Zavrieť

Porady

Staré odrody

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na slovensku sa vyskytuje mnoho starých odrôd, ktoré tu vznikli počas stáročí a viac, alebo menej sa osvedčili. Z vlastných skúseností viem, že niektoré naozaj stoja za to a nie je vylúčené ani "znovuobjavenie" odrody, keď je dobrá. Najmä staré hruškové stromy sú veľmi dôležité. Ja sám som poznal dve odrody hrušiek v detstve, ktoré neexistujú a neviem ich nikde zohnať.
Chcel by som dať do pléna: Poobzerajte sa okolo seba v okolí po starých stromoch. Možno sa o ne nikto nestará a preto už nerodia ako za mlady, ale stačí ich len zmladiť a o dva roky začnú znova rodiť ako pred rokmi. Pokiaľ vám narastie nový strom do plnej veľkosti a rodivosti trvá desaťročia. Jednoduchšie a účelnejšie je zmladiť, alebo prčeštepiť, než vyklčovať!

Poznáte nejaké stromy, ktoré sú staré a majú plody, ktoré ste inde nevideli?
Možno je to posledný exemplár svojho druhu a dá sa zachrániť a rozmnožiť!
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mám aj také.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Kamarát z Poľska zháňa staré odrody jabloní. Vie mu niekto takéto niečo zabezpečiť?
Kreneval zlty X 3

Merkur X 3
Shalimar X 3

admiral X 3

Braeburn X 1
gold star X 3
heiotor X 3
lipno X 3
luna X 3
opal X 3
orion X 3
red topaz X 3
sirius X 3
james grieve red X 1

Chce prisť do Bratislavy koncom novembra.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Až na to, že sa nejedná o staré odrody ale o veľmi nové odrody navyše na ich množenie treba licenciu. V niektorých prípadoch sa menované odrody oficialne kúpiť ani nedajú. V Čechách je to o niečo lepšie v tomto smere.
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Pôvodne mi poslal zoznam tychto odrôd starých jabloní:


karnawal
Mercury
sholimar
admiral
angold
Braeburn
Gold star
Heliodor
Lipno
Luna
Opal
Orion
Red topaz
Sirius
James Grif red
Raspbery hornokrajskie

Boli mu však ponúknuté (ako staré) tie, čo som uvádzal v 1. zozname. Takže budem len rád ak poradíte a zorientujete aj mňa, nech zoženie naozaj, to čo chce.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ide o to, či je to zberateľ starých odrôd a má teda záujem iba o staré odrody, alebo proste chce tie odrody na zozname, lebo mu to niekto poradil. Otázka je potom prečo mu poradil práve tieto odrody...
0 0
Peter z Bratislavy Peter z Bratislavy

Peter z Bratislavy je offline (nepripojený) Peter z Bratislavy

Vysledok je však ten, že nemá ani také a ani také odrody, keďže ten obchod, z ktorého mu tie odrody ponúkali už zavreli. Preto som to skúsil tu, či mu niekto neičo neporadí a neponúkne.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Neskôr než mu nikto neporadí a neponúkne nepotrebuje nevedieť čo vlastne nechce?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Na chalupe máme 2 staré hrušky. Tento rok mali asi 10 hrušiek. Sú zelené majú jedny šlapkatý tvar menšie a druhé tvar ako Konferencie len menšie. Hrušky sú ešte na strome, niektoré popadali, už ani listy sú neni,pomaly bude mráz a čo nás trápi je, že sú tvrdé ako kameň. Nevie niekto, čo je to za odroda? Ja som zopár dala do sáčka igel. s dierkami a do pivnice. Nechce sa nám ani veriť, či môžu zmaknuť. čo poviete, má niekto skúsenosť s tak starou odrodou.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ale veď všetky zimné hrušky sú teraz tvrdé ako kameň. O tom to je, keby boli mäkké treba ich zjesť lebo inak by sa skazili.
Moja mladšia dcéra má rada práve takéto tvrdé hrušky, hoci mne by tam zostal, keby som do takej hrušky zahrizol kompletný chrup asi. Tiež si počkám vždy až zmäknú.
Oberte ich a uložte pekne v pivnici a oni dôjdu a začnú po nejakom čase postupne mäknúť a dozrievať. Môže to trvať niekoľko týždňov i mesiacov ale najneskôr do februára budú isto jedlé. Podobných odrôd je veľa nehovoriac, že nie všetky krajové sú známe. Zimné hrušky sú cenné...
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

wabi Pozri príspevok
Ale veď všetky zimné hrušky sú teraz tvrdé ako kameň. O tom to je, keby boli mäkké treba ich zjesť lebo inak by sa skazili.
Moja mladšia dcéra má rada práve takéto tvrdé hrušky, hoci mne by tam zostal, keby som do takej hrušky zahrizol kompletný chrup asi. Tiež si počkám vždy až zmäknú.
Oberte ich a uložte pekne v pivnici a oni dôjdu a začnú po nejakom čase postupne mäknúť a dozrievať. Môže to trvať niekoľko týždňov i mesiacov ale najneskôr do februára budú isto jedlé. Podobných odrôd je veľa nehovoriac, že nie všetky krajové sú známe. Zimné hrušky sú cenné...
Ďakujem, tak budeme čakať. Som zvedavá.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nezabudnite kontrolovať a vetrať. Je dobre sledovať teplotu a vlhkosť.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

[QUOTE=wabi;1293661]Chápem to nadšenie. Všetci si pamätáme, ako bolo v detstve ovocie sladšie, dievčatá milšie, slnko viac svietilo, bolo na všetko viac času, život bol kľudnejší, lepší a krajší. Môžem len potvrdiť. To ale tvrdila aj moja stará mama, ktorá prežila svoju mladosť ešte pred vojnou. Jej stará mama za Márie Terézie vravela to isté, viem to priamo od svojej starej mamy, ktorej to vraj povedala a tá neklamala. Bola dobrá kresťanka a ak, predsa niekedy nechtiac, tak sa z toho včas vyspovedala... teraz iste na nás hľadí priamo z neba a smeje sa.
Fakt ale je, že staré aj 100 ročné marhule naozaj ešte rastú, nie je ich však veľa. Ako je možné, že sú tak vitálne? No predsa preto, že tie, ktoré vitálne neboli, už dávno nie sú!
Staré odrody sú preverené rokmi a sú fajn. Nové odrody sú ale preverené v pokusných výsadbách s tými starými a horšie isto nebudú, inak by sa predsa neosvedčili. Boli vyberané z pomedzi 100tisícov iných semenáčov a sú vážne špičkové, inak by ich nevybrali!
Kvôli objektivite treba dodať aj to, že chuť a šťavnatosť sú len jedny z ukazovateľov, na ktoré sa pri šľachtení prihliada. Kladie sa tiež dôraz na skladovateľnosť a štruktúru dužiny, ktorá sa pri preprave tak ľahko neotlačí a neobúcha, čo môže byť v protiklade k šťavnatosti. Nie je to však pravidlo a vo všeobecnosti okrem tejto, niekedy však podstatnej, "drobnosti" sú nové odrody často väčšie, krajšie, farebnejšie, odolnejšie voči chorobám a mrazom a celkovo často víťazia aj v súťažiach o najlepšie ovocie. To je však príliš všeobecne povedané a kvalitná stará, krajová odroda, či dokonca semenáč, vôbec nie je výnimka.
Je to celé v niečom inom. Dnes chce mať každý rýchlo veľkú marhuľu, tak si kúpi čo najväčší strom. "Najlepšie s korunou aspoň 3 metrový" a ostrihať ho potom až na kostrové konáre podľa kvality, či skôr nekvality koreňa mu je ľúto. Potom sa čuduje, že strom sa alebo nechytí vôbec, alebo po niekoľkoročnom trápení podľahne súboru hubových chorôb a nesprávnej starostlivosti.
Má veľmi zníženú imunitu a riedke drevo, pretože ho v škôlke nadopovali hormónmi aby rýchlo vyhúkol čo najväčší a behom roka ho mohli predať.
Nepozerajú na to, aby vydržal čo najviac, mal dobrú kondíciu, ujatelnosť, vitalitu, kvalitnú koreňovú sústavu s veľa vlásočnicovými koreňmi. Pretože za to platení nie sú. Naopak hormóny spôsobujú intenzívny rast nadzemnej časti stromu na úkor koreňov. Tieto stromky sú určené do intenzívnych sadov, kde majú za úlohu čo najrýchlejšie plodiť a pri mnohých postrekoch, kvapkovej závlahe a intenzívnom hnojení do 10 rokov čo najviac zarodiť. V podmienkach poloextenzívnych či dokonca extenzívnych bez hnojenia, postrekov a automatizovanej závlahy trpia a výsledky sú často žalostné.
U marhúľ sú staré stromy často štepené hore vysoko, takže kmeň je tvorený podpníkom. Navyše, podpník nebol často vôbec presádzaný, ale bol naštepený priamo na mieste kde rástol, alebo ak aj bol presadený, tak ako maličký, s bohatou prirodzenou koreňovou sústavou a hneď po vykopaní bol aj vysadený. Nebol vykopaný v októbri a potom trmácaný často až do jara. Vystavený presychaniu, mrazu, vyoraný s pár hrubými koreňmi a minimom vlásočnicových koreňov až do jara, kedy si ho niekto kúpi stovky km od miesta kde predtým rástol.
Ďalšia vec, že tlak parazitov, škodcov a chorôb sa stále zvyšuje, staré odrody sú v nových podmienkach vystavené iným tlakom ako pred niekoľkými desiatkami rokov. To platí o marhuliach zvlášť.
Ak chcete mať vitálny strom, ktorý sa dožije možno aj 100 rokov, tak si najprv vysaďte kôstku so slivky, alebo mirobalánu či dokonca aj marhule a po 2-3-4 rokoch bez presadenia ho zaštepte najlepšie vo výške koruny a je jedno akou odrodou. Bude mať kvalitné drevo, dobrú vitalitu, bude rásť ako z vody. Môžete ho tvarovať a ohýbať a rezať, aby vyhovoval vaším zámerom. Tento strom bude možno rodiť o 2 roky neskôr ako ten ktorý si kúpite, ale bude stabilný, vitálny a prežije vás.
Ako to celé urýchliť a obísť, na to prišli v Kanade, kde im asi záleží viac na tom, aby stromky boli odolné a rástli. V komerčnej škôlke chcú z minimu času vyťažiť maximum riedkeho dreva a rýchlo predať. Technológia "na vzduchovom vankúši" využíva výhody krytokorenných sadeníc, ktoré sa nestrihajú, neorezávajú z koreňov, a preto po zakúpení dokážu rásť akoby ani neboli presadené.
Aby som to zhrnul. Za zlý rast a ujateľnosť a skoré vyschnutie marhule nemôže "nová odroda". Skôr je vinníkom "nový" a najmä krátkozraký spôsob pestovania stromkov v ov. škôlkach a nevýhodný podpník ako aj drastická manipulácia pri presádzaní. Tak obrovský šok a rozdiel medzi podmienkami v škôlke a na konečnom stanovišti v sade či záhrade sa napríklad nutne musí podpísať na stromoch.
Vitálny, dobrý a odolný strom stojí a padá na kvalitných koreňoch. Pretože môžete robiť čokoľvek, ak nie je dobrý koreň, tak to, čo je nad zemou, je takmer nepodstatné. Často sa smejem, ale je mi z toho smutno, keď ľudia, sú tak povrchní a pozerajú iba na vonkajší dojem bez štipky fantázie. Je škoda ak záhradkárka pozerá najmä na kmeň a konáre, lebo tie bude po vysadení vidieť a koreň jej je ľahostajný, veď sa aj tak schová pod zem a nebude na očiach. Pritom je to presne naopak. To čo je nad zemou, je nepodstatné a hlavne koreň je dôležitý. Sila a vitalita koreňa rozhodne ako bude strom rásť. Nadzemnú časť môžete tvarovať a budete rezať a upravíte si ako budete chcieť. Škaredý vrch si vyformujete a on bude taký, ako sa o neho postaráte, ale zlý a nekvalitný koreň sa podpíše na zdraví a vitalite a životnosti stromu oveľa výraznejšie.

Zahradkar sice nie som, stromom sa tiez nerozumiem, ale podla mojho nazoru je tento prispevok velmi rozumne napisany.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

atramka Pozri príspevok
wabi, zaujala ma táto Tvoja téma, si záhradkár a vyznáš sa v ovocných stromoch ? Odkiaľ si?? Mám vo svojom okolí niektoré staré stromy s chutnými plodmi, s ktorými som sa nikde inde nestretla....
Som z Nitry ale pohybujem sa v okruhu 100 km pomerne bežne a občas aj ďalej. A ty? Pkiaľ je to súkromné tak napíš alebo zavolaj 0903 258 405
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Vetráme a kontrolujeme, no fakt som zvedavá, či budú raz jedlé. Dík. Dám vedieť.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Teraz ma napadlo. Raz mi bývalá kolegiňa priniesla 2 konáriky, že túto jablonku chce zachrániť od svojej starej mami, pretože ju idú vyrúbať. Jeden strom som si nechal aj ja. Mal krásny bujnejší rast aj v extenzívnejších podmienkach. Plody boli skôr menšie nepravidelné. Zelené jabĺčka tvrdé ale voňavé. Prišiel som však na to, že kompot z nich je neprekonateľný...
Skús hodiť zopár tých tvojich tvrdých jabĺk do hrnca s vodou a trochou cukru a povar, možno prekvapia.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

wabi,
zaujímalo by ma, či začiatkom jara 2013 budete mať na predaj hrušky odrody williams a boscova flaška? Mohli by ste pre nás laikov tu napísať aj viac informácií ohľadom podpníkov, semenáčov, opelovačov a samotných odrôd? Ja som si vždy myslel, že keď nájdem ovocný strom s požadovanou kvalitou ovocia, stačí ak si splodu zoberiem semienko ktoré keď zasadím vyrastie mi z neho silný a statný strom s tou samou kvalitou ovocia. Tu som sa dočítal, teda ak tomu dobre rozumiem, že záleží od podpníka ako bude rásť a atď. Nechápem prečo sa očkuje teda do podpníkov, keď samotný podpník ma lepšie vlastnosti ako samotný vrúbeľ. A nebolo by teda lepšie nechať rásť len samotný podpník bez vrúblov? Keď sa povie slovo semenáč, rozumie sa tým plánka? Je to strom na ktorom nebude rásť žiadne ovocie, alebo ako to vlastne je? Na starých stromoch však väčšinou nevidno, že boli do nich naočkované nejaké iné odrody, mám pocit akoby rástli zo semiačka až do podoby akej sa dnes nachádzajú. ďakujem za info.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Skusim na nieco odpovedat aj ja.

Nechápem prečo sa očkuje teda do podpníkov, keď samotný podpník ma lepšie vlastnosti ako samotný vrúbeľ.
Presne ako ste to napisal. Samotny podpnik ma lepsie vlastnosti, ako vrubel. A co je hlavne, konkretny podpnik, mnozeni vegetativne napr. z odrezkov, ma vzdy rovnake vlastnosti. Napr. M9 - je slaborastuci, MM106 - je stredne rastuci a napr. semenac (planka) je velmi silno rastuci. Tym padom si môze jablon vysadit, aj ten kto ma malu zahradku, a vie ze ten stromcek mu neprerastie cez hlavu, ked pouzije spravnu podnoz. To len tak v skratke.

A nebolo by teda lepšie nechať rásť len samotný podpník bez vrúblov
No nebolo, lebo by nam v 99 percent pripadov, rastli planky (co sa tyka plodov, jablone velmi zle drzia vlastnosti po rodicoch), ktore maju casto krat iba podradne plody. Iba zeby sa nam poscastilo, a vyrastol by nam zo semienka, nahodny semenac, ktory by mal vyborne vlastnosti. (velmi mala pravdepodobnost, ktora rastie s poctom vysadenych semenacov).
Keď sa povie slovo semenáč, rozumie sa tým plánka?
U jabloni, ano.
Je to strom na ktorom nebude rásť žiadne ovocie, alebo ako to vlastne je?
Nie, ovocie na nom z pravidla rast bude, no nie takej kvality, ako by sme chceli.
Na starých stromoch však väčšinou nevidno, že boli do nich naočkované nejaké iné odrody
Je mozne ze u vas niektore stare stromy, su prave semenace. No ked rodia pekne, velke, chutovo dobre jablka, tak je to malo pravdepodobne. Ono miesto ockovania/vrublovania, niekedy ozaj nie je vidiet, no to neznamena ze su to semenace. No casto krat je miesto vrublovania pekne vidno, hlavne ked nastepena odroda, mala bunejsi rast ako podpnik, vid. napr. obrazky na http://www.ekozahrady.com/nerez_ovocnych_stromu.htm , podotykam ze odkaz posielam iba pre ilustraciu, a s clanokom vo väcsine nesuhlasim.
Prajem pekny den.
Naposledy upravil pablito74 : 17.11.12 at 13:22 Dôvod: chybala cast slova
2 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Dobrý deň,
ak by si niekto našiel čas a spoznal túto starú odrodu jablone, bežne sa vyskytuje na juhu stredného Slovenska / okolie Lučenca, Poltár .../.
Je to jablko vynikajúcej citrónovej chuti, typické je sploštenie jabĺčka, pehy,krásne zafarbenie od žltej po červenú farbu a nádherná intenzívna vôňa. Dá sa jesť už na neskoršiu jeseň, vtedy sú kyslejšie, čím ďalej je výrazná sladká a šťavnatá chuť. Vydrží v pivnici až do jari. Starká z nich pekávala jablčník, ani vanilínový cukor nebolo treba. Najviac chutili čerstvé, ale aj pečené v rúre. Oberajú sa v čase ako jonatánky, tie už mám zasadené, ale deťom tieto viac chutia, stromy sú zdravšie, netrpia tak chrastavitosťou, ako jonatánky.
Ak by niekto vedel aj zaočkovať a predať mi dva stromčeky, bola by som rada.
Ďakujem za odpoveď !
DSC_0112.jpg  
DSC_0115.jpg  
DSC_0117.jpg  
DSC_0119.jpg  
1/1
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Zdravim, aka je skladovatelnost ? Z obrazkov by som to tipol na odrodu Batul.

Je to stara, myslim madarska odroda. v niektorych cudzojazycnych pomologiach je tiez nazyvana Batul-alma.

Inak ako pisete je to celkom kvalitna odroda. U mna je napr. vynimocna tym, ze je velmi urodna.

Zase mozno nevyhoda je v tom, ze ma velmi bujny rast, ale to mozno len u mna, no myslim ze je to triployd, takze to by tomu zodpovedalo. Je skoda ze sa tato v minulosti hojne pestovana odroda na slovensku, pomaly straca zo zahrad...

PS: Inak samozrejme naockovat tuto odrodu, by nebol problem, no mam uz nedostatok podnozi, no ak mate vruble, isto nejakeho zahradnika v okoli najdete, ktory vam ju rad zavvrubluje. Ak nie, tak myslim ze niektore ovocne skolky, ponukaju taku moznost, ze im date vruble, a oni vam ju zavrubluju.

PS2: Vrublovanie/ockovanie jabloni je velmi jednoduche, a pri troske snahy, to zvladne aj amater, ktory to nikdy nerobil. Takze skuste zalistovat na tomto, pripadne na konkurencnom fore, pozriet nejake videa na youtube (klucove slova: chip budding a grafting), a uspech sa dostavi. Prajem pekny den.
Naposledy upravil pablito74 : 22.11.12 at 15:57 Dôvod: PS ...
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Dobrý deň,
p. Stanislav Vajda z jednej škôlky typuje " Croncelske" - odrodu.
Ponúkol, že keď donesiem vrúble, že nie je problém mi stromčeky pripraviť.

Čo sa týka skladovania, starká ich mala len v komore, vydržali do jari, s tým, že sa vôbec "nešúverili", zostali do jari hladké a šťavnaté.
Je ich potrebné približne raz do týždňa preberať, nahnívajú. Ona to robila pred nedeľou a potom piekla ten jablčník. Keď je jablko zhnité, tak nedrží spolu, ale je úplné mäkké,
zhnitina sa ľahko naruší, roztiera sa aj po ostatných zdravých jablkách, preto ich treba tak často preberať.

Pekný deň !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať