Zavrieť

Porady

Zahraničné pracovné cesty

Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Gabi03
........Po vstupe do zahraničia si kúpil diaľničnú známku celoročnú. Môžem mu ju preplatiť, keď charakter jeho práce nevyžaduje pravidelné služobné cesty do ČR? Teda tieto služobné cesty sú jednorázové.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Je to na vašom posúdení. Ak sa cesty budú opakovať v roku viackrát primerane k cene celoročnej DN, tak by som mu to uznala. Ak nie, tak len pomernú časť asi do výšky jednorazovej (neviem koľko dňovej ) ceny DN.
---------
Dodatočne doplnené 24.1.07:
Ak sa vozidlo využívalo aj na súkromné účely, potom nie je možné zaúčtovať celoročnú zahr. DN do daňovo uznaných nákladov. Zamestnanec si mal obstarať jednorazovú DN.
Naposledy upravil liba2 : 24.01.07 at 08:01
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03
Tak toto je pre mňa trochu chaotické. ZC na zahraničnej PC (v ČR) prešiel ešte v tuzemsku 150 km kde aj tankoval (cca 35,90 Sk/l), v zahraničí spolu 600 km a znovu tankoval (cca 28,9 Kč/l), po ceste späť ďalších 150 km v tuzemsku.
1. Ako sa počítajú náhrady, keď po dohode so ZĽom žiada vyplatenie nákladov na pracovnú cestu v SKK?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Prosím, vie mi niekto poradiť?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03
Tak toto je pre mňa trochu chaotické. ZC na zahraničnej PC (v ČR) prešiel ešte v tuzemsku 150 km kde aj tankoval (cca 35,90 Sk/l), v zahraničí spolu 600 km a znovu tankoval (cca 28,9 Kč/l), po ceste späť ďalších 150 km v tuzemsku.
1. Ako sa počítajú náhrady, keď po dohode so ZĽom žiada vyplatenie nákladov na pracovnú cestu v SKK?
Sa tu hádam s kolegami o § 15 - náhrada výdavkov za pohonné látky:
... patrí zamestnancovi pri zahraničnej prac. ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v inej ako slovenskej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ...

Takže ak prejde v zahraničí 400 km, preplácať v cudzej mene 50 km, alebo celých 400 km?
Okrem toho daný § hovorí o preplácaní v cudzej mene, alebo o prepočítaní náhrady za PHM nakúpené v cudzej mene?
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Na 350 km slovenskú cenu benzínu, na 50 km zahraničnú. Celoročnú známku asi sotva DÚ uzná
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Antea
Na 350 km slovenskú cenu benzínu, na 50 km zahraničnú. Celoročnú známku asi sotva DÚ uzná
Ďakujem.

A ako sa počíta náhrada za spotrebované pohonné látky? Doteraz som rátala priemer ceny z blokov, ktoré mi dali. Ak mám jeden blok, je to v poriadku, nemusím rátať priemer ale beriem túto cenu? A musím mať originál bloku alebo mi stačí kópia?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

.. posúvam
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Antea
Na 350 km slovenskú cenu benzínu, na 50 km zahraničnú. Celoročnú známku asi sotva DÚ uzná
Súhlasím - opravila som aj pôvodný príspevok.
liba2
Je to na vašom posúdení. Ak sa cesty budú opakovať v roku viackrát primerane k cene celoročnej DN, tak by som mu to uznala. Ak nie, tak len pomernú časť asi do výšky jednorazovej (neviem koľko dňovej ) ceny DN.
---------
Dodatočne doplnené 24.1.07:
Ak sa vozidlo využívalo aj na súkromné účely, potom nie je možné zaúčtovať celoročnú zahr. DN do daňovo uznaných nákladov. Zamestnanec si mal obstarať jednorazovú DN.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

liba2
Súhlasím - opravila som aj pôvodný príspevok.
Aj keď je isté, že túto cestu bude absolvovať viackrát za rok, teda by bolo neekonomické kupovať zakaždým jednorázovú diaľničnú známku?

Okrem toho podľa neho som ja na vine, že som mu pri kúpe nepovedala, že mu ju nepreplatím.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Prosím Vás o radu pri výpočte zahraničných pracovných ciest.
Celý rok 2006 som počítala stravné v cudzej mene tým spôsobom , že som si rozpočítala čas koľko hodín v dni zamestanec trávil v ktorej krajine , napr.
ČESKÁ REPUBLIKA 7 hod . 50 % = 300 CZK
NEMECKO 17 hod. 100% = 45 EUR
+ vreckové 40%

Teraz prišla naša účtovníčka s tým ,že sa to má už za celý rok 2006 počítať , tak , že zamestnanec dostane stravné za celý deň len z tej krajiny v ktorej strávil väčšinu času , teda v mojom horeuvedenom príkalde by dostal len 45 EUR + 40% vreckové.

Nikto mi nevie dať jednoznačnú odpoveď ako sa to teda má správne počítať.Dokonca keď som bola za jednou daňovou poradkyňou , tak mi s neistotou v hlase odpovedala že sa to môže počítať oboma spôsobmi.
Nájde sa niekto , kto pozná jednoznačnú odpoveď ? Vopred patrí tomu človeku moje ďakujem.kacena
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kacena
Prosím Vás o radu pri výpočte zahraničných pracovných ciest.
Celý rok 2006 som počítala stravné v cudzej mene tým spôsobom , že som si rozpočítala čas koľko hodín v dni zamestanec trávil v ktorej krajine , napr.
ČESKÁ REPUBLIKA 7 hod . 50 % = 300 CZK
NEMECKO 17 hod. 100% = 45 EUR
+ vreckové 40%

Teraz prišla naša účtovníčka s tým ,že sa to má už za celý rok 2006 počítať , tak , že zamestnanec dostane stravné za celý deň len z tej krajiny v ktorej strávil väčšinu času , teda v mojom horeuvedenom príkalde by dostal len 45 EUR + 40% vreckové.

Nikto mi nevie dať jednoznačnú odpoveď ako sa to teda má správne počítať.Dokonca keď som bola za jednou daňovou poradkyňou , tak mi s neistotou v hlase odpovedala že sa to môže počítať oboma spôsobmi.
Nájde sa niekto , kto pozná jednoznačnú odpoveď ? Vopred patrí tomu človeku moje ďakujem.kacena
Daňovej poradkyni už never, keď si to nevie ani nájsť v zákone a ešte Ti aj zle poradí. Tá vaša účtovníčka má pravdu, treba zohľadniť, v ktorej krajine strávil najviac hodín.

Je to § 13 ods. 5 zákona o cest. náhradách:

"(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie."

A toto pravidlo platí od 15. 7. 2005, odkedy nadobudla účinnosť novela zákona.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Vďaka. Chcem sa ešte spýtať či je teda môj výpočet správny a či k tejto sume môžem ešte pripočítať 40% vreckové.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kacena
Vďaka. Chcem sa ešte spýtať či je teda môj výpočet správny a či k tejto sume môžem ešte pripočítať 40% vreckové.
Ak teda strávil 7 hodín v CR a 17 hod. v DE, tak má nárok na 45,- EUR stravné plus 5-40% zo 45,- EUR vreckové.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Chcem sa spýtať, či stále sú v platnosti tie zahraničné diéty ešte z r. 2005 č. 582/2005?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

gita Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, či stále sú v platnosti tie zahraničné diéty ešte z r. 2005 č. 582/2005?
Nie, pre rok 2007 platí Opatrenie č. 641/2006.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Potrebovala by som poradiť pri tomto. Robím zahraničné cestovné príkazy pre našich zamesnancov-konateľov firmy. Preddavky nedostávajú, pretože majú karty, ktoré pri pracovných cestách používajú. Ide mi o kurz, ktorý použijem pri vyúčtovaní pracovnej cesty. Vyúčtovanie robím do 10 dní po skončení pracovnej cesty, spravidla deň po ukončení. Prepočítavam to na slovenské koruny a v nich aj vyplácam väčšinou všetky CP naraz na konci mesiaca. Aký kurz použijem? Ten pri vyúčtovaní alebo ten, kedy naozaj fyzicky vyplácam peniaze?
A ešte jedna vec. Môžem kombinovať cestovné náhrady aj stravné lístky v jeden deň, ak má odpracované viac ako 4 hodiny a pracovná cesta trvá viac ako 5 hodín? A kombinovanie nároku na cestovné náhrady na Slovensku, ak cesta na Slovensku trvá viac ako 5 hodín a v zahraničí napríklad jednu, prípadne viac hodín?Vďaka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Použiješ kurzo vyúčtovania CP cez pokladňu. AK odpracuje za zmenu viac ako 4 hod. má nárok na stravenku, ak potom ešte ide na PC, a podľa jej dlžky bude mať nárok na CN, tak ich dostane.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte, poraďte mi aj s mojím problémom
Musím rozpísať všetko čo viem, tak trochu strpenia.
Chlapci maju pracovnú zmluvu s nemenovanou s.r.o.- čkou. Ide o strojarov/zváračov/ sročka ich po zhotovení konštrukčných dielov vyslala do SRN ich aj zmontovať. Prácu odviedli a vrátili sa späť. V SRN boli celý mesiac 30dní. So zamestnávateľom pred odchodom nepodpísali žiadnen dodatok o výkone práce v zahraničí a ani nič iné. Pri odchode im zamestávateľ sľúbil vyplatiť na hod. 7euro, vyplatil im mimimálnu mzdu a z ostatných povinnosti sa vykrúca. Moja otázmka je: Majú nejakú možnosť dostať sa k svojím sľúbením peniazom? Ako vidíme zákon hovorí jedno a zamestnávateľ robi druhé. Poraďte prosím
Ďakujem , každá odpoveď poteši a hlavne pomôže
Naposledy upravil dipe : 14.08.07 at 05:52
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Pozrite sa na to niekto, prosím.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dipe Pozri príspevok
Ahojte, poraďte mi aj s mojím problémom
Musím rozpísať všetko čo viem, tak trochu strpenia.
Chlapci maju pracovnú zmluvu s nemenovanou s.r.o.- čkou. Ide o strojarov/zváračov/ sročka ich po zhotovení konštrukčných dielov vyslala do SRN ich aj zmontovať. Prácu odviedli a vrátili sa späť. V SRN boli celý mesiac 30dní. So zamestnávateľom pred odchodom nepodpísali žiadnen dodatok o výkone práce v zahraničí a ani nič iné. Pri odchode im zamestávateľ sľúbil vyplatiť na hod. 7euro, vyplatil im mimimálnu mzdu a z ostatných povinnosti sa vykrúca. Moja otázmka je: Majú nejakú možnosť dostať sa k svojím sľúbením peniazom? Ako vidíme zákon hovorí jedno a zamestnávateľ robi druhé. Poraďte prosím
Ďakujem , každá odpoveď poteši a hlavne pomôže
Ťažko je dokazovať, keď dohoda o zmene mzdových podmienok bola ústna. Jendoznačne však majú nárok na mzdu, akú majú dohodnutú v pracovnej zmluve (ak majú dohodnutú minimálnu, tak minimálnu). Tých 7 EUR/hod. je ťažké dokazovať.

Taktiež majú zákonný nárok na cestovné náhrady podľa zákona o cest. náhradách. Ak to bolo v DE, tak na deň je tam 45 EUR plus vreckové minimálne 2,25 EUR. Čiže za celý pobyt by mali dostať minimálne 1417,5 EUR ako cest. náhrady (pokiaľ nemali zabezpečenú stravu).
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Mám problém so zúčtovaním zahraničnej pracovnej cesty nášho zamestnanca. Pracovná cesta do Maďarska. Vybratá záloha v EUR. Doklady o ubytovaní vo forintoch, nákup pohonných hmôt vo forintoch. Musím prepočítať poskytnutú zálohu v EUR na forinty a potom forinty na SKK? Kde nájdem kurzy na prepočet EUR na forinty. Neviem si s tým poradiť. Vopred ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať