Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

paloo Pozri príspevok
Ten Lenin tiež pestoval asimíny?
Paloo a to nevies ??? Sak za poradcu pre polnohospodarstvo mal Micurina a Lenin malu Tereskovovu vycvicil tak, že sa aspon na chvilku dala vystrelit odtialto preč aby tu na zemi neotravovala vzduch ;-)
0 0
Pepe.d Pepe.d

Pepe.d je offline (nepripojený) Pepe.d

OK, bolo to blbé... tak som si to tam dal sám...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Palo a to ti tie asiminy nikdy ani len nezakvitli? Alebo nenahodili malé plodíky?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Ale zakvitli,no potom prišlo KO neskorým jarným mrazom.Ono pri mrazoch -25°C zmrzne skoro všetko nové drevo a potom už nenarastie také na ktorom sú kvetné puky.Počas minulej zimy zmrzli nielen puky ale aj všetko vlaňajšie drevo
No a keď už niečo po rokoch ostane je tu otázka či to dozreje...
Vysadených mám asi 15 rastlín rôzneho veku lebo každý rok jedna ,dve vymrznú na total.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je dobre že je tu aj "kaskadér kaskadér" tvojho typu, len je škoda že tvoje asiminy vojdú do čiernych dvier tvojej kotliny a potom krááátko žijú! Bláznivé výčiny. Riskoval vždy za iných sám... Hlvne najdi správny smer aby to celé nebolo iby zbytočné mrhanie.
Tvoja skepsa sa dá pochopiť. Na druhej strane poznám človeka, ktorý úspešne pestuje v Porade broskyne, marhule a teraz už aj tomely a uvidíme čo urobia u neho asiminy...
Aj v rámci vysokej nadmorskej výšky sa dá niekedy najsť obzvlášť "dobrá poloha", iste dobre je predtým naštudovať a poučiť sa a nemusí to byť len kámásutra, pretože niektoré polohy môžu byť dosť krkolomné a vtedy nemusí viesť k lepšiemu uspojeniu a výsledkom ani zmena partnerky či odrody. Niekedy je proste potrebné zmeniť polohu a nej...ť sa s tým stále dokola! To potom človeka fakt prestane určite po čase baviť a pritom nie je na vine žiadne číslo 6 po anglicky.
Prepáč myslel som to v dobrom. Ja by som vážne bol oveľa radšej, keby sa ti aj v tomto darilo oveľa viac, ak ťa to poteší ani ja nie som majster sveta ale to ty dobre vieš.
Čo robia teraz u teba tie najodolnejšie Dyospirosy? Dúfam, že aspoň tie prekvapia... pozitívne.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Tie od Bulhara najodolnejšie nebudú tak sú v nádobách.Zatial rastú.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mne žiaľ tie od Bulhara čo som pokusne objednal nerastú ani nežijú. Boli uschnuté alebo namrznuté, zvrásnená kvôra, už keď mi na jar prišli. Aj som mu to napísal, ale nereagoval zatiaľ.
Aleto či vydržia, myslím za normálnych okolností, záleží asi hlavne od odrody, nie takveľmi od pôvodu, teda mimo tej polohy.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Úrodička....

2 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Milas265 Pozri príspevok
Úrodička....
Daj ochutnať
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Škoda...bývam blízko....toto ovocie nemá skoro žiadnu trvanlivosť...3-4 dni,možno v chladničke 7...nuž čo...budúci rok....
mám ešte "proklate známeho" Luigiho,ale je tam len pre mňa...

0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ako starý máš ten stromček? Aj ja chcem.
Skúšal niekto asimínu dať do sušičky? Aké je to vlastne ovocie? Mäké ako banán? či?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Asimina je po dozretí mäkké ovocie s banánovitou konzistenciou. Je náchylné na otlačenie a nie je možné ho dlhšie skladovať i v chladničke než asi 10 dní a to ešte na mäkkom podklade, kvôli otlačeniu. V prípade že sa podtrhne ako nedozreté sa skladovacia doba môže značne predĺžiť až do vianoc i dlhšie, utrpí však kvalita chuti... Sušenie je síce možné ale kašovité ovocie vyžaduje naozaj kvalitnú sušičku, nie je to ono. Lepšie mraziť ale ani to nie je ideálne. Najlepšie proste zjesť čerstvé... dozrieva postupne i dva mesiace, takže nie všetko naraz a tak sa to dá zladiť.
Je to ideálne na pestovanie v malom v záhradke nie vo veľkom v sadoch...
0 0
Lydži Lydži

Lydži je offline (nepripojený) Lydži

Môže aktinidia spôsobiť (rovnako ako kiwi) štípanie/pálenie/svrbenie jazyka?

(Ak áno, tak som s týmto ovocím skončila skôr, ako som začala.)
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

Lydži

môže, stáva sa to u minikiwi, ale aj pri iných druhoch ovocia - napr. niekto je citlivý na jablká a štípe ho po nich jazyk. kiwi je dobré nechať dozrieť úplne, možno potom tie príznaky nie sú také výrazné.... je to subjektívna vec - každý sme iný a máme rôznu vnímavosť na potraviny.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

nie je to síce ovocie, ale snáď ma zadávateľ neprizabije http://zahrada.artmama.sme.sk/vselic...ovnici-zazvoru
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

U dobre prezreteho zlateho - zlteho kiwi by sa to nemalo stat.
Vsetko su to vsak Actinidie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zaujala ma tato teme hoci ja nie som zahradkar. Dokonca ani na balkone nemozeme vypestovat ovocie ziadne lebo ho mame na sever cize malo slnka a este aj kocur uraduje :-). Je tu toho vela popisane takze som nestihla precitat vsetko. Spominal tu niekto uz spanielske ovocie chirimoje (tak nejako sa to pise). Dozrieva to niekedy sept.-oktober a predavali to uz aj tesco.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuz budem velmi strucny leboi nemozem byt dlho na nete. Jedna sa o pvovodom americke ovocie pribuzne prave s Asiminou o ktorej je tu tiez tema. Jedol som aj Spanielsku anonu chirimoju. Tu na NZ som vsak jedol vela anon chirimoji a nic lepsieho som asi este nejedol. Bolo to nielen sladke ale aj kyselkave a uzasna chut.
Da sa perstovat aj v kvetinaci, netrpi skodcami, len nie je lahke dopestovat aj plody, hoci nioe nemozne. Inak vdacna a nenarocna izbova rastlina. Mraz nevidrzi... Neznasa presadzanie. ak vas este nieco zaujima tak nabuduce...
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

Zdravim.
mna by zaujimalo, ci ma niekto skusenosti s pestovanim zakrslych broskyn, marhuli a ringlot.
Prave dnes som si kupila tieto stromky a rada by som sa dozvedela viac informacii od skusenejsich.Napriklad aj to-ci ich pestovat v kvetinaci, alebo ich vysadit do volnej pody...a atd...
Dakujem.
0 0
ravstislav ravstislav

ravstislav je offline (nepripojený) ravstislav

Dobrý deň, chcem sa spýtať či má niekto skúsenosť s pestovaním muchovníkov a ich chorobami. Môj Martin pekne zakvitol, ale potom kvety zvädli a neskôr aj listy. Na konároch vznikli pozdĺžne praskliny a je vidieť obnažené zelené pletivo. Druhá časť kríka zostala zelená ale bez kvetov. Ostatné muchovníky su OK. Čo s tým, je to ochorenie pre muchovníky bežné? Resp. čo to je?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať