli... Takto zrezirovane schodze "prebehli" na celom sidlisku, tak sa divite ake zlozenie delegatov je?
Naposledy upravil Starec_KE : 30.05.08 at 20:34
0 0
mojhlas mojhlas

mojhlas je offline (nepripojený) mojhlas

Nás z 32 bytov - 25 hlasov družstvo a 3 hlasy vlastníci (ostatní 4 vlastnícke hlasy - bez záujmu), t.j. biedne na to aby sme niečo dosiahli (tiež máme odsúhlaseného zástupcu družstevníka - aj ja som súhlasil po zistení, že družstvo má 25 hlasov, taktiež sme odsúhlasili v pomere 27:1 záložné právo k bytom (tu som už nemohol) ..... veď keď družstvo povie že sa to bude týkať len tých ďalších ktorí si byt odkúpia .....), ale viem si predstaviť že výchovou členov-nájomníkov by sa dalo dosiahnúť zlepšenie, ale keď u nás na Slovensku to funguje tak - povedz vačšine delegátov, že oni nemusia platiť nič len tí ktorí na to majú - teda vlastníci, tak koho bude zaujímať niečo iné ako svoj záujem, samozrejme keď si bude chcieť byt odkúpiť tak sa potom zo sna "preberie"...
0 0
mojhlas mojhlas

mojhlas je offline (nepripojený) mojhlas

pre lubo_ke
ja som platil a mám na to aj papiere:
- členský podiel 27200,-Kčs
- základný členský vklad 0,-Kčs
- a pri prevode - niečo označené ako ZČV (skratku si môže každý vysvetliť po svojom) 3000,-Sk + investície (káblový rozvod) cca 1900,- Sk, spolu cca 4900,-Sk - toto by mohlo byť aj ako mimoriadny (ďalší) vklad
Naposledy upravil mojhlas : 31.05.08 at 02:59
0 0
mojhlas mojhlas

mojhlas je offline (nepripojený) mojhlas

Dnes som zase zaregistroval článok v Korzári - páčil sa mi - dávam aj odkaz - http dvojbodka, lomítko, lomítko a tie tri dvojité vvv a potom bodka - toto si doplň, lebo nemám možnosť písať odkazy - korzar.sk/clanok.php3?sub=30.5.2008/91327K
citujem z článku "... popísal ľuďom tri možnosti riešenia ich situácie. Buď vklad nezaplatia, predstavenstvo družstva ich vylúči, oni sa však proti tomu majú možnosť odvolať na zhromaždenie delegátov a ak neuspejú, dajú rozhodnutie o vylúčení preskúmať súdu. Ak by zaplatili a preukázalo by sa, že rozhodnutie delegátov alebo predstavenstva bolo prijaté v rozpore so stanovami alebo zákonom, išlo by podľa neho o bezdôvodné obohatenie sa zo strany družstva a mohli by podať žalobu na súd. Väčšina ľudí sa však už rozhodla vklad nezaplatiť a sami podali žiadosť o vystúpenie z družstva. .... "

Toto sme už vedeli - čakal som od článku - informáciu - urob to takto (pošli to riaditeľovi, komisii, ...) - a vyhráš, lebo ... - ale predsa za rady sa platí ... takže autorovi aj tak ďakujeme, apoň uviedol odkaz dvojité vvv a potom bodka porada.sk
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Starec_KE Pozri príspevok
Tak to som sa zasmial, asi neviete ako to u nas "chodi". Ako mozme odvolat delegata, ked na poslednej schodzi v bloku nas bolo 11 (vsetci vlastnici z 32) a pri nasom navrhu zastupcu vlastnikov (vsetci sme hlasovali za) zastupca druzstva zdvihol ruku a povedal, ze je proti a ze ma 17 hlasov (drustevnikov) a navrhol aj odhlasoval si svojho zastupcu, ktory je druzstevnik. Zda sa vam to cudne? Volili sme zastupcu vlastnikov a zvitazil drustevnik, ktory vobec nebol na schodzi ale aj hlasovanie zastupcu BD nas totalne zaskocilo. Ako moze niekto volit (hlasovat) za ineho - nepritomneho? Je to vobec mozne? Ved Ustava SR hovori, ze hlasovacie pravo je NEPRENOSNE, tak som zvedavy ako mi to niekto vysvetli... Takto zrezirovane schodze "prebehli" na celom sidlisku, tak sa divite ake zlozenie delegatov je?
Pletieš si hlasovanie vlastníkov v dome a hlasovanie členov družstva na členskej schôdzi samosprávy. Za členov družstva nemôže hlasovať zástupca družstva. Delegáta volia členovia družstva, nie vlastníci bytov.
0 0
Starec_KE Starec_KE

Starec_KE je offline (nepripojený) Starec_KE

Mária27 Pozri príspevok
Pletieš si hlasovanie vlastníkov v dome a hlasovanie členov družstva na členskej schôdzi samosprávy. Za členov družstva nemôže hlasovať zástupca družstva. Delegáta volia členovia družstva, nie vlastníci bytov.
Vobec si to nepletiem, ja som len poukazal ako sa volil zastupca vlastnikov bytov (ak si to poriadne precitas) a ako hlasovacia masineria nas odstavila. A za volbu zastupcu vlastnikov moze hlasovat zastupca drustva s poctom hlasov 17? A obycajne zvoleny zastupca je automaticky delegat. Este raz sa pytam, moze zastupca drustva hlasovat za 17 drustevnikov pri volbe zastupcu vlastnikov?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zástupca vlastníkov v dome a delegát na zhromaždenie delegátov v družstve sú absolútne odlišné funkcie.

Zástupca družstva môže hlasovať za vlastníkov v dome 17 hlasmi, lebo má za každý družstevný byt 1 hlas.

Zástupca družstva nemôže voliť delegáta samosprávy na zhromaždenie delegátov v družstve, toho môžu voliť len jednotliví členovia družstva.

Pozri si predchádzajúce príspevky, najmä 37 - 41.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Mária27 Pozri príspevok
Zástupca vlastníkov v dome a delegát na zhromaždenie delegátov v družstve sú absolútne odlišné funkcie.

Zástupca družstva môže hlasovať za vlastníkov v dome 17 hlasmi, lebo má za každý družstevný byt 1 hlas.

Zástupca družstva nemôže voliť delegáta samosprávy na zhromaždenie delegátov v družstve, toho môžu voliť len jednotliví členovia družstva.

Pozri si predchádzajúce príspevky, najmä 37 - 41.
Ani sa nečudujem, že u nás v družstve delegáti schválili takú nezmyselnú úpravu stanov. Väčšina z nich totiž podobne ako "Starec_KE" to nemá jasné a stále si pletú niektoré pojmy.
U nás je problém v tom, že všetci vlastníci sú aj členmi družstva, ale bohužiaľ nie je nás nadpolovičná väčšina. Družstvo (súčasne správca) nám predložilo nevýhodnú zmluvu o výkone správy, ktorú nikto z nás neakceptoval a ani ju nepodpísal, ale bohužiaľ musíme sa ňou riadiť. Aj v tom vidím nedostatok zákona o vl. bytov. Družstvo v tomto prípade totiž neháji záujmy družstva ako celku, teda všetkých jeho členov, teda aj nás, ale iba záujmy správcu bytov, resp. skôr iba záujmy vedenia družstva.
0 0
Starec_KE Starec_KE

Starec_KE je offline (nepripojený) Starec_KE

...ja stale zasnem nad tym, ze ma "necitate" poriadne. Opakujem znova. U nas sa delegat nevolil nikdy, na zhromazdenie bol pozvany automaticky predseda samospravy (teraz zastupca vlastnikov - drustevnik), je to jasne? A zda sa vam demokraticke, ze pri hlasovani jeden clovek zdvihne ruku za 17_tich a hlasuje za ludi, ktori o voleni ani nevedia?
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Starec_KE Pozri príspevok
...ja stale zasnem nad tym, ze ma "necitate" poriadne. Opakujem znova. U nas sa delegat nevolil nikdy, na zhromazdenie bol pozvany automaticky predseda samospravy (teraz zastupca vlastnikov - drustevnik), je to jasne? A zda sa vam demokraticke, ze pri hlasovani jeden clovek zdvihne ruku za 17_tich a hlasuje za ludi, ktori o voleni ani nevedia?
Starec, aby to bolo jasné: Ta schôdza, o ktorej píšeš bola schôdza vlastníkov, alebo schôdza členov samosprávy? Predpokladám, že to bola schôdza vlastníkov, lebo spomínaš, že tam malo družstvo 17 hlasov. Na tejto schôdzi nemala byť žiadna reč o delagátovi. Ten nemá nič spoločné s vlastníkmi. Tam ste volili iba zástupcu vlastníkov. A to, že predseda samosprávy je automaticky delegátom ZD je v poriadku, asi to mate aj v stanovách družstva. Predsedu samosprávy ste si zvolili vy sami na schôdzi samosprávy.
To že na vašej schôdzi dvihol jeden človek ruku za 17-tich je taktiež v poriadku, pretože tam zastupoval družstvo, teda vlastníka 17-tich bytov. On nezastupoval 17 ľudí (vašich členov - nájomcov), ale zastupoval družstvo-vlastnika 17-tich bytov.
Ani mne sa to nepáči, ale bohužiaľ je to v súlade s platnými zákonmi.

Edit: Dúfam že ty za zhromaždenie nepovažuješ vašu schôdzu, o ktorej si hovoril? Zhromaždenie delagátov je najvyšší orgán družstva (v súlade so Obch.z. vlastne nahrádza členskú schôdzu družstva).
A že družstvo poverilo zastupovaním na schôdzi vlastníkov predsedu samosprávy, je to jeho slobodná vôľa, resp. vôľa predstavenstva, ktorý je vlastne výkonným orgánom družstva, ktorý by mal samozrejme zastupovať záujmy celého družstva teda aj vás, no väčšinou to tak nie je.
Naposledy upravil anonym222 : 03.06.08 at 21:06
0 0
Starec_KE Starec_KE

Starec_KE je offline (nepripojený) Starec_KE

anonym222 Pozri príspevok
Starec, aby to bolo jasné: Ta schôdza, o ktorej píšeš bola schôdza vlastníkov, alebo schôdza členov samosprávy? Predpokladám, že to bola schôdza vlastníkov, lebo spomínaš, že tam malo družstvo 17 hlasov. Na tejto schôdzi nemala byť žiadna reč o delagátovi. Ten nemá nič spoločné s vlastníkmi. Tam ste volili iba zástupcu vlastníkov. A to, že predseda samosprávy je automaticky delegátom ZD je v poriadku, asi to mate aj v stanovách družstva. Predsedu samosprávy ste si zvolili vy sami na schôdzi samosprávy.
To že na vašej schôdzi dvihol jeden človek ruku za 17-tich je taktiež v poriadku, pretože tam zastupoval družstvo, teda vlastníka 17-tich bytov. On nezastupoval 17 ľudí (vašich členov - nájomcov), ale zastupoval družstvo-vlastnika 17-tich bytov.
Ani mne sa to nepáči, ale bohužiaľ je to v súlade s platnými zákonmi.

Edit: Dúfam že ty za zhromaždenie nepovažuješ vašu schôdzu, o ktorej si hovoril? Zhromaždenie delagátov je najvyšší orgán družstva (v súlade so Obch.z. vlastne nahrádza členskú schôdzu družstva).
A že družstvo poverilo zastupovaním na schôdzi vlastníkov predsedu samosprávy, je to jeho slobodná vôľa, resp. vôľa predstavenstva, ktorý je vlastne výkonným orgánom družstva, ktorý by mal samozrejme zastupovať záujmy celého družstva teda aj vás, no väčšinou to tak nie je.
Dakujem za info, len sa mi zda, ze ten, co "robil" zakon je na tom biedne. Ak teda zastupca druzstva zastupoval vlastnika 17_tich bytov, potom to bol len jeden vlastnik a to drustvo, NIE? Lebo ak tych 17 drustevnikov je podla zastupenia (17 hlasov) potom je to 17 vlastnikov nie? Co nie je pravda. Matematika hovori, ze ak a=b, b=c, tak potom aj a=c, nie? Ak zastupca drustva zdvihol jeden hlas za 17 drustevnikov (s poctom hlasov 17), potom vlastne najomcov "preregistroval" na vlastnikov. Ja zasnem nad tvorcami zakonov. Ak je to tak, tak potom nechapem, preco pri volbach do NR SR nehlasuje primator za nas vsetkych obyvatelov. To vsetko mi "hovori" zdravy sedliacky rozum...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zákon o vlastníctve bytov:

§ 5
(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.

§ 14
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov...

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome...


Všetko je to o vlastníkoch, nie nájomcoch.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Starec_KE Pozri príspevok
Ak teda zastupca druzstva zastupoval vlastnika 17_tich bytov, potom to bol len jeden vlastnik a to drustvo, NIE? Lebo ak tych 17 drustevnikov je podla zastupenia (17 hlasov) potom je to 17 vlastnikov nie? Co nie je pravda. Ak zastupca drustva zdvihol jeden hlas za 17 drustevnikov (s poctom hlasov 17), potom vlastne najomcov "preregistroval" na vlastnikov.
Zase si to celkom nepochopil. Nikto nepreregistroval družstevníkov na vlastníkov! Zástupca družstva nezastupoval žiadnych družstevníkov (členov, resp. nájomcov), ale družstvo, ktoré je v tomto prípade právnická osoba. Fyzické osoby - členovia družstva majú svoje práva v družstve ustanovené v stanovách družstva a v obchodnom zákonníku. Oni nemajú žiadne vlastnícke práva v tomto dome! Nikto ich tu ani nezastupuje a na schôdzi vlastníkov nemajú čo robiť. Nie sú ani vlastníkmi bytov v ktorých bývajú, vlastní ich družstvo a to môže poveriť svojho niektorého člena zastupovaním družstva na schôdzi vlastníkov.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Mária27 Pozri príspevok
Zákon o vlastníctve bytov:

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome...
Aj to je napríklad jedna vec čo sa mi v tomto zákone nepáči. U nás sú totiž rôzne veľké byty a vlastníci väčšinou vlastnia veľké byty. Vlastníci fakticky vlastnia väčšiu časť domu aj väčšiu časť spoločných priestorov , podieľajú sa väčšinou na financovaní údržby a pod., avšak majú menšinu pri hlasovaní a družstvo ako správca si môže diktovať podmienky. Jeho prístup je maximálne arogantný. Podľa môjho názoru by bolo spravodlivé, ak by mal každý vlastník počet hlasov úmerných spoluvlastníckému podielu na dome. Tak ako je to napríklad pri hlasovaní na zhromaždeniach akcionárov, kde každý má toľko hlasov, koľko akcii vlastní.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

no, ale zákon nezmeníš, musíš dodržiavať - apropo v tomto smere je ale spravodlivý. Nemôže sa nijako spravodlivejšie rozhodovať.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

lubica_02 Pozri príspevok
no, ale zákon nezmeníš, musíš dodržiavať - apropo v tomto smere je ale spravodlivý. Nemôže sa nijako spravodlivejšie rozhodovať.
No to by si mala byť na našej schôdzi vlastníkov, to by si videla, ako sa tam spravodlivo rozhodovalo.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

a veď prečo neurobíš nápravu ?
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

lubica_02 Pozri príspevok
a veď prečo neurobíš nápravu ?
Nemôžem. Nedá sa s tým pohnúť. Družstvo je správcom a má nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ďalších vlastníkov je problém získať, no dúfam že sa to po čase zmení.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Držím palce .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať