Zavrieť

Porady

Staré odrody

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na slovensku sa vyskytuje mnoho starých odrôd, ktoré tu vznikli počas stáročí a viac, alebo menej sa osvedčili. Z vlastných skúseností viem, že niektoré naozaj stoja za to a nie je vylúčené ani "znovuobjavenie" odrody, keď je dobrá. Najmä staré hruškové stromy sú veľmi dôležité. Ja sám som poznal dve odrody hrušiek v detstve, ktoré neexistujú a neviem ich nikde zohnať.
Chcel by som dať do pléna: Poobzerajte sa okolo seba v okolí po starých stromoch. Možno sa o ne nikto nestará a preto už nerodia ako za mlady, ale stačí ich len zmladiť a o dva roky začnú znova rodiť ako pred rokmi. Pokiaľ vám narastie nový strom do plnej veľkosti a rodivosti trvá desaťročia. Jednoduchšie a účelnejšie je zmladiť, alebo prčeštepiť, než vyklčovať!

Poznáte nejaké stromy, ktoré sú staré a majú plody, ktoré ste inde nevideli?
Možno je to posledný exemplár svojho druhu a dá sa zachrániť a rozmnožiť!
Usporiadat
amur amur

amur je offline (nepripojený) amur

Wabi,
chcem sa spytat ci by si mi nevedel pomoct s informaciou o starej marhule - ananaske. dedo ich mal niekolko, postupne usychali a ziadny strom sme nazachranili. v okoli ju nikto nema, neviem taky strom najst. je to pre mna ta chut detstva o ktorej ste tu uz pisali..
nevies kde by som este takyto strom nasla? je pricinou sarka preco tato odroda vymizla?
dakujem Ti pekne za nejaku informaciu
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Práve tá šárka narobila veľa škody aj na marhuliach, mne vlani veľmi krásne zarodila mladá pekne vzrostlá a už čaká na likvidáciu, povedali mi aby som ju ešte rok nechal, no neviem či je to múdre. Možno niektorí nebudú súhlasiť ale už sa o tom niekde diskutovalo a viacerí sa zhodli že ľudia bežne veľkú a chutnú marhuľu nazývali Ananáskou. Inak na tom linku vyššie čo dal peterslovak predávajú aj marhule. Ja to mám cca 50 km tak sa tam chystám keď to v marci otvoria.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuz na marhulach je teraz viac ochoreni virovych aj hubovych.
Zivotnost klesa...
Iste zavisi to od konkretnej polohy podpnika a tlaku chorob.
Tu marhulu pod ludovim oznacenim ananaska mam namnozenu par kusov ak chces. Len samozrejme ci to bol rovnaky ludo ako u teba...
0 0
amur amur

amur je offline (nepripojený) amur

bola by som velmi vdacna, do nr to mam kusok. ozvem sa o par tyzdnov ked sa ojari. dakujem!
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Wabi, u niektorých stromkov predajcovia uvádzajú odolnosť voči šárke, aký je Váš názor prípadne skúsenosti?
0 0
Teta Katka Teta Katka

Teta Katka je offline (nepripojený) Teta Katka

Prosím vysvetlite totálnemu laikovi ako som ja ako sa prejavuje šárka na marhuliach .Na mojej marhuli po odkvitnutí začali uschýnať zakvitnuté konáriky a v záhradkovom obchode mi poradili postrek na moniliozu. Mám ešte teraz vápnom natrieť kmeň a konáre ?
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ano mali pravdu, uschynanie vetviciek a konarikov po odkvitnuti, spôsobuje nebezpecna hubova choroba monilia laxa. Ale pozor, postrek sa aplikuje na pociatku kvitnutia a pod odkvitnuti, pripadne najlepsie, pred kvetom-do plneho kvetu-a pri dokvitani. (zalezi aj od pocasie, ked je suche, tak staci aj jeden postrek). Pripravky su viacero na trhu, napr. Horizon, alebo este lepsie Sporgon, pripadne tiez Baycor.
O natierani kmenov vapnom, je diskusia nizsie...
Naposledy upravil pablito74 : 13.02.13 at 15:31 Dôvod: preklep
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Teta Katka Pozri príspevok
Prosím vysvetlite totálnemu laikovi ako som ja ako sa prejavuje šárka na marhuliach .Na mojej marhuli po odkvitnutí začali uschýnať zakvitnuté konáriky a v záhradkovom obchode mi poradili postrek na moniliozu. Mám ešte teraz vápnom natrieť kmeň a konáre ?
http://www.floraservis.sk/sarka-na-m...roskyniach.php
0 0
kajatrunka kajatrunka

kajatrunka je offline (nepripojený) kajatrunka

Dobrý večer,
už niekoľko rokov sa snažím zistiť info o odrode našej starej jablone. je naozaj dosť špecifická. Môžte mi prosím poslať Váš mail, aby som vám mohla naň poslať niekoľko jej foto? môj kontakt je nahlik 1 @ centrum . sk . ďakujem veľmi pekne
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

wabi Pozri príspevok
Nuz na marhulach je teraz viac ochoreni virovych aj hubovych.
Zivotnost klesa...
Iste zavisi to od konkretnej polohy podpnika a tlaku chorob.
Tu marhulu pod ludovim oznacenim ananaska mam namnozenu par kusov ak chces. Len samozrejme ci to bol rovnaky ludo ako u teba...
O Ananásku by som mal záujem aj ja,ale nebude ako stará odroda citlivá na šárku a moniliozu ?
Na akej je podnoži ?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Su na mirobalanovych podnoziach a nieco na sanzilienkovych semenacoch
Samozrejme vsetky poriadne marhule su citlive na moniliu a sarku...
Ak by vam niekto tvrdil opak, neveril by som mu.
Zial prec su uz casy, ked marhule boli najjednoduchsie stromy na pestovanie, pretoze ich nebolo treba striekat a starat sa one. Rodili sice len kazdy druhy rok poriadne niekedy aj kazdy treti ak namrzli na jar, ale bolo to jednoduche pestovanie.
I dne sa to este na niektorych miestach da, kde nie je silny tlak ochoreni. Vacsinou vsak uz je to problematickejsie...
Nove odrody su fajn, niektore su fakt odolnejsie, ale zdaleka nie vsetky a ak tak nie uplne ale ma to za nasledok sice pekne velke ale "gumenne" plody ktore nemaju tu spravnu chut. Neni nad stare Madarske marhule...
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
až si niekedy na jeseň urobíš voľno, zoberiem ťa k nám do Pravna, je tam jeden sad z roku 1924 sadil ho môj stary otec s otcom, do revolúcie sme ho ešte ako tak udržiavali, žiaľ v súčasnosti zarasta nekoseny neošetreny, je tam možno dvesto stromov ovocnín s tou najrozmanitejšou chuťou, ak sa dozijem v dravi v duochodku planujem tam ist aspon na dva tri mesiace a niečo s tym porobit.
ale co by som najradsej
RINGLOTA .... ĽUDIA RINGLOTA WASHINGTON - letna voňavá sladká po prezreti capne uo stromu na zem ako hnilička, asi najsamlepšia ringlota žltá dužina načervenalé líčko a určite väačšiaako sučasne zelene ringloty a althanky a ine juhoslovanske nezmysly ... poradi niekto o dobrom zdroji aspon vrubľov ?????
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

So stromami je to ako s ľudmi.Čím viac ich ofukuješ a striekaš,tým sú náchylnejšie.A s hnojivovými firmami ako s farma firmami.Neplejte,použite Roundup,je to uplne bezpečné.Asi majú rovnakých majiteľov a rovnaké PR.
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
BXLmiami Pozri príspevok
So stromami je to ako s ľudmi.Čím viac ich ofukuješ a striekaš,tým sú náchylnejšie.A s hnojivovými firmami ako s farma firmami.Neplejte,použite Roundup,je to uplne bezpečné.Asi majú rovnakých majiteľov a rovnaké PR.
nie nie, vyslovujem obdiv aj ku glyphosatom, pomahaju mi šanovať boľavy chrbat, ale ja ho nedavam v plnej davke asi tak jednu stvrtinu, napomaha to k retardacii rastu, t.j. rastlina nevyrastie vysoko drzi sa pri zemi a brani tak eroozii pri privalovych dazdoch

a co sa starych stromov tyka .. stare stromy vsetky (nielen ovocne) milujem a nachadzam v nich obdiv. a prave stare ovocne stromy ktore tolky vydrzali a tahaju silu z velkych hllbok davaju tomu ktoremu druhu ovocia tu pravu doslova az "krajovu" chut ... som presvedčený, že aj ovocie má svoj "tenoir"
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ma to len tu chybu, ze stare stomy nezasadim. Jednoducho sa nedozijem staroby stromov ktore sadim a zial rychlo sa vyrubuju. Dnes si vela ludi nevazi starych stromov...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

no,mi mame na zahrade starsiu mirabelku-uz som spominala v inych temach...ma tak zo 30-35 rokov.

ocividne ju vzdy napadne piliarka a preto,hoci zakvitne ako nevesta,nezarodi.vlani dala trosku plodov,ale ani nie su bohvie ake....
je mi ju luto vyrezat,je to pekny strom,ale :

bol u nas znamy,tiez sa uz 40 rokov zaobera zahradkarcenim a ovocim,orezal ju,nastepil nam do nej cca 5 roznych druhov kostkovin ale sa nechytili-on to aj vravel,ze este nebolo to drevo dost mäkke,ale skusil...

problem je v tom,ze strom je velky-striekat ho nechceme,ale aj keby sme ho chceli-ako?
je obrovsky,kto sa vydriape hore?a to ovocie ani za to nestoji,fakt len keby sa ujali dake ine stepy do neho...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Stalo by za to to odpilit. narastu bujne mlade vyhony odspodu a tam v jun zaockovat zacerstva na bdiace ocko...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

a ako odpilit?
celkom od miesta kde sa kmen zacina rozkonarovat?

a kedy spilit?teraz,ci ked bude teplejsie?

dali by sme tomu stromu este daku sancu-ak je moznost.
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Dobrý deň,

písala som príspevok č.159 a len dnes viem na 100% povedať, že Ste mali pravdu. Je to odroda BATUL , od toho je teda odvodený dedinský názov " batuľky ", ktorý som sa dozvedela len dnes od mamy, my sme ich volali, ako deti " jablká od starkej ", že sa volajú batuľky, to som nevedela.
Prajem pekný deň !

pablito74 Pozri príspevok
Zdravim, aka je skladovatelnost ? Z obrazkov by som to tipol na odrodu Batul.

Je to stara, myslim madarska odroda. v niektorych cudzojazycnych pomologiach je tiez nazyvana Batul-alma.

Inak ako pisete je to celkom kvalitna odroda. U mna je napr. vynimocna tym, ze je velmi urodna.

Zase mozno nevyhoda je v tom, ze ma velmi bujny rast, ale to mozno len u mna, no myslim ze je to triployd, takze to by tomu zodpovedalo. Je skoda ze sa tato v minulosti hojne pestovana odroda na slovensku, pomaly straca zo zahrad...

PS: Inak samozrejme naockovat tuto odrodu, by nebol problem, no mam uz nedostatok podnozi, no ak mate vruble, isto nejakeho zahradnika v okoli najdete, ktory vam ju rad zavvrubluje. Ak nie, tak myslim ze niektore ovocne skolky, ponukaju taku moznost, ze im date vruble, a oni vam ju zavrubluju.

PS2: Vrublovanie/ockovanie jabloni je velmi jednoduche, a pri troske snahy, to zvladne aj amater, ktory to nikdy nerobil. Takze skuste zalistovat na tomto, pripadne na konkurencnom fore, pozriet nejake videa na youtube (klucove slova: chip budding a grafting), a uspech sa dostavi. Prajem pekny den.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať