Zavrieť

Porady

Výkaz preddavkov na ZP

Na stránke Všeobecnej zdrav. poiťovne (http://www.vszp.sk/main/platitelia/plat_fr0.asp v časti Tlačivá) je zverejnené tlačivo Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a Príloha k výkazu ...
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ehm, zamestnanec mi je jasný, ale mňa zavádza znenie 7d) - výška preddavku na poistné zamestnávateľa je najmenej 10% z minimálnej mzdy a najviac 10% z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca
... tu sa už úhrn nespomína ...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nespomína ale je to tak. Dôležité je, že úhrn sa spomína v ods.2 písm.c).

A v písm. d) je dôležité práve to "za každého":

Výška preddavku...zamestnávateľa je najmenej 10 % z minimálnej mzdy a najviac 10 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nerozumiem, ale dobre
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

MAHU
tá stránka je zle urobená a preto je to vidieť len s určitými verziami internet explorera ...
Ani mne to nejde, bodaj ich, aby ich....
Mám to urobiť do piatku a neviem, do čoho ...
Ako to spravia tí, ktorí nemajú internet a tlačivá fyzicky nie sú ???
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

rene
Ani mne to nejde, bodaj ich, aby ich....
Mám to urobiť do piatku a neviem, do čoho ...
Ako to spravia tí, ktorí nemajú internet a tlačivá fyzicky nie sú ???
Pre tych, ktorym to nejde prilepujem tlaciva. Snad vam to z porady pojde.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vladan
nerozumiem, ale dobre
Tak príklad.

Firma ÚSPECH s.r.o. má dvoch zamestnancov, Ďura a Paľa.

V januári 2005 je situácia vo firme ÚSPECH takáto:

Ďuro zarobí 100000 hrubého. Podľa § 16 ods.2 písm.a) je preddavok Ďura 4% zo 100000 Sk, čo by bolo 4000 Sk. Avšak podľa § 16 ods.7 písm.a) je preddavok Ďura najviac 4% zo 43095 Sk, čo je 1724 Sk. Preddavok Ďura je teda suma 1724 Sk.

Paľo zarobí 20000 hrubého. Podľa § 16 ods.2 písm.a) je preddavok Paľa 4% z 20000 Sk, čo by bolo 800 Sk. Podľa § 16 ods.7 písm.a) je preddavok Paľa najviac 4% zo 43095 Sk, čo je 1724 Sk. Preddavok Paľa je teda suma 800 Sk.

Preddavky zamestnancov by sme mali vybavené. Teraz preddavok zamestnávateľa.

Podľa § 16 ods.2 písm.c) je preddavok firmy vo výške 10% z úhrnu príjmov jej zamestnancov. Takto určený preddavok by bol 10% z 120000 Sk, čo by bolo 12000 Sk.

Avšak podľa § 16 ods.7 písm.d) je preddavok firmy najviac 10% z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca. Teda najviac 10% zo 43095 Sk za Ďura a 10% zo 43095 za Paľa, čiže najviac 4310 Sk za Ďura a najviac 4310 Sk za Paľa.

Za Ďura teda firma odvedie v prepočte nie 10% zo 100000, čo by bolo 10000 Sk, ale len 4310 Sk.

Za Paľa firma odvedie v prepočte 10% z 20000 Sk, čo je 2000 Sk.

Preddavok firmy teda bude nie 12000 Sk, ale len 6310 Sk.

V každom prípade ale aj tak je zbytočné uvádzať do prílohy výkazu poistné firmy za každého zamestnanca - dôležitý predsa je vymeriavací základ zamestnanca uvedený v prílohe - ten nemôže byť vyšší, ako 43095 Sk...

Takže v konečnom dôsledku ani ja nerozumiem, na čo je dobré v prílohe uvádzať poistné zamestnávateľa za každého zamestnanca...
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ik-a.. supeer dakujemeeee... ja som to tam aj našla, len mi to nešlo otvoriť :-( tiež to zazipujú...
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Super príklad p. Mihál, ale aj tak som si ho musela dosadiť do toho zázračného výkazu. Ale snáď už chápem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aspoň že Vy, Nike

Lebo napr. ja stále nechápem, prečo na výkaze chcú v prílohe
- počet dní, za ktoré sa platí
- poistné zamestnávateľa
Naposledy upravil Jozef Mihál : 01.02.05 at 08:49
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Jožko vďaka za príklad, včera večer mi už všetko možné vrtalo v hlave, ale Úspech s.r.o. mi potvrdil moje rozmýšľanie.

Čo sa týka prílohy k výkazu na ZP, tak sa mi zdá, že niekto sa nechal tak trocha inšpirovať prílohou k výkazu pre soc. poisťovňu.

Mám ešte 1 otázočku. V prílohe k výkazu sa v kolonke Celkový Príjem v SK myslí len príjem, ktorý je predmetom VZ na ZP podľa par.13 ods. 1-4, čiže "neorezaný VZ" v danom mesiaci?

Pr. Jano má vo februári odpracované všetky dni, za prácu dostal mzdu 50000 Sk, orem toho dostal odmenu pri príležitosti životného jubilea vo výške 6000 Sk.

Jeho zdaniteľný príjem je 56000 Sk, ale v prílohe k výkazu pre ZP bude
Celkový Príjem v SK 50000
Vymeriavací základ v SK 43095
Dúfam, že je to tak.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať