Zavrieť

Porady

Účtovníctvo na živnosť

Chcem sa spýtať znalých veci a ako som pozerala vo vizitkách je Vás v tejto diskusii dosť, oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť popri zamestnaní?Ako to ide, je dosť firiem na Slovensku, ktoré si dávajú robiť účtovníctvo externe.Som z okolia Nitry, kto by mi vedel poradiť ako si spraviť reklamu?Ako ste začínali vy?Ďakujem za podnetné reakcie.
Usporiadat
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Anka, s tou upratovačkou som na tom rovnako ako ty. Vždy, keď je nejaký veľký, na prvý pohľad neriešiteľný problém, prípade keď sa ohlási nejaká tá kontrola.
Ozaj, ako často - v priemere za koľko rokov chodí z DU kontrola na daň z príjmu ? Aké máte skúsenosti ? Mne - resp. do firiem, kde robím účto zatiaľ opakovane neprišli kontrolovať. Dokonca robím účto živnsotníkom, ktorí podnikajú 10 rokov a doteraz kontrolu nemali. Oni sami už z toho nemajú dobrý pocit a kontrolu by chceli.
0 0
Naďa Naďa

Naďa je offline (nepripojený) Naďa

Skôr, ako som začala, vedela som, že činnosť účtovníkov poisťuje len jedna poisťovňa. Od skúsenej účtovníčky - podnikateľky som počula, že je to dobrá vec. Neviem, či som urobila dobre, ale poistila som sa a som kľudnejšia. Ten špás ma stál 8 625.-- na rok.
PS
Jednou z podmienok poistnej zmluvy je zmluvný vzťah s klientom.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Ja robím účtovníka v jednej firme už trinásť rokov a niekoľkokrát som sa s majiteľom rozprával o tom, že by som prešiel na živnosť. Nechcel ani počuť. Ani sa mu nečudujem, keď takto má celý deň zabezpečený dohľad na firmou /sme obchod s mäsom/. V priebehu celého dňa treba kontrolovať došlé dodacie listy, či nedošlo k zmene ceny a ak áno, tak urobiť nové cenovky, pustiť nové ceny do ERP .......... skrátka dievča pre všetko. Ale na druhej strane maximálna voľnosť. Keď si urobíš, ideš domov. Pracovná doba 7:00 - 15:00 tiež nie je najhoršia. Veru neviem, či by som menil. Možno z donútenia ako viacerí z vás. Aj tak obdivujem všetkých účtovníkov-živnostníkov a prajem im, aby im klienti platili vždy načas.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

iva:
s tými kontrolami je to tak, že im vôbec nerozumiem. Niekomu robím od 1993 a ešte nemal žiadnu kontolu. Ale mám také informácie, že teraz je z DÚ veľa kontol. Ja osobne mám nahlásených 6. A po mojom príspevku mi prišla ďalšia. Asi som si ju vybosorobala.
A to u jedného klienta DPH 4/2004 - čo sa mi zdá veľmi čerstvá záležidosť ( chvala bohu tú mám za sebou v pohode )
U druhého je kontorla rok 2002 komplet DPH, daň PO, závislá činnosť no proste všetko - tá mi začína budúci týždeň.
No a u ďalšieho DPH 6,7/2001, 8,10,11,12/2002, 2,3/2003
Možno by to nebol až taký veľký problém, ale ja keď spracujem účto so závierkou im odovzdám akési moje odporúčania ( napr. podpísať niečo, doložiť niečo ...) a ak sa im nahlási kontrola chcú to prezrieť pre istotu ešte raz.
Už som síce podobné situácie mala ale nikdy nie naraz v priebehu pár týždňov.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Účto.robím pár rokov,ešte bol v platnosti starý zákon o DPH 222/1995 (rok už presne neviem ktorý),prišli registračky proste hrúza.Kto to má vedieť keď nie ekonómka,aj som predavačky učila blokovať-oni chúdiatka sa toho báli.Na FO som ešte kontrolu na daň z príjmu nemala a to podnikajú od roku 1992.Na DPH často.Po 7 rokov vedenia JÚ som to chcela praštiť,vlastne aj som 1,5 roka účto.ani vidieť nechcela.Taká som bola vystresovaná.Bála som sa robiť PÚ.Môj bývalý zamestnávateľ mi zobral všetko sebavedomie.(teraz už viem že to bola jej zakomplexovanosť)Potom som dostala ponuku na PÚ,ako zamestnanec.Teraz mám pár firiem.Veľmi mi pomohla aj diskusia na Dashoferi.Ponuky sa len tak sypú na vedenie účto.
Teraz daňováci robia veľké kontroly.Jedna s.r.o. funguje len 1,5 roka a už mali na DPH 2 kontroly.Teraz kontrolovali od A-Z všetko.Až som sa divila,takú kontrolu som ešte nezažila.
Milá kolegyňa-začiatočníčka držím Ti palce.
0 0
ivetka ivetka

ivetka je offline (nepripojený) ivetka

Tiež som začínala z donútenia. Vlastne po materskej ma nik nechcel zamestnať a tak som sa zamestnala sama. Skôr to boli iné činnosti. Hneď na to sa sám zamestnal aj manžel a ja som mu robila účto. Keď som mu chcela za robotu fakturovať, spravila som si živnosť aj na účto. Skúšala som aj inzeráty, ale to nemalo ohlas. Veď málokto si dá robiť účto niekomu cudziemu na inzerát. Náhodou som si našla účtovníctvo ako zamestnanec a na živnosť to robím popri. Až keď som prišla v zamestnaní do kontaktu s viacerými ľuďmi, ani neviem ako a začali sa hrnúť ponuky a vedenie účtovníctva. Najlepšia reklama je asi dobrá práca a spokojní klienti.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako tak čítam na Porade, kto má aké problémy, vysoko žiadaní sú poradcovia pre registráciu slovenských firiem na DPH v štátoch EÚ...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

bea
Ja tiež nie som poistená, mám uzatvorené zmluvy, v ktorých je zakotvená aj moja zodpovednosť za škody. Ale za také, ktoré som spôsobila vedome. Je to do výšky 3-násobku mesačnej odmeny. Bez zmluvy by som nerobila, lebo takto som predsa trochu istejšia, že mi mesačne platia. Keby neplatili, určite by som zmluvu čím skôr zrušila a dlhy vymáhala súdne. To oni vedia a preto zatiaľ nemám problémy.
Bea, chcela by som sa Ťa spýtať, kto Ti pomohol vypracovať zmluvy. Ja zatiaľ nemám s nikým uzatvorenú zmluvu, je to všetko iba na dohode ale myslím na to a hádam by som bola spokojnejšia. Vieš mi poradiť? Ďakujem.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

zuzka, skus si pozriet nejaky vzor Mandátnej zmluvy alebo zmluvy o spolupraci... Mandátna vyhovuje vtedy, ked za klienta chodievaš aj na úrady a občas je treba predložiť, či si vôbec opravnená konať v mene klienta. V Mandátnej to budes mat, ze budes zastupovať mandanta aj v konani pred uradmi, pokial to suvisi s ekonomicko-pracovnou agendou - alebo si tam napises presne..
Dolezite je, na aku dobu uzatvaras zmluvu, kedy je koniec pri dobe urcitej alebo este lepsie, ze zodpovedas ci ukoncis zmluvu vzdy podanim danoveho priznania. Aj keby si pracovala do 31.12, tak DP by mali zaplatit, lebo praca takto môze byt ukoncena, a hlavne, aj ty aj klient spokojnejsi. Je to dost individualne, zalezi od firmy, pre ktoru budes takto pracovat...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
rada by som sa opýtala, Vás samostatných účtovníkov, aký máte názor na toto:
Sme s. r. o., účto nám robí externá firma (s. r. o.) a berie od nás mesačne sumu 15 000,- Sk. Otázka znie, či to je nízka, vysoká alebo optimálna čiastka za vedenie účta? Sme košická firma, máme 25 zamestnancov (mzdy si robíme sami+všetkú personalistiku). Externá firma (ich účtovník) nám vedie podvojné účtovníctvo, chodí k nám do kancelárie, kde má svoj stôl, počítač, soft sme kúpili my. Daňové priznania vypracuváva len DPH a DP, ostatné robíme sami. Chodieva pravidelne-nepravidelne, priemerne 4xmesačne. 2 dni na DPH a 2 dni - ani neviem načo. Výsledky nám predkladá skôr opozdene a sem-tam robí chyby (je potrebné jeho práce pre istotu kontrolovať). Doklady mesačne - VFa 30, DFa 120, 2xbanka. Všetky doklady má pripravené už 5teho v mesiaci. Neviem, či náhodou nerobím väčšinu práce zaňho, ale zo svojho postoja to neviem posúdiť. Skúste hodiť nejakú odpoveď do pléna. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať