Zavrieť

Porady

Zahraničné pracovné cesty

Re: Cestovné príkazy, vyučtovanie cest.náhrad
Potrebovala by som pomoc alebo len odsúhlasiť moje výpočty.Zamestnanec je zahraničnej pracovnej ceste od 16.2.2005 do 19.2.2005 Odchod: zo Slovenska cez Rakúsko do Nemecka.Dal mi cestovný prikaz kde mi časy rozpísal a ja som mu vypočítala diety nasledovne:
16.2.2005 Slovensko 8.00 do 11.05 0,-Sk
16.2.2005 Rakúsko 11.05 do 17.15 22,50 EUR
16.2.2005 Nemecko 17.15 do 24.00 22,50 EUR tu som to neprepočítavala percentuálne alebo podla hodín kolko, v ktorej krajine bol.Lebo tam bol nad 12 hodín a základná sadzba je v oboch krajinách 45 EUR.
17.2.2005 Nemecko 24.00 do 24.00 45 EUR
18.2.2005 Nemecko 24.00 do 15.35 22,50 EUR
18.2.2005 Rakúsko 15.35 do 24.00 22,50 EUR /takisto nad 12 hodín/
19.2.2005 Rakúsko 24.00 do 00.45 tu som mu dala 25% zo základnej sadzby pretože 45minút po polnoci bol v Rakúsku brala som to ako do 6 hodín vrátane- hlavne tu neviem či je dobrý ten moj prepočet?????????
19.2.2005 Slovensko 0.45 - 2.00 0,-Sk
Skúste sa niekto na to pozriet a poradiť, prípadne ma opraviť.
Usporiadat
lili5 lili5

lili5 je offline (nepripojený) lili5

Chobot
Konateľ vo svojej s.r.o. nemusí byť zamestnaný - veď je majiteľom firmy teda SZČO. Ak si chce dať náklady zo služobnej cesty do nákladov, tak si musí vypísať cesťák. Ak si dáš do vyhľadávača pojmy ako "konateľ" a "služobná cesta", tak Ti nájde kopec tém, kde to už bolo viackrát preberané. Napr. tu:

http://www.porada.sk/t21981-spolocni...bna-cesta.html

Tabuľky náhrad nájdeš na stránke www.zbierka.sk. Pre tuzemské cesty je to opatrenie č. 615/2005 a pre zahraničné náhrady je to opatrenie č. 582/2005.
ďakujeeeem, moc ste mi pomohli
0 0
Bobina Bobina

Bobina je offline (nepripojený) Bobina

Prosím o radu,

Zamestnanci chodia často na služobné cesty do zahraničia.
Všetko , každý drobný nákup..kávu atď platia bank. kartou .

Majú dosť nedaňových nákladov.
Chcela by som to nejalo poriešiť prostredníctvom diet.

ako dostanem náklady za taxi, ubytovanie do cestaku, ak bločky boli uhradené kartou?ako to účtovne vysporiadam?? Na faktúrach za ubytko je iba meno a nie fakturacná adresa firmy, preto sa musia stat súčastou cesťáku,ale ak boli už uhradené cez kartu???

Ak mám za 1 deň cca. 3 bločky za občerstvenie , možem im dat diety a obč. pojde ako nedanové .Ako to spravit ??
0 0
kamowski kamowski

kamowski je offline (nepripojený) kamowski

Preklikávam sa témami v súvislosti s cesťákmi ale nenachádzam odpoveď.
Môžete mi prosím poradiť?
Ak ako vodič denne vykonám ZPC aj 2x a za mesiac aj 20x, musím na každú ZPC vypísať "cesťák" ?
0 0
sysula sysula

sysula je offline (nepripojený) sysula

kamowski
Preklikávam sa témami v súvislosti s cesťákmi ale nenachádzam odpoveď.
Môžete mi prosím poradiť?
Ak ako vodič denne vykonám ZPC aj 2x a za mesiac aj 20x, musím na každú ZPC vypísať "cesťák" ?
pokial viem, tak ano
0 0
kamowski kamowski

kamowski je offline (nepripojený) kamowski

Kontroluje to niekto?
Žiaden "cesťák" totiž nevypisujem a tak by ma zaujímalo, ako to zamestnávateľ potom účtuje. Hm ?!
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

prosím Vás, ak sa ide na služobnú cestu do Poľka, chceme vyplatiť zamestnancovi zálohu ako mu určím koľko to činí poľkých zlotých ak
základné sadzby stravného pre poľsko sú určené v Eurách, dá sa to vyplatiť
aj PLN?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mikolajova
prosím Vás, ak sa ide na služobnú cestu do Poľka, chceme vyplatiť zamestnancovi zálohu ako mu určím koľko to činí poľkých zlotých ak
základné sadzby stravného pre poľsko sú určené v Eurách, dá sa to vyplatiť
aj PLN?
Áno, môžet to vyplatiť aj v PLN, hovorí o tom § 36 ods. 2:

"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."

Čiže ak je stanovené, že pre PL je na deň 35 EUR, približne to prepočítaš kurzom NBS. Záloha nemusí byť presne rovná celkovému nároku, môže zobrať aj viacej alebo menej, aj tak po skončení cesty sa urobí vyúčtovanie a vyplatí alebo vráti sa presný rozdiel.

Ak máš pokladňu pre PLN, tak mu to vyplať v PLN, vyúčtovanie spravte v EUR a znovu na konci to prepočítajte na PLN. Potom mu doplatíš zvyšok znovu v PLN alebo Ti vráti PLN.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

V prípade ak záloha v PLN je vyššia ako vyúčtovanie, akým kurzom prijať zostatok v PLN? V kurze NBS podľa vyúčtovania CP alebo v kurze poskytnutia preddavku?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mikolajova
V prípade ak záloha v PLN je vyššia ako vyúčtovanie, akým kurzom prijať zostatok v PLN? V kurze NBS podľa vyúčtovania CP alebo v kurze poskytnutia preddavku?
Urobil by som to takto:

Dostal by zálohu napr. 100 EUR, prepočítanú v deň vyplatenia zálohy na PLN, čo je 388,50 PLN.

Pri vyúčtovaní by si počítala najprv všetko v EUR. Vyšiel by napr. celkový nárok 95 EUR. Podľa cesťáku bol vyplatený preddavok 100 EUR, takže má vrátiť 5 EUR a toto prepočítaš kurzom dňa vyúčtovania na PLN, čo by vyšlo napr. 19,50 PLN, tak by Ti vrátila 19,50 PLN do pokladne.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

záloha bola v PLN 300 a on mi vyúčtoval 280 PLN. Takže mi má vrátiť 20 PLN v kurze v akom bola poskytnutá záloha alebo v akom účetujem cestovný príkaz?
Naposledy upravil Mikolajova : 20.10.06 at 09:22
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mikolajova
záloha bola v PLN 300 a on mi vyúčtoval 280 PLN. Takže mi má vrátiť 20 PLN v kurze v akom bola poskytnutá záloha alebo v akom účetujem cestovný príkaz?
Kurzom zo dňa účtovania cesťáku.

Ale čo ešte chceš prepočítavať, keď si už vypočítala, že Ti má vrátiť 20 PLN?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A ešte otázočka ak mu vyšlo z CP že má nárok na 413 Eur, a ja som mu dala zálohu na 1000 PLN môže sa to aj tak počítať, že tých 413 EUr prepočítam na SK podľa kurzu v deň účtovania príkazu, tých 100 PLN taktiež ale už kurzom podľa dňa poskytnutia zálohy na SKK a zvyšok mu doplatím v SKK?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Mikolajova
A ešte otázočka ak mu vyšlo z CP že má nárok na 413 Eur, a ja som mu dala zálohu na 1000 PLN môže sa to aj tak počítať, že tých 413 EUr prepočítam na SK podľa kurzu v deň účtovania príkazu, tých 100 PLN taktiež ale už kurzom podľa dňa poskytnutia zálohy na SKK a zvyšok mu doplatím v SKK?
Začínaš to príliš komplikovať. Zákon jednoznačne hovorí, že počítať treba náhrady v mene určenej pre príslušnú krajinu. Takže zálohu si poskytla 1000 PLN , to musíš prepočítať na EUR v deň poskytnutia zálohy (čo mohlo byť nejakých 252 EUR). Zálohu si mu teda poskytla 252 EUR.

Ak má nárok na 413 EUR a zálohu si mu poskytla 252 EUR, tak mu musíš doplatiť ešte 161 EUR. Či mu to vyplatíš v EUR alebo PLN alebo v SKK prepočítane na určitú menu v deň vyúčotvania, záleží od vašej dohody.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ospravedlňujem sa za nezvyčajnú kombináciu, ale to len z dôvodu neznalosti možnosti iných postupov.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ešte ohľadne prepočtu EUR na PLN môže sa to takto: deň poskytnutia zálohy 1000 PLN prepočitam kurzom na SKK a potom tie SKK kurzom na EUR podľa dňa poskytnutia zálohy?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Mám otázku pri zahraničnej lužobnej ceste SZČO použil auto v majetku firmy a tankoval v Rakúsku cca 80 km za hranicami. Niekde som čítala že sa preplácajú PHM len ak sa najazdí viac ako 350km za hranicami? Viete mi to potvrdiť a ak áno, tak kde v zákone alebo vo vyhláške by som to našla.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Julča
Mám otázku pri zahraničnej lužobnej ceste SZČO použil auto v majetku firmy a tankoval v Rakúsku cca 80 km za hranicami. Niekde som čítala že sa preplácajú PHM len ak sa najazdí viac ako 350km za hranicami? Viete mi to potvrdiť a ak áno, tak kde v zákone alebo vo vyhláške by som to našla.
Je to zákon o CN
§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky

Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako to v praxi riešite u SZČO? Ak neprejazdil v Rakúsku podnikateľ viac ako 350 km , tak bloček za nákup PHM v cudzej mene mám dať ako nedańový výdaj?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Julča
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako to v praxi riešite u SZČO? Ak neprejazdil v Rakúsku podnikateľ viac ako 350 km , tak bloček za nákup PHM v cudzej mene mám dať ako nedańový výdaj?
Ak prejazdí pri pracovnej ceste v cudzom štáte je menej ako 350 km, účtuje cestovné náhrady za PHM v Sk.
Ak prejazdí viac ako 350 km v cudzom štáte tak do 350 km účtuje v Sk a to čo je nad 350 km účtuje v cudzej mene (podľa nákupnej ceny).
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Evanka
Ak prejazdí pri pracovnej ceste v cudzom štáte je menej ako 350 km, účtuje cestovné náhrady za PHM v Sk.
Ak prejazdí viac ako 350 km v cudzom štáte tak do 350 km účtuje v Sk a to čo je nad 350 km účtuje v cudzej mene (podľa nákupnej ceny).
Tak toto je pre mňa trochu chaotické. ZC na zahraničnej PC (v ČR) prešiel ešte v tuzemsku 150 km kde aj tankoval (cca 35,90 Sk/l), v zahraničí spolu 600 km a znovu tankoval (cca 28,9 Kč/l), po ceste späť ďalších 150 km v tuzemsku.
1. Ako sa počítajú náhrady, keď po dohode so ZĽom žiada vyplatenie nákladov na pracovnú cestu v SKK?

2. Po vstupe do zahraničia si kúpil diaľničnú známku celoročnú. Môžem mu ju preplatiť, keď charakter jeho práce nevyžaduje pravidelné služobné cesty do ČR? Teda tieto služobné cesty sú jednorázové.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať