Zavrieť

Porady

den zdanitelneho plnenia

Zdravim,
mal by som nejake otazky k dnu zdanitelneho plnenia.

1. Nerozumiem, preco je dnom zdanitelneho plnenia den dodania. Povedzme, ze 31.3. dodam nejaky tovar a vystavim fakturu so splatnostou mesiac. Ak je dnom zdanenia 31.3., tak vlastne ja musim do 25.4. z toho odviest DPH, pricom peniaze za tu fakturu este nemam?

2. Zalohove faktury a DPH. Zalohova faktura nie je danovy doklad a ani DPH tam neni vycislene. To bude az na ostrej fakture. Povedzme, ze 25.3. mi prijde zalohova faktura na notebook, ja ju 28.3. uhradim. Notebook mi bude dodany ale az 27.4. a k tomuto datumu mi dodavatel vystavi ostru fakturu aj s DPH. Ako mam ale do 25.4. zauctovat a odpocitat si DPH, ked faktura mi pride neskor?

3. K predoslemu prikladu s notebookom mam este technicku otazku v Omege. Ako tu riadnu fakturu zauctujem? Datum vystavenia nastavim podla faktury a datum vzniku danovej povinnosti na den uhradenia zalohovej faktury (aby mi SW zapisal DPH do marca)?

Tymto suvislostiam moc nerozumiem. Mne by pripadalo logicke, keby som DPH odvadzal alebo odpisoval vtedy, ked mi prijdu / odidu peniaze. Co ak vystavim fakturu, odvediem z nej DPH a odberatel mi potom nezaplati? Mam smolu?

Dakujem za odpovede a poprosim trochu strpenia s mojou neodbornostou.
Maros
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Maroš,
k 1. otázke nie je žiadna logická odpoveď - DPH z faktúry odvedieš, aj keď nemáš ešte za ňu peniaze, preto, lebo "zákonodarca" tak rozhodol (A už od starého Ríma platí: blbý zákon, ale zákon).
2. Zálohová faktúra nie je účtovný ani daňový doklad. Až keď ju uhradíš, príjemca platby je povinný na tento preddavok vystaviť daňový doklad, na základe ktorého si uplatníš DPH.
3. V tomto Ti neporadím, lebo Omegu nepoznám. Ale určite sa to dá korektne zaúčtovať.
Ak hľadáš v zákonoch logiku, asi máš fakt smolu. Ale ak budeš pozornejšie sledovať, čo to tí naši pos*anci dokážu vyprodukovať, tak Ťa všetky ilúzie prejdú.
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Ja mám MRP a so zálohovými faktúrami to robím nasledovne: Zálohové faktúry neúčtujem, odkladám si ich. Akonáhle však sa na zálohovú faktúru zrealizuje úhrada (vzniklo zdaniteľné plnenie), vyberiem ju spomedzi odložených a na základe nej zaúčtujem úhradu zálohy. Keď príde ostrá faktúra nulová, doložím ju k zaúčtovanej zálohe.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Uctujem v omege, a ked pride zalohova (preddavkova) faktura, tak ju zauctujem /omega ju vsak nepredkontuje/. Potom ked ju uhradim, tak dam "uhrada DPF" tam vyberiem tuto fakturu a uhradim ju. Az teraz program predkontuje tuto uhradu ako 324/211. Ked pride uz ostra faktura, tak pri zadavani sumy v rozpise treba este doplnit "zaplatene preddavky" a tam zapisat sumu, ktora uz je uhradena.. potom uz len klasicky douctovat a program sam vyhodi aj zalohu a je to. /ja uctujem cez vzory, ktore ponuka omega a pri uctovani sa pohybujem pomocou enteru, program ma sam vedie co kde mam vyplnit/
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

pre andrej_rv:
1. uz som si vsimol, ze niektore veci moc logiky nemaju, ale ten co to vymyslal, musel na to nejak dojst, nie?
2. aha, takze ak nie je mozne vystavit este ostru fakturu, musia mi vystavit nejaku inu ostru fakturu na zaplatenu zalohu, kde bude DPH? A co ak to neurobia?

pre andreaS: ano, presne tak to robim aj ja. islo mi skor o to, ze co keby mi ta faktura neprisla do toho 25.4., potom ju este nemozem zauctovat a ako to DPH tam dostanem? Na to mi zrejme odpovedal andrej_rv, ze mi k zalohe oni musia vystavit nejaku fakturu. Spytal by som sa ale - ta moja predstava, ze ostru fakturu zauctujem s dnom vystavenia podla faktury a DVDP podla dna zaplatenia zalohy je spravna?
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

no, takze ta predstava spravna nebola. aby som dostal DPH do marca, som musel urobit asi toto: nastavit DVDP (datum vzniku danovej povinnosti) na toho 28.3. a tiez fakture nastavit uctovne obdobie marec, aj ked vystavena bola az v aprili. Jedine tymto sposom sa mi podarilo to DPH dostat do marca. Je ten postup spravny? Alebo to treba este inac urobit? Lebo tym, ze som zalohu uhradil uz v marci, by som si aj DPH mal v marci uplatnit...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ked zaplatis tu preddavkovu fakturu - ta vlastne neni danovy doklad, takze nemozes si odpocitat dph na zaklade nej. MUSIS proste pockat alebo obvolat dodavatela nech ti co najskor vystavi ostru fakturu - tam ti maju dat datum dodania sluzby/tovaru ako si zaplatil. A az podla tejto ostrej fakture mas narok na odpocet dph. Ak by ti nedali tento datum ale iny - reklamuj fakturu...
0 0
marosm marosm

marosm je offline (nepripojený) marosm

to je mi jasne, ze na zaklade zalohovej faktury to nemozem odpocitat. t.z. ze ak mi oni do ostrej faktury napisu datum dodania az do aprila, DPH mam uplatnit az v aprili, aj ked som to cele uhradil v marci?

a to co som pisal o omege o nastaveni DVDP a uctovneho obdobia pre ostru fakturu je v poriadku?
Naposledy upravil marosm : 19.04.05 at 07:42
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

praveze by nemali davat aprilovy datum - preto by som obtelefonovala a nech mi to opravia...

a ked zapisujes DF do omegy, tak pyta 4 datumy, tak ich proste zadas podla toho co mas na fakture. Najdôlezitejsie je prave den vzniku danovej povinnosti.. a ten na fakture je.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Aký máte názor?Fa vvystavená 31.3.2005, z nejakých neznámych príčin tovar odišiel až 5.4.2005- je to do Českej republiky -máme potvrdenú CMR aj dodací od odberateľa.Lenže naša fakturantka nemohla predpokladať, že sa tovar niekde "zdrží" tak máme aj zdaniteľné plnenie 31.3.2005. Otázka - je nutné na Fa prepracovať zdanitelné pl. na 5.4.2005 a takisto aj do výkazu DP DPH to dať až za mesiac apríl?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania tovaru, podľa toho, ktorý deň bol skôr. Jednoducho prerobíte faktúru - dátum vystavenia ostane marcový, dátum dodania bude 5.4.2005 a daňová povinnosť bude tiež marcový. Pôjde to do marca. Aspoň dúfam, že je takto správne.

Niekto, vyjadrite sa.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Anonymka
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania tovaru, podľa toho, ktorý deň bol skôr. Jednoducho prerobíte faktúru - dátum vystavenia ostane marcový, dátum dodania bude 5.4.2005 a daňová povinnosť bude tiež marcový. Pôjde to do marca. Aspoň dúfam, že je takto správne.

Niekto, vyjadrite sa.
Veď to je problém kedy do DP DPH.Prečo do marca?ja si myslím že do apríla §19 odst.1. Vobec netvrdím že mám pravdu.
Skúste poradiť ešte niekto.
Naposledy upravil Danielam : 20.04.05 at 11:48
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ozaj niktko nevie poradiť do ktorého obdobie to mám zaradiť (marec alebo apríl).Už som pozerala aj §19 odst.8 a)b) SOS 25. sa blíži.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Pokiaľ ste tovar dodali až v apríli, tak prečo sa nútite platiť už v marci?! Dodanie tovaru alebo služby je dňom zdaniteľného plnenia! Ale ak budeš prerábať fa, a to asi áno, ja by som doručila 1x s opraveným dátumom aj odberateľovi.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

ondrejvla
Pokiaľ ste tovar dodali až v apríli, tak prečo sa nútite platiť už v marci?! Dodanie tovaru alebo služby je dňom zdaniteľného plnenia! Ale ak budeš prerábať fa, a to asi áno, ja by som doručila 1x s opraveným dátumom aj odberateľovi.
Vlasti, ďakujem.Veď som to aj tak na začiatku napísala, že do apríla -§19 odst.1 ale potom ma domýlil §19 odst.8. - lebo to je do Čiech.Vždy si myslím dobre ale neviem prečo som si neistá.Prerobíme Fa s dátumom zdan.plnenia 5.4.2005 do DP DPH to dám až za mesiac apríl.
Naposledy upravil Danielam : 20.04.05 at 16:24
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Anonymka
Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania tovaru, podľa toho, ktorý deň bol skôr. Jednoducho prerobíte faktúru - dátum vystavenia ostane marcový, dátum dodania bude 5.4.2005 a daňová povinnosť bude tiež marcový. Pôjde to do marca. Aspoň dúfam, že je takto správne.

Niekto, vyjadrite sa.
Ale tento postup potom nie je správny?Alebo može byť aj takto???
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Je to spravne.
Vies si predstavit co by sa dialo, keby si kazdy daval datum zdanitelneho plnenia aky by chcel??

FA vystavena v marci - zd. plnenie v marci.
FA vystavena v aprílii - zd. plnenie v apríli.

NO PROBLEM.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Shaman
Je to spravne.
Vies si predstavit co by sa dialo, keby si kazdy daval datum zdanitelneho plnenia aky by chcel??

FA vystavena v marci - zd. plnenie v marci.
FA vystavena v aprílii - zd. plnenie v apríli.

NO PROBLEM.
A čo dodanie tovaru?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja som zastanca nazoru ze zdanitelne plnenie nastava bud dnom dodania tovaru alebo poskytnutim sluzby...to jest ak vystavim fa 31.3. ale tovar sa doda 5.4. podla mojho nazoru zdanitelne plnenie nastava 5.4. a nie 31.3. pretoze zakon jasne hovori paragraf 19 ze danova povinnost vznika dnom dodania tovaru....inu variantu som tam nenasiel...tak neviem. Den vystavenia sa spomina akurat pri dovoze tovaru zEU ale to je uz nieco ine....
0 0
HelaLo HelaLo

HelaLo je offline (nepripojený) HelaLo

ekonom, konateľ...atď
suhlas so Shamanom.
Ved ked sa vystavi faktura 31. a tovar sa "odosle" tak termín zdanitelneho plnenia je 31. aj keby sofer putoval 3 dni. Odovzdanie dovaru prepravcovi sa rovna termin dodania, staci o tom potvrdeny prepravny list. Plati to v celej unii
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

HelaLo
suhlas so Shamanom.
Ved ked sa vystavi faktura 31. a tovar sa "odosle" tak termín zdanitelneho plnenia je 31. aj keby sofer putoval 3 dni. Odovzdanie dovaru prepravcovi sa rovna termin dodania, staci o tom potvrdeny prepravny list. Plati to v celej unii
To potom Vobec nemám pozerat na dátumy CMR a dodacom liste kedy to prevzali od nás.Ak Vás správne chápem tak mám brať do úvahy len dátumy na FA?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať