Zavrieť

Porady

Dan a odvody z prijmu za prenajom v roku 2011

Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.


Vopred dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. bude to vlastne takisto ako v prípade podnikania na živnosť .. ak sa nedarí a príjem je malý (prípadne aj žiadny), daň platiť nevyjde - ale zdravotné poistenie sa platiť musí ..

Nuž čo, keď prenajímatelia sú od januára szčo... .. ale len pre ZP.
1 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Kvaka Pozri príspevok
Ja viem, Katija, ale to bude určite bomba pre tých, čo za nízky peniaz prenajímajú nehnuteľnosti. To, že nebudú musieť robiť ročné zúčtovanie ZP je v novele v § 19 ods. 1 písm. d), ale je tam tiež, že preukazovanie skutočností podľa § 13 a § 19 sa upraví dohodou DR SR a úradu. Chápem to aj ako preukazovanie základu dane.
Bomba to bude, keď si to uvedomia.
Najviac to postihuje vybrané skupiny poistencov štátu. Verím, že ani netušia, čo ich čaká. Ak takýto poistenci (študenti, dôchodcovia atd... ) budú prenajímať nehnuteľnosti a ročný príjem bude nižší ako tých 552,72, tak budú ešte poisťovni doplácať z vlastného vrecka.
Na to neboli doteraz zvyknutí.
2 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Poprosím o výpočet. Manželia prenajímajú bytový dom. On je SZČO. Prenájom zdaňuje a DP podáva iba manželka, ktorá je inak zamestnaná za pol min.mzdy. Uplatňuje si skutočné výdavky a príjem z prenájmu je cca 27.000 eur/rok. Koľko bude platiť odvody do ZP ? Z akého vymer.základu ? Musí sa znovu zaregistrovať do ZP z titulu prenájmu, keď už platí ako zamestnanec ?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
A ešte sa opýtam, či toto (odvody do ZP) platí aj v prípade, že manželia (dôchodcovia) príležitostne prenajímajú izby - turistom.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jurga Pozri príspevok
Nie som účtovník,ale domnievam sa že do ZP sa budú platiť odvody z príjmov,ktoré podliehajú dani z príjmu(okrem výnimiek).Keďže príjem 500€ je od dane oslobodený,nevidím dôvod platiť z neho ZP a vôbec sa v ZP registrovať.Je možné,že ak dám na manželku max.príjem,z ktorého sa neplatí daň z príjmu (asi to bude 1779,65) a nemusí podávať DP(alebo podá s 0) tak tiež si myslím,že do ZP sa z týchto príjmov nepodliehajúcich dani nič neplati. To bola predsa prezentovaná filozofia: Platiť do ZP zo všetkého,z čoho sa platí daň z príjmu.Je absurdné,aby nezamestnaný prenajímateľ neplatil daň z príjmu,lebo ten príjem sa nedaní a súčasne z tohto príjmu platil do Zp
To, či musí byť szčo pre ZP závisí jedine od toho, či má pridelené DIČ. Ak má pridelené DIČ, je szčo pre ZP a ak nie je zamestnanec alebo nepoberá rodičovký príspevok, tak má stanovené minimálny VZ a ten je 329,06€. Je to rovanko ako u živnostníkov, čo majú živnosť v šuflíku (bez príjmu) - majú DIČ, ak nie sú zamestnanci alebo RP, musia platiť z minima.
Ak mi daniari povedia, že keď mám z prenájmu príjem do 500 eur, tak nemusím mať DIČ, tak potom súhlasím s tým, že na ZP nepatím nič.
4 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jess Pozri príspevok
Poprosím o výpočet. Manželia prenajímajú bytový dom. On je SZČO. Prenájom zdaňuje a DP podáva iba manželka, ktorá je inak zamestnaná za pol min.mzdy. Uplatňuje si skutočné výdavky a príjem z prenájmu je cca 27.000 eur/rok. Koľko bude platiť odvody do ZP ? Z akého vymer.základu ? Musí sa znovu zaregistrovať do ZP z titulu prenájmu, keď už platí ako zamestnanec ?
27000 je príjem z prenájmu, alebo základ dane? Keďže z titulu prenájmu je szčo, musí sa v ZP prihlásiť ako szčo.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

jess Pozri príspevok
Poprosím o výpočet. Manželia prenajímajú bytový dom. On je SZČO. Prenájom zdaňuje a DP podáva iba manželka, ktorá je inak zamestnaná za pol min.mzdy. Uplatňuje si skutočné výdavky a príjem z prenájmu je cca 27.000 eur/rok. Koľko bude platiť odvody do ZP ? Z akého vymer.základu ? Musí sa znovu zaregistrovať do ZP z titulu prenájmu, keď už platí ako zamestnanec ?
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu z prenájmu, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, a koeficientu 2,14, najmenej však 329,06€.
Ten základ dane na účely ZP z prenájmu bude z daňového priznania. Je to príjem za prenájom znížený o 500€, a znížený o výdavky, ktoré si bude uplatňovať spôsobom, ako doteraz.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jess Pozri príspevok
A ešte sa opýtam, či toto (odvody do ZP) platí aj v prípade, že manželia (dôchodcovia) príležitostne prenajímajú izby - turistom.
Ak tu nejaký lepší expert na dane ako ja napíše, že môžu ten prenájom dať v DP do §8 a nemusia mať pridelené DIČ (čo si myslím, že nemôžu), tak ak by nemuseli podávať dp, neplatili by ani ZP.
Ak majú DIČ, zaplatia tak ako bolo napísné predtým - 46 eur mesačne.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
čítam, čítam a človeku je z tohoto až do plaču...

som na rodičovskej dovolenke. prenajímam svoj byt (nadobudnutý pred manželstvom).
buď:
1)od 1.1.2011 sa prihlásim v ZP ako SZČO z titulu prenájmu a budem platiť cca 46€/mes. (552€ ročne približne)
2)alebo sa vrátim do zamestnania, malého dám do jasiel, znížia mi RP z 256€ na...?€ a už sa nemusím prihlásiť do ZP ako SZCO,lebo budem zamestnanec?

poprosím poradiť s tou možnosťou 2)
Naposledy upravil jacekova : 11.12.10 at 19:01
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

jacekova Pozri príspevok
čítam, čítam a človeku je z tohoto až do plaču...

som na rodičovskej dovolenke. prenajímam svoj byt (nadobudnutý pred manželstvom) mesačne za 330€.
buď:
1)od 1.1.2011 sa prihlásim v ZP ako SZČO z titulu prenájmu a budem platiť cca 46€/mes. (552€ ročne približne)
2)alebo sa vrátim do zamestnania, malého dám do jasiel, znížia mi RP z 256€ na...?€ a už sa nemusím prihlásiť do ZP ako SZCO,lebo budem zamestnanec?

poprosím poradiť s tou možnosťou 2)
Budeš sa musieť vždy prihlásiť, podľa zákona o zdravotnom poistení si SZČO.
2 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Kvaka Pozri príspevok
Budeš sa musieť vždy prihlásiť, podľa zákona o zdravotnom poistení si SZČO.

a ak by som sa vrátila do zamestnania, musela by som aj tak platiť to ZP z prenájmu???
mám v tom trochu dosť chaoz
Naposledy upravil jacekova : 11.12.10 at 19:01
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Jana Motyčková Pozri príspevok
27000 je príjem z prenájmu, alebo základ dane? Keďže z titulu prenájmu je szčo, musí sa v ZP prihlásiť ako szčo.
Ospravedlňujem sa. 27.000 eur je celkový príjem. Keďže dom aj odpisujú a ešte si uplatňujú aj skutočné výdavky, tak im ani základ dane nevyjde. Daň teda neplatia. Takže ani odvody, či ? Už som z toho .....
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

jacekova Pozri príspevok
čítam, čítam a človeku je z tohoto až do plaču...

som na rodičovskej dovolenke. prenajímam svoj byt (nadobudnutý pred manželstvom) mesačne za 330€.
buď:
1)od 1.1.2011 sa prihlásim v ZP ako SZČO z titulu prenájmu a budem platiť cca 46€/mes. (552€ ročne približne)
2)alebo sa vrátim do zamestnania, malého dám do jasiel, znížia mi RP z 256€ na...?€ a už sa nemusím prihlásiť do ZP ako SZCO,lebo budem zamestnanec?

poprosím poradiť s tou možnosťou 2)
Ak máš pridelené DIČ, do ZP sa prihlásiť musíš aj keby si bola zamestnanec.
Ale keď budeš na rodičovskej dovolenke celý rok, nebudeš musieť platiť tie minimálne preddavky. Poistné zaplatíš až v RZZP zo skutočného vymeriavacieho základu.
4 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

jacekova Pozri príspevok
a ak by som sa vrátila do zamestnania, musela by som aj tak platiť to ZP z prenájmu???
mám v tom trochu dosť chaoz
Keď ti v DP vyjde základ dane z prenájmu, tak áno.
1 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

jess Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa. 27.000 eur je celkový príjem. Keďže dom aj odpisujú a ešte si uplatňujú aj skutočné výdavky, tak im ani základ dane nevyjde. Daň teda neplatia. Takže ani odvody, či ? Už som z toho .....
Ak je ako píšeš zamestnaná a nebude mať základ dane z prenájmu, tak nebude ani platiť poistné.
1 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Katija Pozri príspevok
To je všetko pravda, daň nezaplatí, ale preddavkom vo výške 12 x 46,06=552,72 do ZP sa nevyhne.
V tom je celý vtip, že ak bude prenajímať musí preddavky platiť ako SZČO a ak nebude prenajímať, ani nebude mať žiadny iný príjem, tak ich musí zaplatiť ako samoplatiteľ. Ak nepodá žiadne DP, tak sa zaplatené preddavky pokladajú za zaplatené poistné a hotovo.
Nemá ani prečo robiť RZZP, lebo sa jej nič zo ZP nevráti.
Prečo do toho ťaháte samoplatiteľa?Ešte raz sa opýtam a odpovede budem čítať pomaly,lebo si tu pripadám ako nechápavý.
Napríklad:Manželka nezamestnaná,vedená na ÚP, nepoberá žiadne dávky.Do VZP platí za ňu štát.Má jediný príjem z prenájmu 550€ ročne(garáž).Podľa Vás zaplatí do ZP 552€?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

jurga Pozri príspevok
Prečo do toho ťaháte samoplatiteľa?Ešte raz sa opýtam a odpovede budem čítať pomaly,lebo si tu pripadám ako nechápavý.
Napríklad:Manželka nezamestnaná,vedená na ÚP, nepoberá žiadne dávky.Do VZP platí za ňu štát.Má jediný príjem z prenájmu 550€ ročne(garáž).Podľa Vás zaplatí do ZP 552€?
Áno, ako SZČO.
1 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Ak je to tak,potom je ten zákon v rozpore s ústavou,len ho nemá kto napadnúť.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ročné zúčtovanie takáto SZČO nie je povinná podať, a čo keď ho podá?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Kvaka Pozri príspevok
Ročné zúčtovanie takáto SZČO nie je povinná podať, a čo keď ho podá?
Tak bude podané. Výjde jej v ňom, že zaplatené preddavky sa rovnajú minimálnemu poistnému, ktoré ako SZČO musí za rok zaplatiť a tak nič nedopláca a ani nič neddostane.
Kým sa zákon nezmení tak to platí takto.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať