Zavrieť

Porady

Dotácia z úradu práce

Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Usporiadat
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

v porade o JU mi poradili práve opačne, že si môžem cez ID uplatniť len to čo je PP. Tak ako. Máte s tým skúsenosť, myslím tým kontrolu z UP na čerpanie prostriedkov??
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
áno to je pravda cez ID môžte dať len to čo ste sa zaviazali v PP. (tým je myslené, že ak máte v PP že kúpite PC tak to nemôže byt notebook, nemôžte tam dať nájomné ak ho tam nemáte ...) ale určité odchýlky v cenách sú akceptované.

ja účtujem v jednej firme chránenú dielňu a tam sme mali na základe PP nakúpiť nejaké zariadenie do CHD a niečo sme vôbec nekúpili, niečo stálo viac ako sme pôvodne predpokladali a pri kontrole s tým nebol žiaden problém, kontrolovali či to čo chceme preplatiť aj skutočne máme.
ale pre pokoj duše by som odporúčala zavolať na váš ÚP.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Ďakujem, myslela som tie cenové odchýlky, ono to je aj v dohode z UP napísané že môžu byť, ale vidíte, "vedľa" mi poradili opačne. A ešte sa spýtam, ZP tiež dávate sumárne na konci roka cez ID ako POZD?

už viem aj na zP odpoveĎ, ešte raz ďakujem..
Naposledy upravil Ferdo Mravec : 15.03.10 at 20:00
0 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
áno dávam to sumárne na konci roka k 31.12. cez ID.
1 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Mne tu práveže poradili, že len do výšky uvedenej v podnikateľskom pláne. V tomto prípade by bolo VOZD 995 ale POZD len 800.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

....zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
V podniakteľ.pláne je zaznamenaná táto veta, tak si myslím že tá odchýlka cenová by mohla byt, ako to berieš ty???
0 0
drako77 drako77

drako77 je offline (nepripojený) drako77

Je tu pekne popísané ako zaúčtovať dotáciu z ÚP, ale mňa by zaujímalo ako na to v SW money S3. Konkrétne, ak dotácia príde na BU, tak pri zaúčtovaní je v predkontácii položka "príjmy dotácie", ale čo ak kúpim zaň napr ERP:
1. bude pri tejto predkontácii príjem vedený ako PNZD?
2. ako dosiahnem, že z vedenia účtovníctva bude jasné, že ERP bola uhradená z dotácie a bude to aj správne zaúčtované?

Máte s tým niekto skúsenoť?

dík za pomoc
0 0
Emília Moskálová Emília Moskálová
Dobrý deň prajem, prosím Vás o pomoc ako postupovať pri nevyčerpanej dotácii z UP po uplynutí dvoch rokov. Dotácia bola určená na istý účel,ktorý sa zrealizoval len čiastočne alebo môžem dotáciu použiť napr. na nákup tovaru atď. Ďakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Emília Moskálová Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, prosím Vás o pomoc ako postupovať pri nevyčerpanej dotácii z UP po uplynutí dvoch rokov. Dotácia bola určená na istý účel,ktorý sa zrealizoval len čiastočne alebo môžem dotáciu použiť napr. na nákup tovaru atď. Ďakujem
dotáciu môžeš použiť len na nákup podľa kalkulácie nákladov v PP, ak si ju nevyčerpal celú, mohol si požiadať pred uplynutím 2 rokov o zmenu kalkulácie nákladov na úrade práce, aby si niečo iné kúpil za zvyšné prostriedky, na nákup tovaru ju nemôžeš použiť
0 0
juliette666 juliette666

juliette666 je offline (nepripojený) juliette666

Zdravím všetkých, prosím vás o pomoc...Ako účtovať, ak má brat v dohode s ÚP uvedené:
"..pričom zmena jednotkovej ceny položiek v rozsahu 15 % ceny k predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok."
Časť príspevku použil podľa kalkulácie v podn. pláne v roku 2011 na nákup PC komponentov, software, odvody do ZP, odbornú literatúru, atď. Niektoré komponenty, čo si kúpil, však nezodpovedajú cenovo tomu rozsahu +- 15% z ceny uvedenej v podn. pláne - kúpil za vyššiu, aj za nižšiu cenu (príklad: v pláne má kúpu antivíru za 100€ a kúpil za 116€-čiže presahuje tých +15% k cene položky).
Ako to vysporiadať v účtovníctve? Na konci roku 2011 ide suma použitej dotácie cez ID do POZD, to je mi jasné. Lenže ktoré sumy do nej môžem zahrnúť?
Má príspevok na chránenú dielňu, vediem mu JÚ, neplatca DPH.
Veľká vďaka za odpoveď!
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
juliette666 Pozri príspevok
Zdravím všetkých, prosím vás o pomoc...Ako účtovať, ak má brat v dohode s ÚP uvedené:
"..pričom zmena jednotkovej ceny položiek v rozsahu 15 % ceny k predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok."
Časť príspevku použil podľa kalkulácie v podn. pláne v roku 2011 na nákup PC komponentov, software, odvody do ZP, odbornú literatúru, atď. Niektoré komponenty, čo si kúpil, však nezodpovedajú cenovo tomu rozsahu +- 15% z ceny uvedenej v podn. pláne - kúpil za vyššiu, aj za nižšiu cenu (príklad: v pláne má kúpu antivíru za 100€ a kúpil za 116€-čiže presahuje tých +15% k cene položky).
Ako to vysporiadať v účtovníctve? Na konci roku 2011 ide suma použitej dotácie cez ID do POZD, to je mi jasné. Lenže ktoré sumy do nej môžem zahrnúť?
Má príspevok na chránenú dielňu, vediem mu JÚ, neplatca DPH.
Veľká vďaka za odpoveď!
Uctovat mozes len o realnych cenach, cize o sumach ktore su v doklade.
Ak sa odchyluje skutocnost od kalkulacie, tak nech poziada UP, ze chce prerobit kalkulaciu. Ved vtedy nemohol predsa vediet uplne presne sumy toho co nakupi.
Moja klientka mala rovnaky problem. Na UP sa dohodla,ze len opravi kalkulaciu podla toho co naozaj nakupila a bolo po problemoch.
1 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Dobrý deň
podnikateľ dostal od ÚP dotáciu aj na platby do fondov. V máji 2011 mu však vrátili preplatok zo sociálnej poisťovne - pretože mal trvalý príkaz, platil riadne odvody a bol práceneschopný - vo výške 332 €.
Tiež mu bol vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne vo výške 110,95 € po zdanení
Ako sa budú účtovať tieto preplatky a hlavne ako sa to prejaví ma vyčerpanej dotácií??
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Viba Pozri príspevok
Dobrý deň
podnikateľ dostal od ÚP dotáciu aj na platby do fondov. V máji 2011 mu však vrátili preplatok zo sociálnej poisťovne - pretože mal trvalý príkaz, platil riadne odvody a bol práceneschopný - vo výške 332 €.
Tiež mu bol vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne vo výške 110,95 € po zdanení
Ako sa budú účtovať tieto preplatky a hlavne ako sa to prejaví ma vyčerpanej dotácií??
Preplatok zo SP účtuješ ako storno výdavku v členení poistné.

Preplatok (z RZZP) ako príjem NZD (suma vrátane zrazenej dane). Zrazenú daň ako VNZD. Do čerpania dotácie by mal zahrnúť len odvody do SP znížené o vrátený preplatok. Preplatok z RZZP čerpanie dotácie neovplyvní.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

mám podobný problém...
SZČO - dostal dotáciu - platil z nej odvody do zdravotnej a minimálne poistné na nemocenské poistenie v sume 14,47 EUR v roku 2011

v období 4-6/2010 bol PN ,
vznikol mu preplatok z RZZP za rok 2010 - v sume 68,49 , ten mu na účet vrátili v plnej sume neznížený o sumu odvedenej dane -čiže by som mala zaúčtovať storno výdavkov na ZP- a ako píše Veronikasad - neovplyvní mi to čerpanie dotácie ???
tiež mu bolo vrátené poistné na nemocenské poistenie bez právneho dôvodu - tiež budem účtovať storno výdavku v členení NP - a toto storno mi ovplyvní čerpanie dotácie ...
je to takto správne ? dakujem
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Ahoj Poraďáci. Súrne potrebujem poradiť už som zúfalá . SZČO dostala dotáciu v júni 2011. Príjem z OF je 2900€. Takmer všetok materiál a pracovné náradie nakupoval z dotácie a teda príjmy za rok 2011 mu vychádzajú viac ako 12-násobok vymeriavacieho základu t.j. 4078,68. Keďže ešte len začína chcela som mu pomôcť aby aspoň tento rok nemusel platiť odvody do SP. Preto som chcela niektoré náklady zaúčtovať ako obyčajné, teda nehradené z dotácie. Problém je v tom, že nákupy boli platené kartou z účtu s dotáciou a iný vklad okrem dotácie tam nemal. Môžem to takto urobiť? Nebude problém s tým, že použil peniaze z dotácie na náklady ktoré z dotácie hradené nebudú? Do pokladne by som zaúčtovala vklad, že tie peniaze vrátil v hotovosti. Alebo sa to dá aj nejak inak.

Veľmi pekne Vás prosím o radu.

Ďakujem
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

JanaKop Pozri príspevok
Ahoj Poraďáci. Súrne potrebujem poradiť už som zúfalá . SZČO dostala dotáciu v júni 2011. Príjem z OF je 2900€. Takmer všetok materiál a pracovné náradie nakupoval z dotácie a teda príjmy za rok 2011 mu vychádzajú viac ako 12-násobok vymeriavacieho základu t.j. 4078,68. Keďže ešte len začína chcela som mu pomôcť aby aspoň tento rok nemusel platiť odvody do SP. Preto som chcela niektoré náklady zaúčtovať ako obyčajné, teda nehradené z dotácie. Problém je v tom, že nákupy boli platené kartou z účtu s dotáciou a iný vklad okrem dotácie tam nemal. Môžem to takto urobiť? Nebude problém s tým, že použil peniaze z dotácie na náklady ktoré z dotácie hradené nebudú? Do pokladne by som zaúčtovala vklad, že tie peniaze vrátil v hotovosti. Alebo sa to dá aj nejak inak.

Veľmi pekne Vás prosím o radu.

Ďakujem
Prosím pomôže mi niekto?
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

zdravím, chcem sa spýtať, ako treba zdokladovať úradu práce poskytnutú dotáciu..treba to vôbec urobiť alebo oni sa sami ozvú na kontrolu...ako to je prosím poraďte...
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

dobrý deň,
podnikateľ dostal dotáciu v novembri 2009. V novembri 2011 ju mal celú vyčerpať - mohol ju použiť aj na odvody. Zdravotné odvody za mesiace 4,5,6/2011 zaplatil až v decembri 2011 a v januári 2012 keď už mala byť dotácia vyčerpaná. Môžem tie odvody dať ako čerpané z dotácie alebo nie???. A ešte jedna otázka odvody do ZP mal podľa kalkulácie 41,37. Z RZZP z roku 2009 mu vyšlo platiť preddavky vo výške 52,37 €. Môžem mu uznať celú výšku odvodov ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Viba Pozri príspevok
dobrý deň,
podnikateľ dostal dotáciu v novembri 2009. V novembri 2011 ju mal celú vyčerpať - mohol ju použiť aj na odvody. Zdravotné odvody za mesiace 4,5,6/2011 zaplatil až v decembri 2011 a v januári 2012 keď už mala byť dotácia vyčerpaná. Môžem tie odvody dať ako čerpané z dotácie alebo nie???. A ešte jedna otázka odvody do ZP mal podľa kalkulácie 41,37. Z RZZP z roku 2009 mu vyšlo platiť preddavky vo výške 52,37 €. Môžem mu uznať celú výšku odvodov ???
Z dotácie môžeš zúčtovať len platby do 31.12.2011 v sume, ktorú máš na jednotlivý účel stanovený. Ak boli zaplatené odvody vyššie ako mal v podn.pláne, mal žiadať o zmenu účelu čerpania dotácie, teraz už s tým asi nič neurobí.

Napíš, kolko mal plánované na odvody a kolko do konca r.2011 zaplatil.
0 0
Viba Viba

Viba je offline (nepripojený) Viba

Plánované odvody do ZP mal 24 x 41,37 - 992,80€. Do konca roka zaplatil 874,03 €.
0 0
Načítať ďalšie