Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
psps Pozri príspevok
Platí toto ešte:
Postup zamestnávateľa pri tvorbe sociálneho fondu:
Finančné prostriedky SF zamestnávateľ by mal viesť podľa § 6 ods. 1 zákona o SF na osobitnom účte. Na tento účet sa prevádzajú finančné prostriedky podľa § 6 ods. 2 zákona o SF vo výške 1/12 do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu. Povinný prídel za celý kalendárny rok sa vypočíta ako súčet súm zúčtovanej hrubej mzdy, z ktorej zamestnávateľ zisťoval priemerný zárobok na pracovnoprávne účely za všetkých zamestnancov za prvý až štvrtý kalendárny štvrťrok.
V súlade s § 6 ods. 1 zákona o SF nie je potrebné, aby mal otvorený osobitný bankový účet, na ktorom by mal uložené finančné prostriedky SF. Podľa stanovenia majú byť prostriedky SF vedené na osobitnom účte fondu zamestnávateľa, t. j. u podnikateľov, ktorí účtujú v sústave JÚ. Postačí, ak budú finančné prostriedky SF evidovať v knihe SF. Podnikatelia nemajú povinnosť evidovať finančné prostriedky SF ani v osobitnej pokladnici.
Povinný prídel do SF za bežný rok sa musí uskutočniť vždy do konca februára nasledujúceho roku.
Tweety Pozri príspevok
Platí.

platí to takto:
citácia zo zákona o SF
§ 6

(1) Tvorba fondu a čerpanie fondu sa vedie na osobitnom analytickom účte fondu alebo na osobitnom účte v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.

(2) Fond sa tvorí najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu; za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.

(3) Zúčtovanie prostriedkov fondu za kalendárny rok vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka. Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

(4) V prípade prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov podľa osobitného predpisu6) sa nevyčerpaná časť fondu zodpovedajúca podielu prevádzaných zamestnancov prevedie na nového zamestnávateľa.

(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ bez právneho nástupcu, vzniknuté nároky na plnenia z fondu sa uspokojujú ako nároky z pracovného pomeru.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

mlyn16 Pozri príspevok
Keď budeš robiť daňové priznanie, o výšku účtu zvýšiš daňový základ. Účet 528 je nedaňový náklad. Ďalší prídel 0,5% je možný len ak to máte zakotvené v kolektívnej zmluve (viac § 3 ods. (1) b).
Veľmi Ti ďakujem za odpoveď. Ani ma nenapadlo, že aj pri nepovinnom prídele, treba kolektívku. Takto je to jednoduchšie. Dík.
A nevieš mi poradiť ešte s niečím? Dala som to do inej témy, ale akosi mi nikto neodpovedá.
Mám problém so zostatkom stravných lístkov na konci roku. Ako by som to rozpísala....
Lístky účtujem:
nákup 213/321
zražka zamestnancovi 331/213
príspevok zo SF 472/213
55% do nákladov 527/213
ak to prerátam na 1ks, tak mám účet 213 vyrovnaný.
Ale ako na konci roku? Stravných lístkov mi ostalo na konci roku 10ks /rozdiel medzi nakúpenými a vydanými/ a toto by malo byť aj na 213. My dávame lístky zamestnancom popredu a preto u zamestnancov ostalo ešte 20 lístkov(podľa odpracovaných dní, nemajú na ne nárok za rok 2009), ktoré by sa mali použiť až v ďalšom roku, preto ich nemám zaúčtované. Potrebujem nejako zarovnať 213. Ja tam mám teraz zostatok 10ks+20ks. Mám to tam nechať alebo mám zaúčtovať tých 20ks ako 331,472,527/213 alebo ako rezervu 323/213 ?
Alebo ako to riešiť?
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

Dobré ráno,
kupujeme SL v hodnote 3,30 €, do nákladov dávame 55 % z 3,60 €/1 SL. Neviem, akú čiastku by sme mohli použiť na príspevok zo sociálneho fondu na stravný lístok.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Lali Pozri príspevok
Dobré ráno,
kupujeme SL v hodnote 3,30 €, do nákladov dávame 55 % z 3,60 €/1 SL. Neviem, akú čiastku by sme mohli použiť na príspevok zo sociálneho fondu na stravný lístok.
Veľmi pekne ďakujem.
Skús si najskôr prepočítať SF za uplynulý mesiac. A to tak, že spočítaš hrubé mzdy bez náhrad a vypočítaš 0,6% - to je tvorba.
ďalej si daj zo sumy 3,3/1 SL - 55% do nákladov to je 1,815 Eur/1SL. Zostane ti suma 1,485 a z toho si vyčleň sumu napríklad 0,185 krát počet lístkov vydaných na mesiac všetkým zamestnacom a táto suma by nemala byť menšia ako je tvorba SF. Ak bude tak sumu 0,185 ešte poníž a zvyšok do sumy 1,485 zaplatí zamestnanec.
Skús moju pomocnú tabuľku. Treba to v priebehu roka kontrolovať, ako sa ti hýbe SF.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

Ďakujem za odpoveď a pomocnú tabuľku.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

psps Pozri príspevok
Skús si najskôr prepočítať SF za uplynulý mesiac. A to tak, že spočítaš hrubé mzdy bez náhrad a vypočítaš 0,6% - to je tvorba.
ďalej si daj zo sumy 3,3/1 SL - 55% do nákladov to je 1,815 Eur/1SL. Zostane ti suma 1,485 a z toho si vyčleň sumu napríklad 0,185 krát počet lístkov vydaných na mesiac všetkým zamestnacom a táto suma by nemala byť menšia ako je tvorba SF. Ak bude tak sumu 0,185 ešte poníž a zvyšok do sumy 1,485 zaplatí zamestnanec.
Skús moju pomocnú tabuľku. Treba to v priebehu roka kontrolovať, ako sa ti hýbe SF.
Dobré ráno,
mám ešte jednu otázku. Na účte SF máme dosť vysokú čiastku, doteraz sa fond nečerpal. Prečo, to netuším. Mohli by sme na stravné lístky prispieť každému zamestnancovi toľko, aby mal lístky úplne zadarmo do konca tohto roka ? Na fonde by potom ešte zostala nejaká čiastka + povinná tvorba každý mesiac.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Myslím, že v tom nie je problém. Ak SF fond vychádza, tak sa môže čerpať a aspoň zamestnanec nemusí nič doplácať. SF fond sa dá čerpať aj na iné veci. Napríklad na lístky do fitka. Ja som z toho už čerpala aj na vianočné kolekcie.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

psps Pozri príspevok
Myslím, že v tom nie je problém. Ak SF fond vychádza, tak sa môže čerpať a aspoň zamestnanec nemusí nič doplácať. SF fond sa dá čerpať aj na iné veci. Napríklad na lístky do fitka. Ja som z toho už čerpala aj na vianočné kolekcie.
Potešiteľné. Ďakujem.
0 0
betka85 betka85

betka85 je offline (nepripojený) betka85

Prosím Vás mám bol by taký niekto milý a poradil mi? Môže to robiť takto?:
každý mesiac tvorím SF (napr. za november z HM) a účtujem to na ID 527/472 a čerpanie SF (poskytnutie na SL) účtujem ID 472/213. A chcem sa spýtať na konci roka mám zostatok na SF k 31.12.2009 a čo stýmto zostatkom mám to nejako zaúčtovať do pokladne? Alebo čo stým mám robiť? Knihu SF si zapisujem ručne. V súvahe mi ukazujem zostatok na SF ako dlhodobé záväzky robím niekde chybu? Čo stou pokladňou
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

betka85 Pozri príspevok
Prosím Vás mám bol by taký niekto milý a poradil mi? Môže to robiť takto?:
každý mesiac tvorím SF (napr. za november z HM) a účtujem to na ID 527/472 a čerpanie SF (poskytnutie na SL) účtujem ID 472/213. A chcem sa spýtať na konci roka mám zostatok na SF k 31.12.2009 a čo stýmto zostatkom mám to nejako zaúčtovať do pokladne? Alebo čo stým mám robiť? Knihu SF si zapisujem ručne. V súvahe mi ukazujem zostatok na SF ako dlhodobé záväzky robím niekde chybu? Čo stou pokladňou
Už bolo zrušené, aby sa peňažné prostriedky SF odvádzali na účet alebo do pokladne. Takže samostatnú pokaldnu na SF nemusíš viesť. To, že máš knihu SF napísanú ručne, tiež myslím, že nevadí, veď nikde nie je napísané, že to musí byť v programe. A účet 472 je dlhodobý záväzok. Ja myslím, že to máš celé správne.
0 0
monanka monanka

monanka je offline (nepripojený) monanka

Potrebovala by som poradiť.Tvorime SF.Počas roka 2009 sme vytvorené vyčerpali. Vo februári 2010 umrel náš zamestnanec. V čerpaní sme s touto položkou nepočítali. Rodinní príslušníci sa prostredníctvom odborovej organizácie na nás obrátili so žiadosťou vyplatiť určitý príspevok zo SF. My tam máme ku dňu úmrtia vytvorený SF len za dva mesiace tohto roka,2010. Neviem, ako to riešiť. Poradíte mi? Ďakujem a pekný deň.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Vyplaťte príspevok ak je v súlade s internou smernicou. SF dotvoríte počas roka, okrem toho sa môže stať, že sa štatutári rozhodnú tvoriť SF aj zo zisku 2009.
Prečo by ste mali potrestať rodinu za to, že im blízky človek zomrel na začiatku roka?
0 0
monanka monanka

monanka je offline (nepripojený) monanka

Ďakujem, pomohli ste mi.
0 0
bobo97 bobo97

bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

Tento mesiac sa naša zamestnankyňa spolu s manželom a synom
zúčastnila hokejového zápasu. Zároveň v tomto istom mesiaci navštívila aj kultúrne predstavenie. Z obidvoch akcií priniesla vstupenky( aj za manžela a syna ). Chceli by sme jej ich preplatiť zo SF. Je tento príjem považovaný za peňažné plnenie, ktoré zdaníme 19%?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bobo97 Pozri príspevok
Tento mesiac sa naša zamestnankyňa spolu s manželom a synom
zúčastnila hokejového zápasu. Zároveň v tomto istom mesiaci navštívila aj kultúrne predstavenie. Z obidvoch akcií priniesla vstupenky( aj za manžela a syna ). Chceli by sme jej ich preplatiť zo SF. Je tento príjem považovaný za peňažné plnenie, ktoré zdaníme 19%?
áno
0 0
javojka javojka

javojka je offline (nepripojený) javojka

Tak si to tu čítam a normálne začínam pochybovať. Keď preplatím zamestnancovi prenájom kurtov a zdaním mu to, nie je problém, že tenis je tak trochu kolektívny šport a teda nie je to "individuálna" záležitosť? Nie je to ako plaváreň, sauna, či fitko, kde je jasné, že to absolvoval sám dotyčný. Podotýkam, že dotyčný je slobodný a bezdetný Nie je to napadnuteľné?
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

javojka Pozri príspevok
Tak si to tu čítam a normálne začínam pochybovať. Keď preplatím zamestnancovi prenájom kurtov a zdaním mu to, nie je problém, že tenis je tak trochu kolektívny šport a teda nie je to "individuálna" záležitosť? Nie je to ako plaváreň, sauna, či fitko, kde je jasné, že to absolvoval sám dotyčný. Podotýkam, že dotyčný je slobodný a bezdetný Nie je to napadnuteľné?
použitie SF nie je o tom či je nejaký zamestnanec bezdetný a slobodný a pod. viď.

http://www.porada.sk/t138587-cerpani...eho-fondu.html
1 0
javojka javojka

javojka je offline (nepripojený) javojka

Ja viem, ale môže čerpať príspevky SF na deti napríklad. Hlavne teda podľa našej smernice Takže tie kurty by boli jednoznačne jeho "súkromná rodinná záležitosť". V tomto prípade vždy potrebuje externého spoluhráča... Ale to už do toho asi moc vŕtam.
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

javojka Pozri príspevok
Ja viem, ale môže čerpať príspevky SF na deti napríklad. Hlavne teda podľa našej smernice Takže tie kurty by boli jednoznačne jeho "súkromná rodinná záležitosť". V tomto prípade vždy potrebuje externého spoluhráča... Ale to už do toho asi moc vŕtam.

V prvom rade by som sa riadila podľa zákona o SF (ten má vyššiu právnu moc ako akákoľvek podniková smernica alebo iný druh vnútornej dokumentácie riadenia), potom by na rade bola smernica, v ktorej predpokladám máte upravené podrobnejšie použitie SF (predpokladám, že smernica je v súlade so zákonom o SF). V smernici by ste mali mať presne a jasne stanovené podmienky použitia SF nielen pre zamestnancov ale aj pre ich rodinných príslušníkov, pokiaľ sa zamestnávateľ rozhodol poskytovať príspevky zo SF aj pre rodinných príslušníkov zamestnancov.

Nepoznám znenie vašej smernice a preto neviem posúdiť, či je to OK alebo nie spomínané preplatenie tenisového kurtu.
Ak nie sú jednoznačne stanovené podmienky použitia SF, potom je riziko, že nastanú problémy pre priznanie príspevku SF pre zamestnancov alebo pre ich rodinných príslušníkov, alebo dokonca môže nastať aj zneužitie poskytovania príspevkov zo SF zo strany zamestnávateľa alebo zamestnancov.

Vždy si treba dobre premyslieť podmienky poskytovania príspevkov zo SF. Len pozor z akých dôvodov alebo hľadísk budete formulovať podmienky - zvlášť pozor na diskrimináciu zamestnancov alebo skupín zamestnancov. Laicky povedané netrestať zamestnanca za to, že je slobodný, bezdetný, alebo ženatý a s deťmi. Treba mať ujasnenú politiku tvorby a realizácie soc. programu u zamestnávateľa.
2 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný deň prajem- poprosila by som o názor.
Príspevok zo SF na stravovanie- je pre zamestnávateľa - VNZD ( alebo sa mýlim ? )
Lebo čítam si zákon o SF s komentárom, síce z roku 2007, ale tam je citujem " Z hľadiska výdavkov zamestnávateľa sa podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 4- teraz je to 5 daňové výdavky na stravovanie môžu do daň.výdavkov zahrnúť príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované v rozsahu a za podmienok ustanovených osobitným predpisom. Odkaz príkladom na celý § 152 Zákonníka práce potvrdzuje, že na účely dane z príjmu zamestnávateľ zahrnie do svojich výdavkov aj príspevojk na stravovanie zo sociálneho fondu."
Ale v tom prípade by to bol pre ZV 2x výdavok- keďže tvorba SF je VOZD.

Prosím o Váš názor- vopred veľmi pekne ďakujem za radu.

A ešte by som sa chcela opýtať prosím Vás ako je to s kúpou nealk.nápojov zo SF.Lebo tu som väčšinou čítala iba v prípade letných mesiacov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať