Zavrieť

Porady

Staré odrody

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na slovensku sa vyskytuje mnoho starých odrôd, ktoré tu vznikli počas stáročí a viac, alebo menej sa osvedčili. Z vlastných skúseností viem, že niektoré naozaj stoja za to a nie je vylúčené ani "znovuobjavenie" odrody, keď je dobrá. Najmä staré hruškové stromy sú veľmi dôležité. Ja sám som poznal dve odrody hrušiek v detstve, ktoré neexistujú a neviem ich nikde zohnať.
Chcel by som dať do pléna: Poobzerajte sa okolo seba v okolí po starých stromoch. Možno sa o ne nikto nestará a preto už nerodia ako za mlady, ale stačí ich len zmladiť a o dva roky začnú znova rodiť ako pred rokmi. Pokiaľ vám narastie nový strom do plnej veľkosti a rodivosti trvá desaťročia. Jednoduchšie a účelnejšie je zmladiť, alebo prčeštepiť, než vyklčovať!

Poznáte nejaké stromy, ktoré sú staré a majú plody, ktoré ste inde nevideli?
Možno je to posledný exemplár svojho druhu a dá sa zachrániť a rozmnožiť!
Usporiadat
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
doporucujem pripomenut tuto temu :
-na jar ked stromy kvitnu
-na jesen ked su plody
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skutočným dôvodom prečo je tu táto téma je toto: Mám trocha výčitky svedomia. Jeden môj príbuzný z Chynorian mal v záhrade prastarú hrušku. Pamätám si ju z detstva, keď som si ich brával na desiatu do školy.
Boli veľké celé hrdzavé, dozrievali - október - november. Mali úžasnú chuť. Najlepšie hrušky aké som kedy jedol. Maslovky. Tak túto hrušku Krsný otec vyrúbal. Vteda som nevedel, že to je asi jediný strom tejto odrody na svete. Doteraz asi 25 rokov pátram po tejto odrode, ale už prestávam veriť, že ju nájdem. Takáto odroda, s takýmito vlastnosťami nie je uvedená ani v starých ani nových pomológiách. Ani tý najznámejší odborníci o nej nikdy nepočuli...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skutočne sa v poslednom období stretávam častejšie s ľuďmi, ktorí spomínajú na staré stromy zo svojho detstva.
Strom nie je len pre produkciu ovocia čo najväčšiu na plochu.
V škôlkách sa predávajú všetky stromy na slaborastúcich podpníkoch určené na menšie stromčeky prakticky bez kmeňa...
Ak niekto chce do svojej väčšej záhrady strom na vysokokmeni pod ktorý sa dá chodiť alebo sadnúť do tieňa má s tým problém taký zohnať a pritom takýto strom je do neintenzívnych sadov ideálny...
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Zdedili sme ovocný sad - záhradu (kúpená v r. 1954), ktorá slúžila celému okoliu ako rekreačné miesto. Ostalo tu ešte niekoľko starých stromov - hrušky červenostriedky, aj maslovku sme mali - pred 2 rokmi padla pri výstavbe nášho domu. Dokonca tu bola zvláštna hruška, na Zemplíne ju volajú oskoruš. Listy má podobné ako agát a plody podobné ako olivy, ale trpké.Tiež máme staré druhy jabloní. Ak máš záujem...
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Tá oskoruša je už tiež ojedinelá, je výborna na pálenku (je dosť drahá okolo 1200sk za liter, bože ved už je euro tak to je asi 39-40 eur) no trvá niekoľko rokov kým mladý strom prvý krát zarodí.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

bulnova Pozri príspevok
Zdedili sme ovocný sad - záhradu (kúpená v r. 1954), ktorá slúžila celému okoliu ako rekreačné miesto. Ostalo tu ešte niekoľko starých stromov - hrušky červenostriedky, aj maslovku sme mali - pred 2 rokmi padla pri výstavbe nášho domu. Dokonca tu bola zvláštna hruška, na Zemplíne ju volajú oskoruš. Listy má podobné ako agát a plody podobné ako olivy, ale trpké.Tiež máme staré druhy jabloní. Ak máš záujem...
Na tie cervenostriedky si pamätam este ako dieta, mali sme ju v zahrade. Su neskutocne dobre tie hrusky. Myslela som, ze uz vyhynuli a ona sa este nasla. V jednej relacii hovorili, ze su uz ojedinele odrody. Bola by velka skoda, ak by zanikla, alebo uz je po nej?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bulnova kde je ten sad?
Ktoré odrody a koľko stromov ešte zostalo?
Oskoruša je samostatný druh je príbuzná aj pérovitými listami aj s Jarabinou, jedáva sa až po zhnednutí plodov. Vážia si ju ako liečivý strom.
Skú o tom napísať viac.
Ďakujem.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

wabi, zaujala ma táto Tvoja téma, si záhradkár a vyznáš sa v ovocných stromoch ? Odkiaľ si?? Mám vo svojom okolí niektoré staré stromy s chutnými plodmi, s ktorými som sa nikde inde nestretla....
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Niečo o oskoruši
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

To o tej oskoruši môžem potvrdiť. Ale nie je to zas tak hrozné, čo sa týka vzácnosti...
Málo kto ju pozná a ten kto aj áno, nechodí často po chotároch s dosť otvorenými očami...
Viem o dvoch oskorušiach ktoré nikto neoberá, nepatria nikomu... chodím občas na ne. Tento rok som si z nej narobil domáci ovocný ocot. Je mimoriadne kvalitný a aromatický...
Na jeseň už budem mať okolo stovky stromčekov vhodných na odpredaj a zaočkovaných oskorúš...
Takže prijímam objednývky...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

atramka Pozri príspevok
wabi, zaujala ma táto Tvoja téma, si záhradkár a vyznáš sa v ovocných stromoch ? Odkiaľ si?? Mám vo svojom okolí niektoré staré stromy s chutnými plodmi, s ktorými som sa nikde inde nestretla....

Bývam v Nitre a pokiaľ nie si príliš ďaleko, teda nad 150 km, rád by som sa zastavil a zistil, aké máte u Vás vzácnosti. Môžem ti pomôcť a poradiť čo sa týka ovocných stromkov. Môžem napríklad nejaké staré odrody preštepiť na mladé stromčeky...
Akú máš záhradku a kde bývaš?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Chcel by som poďakovať ľuďom ktorí sa mi ozvali v mene zachránených odrôd ovocných stromkov.
0 0
lubos1990 lubos1990

lubos1990 je offline (nepripojený) lubos1990

Zdravim chcem sa opytat u nas v Kremnici je vela stromov starych odrod hrusiek mam problem ich rozpoznat pomozete mi???
0 0
Metylan Metylan

Metylan je offline (nepripojený) Metylan

Pred 3 rokmi som nasiel vo velmi starej zanedbanej zahrade raslinu z ktorej som odkopal koren a zasadil. Zaujala ma malymi ciernymi plodmi, ake som este nevidel. Ked som ju plod zjedol pripominal mi malinu, ale 5x zvyraznenou chutou. Neotravil som sa Pred 2 rokmi zacali rast z korena 3 pruty, ktore su obsypane trnmi, rastli do vysky asi cca 2 - 2,5 metra. Potom som ich zastihol a zacali po boku pustat slahune. Rastlina je divna aj v tom ze plody na rastline su najprv cervene - vtedy su kysle a nedaju sa jest, az potom vsetky naberu ciernu farbu - potom su uz jedle. Spravam sa k tomu ako k maline a pravidelne stare pruty po skonceni vegetacie odstrihnem a na jar dava nové pruty. rastlina rodi iba na starom tj. 2 ročnom dreve. Foto nemam lebo az dnes som nasiel tuto poradnu a plody ani raslinu nemam vyfotenu...... Dakujem za pomoc. Martin
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Metylan Pozri príspevok
Pred 3 rokmi som nasiel vo velmi starej zanedbanej zahrade raslinu z ktorej som odkopal koren a zasadil. Zaujala ma malymi ciernymi plodmi, ake som este nevidel. Ked som ju plod zjedol pripominal mi malinu, ale 5x zvyraznenou chutou. Neotravil som sa Pred 2 rokmi zacali rast z korena 3 pruty, ktore su obsypane trnmi, rastli do vysky asi cca 2 - 2,5 metra. Potom som ich zastihol a zacali po boku pustat slahune. Rastlina je divna aj v tom ze plody na rastline su najprv cervene - vtedy su kysle a nedaju sa jest, az potom vsetky naberu ciernu farbu - potom su uz jedle. Spravam sa k tomu ako k maline a pravidelne stare pruty po skonceni vegetacie odstrihnem a na jar dava nové pruty. rastlina rodi iba na starom tj. 2 ročnom dreve. Foto nemam lebo az dnes som nasiel tuto poradnu a plody ani raslinu nemam vyfotenu...... Dakujem za pomoc. Martin
Opis by sedel na černicu.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Podľa tvojho popisu to Aviator zhrnul jedným slovom "Černica", ale je možné že by si nepoznal černicu? Teda vlastne poznáš ju a objavil si ju úplne sám, len teda svet ju spoznal skôr a nazval výstižne v našich končinách "černica". Nič si z toho nerob, mne sa to stáva bežne, že objavím nejaké ovocie a potom v pomológii zistím, že ho už pred sto rokmi objavil niekto iný
Píšeš že chutí výraznejšie "pripominal mi malinu, ale 5x zvyraznenou chutou", mne napríklad černice neprídu ako výraznejšie a viac mi chutia maliny.Existuje viacej ich krížencov. Väčšinou pripomínajú rastom černice a chuťou niečo medzi nimi. Dokonca jedna novinka "čierna malina" je úplne ako černica, dokonca aj v tom že sa nerozmnožuje koreňovými výmladkami ale len potápaním, len teda stred plodu je prázdny po odtrhnutí ako pri malinách, zatiaľ čo pravé čšrnice ho majú vyplnený a jedia sa takto aj s lôžkom s ktorým je plod zrastený.
Dokonca existuje aj kríženec medzi malinou a jahodou. Je intenzívne pichľavý, asi meter vysoký, má červené plody bez valnej chuti - je to len taká raritka.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

wabi Pozri príspevok
To o tej oskoruši môžem potvrdiť. Ale nie je to zas tak hrozné, čo sa týka vzácnosti...
Málo kto ju pozná a ten kto aj áno, nechodí často po chotároch s dosť otvorenými očami...
Viem o dvoch oskorušiach ktoré nikto neoberá, nepatria nikomu... chodím občas na ne. Tento rok som si z nej narobil domáci ovocný ocot. Je mimoriadne kvalitný a aromatický...
Na jeseň už budem mať okolo stovky stromčekov vhodných na odpredaj a zaočkovaných oskorúš...
Takže prijímam objednývky...
Len už spusti tu svoju stránku.Nech mozeme objednávať.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

K objednávaniu nie je potrebná stránka našťastie. Stačí chuť a potreba.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Okrem mrazu odolných Hurmi Kaki som priniesol z Ukrajiny zaujímavé odrody hrušiek.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

aj ja trosku zbieram stare krajove odrody, mam STRIMKU,BATUL,KOZOVKU,to su jablone,z hrusiek mam MEDOVKU ,mam aj MISPULU .
Podpniky pouzivam semenace tzv.planky alebo si ich dopestuvam zo semienok.Je jasne ze rodit budu az za 10 =15 rokov ale mat kraasny velky strom je zase iny pocit...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať