Zavrieť

Porady

Dohoda o brigadnickej praci studentov

Zdravim vas vsetkych,
prosim Vas ake odvody sa odvadzaju pri dohodach o brigadnickej praci studentov?
Pri klasickej dohode plati iba zamestnavatel urazove poistenie, ze?
Neviem ako je to pri dohode o brog.praci.
K tejto dohode je aj nutny doklad alebo potvrdenie o studiu, ze?
Dakujem za odpovede
Jozef
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kacena
Ešte Vás budem trochu otravovať.
Ak mám študenta, ktorý je v školskom roku 2004/2005 žiakom 9. triedy , má už 15 rokov , môžem s ním uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta?
Vopred ďakujem za radu.
Mám za to, že nie do skončenia 10 ročnej povinnej školskej dochádzky a to je 6+10=16 rokov (štandardný model).

A tu je to zo zákona:
§ 11 ods. 2 Zákonníka práce (ZP) - spôsobilosť FO mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec ... vznika dovŕšením 15 rokov veku. Zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnú školskú dochádzku. Dohodu o hmotnej zodpovednosti možno podpísať po dovŕšení 18 rokov veku.
Ďalej si pozri ešte ods. 4 - mladšia FO ako 15 rokov môže vykonávať ľahké práce, ktoré neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku - ale len pri kultúrnych predstaveniach, športových a reklamných činnostiach.

Neviem, či sa v ZP v niektorej inej časti posúva hranica, ale skôr nie. Takže úvodom toľko (doplňte ma, alebo potvrďte Poraďáci).
0 0
kajab kajab

kajab je offline (nepripojený) kajab

Jozef Mihál
Janka6685:

Stokrát na Porade preberaná finta - rozsah práce na DoBPŠ sa posudzuje v PRIEMERE za celý čas trvania dohody.

Takže ak za dva letné mesiace má študent pracovať na dvanástky, treba dohodu uzatvoriť na dlhší čas tak, aby to v priemere vyšlo na "štvorky".

Napr. dohodu neuzatvorte na júl a august ale predĺžte ju až do decembra. V septembri až decembri pritom odrobí 0 hod, v priemere ale 4 hod denne.


Dobry den. Vratim sa k § 227 - Dohoda o BPS. Mozete mi po lopate vysvetlit ods. 1 "Dohodu o BPS moze uzatvorit zamestnavatel ...., aj ked predpokladany rozsah nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku". Ako mam chapat tych 100 hodin? Mozem mat uzatvorenu dohodu na 4 hodiny denne od 28.06. do 30.09.2005? Dakujem za rychlu odpoved. Kajab
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

kajab

Dobry den. Vratim sa k § 227 - Dohoda o BPS. Mozete mi po lopate vysvetlit ods. 1 "Dohodu o BPS moze uzatvorit zamestnavatel ...., aj ked predpokladany rozsah nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku". Ako mam chapat tych 100 hodin? Mozem mat uzatvorenu dohodu na 4 hodiny denne od 28.06. do 30.09.2005? Dakujem za rychlu odpoved. Kajab
Áno môžeš a pozri ešte: http://www.porada.sk/showthread.php?t=6352&page=2&pp=10
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

kajab

Dobry den. Vratim sa k § 227 - Dohoda o BPS. Mozete mi po lopate vysvetlit ods. 1 "Dohodu o BPS moze uzatvorit zamestnavatel ...., aj ked predpokladany rozsah nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku". Ako mam chapat tych 100 hodin? Mozem mat uzatvorenu dohodu na 4 hodiny denne od 28.06. do 30.09.2005? Dakujem za rychlu odpoved. Kajab
100 hodín nech Ťa nemýli, určite môžeš mať uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študenta na 4 hod. denne.
0 0
myrjam myrjam

myrjam je offline (nepripojený) myrjam

Tych 100 hodin je snad cosi ako slepe crevo - nevysvetlitelny pozostatok ZP z rokov minulych... Uvadzaju sa v § 236 a 237 stareho ZP. Student moze pracovat 1/2 fondu prac. casu - 4 hodiny denne. Dokonca sa tento cas moze spriemerovat za obdobie, na ktore je DoBPS uzavreta, cize moze byt jeden den 8 hodin, druhy 2 a treti znovu 2, priemer je 4 hod/den.
0 0
Daskale Daskale

Daskale je offline (nepripojený) Daskale

Niekde na školení som počula, že štatút študenta nemajú stredoškoláci, že to sú len žiaci. A preto stále neviem, komu môžem dať podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú časť. Kto poradí v tejto ročnej diskusii?
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
Daskale
Niekde na školení som počula, že štatút študenta nemajú stredoškoláci, že to sú len žiaci. A preto stále neviem, komu môžem dať podpísať vyhlásenie a uplatňovať nezdaniteľnú časť. Kto poradí v tejto ročnej diskusii?
povinná školská dochádzka je do 16 rokov...dovtedy sú žiaci...väčšinou sú to prváci...ale to z odpočtami nemá nič spoločného...
0 0
Daskale Daskale

Daskale je offline (nepripojený) Daskale

Tak to som pekne zmatená, pretože mám študentov, ktorým neuplatnujem nezdaniteľný základ a veselo odvádzam dan... To je divne, bola som presvedčená, že nárok nemajú. Takže im dam podpísať vyhlásenia a urobim odpočet. Len pre istotu, skuste polopatisticky. Vďaka za trpezlivosť .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

endrju
Uplatnenie nezdaniteľnej časti je predovšetkým záležitosťou iniciatívy daňovníka, t.j. poberateľa príjmu zo závislej činnosti. Ty ako mzdová účtovníčka si povinná niečo robiť až potom ako Ti podpíšu vyhlásenie. Takže nie je žiadnou chybou ak im nezdaniteľnú časť neodpočítavaš. Vždy majú možnosť podať si daňové priznanie alebo v niektorých prípadoch požiadať Ťa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov dane. Ak si k daňovému priznaniu alebo k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania priložia vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti, tak sa to "vyrieši" na konci roka a preplatok dane dostanú späť.
Súhlasím s týmto príspevkom. Ale tí ľudkovia častokrát ani nevedia načo majú nárok a ako ho uplatniť. Preto im vec vysvetlím a ponúknem vyhlásenie na podpis (ak spĺňajú podmienky...)
0 0
Daskale Daskale

Daskale je offline (nepripojený) Daskale

Ono to je zlaté, ale tí študenti su príbuzní šefa a ja som mu povedala, že nemajú nárok. To bolo vlani. A teraz mu musím opatrne povedať, že nárok mali a majú. Pochybujem, že ma pochváli. Takto nebudem vyrehotaná, keď mi to zohladní na prémiach
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať