Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
L-M Pozri príspevok
Pekný deň prajem- poprosila by som o názor.
Príspevok zo SF na stravovanie- je pre zamestnávateľa - VNZD ( alebo sa mýlim ? )
Lebo čítam si zákon o SF s komentárom, síce z roku 2007, ale tam je citujem " Z hľadiska výdavkov zamestnávateľa sa podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 4- teraz je to 5 daňové výdavky na stravovanie môžu do daň.výdavkov zahrnúť príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované v rozsahu a za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Odkaz príkladom na celý § 152 Zákonníka práce potvrdzuje, že na účely dane z príjmu zamestnávateľ zahrnie do svojich výdavkov aj príspevojk na stravovanie zo sociálneho fondu."
Ale v tom prípade by to bol pre ZV 2x výdavok- keďže tvorba SF je VOZD.

Prosím o Váš názor- vopred veľmi pekne ďakujem za radu.

A ešte by som sa chcela opýtať prosím Vás ako je to s kúpou nealk.nápojov zo SF.Lebo tu som väčšinou čítala iba v prípade letných mesiacov.
čerpanie zo SF - bez ohladu na čo ho použiješ - je vždy nedaňový náklad . Daňový náklad je to pri tvorbe SF . Čo sa týka nealkoholických nápojov . prax je taká , že ak je na pracovisku zabezpečená pitná voda , nákup nealkoholických nápojo / v zime , či v lete , zo SF alebo z iného je nedaňový náklad / Daňovým nákladom by to bolo iba v prípade ak nie zabezpečená pitná voda , napr. na stavbe ap.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Katarína Cigánová Pozri príspevok
čerpanie zo SF - bez ohladu na čo ho použiješ - je vždy nedaňový náklad . Daňový náklad je to pri tvorbe SF . Čo sa týka nealkoholických nápojov . prax je taká , že ak je na pracovisku zabezpečená pitná voda , nákup nealkoholických nápojo / v zime , či v lete , zo SF alebo z iného je nedaňový náklad / Daňovým nákladom by to bolo iba v prípade ak nie zabezpečená pitná voda , napr. na stavbe ap.
Ďakujem, tiež mi to prišlo čudné, čo tam píšu. Veď ja ten nákup nealk. nápojov nechcem účtovať ako daňový náklad, len či je možné použiť SF aj na kúpu nealk.nápojov, ak si to dám do IS ako možnosť použitia SF. A keby áno, tak neviem potom, či adresne na zamestnancov, alebo iba doklad o kúpe uhradiť z prostr.SF. Predpokladám, že keď by to bolo možné tak celú sumu aj s DPH ako čerpanie SF- VNZD.
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Sme malá firma a keďže sme mali len jedného zamestnanca, SF sa tvoril niekoľko rokov v malej sume. Doteraz sa nečerpal, teraz ale pribudli zamestnanci a chceli by sme čerpať prostriedky zo SF.
Interné smernice nemáme.
Čerpanie by sme chceli prevažne využiť na stravné pre zamestnancov, doteraz sa kupovali str. lístky, 55% z ceny preplatil zamestnávateľ, 45% sa strhlo zo mzdy zamestnancom.
Teraz by sme chceli tých 45% použiť zo SF aby sa nemuselo zamestnancom nič strhávať.
Fa za str. lístky 82,80 € 213/321.
povinný príspevok zamestnávateľa 55% = 45,54€ 527/213
príspevok zo SF 45% = 37,26€ 472/213

Je to tak správne?
Veľa som toho počítala o SF, ale nie som si istá, či som to správne pochopila.

Ešte sa chcem spýtať či na konci roka musia zostať nejaké prostriedky na účte SF alebo môže byť aj nulový.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

an-ps Pozri príspevok
Je to tak správne?
Veľa som toho počítala o SF, ale nie som si istá, či som to správne pochopila.

Ešte sa chcem spýtať či na konci roka musia zostať nejaké prostriedky na účte SF alebo môže byť aj nulový.
Je to správne.

Ako pomôcku prikladám dokument v exeli v ktorom urobím kalkuláciu a potom je to "šup šup".

apo
3 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Ďakujem, ďakujem, ďakujem, už som si zúfala..

Takže ak to takto vyriešim, zamestnancovi sa nebude nič zo mzdy strhávať a tým bude mať vyššiu výplatu.

Sú ešte nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s čerpaním SF na stravné pre firmu a pre zamestnanca?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

an-ps Pozri príspevok
Ďakujem, ďakujem, ďakujem, už som si zúfala..

Takže ak to takto vyriešim, zamestnancovi sa nebude nič zo mzdy strhávať a tým bude mať vyššiu výplatu.

Sú ešte nejaké ďalšie povinnosti v súvislosti s čerpaním SF na stravné pre firmu a pre zamestnanca?
V prípade, že príspevok zamestnanca na závodné stravovanie bude riešený zrážkou zo mzdy potom nebude pokladničný doklad, ale zápisom 331/335 znížiš záväzok voči zamestnancom a zároveň znížiš pohľadávku zo závodného stravovania.

Vytlačenú tabuľku priložíš ako prílohu k internému dokladu zo zaúčtovania miezd za mesiac. V internom doklade zo miezd môžeš zaúčtovať všetko čo súvisí so mzdami aj závodným stravovaním a teda aj DPH na výstupe.

apo
1 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Ešte raz ďakujem za príspevok apo.
Ale mi nemáme závodné stravovanie, dávame zamestnancom stravné lístky. Ja som si vyhotovila podobnú tabuľku ako si priložil, len ju budem musieť ešte doplniť a rozšíriť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

an-ps Pozri príspevok
Sme malá firma a keďže sme mali len jedného zamestnanca, SF sa tvoril niekoľko rokov v malej sume. Doteraz sa nečerpal, teraz ale pribudli zamestnanci a chceli by sme čerpať prostriedky zo SF.
Interné smernice nemáme.
Čerpanie by sme chceli prevažne využiť na stravné pre zamestnancov, doteraz sa kupovali str. lístky, 55% z ceny preplatil zamestnávateľ, 45% sa strhlo zo mzdy zamestnancom.
Teraz by sme chceli tých 45% použiť zo SF aby sa nemuselo zamestnancom nič strhávať.
Fa za str. lístky 82,80 € 213/321.
povinný príspevok zamestnávateľa 55% = 45,54€ 527/213
príspevok zo SF 45% = 37,26€ 472/213

Je to tak správne?
Veľa som toho počítala o SF, ale nie som si istá, či som to správne pochopila.

Ešte sa chcem spýtať či na konci roka musia zostať nejaké prostriedky na účte SF alebo môže byť aj nulový.
Ak som správne pochopila, ide ti o výšku príspevku zo SF - či to môže byť až 45 % (?).
Môže; podmienkou je dostatok prostriedkov v SF; treba urobiť kalkuláciu, aby sa každému zamestnancovi prispelo rovnako (na 1 SL).
Vypracujte si k tomu internú smernicu a podľa nej potom postupujte. Treba mať na pamäti, že SF slúži aj na iné účely a prispievať by sa malo aj s ohľadom na záujmy zamestnancov.
Všetko je to vaša interná záležitosť - ako sa dohodnete.
Naposledy upravil liba2 : 26.05.10 at 13:55
3 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Ďakujem, budem musieť vypracvať tie interné smernice.
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

ahojte, chcela by som sa informovať, akými inými spôsobmi sa dajú financovať zamestnanecké benefity, o ktorých tu všetci píšete? ide o to, že máme malý SF, ale chceli by sme možno motivovať zamestnancov a prispievať im nejakým balíkom služieb /masáže, kultúrne podujatia a iné/. Zatiaľ len zisťujem,aké sú iné možnosti.
Nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som uvítala, keby niekto napísal svoje skúsenosti v nadväznosti na účtovníctvo a tiež daňovej uplatniteľnosti.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ccokoladecka Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa informovať, akými inými spôsobmi sa dajú financovať zamestnanecké benefity, o ktorých tu všetci píšete? ide o to, že máme malý SF, ale chceli by sme možno motivovať zamestnancov a prispievať im nejakým balíkom služieb /masáže, kultúrne podujatia a iné/. Zatiaľ len zisťujem,aké sú iné možnosti.
Nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som uvítala, keby niekto napísal svoje skúsenosti v nadväznosti na účtovníctvo a tiež daňovej uplatniteľnosti.
Čokoľvek, čo poskytnete zamestnancom z prevádzkových prostriedkov (keďže máte nízky SF), je pre firmu nedaňový náklad; pre zamestnanca je to nepeňažný príjem, ktorý treba pripočítať k mzde a zdaniť 19% daňou z príjmov.
8 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

ccokoladecka Pozri príspevok
ahojte, chcela by som sa informovať, akými inými spôsobmi sa dajú financovať zamestnanecké benefity, o ktorých tu všetci píšete? ide o to, že máme malý SF, ale chceli by sme možno motivovať zamestnancov a prispievať im nejakým balíkom služieb /masáže, kultúrne podujatia a iné/. Zatiaľ len zisťujem,aké sú iné možnosti.
Nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som uvítala, keby niekto napísal svoje skúsenosti v nadväznosti na účtovníctvo a tiež daňovej uplatniteľnosti.

Ak pre vášho zamestnávateľa platí ustanovenie § 63 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, tak jednou z možností resp. zdrojom financovania zamestnaneckých benefitov je aj:
1. zadávanie zákaziek na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím - chráneným dielňam/ pracoviskám (§ 64) alebo,
2. odoberanie výrobkov alebo služieb na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím (§ 64a).

Zamestnávateľ podľa citovaného zákona má možnosť buď:
1. zaplatiť odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím alebo
2. postupovať podľa § 64 alebo § 64a.

Laicky povedané - zamestnávateľ tie peniaze tak či onak buď dá na účet úradu alebo na účet chránenej dielne/pracoviska.
Zoznam chránených dielní je na (pozn. treba sa dosť preklikávať aby sa to vôbec dalo nájsť)
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=13281

Niektoré chránené dielne poskytujú napr. aj relaxačné služby (masáže a pod.), ktoré je možné zaradiť aj do rozšírenia ponuky benefitov pre vašich zamestnancov.
4 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Firma chce zo sociálneho fondu vyplatiť zamestnancovi finančnú - sociálnu výpomoc z dôvodu, že jeho rodina bola postihnutá záplavami. Je nutné zdaniť takto vyplatené prostriedky?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ester plus Pozri príspevok
Firma chce zo sociálneho fondu vyplatiť zamestnancovi finančnú - sociálnu výpomoc z dôvodu, že jeho rodina bola postihnutá záplavami. Je nutné zdaniť takto vyplatené prostriedky?
áno
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

liba2 Pozri príspevok
Čokoľvek, čo poskytnete zamestnancom z prevádzkových prostriedkov (keďže máte nízky SF), je pre firmu nedaňový náklad; pre zamestnanca je to nepeňažný príjem, ktorý treba pripočítať k mzde a zdaniť 19% daňou z príjmov.
Ďakujem, tomu, že je to nedaňový náklad rozumiem. Ale môžem požiadať o konkretne vysvetlenie?
Napríklad zaplatím zamenstnancom využívanie plavárne. Faktúru si dám do nákladov - nedaňový. A ešte navyše pripočítam každému zamestnancovi časť z faktúry a dám mu to do nejakej omeny v mzde? Asi tomu nerozumiem. A ešte otázka, podlieha takáto odmena len dani z príjmov alebo aj odvodom na SP a ZP?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ccokoladecka Pozri príspevok
Ďakujem, tomu, že je to nedaňový náklad rozumiem. Ale môžem požiadať o konkretne vysvetlenie?
Napríklad zaplatím zamenstnancom využívanie plavárne. Faktúru si dám do nákladov - nedaňový. A ešte navyše pripočítam každému zamestnancovi časť z faktúry a dám mu to do nejakej odmeny v mzde? Asi tomu nerozumiem. A ešte otázka, podlieha takáto odmena len dani z príjmov alebo aj odvodom na SP a ZP?
nie je to odmena, je to nepeňažný príjem.
Napr. cena vstupenky je 10 eur, z toho 19% DP je 1,90 eur; táto suma sa zrazí zamestnancovi z jeho čistej mzdy a odvedie spolu s ostatnou daňou zo záv.činn.
5 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

a ako to zaúčtujem??
ak môžem, poprosím podrobnejší rozpis .... teda kúpim vstupenky 518/321... zamestnancovi predpíšem hrubú mzdu 521/331, zrazím odvody a daň z príjmov, ktorú zvýšim o 1,90 €, teda 331/342? chápem to správne? alebo mu ešte musím zvýšiť mzdu o nepeňažný príjem? ak áno ako účtujem?
inak ďakujem za trpezlivosť, som začiatočník
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

ahojte, viete mi niekto poradiť? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ccokoladecka Pozri príspevok
a ako to zaúčtujem??
ak môžem, poprosím podrobnejší rozpis .... teda kúpim vstupenky 518/321... zamestnancovi predpíšem hrubú mzdu 521/331, zrazím odvody a daň z príjmov, ktorú zvýšim o 1,90 €, teda 331/342? chápem to správne? alebo mu ešte musím zvýšiť mzdu o nepeňažný príjem? ak áno ako účtujem?
inak ďakujem za trpezlivosť, som začiatočník
Je to nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý neúčtuješ nikde, zaúčtuješ teda len celkovú daň zo ZČ( už zvýšenú o spomínanú daň z nepeň. príjmu).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vstupenky - účet 528, alebo 472
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať