Zavrieť

Porady

Zahraničné pracovné cesty

Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dedo.jozef Pozri príspevok
dobrý deň, potreboval by som pomoc..
Som zamestnaný u jednej firmy ako vodič MKD, čiže zahraničné pracovné cesty vyplývajú z povahy môjho povolania (už nám skrátili diéty o 25 %). Avšak zamestnávateľ vysiela svojich vodičov na Úniu, t.j. 6 týždňov sú mimo SR a dostávajú prácu od inej špeditérskej firmy, nie od tej, s ktorou majú založený pracovný pomer. Moja otázka znie: môže ma tam firma poslať aj bez môjho súhlasu? Podľa dcéry ide o dočasné pridelenie k inému zamestnávateľovi podľa§ 58 zákonníka práce a to sa môže uskutočniť len na základe písomnej dohody medzi mnou a zamestnávateľom..Avšak jeden šofér vraj odmietol a ho vyhodili. Ak odmietnem, môže to byť porušenie pracovnej disciplíny? ďakujem za akúkoľvek odpoveď..
Dcéra má pravdu, ide o dočasné pridelenie. K tomu je ale potrebný súhlas obidvoch strán a musí byť urobená dohoda.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Dobrý deň, prosím Vás skúsenejších o kontrolu. Služobná cesta do ČR zo SR. Môžem vyúčtovať na jednom tlačive Cestovného príkazu ? Prechod medzi hranicami bol v trvaní 5,7 hodniny. Tzn. má zamestnanec nárok na 25% zo základnej sadzby stravného pre príslušný štát, t.j. zo 600 KČ 150 kč? Mám to správne. A ešte jedna otázočka, prosím Vás pekne, je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť aj pri takejto sc kratšej 5% vreckového? Ďakujem moc
Naposledy upravil dara : 07.11.12 at 09:30
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

§ 14
Vreckové


Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.


Takže toto som našla k vreckovému, avšak neviem či si zle pamätám, myslím, že kedysi bolo, že musí poskytnúť zamest.zam. minimálne 5% vreckové. Neviete niekto poradiť. Nechem to zle vyúčtovať, ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
§ 14
Vreckové


Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.


Takže toto som našla k vreckovému, avšak neviem či si zle pamätám, myslím, že kedysi bolo, že musí poskytnúť zamest.zam. minimálne 5% vreckové. Neviete niekto poradiť. Nechem to zle vyúčtovať, ďakujem
Vreckové už nie je povinnosťou, len možnosťou.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás skúsenejších o kontrolu. Služobná cesta do ČR zo SR. Môžem vyúčtovať na jednom tlačive Cestovného príkazu ? Môžeš. Prechod medzi hranicami bol v trvaní 5,7 hodniny. Tzn. má zamestnanec nárok na 25% zo základnej sadzby stravného pre príslušný štát, t.j. zo 600 KČ 150 kč? Mám to správne. Máš. A ešte jedna otázočka, prosím Vás pekne, je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť aj pri takejto sc kratšej 5% vreckového? Už je zodpovedané. Ďakujem moc
V texte.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ďakujem moc. A ešte sa spýtam, ak zamestnanec napr. v piatok po vykonaní zahr.SC z Brna cestuje priamo do svojho bydliska napr. lučenec a miesto výkonu má napr. v žiline, v tomto prípade to bude ako so stravným?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dara Pozri príspevok
Ďakujem moc. A ešte sa spýtam, ak zamestnanec napr. v piatok po vykonaní zahr.SC z Brna cestuje priamo do svojho bydliska napr. lučenec a miesto výkonu má napr. v žiline, v tomto prípade to bude ako so stravným?
Ako by malo byť? Za čas naPC má nárok na stravné. V príkaze na PC musí byť určený nástup a koniec PC.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

No je to napr. smer z Brna a pracovné miesto je Bratislava s tým, že zamestnanec smeroval domov, teda cieľová stanica bola lučenec. Je možné teda uplatniť normálne diete od prechodu št. hranice smerom do brna a potom smerom na Slovensko? Len sa pýtam, aby som niečo zle nespravila.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neviem čo nazývaš normálnymi dietami.
začiatok ZSC je BA a koniec je Lučenec?
podľa podmienok ZSC sa určí aj stravné.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Príklad: zamestnanec vyslaný na SC do Brna miesto výkonu práce BA. 1 deň kedy bol vyslaný cestuje BA - Brno, ďalší deň Brno - Lučenec (nie do miesta výkonu práce, ale svojho bydliska). Keďže bol piatok, lístok sme zamestnancovi zakúpili u Brna domov do Lučenca, načo by cestoval z Brna do Bratislavy a z Bratislavy do Lučenca. Otázka je či má nárok na stravné, keďže návrat zo SC nemal do miesta výkonu práce.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ale ved ti tu už odpovedali, že miesto začatia ZSC určuje zamestnávateľ, rovnako aj ukončenie,
aj čas aj podmienky určuje zam-eľ.
má nárok na stravné, tuším tu už vypočítali že podľa času prechodu hranicami to vychádza na 150 CZK.
od hraníc do Lučenca isto necestuje viac ako 5 hod, či?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Už som si naštudovala. A logicky som usúdila, že je to správne. Ten prípade o ktorom píšeš 150 CZK to bol iný prípad.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pardon
0 0
MiroslavaMagdalena MiroslavaMagdalena
účtovníčka
Potrebovala by som pomoc , ako je to po novom od 01.01.2013 s pracovnými cestami do zahraničia . Potrebujem vypočítať mzdy za február pre zamestnancov pracujúcich v Nemecku . Používajú vlastné motorové vozidlo pre zamestnávateľa . Ako zdaniť náhrady stravného , vreckového a náhrad za motorové vozidlo v mzdách .Ňie je mi jasné , či sa tieto náhrady po novom zdaňujú a či sa platia z nich odvody . Ďakujem .
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

MiroslavaMagdalena Pozri príspevok
Potrebovala by som pomoc , ako je to po novom od 01.01.2013 s pracovnými cestami do zahraničia . Potrebujem vypočítať mzdy za február pre zamestnancov pracujúcich v Nemecku . Používajú vlastné motorové vozidlo pre zamestnávateľa . Ako zdaniť náhrady stravného , vreckového a náhrad za motorové vozidlo v mzdách .Ňie je mi jasné , či sa tieto náhrady po novom zdaňujú a či sa platia z nich odvody . Ďakujem .
(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov,15) okrem vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste,
0 0
MiroslavaMagdalena MiroslavaMagdalena
účtovníčka
ďakujem , takže ani odvody z cestovných náhrad sa nepočítajú ? A musí to byť vôbec vyčíslené vo výplatnej páske , alebo stačí tam to tlačivo vyúčtovania cestovných výdavkov ? A ešte jedna otázka , ako je to s cestovnými náhradami , ak používa zamestnanec svoje vozidlo pri zahraničnej pracovnej cesta pre zamestnávateľa ? Zaujíma ma , či sa to tiež nezdaňuje a nejdú z toho odvody a či to musí byť vyčíslené na výplatnej páske ??
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

MiroslavaMagdalena Pozri príspevok
ďakujem , takže ani odvody z cestovných náhrad sa nepočítajú ? A musí to byť vôbec vyčíslené vo výplatnej páske , alebo stačí tam to tlačivo vyúčtovania cestovných výdavkov ? A ešte jedna otázka , ako je to s cestovnými náhradami , ak používa zamestnanec svoje vozidlo pri zahraničnej pracovnej cesta pre zamestnávateľa ? Zaujíma ma , či sa to tiež nezdaňuje a nejdú z toho odvody a či to musí byť vyčíslené na výplatnej páske ??
v predchadzajucom prispevku je citat zo zakona o dani z prijmov ... klikni na odkaz 15 a dostanes sa na zakon o cestovnych nahradach, ktory upravuje aj poskytovanie CN pri zahranicnej PC

+ ujo google nasiel:

Vreckové je príjmom zamestnanca zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Z poskytnutého vreckového je zamestnávateľ povinný vysporiadať aj daň. Vreckové sa považuje za zárobkovú činnosť zamestnanca podľa § 10b zákona o zdravotnom postení, ako aj podľa § 3 zákona o sociálnom poistení.
http://www.pp.sk/1582/Vreckove-posky...PMPP32521.aspx
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať