Zavrieť

Porady

den zdanitelneho plnenia

Zdravim,
mal by som nejake otazky k dnu zdanitelneho plnenia.

1. Nerozumiem, preco je dnom zdanitelneho plnenia den dodania. Povedzme, ze 31.3. dodam nejaky tovar a vystavim fakturu so splatnostou mesiac. Ak je dnom zdanenia 31.3., tak vlastne ja musim do 25.4. z toho odviest DPH, pricom peniaze za tu fakturu este nemam?

2. Zalohove faktury a DPH. Zalohova faktura nie je danovy doklad a ani DPH tam neni vycislene. To bude az na ostrej fakture. Povedzme, ze 25.3. mi prijde zalohova faktura na notebook, ja ju 28.3. uhradim. Notebook mi bude dodany ale az 27.4. a k tomuto datumu mi dodavatel vystavi ostru fakturu aj s DPH. Ako mam ale do 25.4. zauctovat a odpocitat si DPH, ked faktura mi pride neskor?

3. K predoslemu prikladu s notebookom mam este technicku otazku v Omege. Ako tu riadnu fakturu zauctujem? Datum vystavenia nastavim podla faktury a datum vzniku danovej povinnosti na den uhradenia zalohovej faktury (aby mi SW zapisal DPH do marca)?

Tymto suvislostiam moc nerozumiem. Mne by pripadalo logicke, keby som DPH odvadzal alebo odpisoval vtedy, ked mi prijdu / odidu peniaze. Co ak vystavim fakturu, odvediem z nej DPH a odberatel mi potom nezaplati? Mam smolu?

Dakujem za odpovede a poprosim trochu strpenia s mojou neodbornostou.
Maros
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja si myslim ze je dolezite ako su zadane prepravne podmienky....ak je stanovene ze dodanim tovaru je prevzatie tovaru dopravcom suhlasim, ale ak su prepravne podmienky take ze dodanim tovaru je az prevzatie tovaru odberatelom potom podla mna dodanim je den kedy prevezme odberatel tovar...
0 0
majac majac

majac je offline (nepripojený) majac

Vladimír Ozimý
ja si myslim ze je dolezite ako su zadane prepravne podmienky....ak je stanovene ze dodanim tovaru je prevzatie tovaru dopravcom suhlasim, ale ak su prepravne podmienky take ze dodanim tovaru je az prevzatie tovaru odberatelom potom podla mna dodanim je den kedy prevezme odberatel tovar...
Teraz som došla z DU a ich vyjadrenie je takéto:
dátum vystavenia je deň zdaniteľného plnenia.Nikoho nezaujíma koľko a kadial ten tovar putoval.Akonáhle mi to naložíme do auta odberateľ má už vlastnícke práva.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mna by zaujimalo nasledovne: ako urcit den zdanitelneho plnenia

takze faktura bola vystavena 28.12.2004 ale sluzba sa zacala poskytovat 1.1.2005 no ide o internetové služby..........
zaplati to 29.12.2004-to je jasne
keby to zaplatil dajme tomu 25.1.2005 kedy je zdanitelne plnenenie je den vystavenia alebo den zacatia sluzby...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ludia pomozte ja uz fakt neviem......

Dodanie sluzby je den poskytnutia to jest ak ide o vseobecnu sluzbu tak zdaniteľné plnenie nastava vystavim fa 28.12.2004 sluzba sa poskytne 1.1. tak zdanitelne plnenie je 1.1.2005

ak ide o elektronicke sluzby: vystavena faktúra 28.12. zaciatok poskytovania sluzby je 1.1. do konca roku tak zdanitelne plnenie je 1.1. alebo den vystavenia faktury(pretoze na vystavenie faktury je jasne napisane ze ti ktori maju povolenie podla zakona 610) ale ak ja poskytujem vseobecne int. sluzby tak pri opakovanych zd. plneniach je pisane ze sluzba je dodana najneskor poslednym dnom obdobia na ktore je poskytnuta to znamena ze ak ja vystavim fa 28.12. sluzba je na cely rok 2005 tak ja tam mozem dat lubovolny datum zdanenia to sa mi nepaci.....(ak nie je uhradena).
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no a ja si zasa prispejem:

no mal som v tom trosku chaos lebo od 1.1. 2005 sa to zmenilo. My sme poskytujeme internetové sluzby ktore patrie do opakovanych zdanitelnych plneni no a v roku 2004 platilo ze den zdanitelneho plnenia je den zaplatenia uvedeny v zmluve...no a od 1.1. je to najneskor posledny den sluzby na ktore sa platba vztahuje... to jest ak niekomu poskytneme sluzbu od 1.1. do 31.3. a vystavim fakturu 1.1. tak potom sa ja mozem rozhodnut ktory je pre mna den zdanitelneho plnenia? nevidim problem ak to neprelina danove obdobia ale co ak niekto plati napr. polrocne... Ja vystavim fakturu 1.1. 2005 sluzba sa poskytuje do 30.6.2005 den zaplatenia je v zmluve napr. do 14 dni potom kedy je zdanitelne plnenie...mne z toho vychadza ze moze byt aj 30.6. alebo ako to je...no v zakone sa pise neskor ze je to den najneskorsi, kedy sa vystavi faktura alebo ak sa nevystavi tak to je posledny den tretieho mesiaca...ale odvolava sa to na poskytovatelom sluzieb ktori maju povolenia podla zakona 610/2003, to su poskytovatelia sieti a komunikacnych zariadeni...ale my sme len firma ktora si ich plati a poskytuje webhosting a okolo sluzby...tak potom fakt neviem...mozno si tu znova napisem
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ahojte.Aký máte názor na takúto situáciu:
Ide o dodanie tovaru do čiech.
Faktúra vystavená dńa 10.3.2005 /predbieha dodanie tovaru/
Tovar dodaný dňa 17.3.2005
Kedy by ste to uviedli do DP DPH?- deň zdaniteľného plnenia
Lebo práve máme v firme daňovú kontrolu a práve táto Fa ich veľmi zaujíma.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danielam
Ahojte.Aký máte názor na takúto situáciu:
Ide o dodanie tovaru do čiech.
Faktúra vystavená dńa 10.3.2005 /predbieha dodanie tovaru/
Tovar dodaný dňa 17.3.2005
Kedy by ste to uviedli do DP DPH?- deň zdaniteľného plnenia
Lebo práve máme v firme daňovú kontrolu a práve táto Fa ich veľmi zaujíma.
1. Deň zdaniteľného plnenia už neexistuje, existuje deň dodania tovaru/služby, resp. daňová povinnosť.

2. Keďže ide o dodanie tovaru do čl. štátu EU samozdaňuje to český partner.

§19 odst.8/ Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

evina
1. Deň zdaniteľného plnenia už neexistuje, existuje deň dodania tovaru/služby, resp. daňová povinnosť.

2. Keďže ide o dodanie tovaru do čl. štátu EU samozdaňuje to český partner.

§19 odst.8/ Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
No asi nemáme pravdu ani jedna.Daňovaci tvrdia, že v tomto prípade nastáva deň zdaniteľného plnenia práve ten 15.deň nasledujúceho mesiaca teda 15.4.2005 a to z dovodu, že vystavenie faktúry nastalo pred dodaním tovaru.Je to vraj v metodickom pokyne na stránke www.drsr.sk zajtra budem múdrejšia a napíšem ako to všetko dopadlo a pokusím sa zistiť aj aký to je metodický pokyn.Vraj veľmi doležitú úlohu tam hra vystavenie faktúry pred dodaním tovaru.Zisťovala som si to aj v jednej dobrej účtovníckej firme a tá tiež súhlasí s názorom daňovákov a tento problém rozoberali aj na školení DPH v Nitre.Mňa asi trafí ak budú mať nakoniec pravdu.


Príklad
č. 3:

Slovenský platite
ľ dane uskutočňuje dodávku tovaru do Českej republiky osobe identifikovanej

pre da
ň v Českej republike. Pred dodaním tovaru obdržal slovenský platiteľ dane platbu za

tovar d
ňa 20. mája 2004. Dňa 21. mája 2004 vyhotovil slovenský platiteľ dane faktúru za

prijatú platbu, ktorá predstavovala celkovú sumu za dodávku tovaru. Preprava tovaru do
Č
eskej republiky sa začala uskutočňovať 24. mája 2004 a kupujúci mal právo nakladať

s tovarom d
ňa 25. mája 2004. Nakoľko bola faktúra vyhotovená pred dátumom, kedy sa

za
čala uskutočňovať dodávka tovaru do iného členského štátu, pri určovaní dňa dodania

tovaru pod
ľa § 19 ods. 8 zákona o dani z pridanej hodnoty sa na faktúru vyhotovenú v danom

prípade d
ňa 21. mája 2004 neprihliada a za deň dodania tovaru oslobodeného od dane do

Č
eskej republiky sa považuje 15. jún 2004.
Bohužial je to tam.Neviem to ale prilepiť na poradu.Tak som to len takto úboho skopírovala.Sorry.
Naposledy upravil Danielam : 31.05.05 at 19:58
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danielam
No asi nemáme pravdu ani jedna.Daňovaci tvrdia, že v tomto prípade nastáva deň zdaniteľného plnenia práve ten 15.deň nasledujúceho mesiaca teda 15.4.2005 a to z dovodu, že vystavenie faktúry nastalo pred dodaním tovaru.Je to vraj v metodickom pokyne na stránke www.drsr.sk zajtra budem múdrejšia a napíšem ako to všetko dopadlo a pokusím sa zistiť aj aký to je metodický pokyn.Vraj veľmi doležitú úlohu tam hra vystavenie faktúry pred dodaním tovaru.Zisťovala som si to aj v jednej dobrej účtovníckej firme a tá tiež súhlasí s názorom daňovákov a tento problém rozoberali aj na školení DPH v Nitre.Mňa asi trafí ak budú mať nakoniec pravdu.
Pozriem sa ešte na to, ale neviem na čo tam je písmeno B?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Niečo také skutočne na stranke drsr je: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...yn04naddph.pdf

Je to na strane 4 - deň dodania tovaru, v príkade č. 3 ide o situáciu, kedy je platba prijatá vopred a v príklade č. 4 o situáciu, kedy je prijatých 50% platby vopred...
Naposledy upravil petra:-) : 31.05.05 at 19:57 Dôvod: doplnenie
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Už som to našla aj som to nejako biedne skopírovala /príklad č.3/Je to presne náš prípad takže majú pravdu 15.nasledujúceho mesiaca.Ale je to proti logike na Fa sú 2 rozne dátumy v marci a do DP DPH to ide až ďalší mesiac.Ale bohužial je to tak.No čo veď niečo musia nájsť.Hádam nedostaneme nejakú hroznú pokutu.Ale už si dám na toto veľký pozor.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danielam
Už som to našla aj som to nejako biedne skopírovala /príklad č.3/Je to presne náš prípad takže majú pravdu 15.nasledujúceho mesiaca.Ale je to proti logike na Fa sú 2 rozne dátumy v marci a do DP DPH to ide až ďalší mesiac.Ale bohužial je to tak.No čo veď niečo musia nájsť.Hádam nedostaneme nejakú hroznú pokutu.Ale už si dám na toto veľký pozor.
Asi je už veľa hodín ale nejak to neviem pochopiť, pripadá mi to v rozpore so zákonom. Mám tu nejaké príklady uložené pozriem sa na to ale až zajtra.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Pozrela som si aj ja ten pokyn, ale tam išlo v príklade č. 3 o faktúru k prijatej platbe. Konečná faktúra za dodanie tovaru nebola vyhotovená, preto sa za deň dodania považuje 15. jún (t.j. 15. deň nasledujúceho kal. mesiaca).
Ešte raz by som si prečítala tento pokyn, najmä to b):


Podľa ustanovenia § 19 ods. 8 zákona o dani z pridanej hodnoty sa za deň dodania tovaru, ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 zákona o dani z pridanejhodnoty, považuje



a) 15. de
ň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy bol tovardodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy bol tovar dodaný.Tovar je dodaný dňom, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Podľa mňa, ak to nebola faktúra k prijatej zálohe, ale skutočná, konečná faktúra, tak by som to dala do marca.
Na druhej strane treba brať do úvahy "Preukazovanie podmienok pre dodanie tovaru oslobodeného od dane", čo uvádzame na faktúre (oslobodenie podľa §43) treba posúdiť, či to skutočne bolo splnené, ak faktúra bola vystavená skôr.


0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Pozerám, že ten metodický pokyn je v zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. a v znení zákona č. 350/2004 Z.z. avšak veľké zmeny nastali od 1.1.2005 a to novelou zákona č. 651/2004 Z.z. Myslím si, že tento metodický pokyn v niektorých miestach už nemá pravdu.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ahojte.Podľa verdiktu daňovákov je to tak že až 15.nasledujúceho mesiaca.Doležité je tam: keď vystavenie Fa a platba predbiehajú dodanie tovaru.Nezáleží na tom či je tovar dodaný naraz alebo čiastkovo.Uvidím aký mi dajú zápis.Takže asi platí metodický pokyn na stranke www.drsr.sk Je to síce proti logike že na Fa je dátum vystavenia a dodania v jednom a tom istom mesiaci a dátum zdaniteľného plnenia 15.nasl.mesiaca.Keď skončia kontrolu a vyjadria sa presne tak to napíšem na poradu.Možno to niekomu pomože.Volala som dnes zase aj ďalšej daňovej poradkyni a tá mi potvrdila stanovisko daňovákov.Asi sa budem muset dať presvedčiť, že to mám zle.Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť ako to robíte vy ostatní.Ja ešte napíšem do poradcu podnikateľa nech mi skúsia dať odpoveď.
Naposledy upravil Danielam : 01.06.05 at 15:59
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Ahojte poraďaci, nemali ste nikto takýto prípad?Keď nik nereaguje.Ešte stále sa nevyjadrili a kontrolujú.....Skúste niekto-prosím.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Danielam
Ahojte poraďaci, nemali ste nikto takýto prípad?Keď nik nereaguje.Ešte stále sa nevyjadrili a kontrolujú.....Skúste niekto-prosím.
Daniela, ja by som veľmi rád zareagoval, ale zatiaľ neviem. Čím viac do toho pozerám, tým viac je to pre mňa nepochopiteľné. Zajtra sa možno zastavím na DÚ, aký majú nato názor a cez víkend si ešte raz pozriem v kľude dostupné podklady. Ak sa niečo dozviem, určite Ti pošlem SS.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Danielam práve som zmazala príspevok, v ktorom opisujem, že som si myslela, že po niekoľkonásobnom čítaní §19 a metodického usmernenia je pre Teba dňom dodania 10.3. Teraz sa mi však dostal do ruky časopis dane a účtovníctvo a pochopila som, že majú teoreticky môžu mať daňováci pravdu. Z príkladu:

Firma A dodala firme B tovar platiteľovi DPH do Rakúska. Odberateľ prevzal tovar 31.5. Firma A vyhotoví faktúru 5.6.. Deň dodania tovaru sa určí v zmysle § 19 odst. písm. b zákon o DPH. Je to deň vystavenia faktúry 5.6. - pretože bola vystavená do 15.6. t.j. do 15 dňa po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný. V tom § 19 písmeno b je dôležitá tá formulácia "podľa písmena a/, čiže je dôležité kedy bol tovar dodaný. Dôležité je aj to, že:

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
1/ Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Neviem sa však vysporiadať celkom z bodom 4 tohto §, že
Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Lebo podľa tohoto mi vychádza, že daňová povinnosť vznikla 10.3. a tieto časti sa v § 19 aspoň z môjho pohľadu akosi bijú.

Bola by som rada, keby sa vyjadrili aj ostatní poraďáci.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Pre evina: a všetkých poraďákov , ktorých to zaujíma
Dnes mi to bolo vysvetlené asi takto. /pri dodaní tovaru do EU za podmienky, že je zahraničný odberateľ registrovaný pre daň vo svojej krajine/:
Dostal sa mi do rúk tento príklad, ktorý Vám presne napíšem.
Slovenský platiteľ dane uskutočňuje dodavku tovaru do ČR osobe identifikovanej pre daň v ČR.Pred dodaním tovaru obdržal slovenský platiteľ dane platbu za tovar dňa 20.mája 2005. Dňa 21.5.2005 vyhotovil slovenský platiteľ dane faktúru za prijatú platbu, ktorá predstavovala celú sumu za dodávku tovaru.Preprava tovaru do ČR sa začala uskutočňovať 24.mája 2005 a kupujúci mal právo nakladať s tovarom dňa 25.mája 2005.Nakoľko Faktúra bola vyhotovená pred dátumom kedy sa začala uskutočňovať dodávka tovaru do iného členského štátu pri určení dňa dodania tovaru podľa §19 odst.8 zákona o DPH sa na faktúru vyhotovenú v danom prípade 21.mája neprihliada a za deň dodania tovaru oslobodeného od dane do ČR sa považuje 15.jún 2005.Slovenský platiteľ dane uvedie dodanie tovaru oslobodené od dane za jún 2005 respektíve za 2.Q 2005 a v Súhrnnom výkaze za 2.Q 2005.
Čo vy na to? Ja na to pozerám celý deň ako blbec a už to viem naspamať.
Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť či to ma byť takto?Za každý názor ďakujem.
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

No to je presne to, o čom som písala, že treba vyhotoviť 2 faktúry.
Fa 21.5. bola iba faktúra k prijatej zálohe.
Faktúra za skutočné dodanie tovaru nebola vystavená, preto sa za deň zdaniteľného plnenia považuje 15.6.
Takže ak sa preprava tovaru začala uskutočňovať 24.5. mala sa vystaviť
tzv. konečná faktúra napr. 24.5. a vtedy by bol deň zdaniteľného plnenia máj, aj do DP by to išlo v máji. Nemám pravdu?

A zoberme si to aj z duhej strany. Ten kto obdržal 21.5. faktúru k prijatej zálohe,
nie je povinný ešte odviesť daň. 24.5. sa ukutočnilo dodanie tovaru a on do 15.6. nedostal faktúru, tak je povinný 15.6. odviesť daň, lenže odpočítať si ju nemôže, lebo nedostal faktúru. Čo vy na to?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať