Zavrieť

Porady

den zdanitelneho plnenia

Zdravim,
mal by som nejake otazky k dnu zdanitelneho plnenia.

1. Nerozumiem, preco je dnom zdanitelneho plnenia den dodania. Povedzme, ze 31.3. dodam nejaky tovar a vystavim fakturu so splatnostou mesiac. Ak je dnom zdanenia 31.3., tak vlastne ja musim do 25.4. z toho odviest DPH, pricom peniaze za tu fakturu este nemam?

2. Zalohove faktury a DPH. Zalohova faktura nie je danovy doklad a ani DPH tam neni vycislene. To bude az na ostrej fakture. Povedzme, ze 25.3. mi prijde zalohova faktura na notebook, ja ju 28.3. uhradim. Notebook mi bude dodany ale az 27.4. a k tomuto datumu mi dodavatel vystavi ostru fakturu aj s DPH. Ako mam ale do 25.4. zauctovat a odpocitat si DPH, ked faktura mi pride neskor?

3. K predoslemu prikladu s notebookom mam este technicku otazku v Omege. Ako tu riadnu fakturu zauctujem? Datum vystavenia nastavim podla faktury a datum vzniku danovej povinnosti na den uhradenia zalohovej faktury (aby mi SW zapisal DPH do marca)?

Tymto suvislostiam moc nerozumiem. Mne by pripadalo logicke, keby som DPH odvadzal alebo odpisoval vtedy, ked mi prijdu / odidu peniaze. Co ak vystavim fakturu, odvediem z nej DPH a odberatel mi potom nezaplati? Mam smolu?

Dakujem za odpovede a poprosim trochu strpenia s mojou neodbornostou.
Maros
Usporiadat
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

slnko
No to je presne to, o čom som písala, že treba vyhotoviť 2 faktúry.
Fa 21.5. bola iba faktúra k prijatej zálohe.
Faktúra za skutočné dodanie tovaru nebola vystavená, preto sa za deň zdaniteľného plnenia považuje 15.6.
Takže ak sa preprava tovaru začala uskutočňovať 24.5. mala sa vystaviť
tzv. konečná faktúra napr. 24.5. a vtedy by bol deň zdaniteľného plnenia máj, aj do DP by to išlo v máji. Nemám pravdu?

A zoberme si to aj z duhej strany. Ten kto obdržal 21.5. faktúru k prijatej zálohe,
nie je povinný ešte odviesť daň. 24.5. sa ukutočnilo dodanie tovaru a on do 15.6. nedostal faktúru, tak je povinný 15.6. odviesť daň, lenže odpočítať si ju nemôže, lebo nedostal faktúru. Čo vy na to?
Asi sme sa dobre nepochopili.Najskor sa vyhotovila zálohová.Na jej základe nám ju uhradili.My sme vystavili ostrú faktúru a tovar sa dodal až o pár dní neskor.V tom to prípade keď fa predbieha dodanie tovaru tak sa neberie do úvahy vystavenie fa ale dodanie tovaru.V tomto prípade sa to berie tak že sa na vyhotovenú fa sa neprihliada postupuje sa podľa §19ods.8 písm.a)
Mne to takto vysvetlovali /názorne aj s dokladmi/ síce najskor som bola z toho mimo ale potom som to pochopila.Takto to má byť naozaj.Vlastne 15.,deň nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru /ten je uvedený na fa/.Je to proti mojej logike ale je to presne takto.Ale žiadne 2 faktúry.Lebo aj tvoj názor som im predniesla a ani to nebolo správne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danielam
Pre evina: a všetkých poraďákov , ktorých to zaujíma
Dnes mi to bolo vysvetlené asi takto. /pri dodaní tovaru do EU za podmienky, že je zahraničný odberateľ registrovaný pre daň vo svojej krajine/:
Dostal sa mi do rúk tento príklad, ktorý Vám presne napíšem.
Slovenský platiteľ dane uskutočňuje dodavku tovaru do ČR osobe identifikovanej pre daň v ČR.Pred dodaním tovaru obdržal slovenský platiteľ dane platbu za tovar dňa 20.mája 2005. Dňa 21.5.2005 vyhotovil slovenský platiteľ dane faktúru za prijatú platbu, ktorá predstavovala celú sumu za dodávku tovaru.Preprava tovaru do ČR sa začala uskutočňovať 24.mája 2005 a kupujúci mal právo nakladať s tovarom dňa 25.mája 2005.Nakoľko Faktúra bola vyhotovená pred dátumom kedy sa začala uskutočňovať dodávka tovaru do iného členského štátu pri určení dňa dodania tovaru podľa §19 odst.8 zákona o DPH sa na faktúru vyhotovenú v danom prípade 21.mája neprihliada a za deň dodania tovaru oslobodeného od dane do ČR sa považuje 15.jún 2005.Slovenský platiteľ dane uvedie dodanie tovaru oslobodené od dane za jún 2005 respektíve za 2.Q 2005 a v Súhrnnom výkaze za 2.Q 2005.
Čo vy na to? Ja na to pozerám celý deň ako blbec a už to viem naspamať.
Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť či to ma byť takto?Za každý názor ďakujem.
Danielam, ak si čítala pozorne môj príspevok, už som po x-čítaniach pochopila, že § 19 odst. 8 hovorí, že ak vystavíš fa 15.6. /tovar dodaný v 5/05/ napr. tak je deň dodania tovaru 15.6. Ak vystavíš 1.-14.6. je deň dodania ten deň , keď vystavíš faktúru. Citovala som aj začiatok § 19-že daňová povinnosť vzniká keď kupujúci nadobudne právo....

Ale stále takisto neviem pochopiť odkiaľ berú to tvrdenie, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada, a stále sa mi to bije i s tou prijatou zálohou, t.j. keď podľa mňa vlastne mala vzniknúť daňová povinnosť.

Priznám sa Ti, že to tiež čítam dokola a každých 5 min. sa prikláňam k tomu, čo tvrdia oni a potom zas naopak. Neviem asi by to chcelo daňového poradcu. Najmä tá veta "
sa na faktúru v danom prípade neprihliada" mi nejde akosi tiež do hlavy.
Naposledy upravil evina : 04.06.05 at 07:17
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

evina
Ale stále takisto neviem pochopiť odkiaľ berú to tvrdenie, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada, a stále sa mi to bije i s tou prijatou zálohou, t.j. keď podľa mňa vlastne mala vzniknúť daňová povinnosť.
No presne toto chýba na príklade z DRSR aj mne, na základe akého ustanovenia alebo čoho sa neprihliada na faktúru vyhotovenú skôr. A nerozumiem ani to, aký to má praktický význam, keď sa tam DPH ani neodvádza.
Tiež to čítam odpredu i odzadu, ale neviem nájsť v zákone, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada. A neviem, či je vôbec DRSR oprávnené rozširovať znenie zákona nejakým metodickým pokynom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

andrej_rv
No presne toto chýba na príklade z DRSR aj mne, na základe akého ustanovenia alebo čoho sa neprihliada na faktúru vyhotovenú skôr. A nerozumiem ani to, aký to má praktický význam, keď sa tam DPH ani neodvádza.
Tiež to čítam odpredu i odzadu, ale neviem nájsť v zákone, že ak je faktúra vyhotovená skôr tak sa na ňu neprihliada. A neviem, či je vôbec DRSR oprávnené rozširovať znenie zákona nejakým metodickým pokynom.
Andrej aj keď sme to zatiaľ nevyriešili , nie že ma teší, ale aspoň vidím, že rovnaké veci nevieme zdôvodniť, lebo po x-tom čítaní som mala pocit, že už asi ničomu nerozumiem. Metodickým pokynom nemôžu rozširovať znenie, môžu len v súlade so zákonom bližšie vysvetlovať. To som konzultovala s právničkou, pri riešení problému MP ohľadom registračnej kasy. Asi navštívim DP lebo nemám rada, keĎ neviem niečo pochopiť. Naozaj treba len poďakovať zákonodarcom ako zrozumiteľne píšu zákony, a ministerstvá ešte zrozumiteľnejšie vysvetľujú. A na záver, tiež neviem o čo im ide, keď celú dodávku samozdaňuje Čech.
0 0
hanicka22 hanicka22

hanicka22 je offline (nepripojený) hanicka22

Ahojte, potrebujem poradit.
SZCO, neplatca DPH, vykonava stavebne prace. Fakturuje vzdy ku koncu mesiaca, teda za august datum dodania sluzby je 31.8.2010. Datum vystavenia faktury musi byt do 15 dni? Alebo to plati len pri platcoch DPH? nemozem to nikde v zakone najst..
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

nechcem zakladať novú tému, tak sa skúsim spýtať v tejto staršej

podľa § 19 ods. 2 DPH - daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

v dohode o ochodnom zastúpení je uvedené, že provízia za sprostredkovanie obchodu bude fakturovaná obchodným zástupcom na základe zoznamu, ktorý zastúpený mesačne poskytne obchodnému zástupcovi zo "zaplatených" obchodov - podľa § 660 ods. c Ob.Z. tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu

obchodný zástupca je platiteľ DPH , ako dodržať § 19 ods. 2 DPH- nakoľko sa môže stať, že obchod ktorý sprostredkoval obchodný zástupca sa uzavrie v 3/2011 - čiže sprostredkovateľ poskytol službu , mal by vystaviť sprostredkovateľskú fa s dátumom dodania 31.3.2011,
tretia osoba však ešte nesplnila svoj záväzok a nezaplatila za obchod ,zaplatí až v 5/2011 -čiže na základe zmluvy o obchodnom zastúpení bude obchodný zástupca fakturovať za sprostredkovanie až v 5/2011 - nakoľko v zmluve je uvedené - Nárok na províziu vzniká v okamihu, keď tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu.
stačí pre podmienku fakturácie v 5/2011 ked je to takto v zmluve uvedené ?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
nechcem zakladať novú tému, tak sa skúsim spýtať v tejto staršej

podľa § 19 ods. 2 DPH - daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

v dohode o ochodnom zastúpení je uvedené, že provízia za sprostredkovanie obchodu bude fakturovaná obchodným zástupcom na základe zoznamu, ktorý zastúpený mesačne poskytne obchodnému zástupcovi zo "zaplatených" obchodov - podľa § 660 ods. c Ob.Z. tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu

obchodný zástupca je platiteľ DPH , ako dodržať § 19 ods. 2 DPH- nakoľko sa môže stať, že obchod ktorý sprostredkoval obchodný zástupca sa uzavrie v 3/2011 - čiže sprostredkovateľ poskytol službu , mal by vystaviť sprostredkovateľskú fa s dátumom dodania 31.3.2011,
tretia osoba však ešte nesplnila svoj záväzok a nezaplatila za obchod ,zaplatí až v 5/2011 -čiže na základe zmluvy o obchodnom zastúpení bude obchodný zástupca fakturovať za sprostredkovanie až v 5/2011 - nakoľko v zmluve je uvedené - Nárok na províziu vzniká v okamihu, keď tretia osoba splnila záväzok vyplývajúci z obchodu.
stačí pre podmienku fakturácie v 5/2011 ked je to takto v zmluve uvedené ?
skúsi niekto pomôcť ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

vedeli by ste mi poradiť, doniesli mi dodací list, aby som vystavila faktúru, ale neviem aký dátum dám zdanitelného plnenia, sú tam nejaké náhradné diely dátum je 26.1. a potom je tam ešte niečo čo asi zabudli a je tam dátum 28.1. dám na fa 28.1? A deň vystavenia musím dať do 15 dní? dík
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

alebo by tam mal byť dátum 26.1.?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať