Zavrieť

Porady

DPH a stravné lístky

Prajem všetkým príjemný dobrý deň,
mám prosbu.Finišujem s DPH a ostáva mi nedoriešený problém.Zamestnanci sa stravujú v závodnej jedálni v cudzej firme,ktorá nám fakturuje stravné lístky s DPH.Od l.5.2004 zamestnanci hradia 45% ceny lístka s 19% z hodnoty celého lístka.Potiaľto mi to je jasné. Ale čo v účtovníctve?
Ako zaúčtujem úhradu od zamestnancov s DPH- je im to zrážané zo mzdy, a kde to dám do DP? Prosím pomôžte mi s tým, súrne! Srdečná vďaka.
Usporiadat
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ďakujem, Monike, za uverejnenie odpovede UDR SR na jej dopyt, ale chcela by som ju ešte požiadať o doplnenie dátumu tejto odpovede, a čísla pod ktorým je táto odpoveď na UDR SR evidovaná. Takto komplet si to chcem priložiť k účtovaniu SL, aby v prípade kontroly v budúcnosti som mala argument prečo som to zaúčtovala takto. Ďakujem Edita
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Pre ACCAD:

Otázku som poslala 28.júna 2004 /ale to asi nie je dôležité/, odpoveď prišla 12.júla 2004 od "Ing. Daniel Ďuriš" E-mail: daniel.duris@drsr.sk

A čo sa týka čísla, pod ktorým je táto otázka evidovaná na DR SR, tak číslo tu nie je uvedené žiadne.
V prípade potreby môžem poslať fax. Ak máte záujem, napíšte mi Vaše faxové číslo, rada Vám to pošlem.

Pekný deň.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

MONIKA, prečítaj si prosím moje dva predošlé príspevky. Myslíš, že to takto nemôžem robiť? Mne sa to vidí ako dobrá možnosť ako obísť to, aby zamestnanci nemuseli platiť DPH. Ale po prečítaní tvojej odpovede z DU si nie som istá.
0 0
All All

All je offline (nepripojený) All

Ahojte, presne take iste informacie mam aj ja.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

ZuzanaA, rada by som Ti poradila, ale s takouto možnosť nakupovania stravných lískov, akú uvádzaš Ty, som sa ešte nestretla. Keď pôjdem za našim daňovým poradcom, tak sa ho na Tvoj problém opýtam a dám Ti vedieť.

Dlho som nemohla zistiť, ako mám vlastne predávať stravné lístky zamestnancom. Náš daňový poradca mi povedal, že by som ich mala predávať bez DPH, keď ich bez DPH aj nakupujem, ale nezdalo sa mi to a tak som zavolala na infolinku Poradcu podnikateľa a tam bola iná odpoveď, vraj s DPH. Nemám rada, keď sa pri nejakom probléme vyskytuje veľa rôznych názorov, potom je človek z toho jeleň, ako my teraz.

Ale v mojom prípade sa držím stanoviska z DR SR, lebo to mám čierne na bielom...

Uvažujem ešte nad tým, či by nebolo lepšie začať kupovať gastrolístky, boli by podstatne lacnejšie.

ZuzanaA, pekný deň prajem /asi som Ti veľmi nepomohla/.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Čiže ešte raz sa vraciam ku gastrolístkom - TICKET RESTAURANT .

Zakúpim gastro lístky v hodnote 80,- Sk od plátcu DPH . Sprostredkovateľ , ktorý nám predal lístky si fakturuje províziu za predaj s 19% DPH .

Môj postup by mal byť nasledovný - PROSÍM OPRAVTE MA V PRIPADE NUTNOSTI :

Zamestnanec prevezme gastrolístok v hodnote 80,- Sk
príspevok zamestnávateľa je 55%/VOZD/ 44,- Sk
príspevok zo sociálneho fondu 2,- Sk
požadovaná úhrada od zamestnanca 34,- Sk

Uvedenú sumu nezaťažujem DPH u zamestnanca ?

Mám nárok na odpočítanie dane jedine zo sprostredkovateľskej odmeny .

Jedná sa mi hlavne o DPH , aby som nespravila nejaký blbý krok . Prosím Vás , ak si nájdete chvíľočku času , vyjadrite sa . Ďakujem .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5
Čiže ešte raz sa vraciam ku gastrolístkom - TICKET RESTAURANT .Zakúpim gastro lístky v hodnote 80,- Sk od plátcu DPH . Sprostredkovateľ , ktorý nám predal lístky si fakturuje províziu za predaj s 19% DPH .
Môj postup by mal byť nasledovný - PROSÍM OPRAVTE MA V PRIPADE NUTNOSTI :
Zamestnanec prevezme gastrolístok v hodnote 80,- Sk
príspevok zamestnávateľa je 55%/VOZD/ 44,- Sk
príspevok zo sociálneho fondu 2,- Sk
požadovaná úhrada od zamestnanca 34,- Sk
Uvedenú sumu nezaťažujem DPH u zamestnanca ?
Mám nárok na odpočítanie dane jedine zo sprostredkovateľskej odmeny .
Jedná sa mi hlavne o DPH , aby som nespravila nejaký blbý krok . Prosím Vás , ak si nájdete chvíľočku času , vyjadrite sa . Ďakujem .
Inú daň ako zo sprostredkovania tam ani nemáš. Odrátaš len tú.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety
Inú daň ako zo sprostredkovania tam ani nemáš. Odrátaš len tú.
Ďakujem . Ešte k tomu výberu za stravnú poukážku od zamestnanca - neplatí žiadnu DPH ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5
Ďakujem . Ešte k tomu výberu za stravnú poukážku od zamestnanca - neplatí žiadnu DPH ?
Kedže si nakúpila stravenky bez dane( na TR a pod. sa daň nevzťahuje), neuplatníš ju ani pri predaji zamestnancom.
0 0
dadia1 dadia1

dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

Ahoj.
aj ja by som sa chcela vyjadrit k DPH zo stravných lístkov.
Bola som asi pred mesiacom na školeni DPH. kde školitelka - danova poradkyna JUDr. Groszova povedala k DPH zo stravných lístkov čo sa týka zamestnanca nasledovné:

DPH zo stravných lístkov na výstupe (pri predaji zamestnancom) nie je z celej hodnoty lístka, ale iba z čiastky , ktorú žiadame od zamestnanca. do tejto doby bol výklad taký, aký tu uvádzate vy. ale vyšlo nejake usmernenie , lebo bol podavany dotaz na Europsky sudny dvor.

V tomto usmernení je nasledovný príklad :
cena lístka 59,-
DPH 11,21

55% platí zamestnávatel = 32,45
45 % = 26,55 platí zamestnanec a k tomu prisluchajuca dan 5,04 . teda celková cena lístka je 31,59.

Kto odobera dvojtýždenník aktualít DPH - aktualne, vyšlo to v čísle 10/2005
v prípade zaujmuu pošlem faxom
0 0
Načítať ďalšie