Zavrieť

Porady

Nevycerpane dovolenky

V roku 2003 sme vytvorili rezervu na nevycerpane dovolenky vratane soc. zabezpecenia 554/323. Jednalo sa o danovy naklad spolocnosti. Je to spravne? Chcem sa poradit, ak budem rozpustat rezervu v roku 2004 do vynosov 323/654 je to danovy vynos? Dakujem za radu. Prajem pekny den
Usporiadat
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Na tento problém nás upozornila aj Ing.Makarová na včerajšom školení. Tiež tvrdila, že po preštudovaní Zákonníka práce je presdvedčená, že je povinnosť zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce uložiť a umožniť zamestnancom čerpanie dovolenky. Ak si zamestnanec nevyčerpá zákonom stanovenú minimálnu časť nároku na dovolenku, musí to zdôvodniť zamestnávateľ. Pri tvorbe rezervy sa treba opierať aj o Zákonníka práce. DU pri kontrole má právo na základe tohto neuznať tvorbu rezervy na nevyčerpanú dovolenku nad zákonom stanovenú výšku nevyčerpanej dovolenky, ktorú umžňuje ZP.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ahojte, k tejto téme som zvedavá, či je firma povinná vytvárať rezervy na nevyčerpané dovolenky...



S pozdravom V.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ako by si v r.2005 účtovala o čerpaní dovolenky z r.2004. Ak by si nevytvorila rezervu podľa zákona o DzP, tak by si to musela mať ako pripočítateľnú položku v r.2005.
0 0
Kači Kači

Kači je offline (nepripojený) Kači

nič zaujímavé - manželka, mamka, účtovníčka ...viac
Jarka
Aj ja učtujem rezervu na nevyčerpanú dovolenku vrátane soc. zabezpečenia tak ako Anka. Práve teraz som si prečítala v poradcovi 11-12/2004, že uvedená rezerva je považovaná od 1.1.2004 za zákonnú a mala som ju preúčtovať v januári na zákonné rezervy zápisom 323/451, rozpúšťať by sa mala zápisom 451/652. Toto preúčtovanie na zákonné rezervy sa malo urobiť aj na nevyfaktúrované dodávky a služby, rezervy na overenie a zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy na zostavenie daň. priznania.
Ako účtujete Vy milí poradcovia?
Ja som účtovala 521, resp.524/323. Vypočítala som to z priemerky k 1.1.2004. Prešlo mi to tak auditom. Keďže dovolenka sa potom čerpá v priebehu roka, a medzitým sú iné priemerky, audtiori mi poradili, že hneď na začiatku roka to môžem stornovať -521/-323, a potom už normálne účtovať. Vraj je to tak v poriadku.
0 0
june june

june je offline (nepripojený) june

accad
Na tento problém nás upozornila aj Ing.Makarová na včerajšom školení. Tiež tvrdila, že po preštudovaní Zákonníka práce je presdvedčená, že je povinnosť zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce uložiť a umožniť zamestnancom čerpanie dovolenky. Ak si zamestnanec nevyčerpá zákonom stanovenú minimálnu časť nároku na dovolenku, musí to zdôvodniť zamestnávateľ. Pri tvorbe rezervy sa treba opierať aj o Zákonníka práce. DU pri kontrole má právo na základe tohto neuznať tvorbu rezervy na nevyčerpanú dovolenku nad zákonom stanovenú výšku nevyčerpanej dovolenky, ktorú umžňuje ZP.
Myslim, ze zamestnavatel by mal urcit cerpanie dovolenky, ale ak sa nedalo ci nestihlo, ma zamestnanec narok vycerpat si dovolenku buduci rok par. 113 Zak. prace. Preto sa robi rezerva na dovolenku, lebo potrebujeme mat casovo suvisiace naklady - dovolenku za rok 2004 do nakladov roka 2004. Maximum dni, na ktore sa tvori rezerva potom bude dovolenka podla zakona alebo kolektivnej zmluvy na rok 2004.
Moj nazor.
june
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Z pohľadu zamestnanca je to tak. Jemu nárok zostáva.
Mne išlo skôr o zamestnávateľa z pohľadu zákonnej rezervy, ktorú musí tvoriť. Zamestnávateľ v ZP má určené určite zákonné podmienky a on ich nedodrží (ak na to nemá skutočne objektívne dôvody), tak ten rozdiel medzi skutočne nevyčerpanou dovolenkou podľa evidencie a nevyčerpanou dovolenkou, ktorú dovoľuje preniesť ZP, by mal zamestnávateľ rozlíšiť, či to bude zákonná rezerva zaúčtovaná daňovo uznateľná do výšky podľa ZP a čo bude zákonná rezerva zaúčtovaná daňovo neuznateľná, nakoľko zamestnávateľ porušil ZP a neurčil čerpanie dovolenky.
S týmto názorom som sa stretla zatiaľ iba na školení. Predpokladám, že všetci to zatiaľ učtujeme do zákonnej rezervy podľa skutočne nevyčerpanej dovolenky za r.2004.
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

Rada by som sa zapojila, co sa tyka uctovania rezervy na nevycerpane dovolenky.
Podla mmna by mala byt tvorba 554/323
a cerpanie v dalsom roku 323/654. Ale dostata sa mi do ruk mimoriadna priloha HN z 31.01.2005 a tam Ing. Pastierik a Ing. Kardos z HZ PKF, s.r.o. uvadzaju o.i.rezervu na nevycerpane dovolenky v prospech uctu 323 a na tarchu prislus. nakl. uctov 521 a 524. Co Vy na to? Ktore nakladove ucty teda pouzijete?
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Viete, ze za rok 2004 sa rezerva na nevycerpane dovolenky uctuje: 552/323, tak isto aj tvorba rezervy na zakonne socialne poistenie a zdravotne poistenie! V roku 2005 sa rozpusta: 323/652.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja použijem účty 552 a 652, nakoľko ide o zákonné rezervy.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Milí poraďáci, máte niekto PP-Špeciál č.4 od Poradcu podnikateľa?
Ja teda neviem, ale už som popletená a dúfam, že je chybou čo uverejňujú v prípade č.89 Rezerva na zverejnenie účt.závierky a síce, že "v nadväznosti na §52 ods.34 zákona 595/2003 z.z. je rezerva na zostavenie, overenie....závierky nevstupuje do základu dane z príjmov za zdaňovacie obdobie a teda ani zúčtovanie rezervy v budúcom roku neovplyvňuje základ dane z príjmov." Veď to je presne opačne, a teda že vstupuje a je daňovým nákladom, nie?? A kde túto rezervu účtujete 552 alebo 554/323?
0 0
Načítať ďalšie