Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
ikuska1 ikuska1

ikuska1 je offline (nepripojený) ikuska1

baallu Pozri príspevok
No vsak davam 915xxxxxx a on stale ze zle ze ma byt 90yxxxxxx...

ahoj, ja mam predvolbu 0918 a zobralo mi to 918 bez problemov, skus znova
0 0
deka deka

deka je offline (nepripojený) deka

evina Pozri príspevok
pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.
Velmi pekne dakujem za odpoved, mozes mi prosim Ta ozrejmit este co znamena "v zn. n. pr." ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

deka Pozri príspevok
Velmi pekne dakujem za odpoved, mozes mi prosim Ta ozrejmit este co znamena "v zn. n. pr." ?
v znení neskorších predpisov t.j. zahrňuje všetky novely následné zákona
0 0
deka deka

deka je offline (nepripojený) deka

Dakujem za ozrejmenie :-)
0 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

evina Pozri príspevok
pre poistné na roky do 1/2001:
napísala by som asi takto:

Na základe obdržaného Výkazu nedoplatkov č. ......... zo dňa ....... na obdobie ......vznášam námietku z dôvodu premlčania poistného podľa zákona 580/2004 v zn. n. pr. paragrafy 21 a 32.

§ 21 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov rieši premlčanie záväzku voči zrav. poistovni, vtedy keď záväzok t.j. poistné nebolo uhradené po účinnosti tohto zákona. t.j. 1. januára 2005

Pre poistné, ktoré nebolo uhradené pred učinnostou tohto zákona platí §32 ods. 1 písm. a)

§32 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2005


Takto som to formuloval ja


S poukazom na znenie citovaných zákonných ustanovení vznášam námietku premlčania voči zaplateniu poistného vo výške ..... € za obdobie ..... - ........., a záväzok považujem za premlčaný, pretože právo na uhradenie poistného bolo uplatnené až po uplynutí desaťročnej premlčacej lehoty, ktorá podľa výkazu nedoplatkov č. ............... uplynula dňom .... .... .
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

fefe30 Pozri príspevok
§ 21 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov rieši premlčanie záväzku voči zrav. poistovni, vtedy keď záväzok t.j. poistné nebolo uhradené po účinnosti tohto zákona. t.j. 1. januára 2005

Pre poistné, ktoré nebolo uhradené pred učinnostou tohto zákona platí §32 ods. 1 písm. a)

§32 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov

(1) Na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje desaťročná premlčacia lehota takto:
a) na poistné odo dňa splatnosti,
b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,
c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,
d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2005

Takto som to formuloval ja


S poukazom na znenie citovaných zákonných ustanovení vznášam námietku premlčania voči zaplateniu poistného vo výške ..... € za obdobie ..... - ........., a záväzok považujem za premlčaný, pretože právo na uhradenie poistného bolo uplatnené až po uplynutí desaťročnej premlčacej lehoty, ktorá podľa výkazu nedoplatkov č. ............... uplynula dňom .... .... .
Súhlasím s Tebou ako si to napísal. ak si pozrieš aj na začiatok témy, nepíšem nič iné. Len nie na všetky roky na začiatku bol paragraf 32....a ke´dže predpokladám, že sa číta celá téma, tak je tam uvedený aj paragraf 21.

http://www.porada.sk/t12649-doba-pre...poistovni.html

Dotknutým doporučujem použiť formuláciu od fefe 30 - je právnejší. Ja som dala mustru, lebo každý prípad v tomto je samozrejme individuálny....
Naposledy upravil evina : 25.02.11 at 07:29
1 0
Marek001 Marek001

Marek001 je offline (nepripojený) Marek001

Dobrý deň. Vidím že táto téma celkom žije, tak by som si aj ja dovolil položiť pár otázok. Jedná sa o nedoplatok vo VšZP z roku 2000, niekoľko mesiacov. Skončil som vtedy strednú školu, začal som externe študovať, no nezaevidoval som sa na ÚP a samozrejme som vtedy nevedel že existuje nejaká oznamovacia povinnosť voči ZP a že mám platiť poistné. Po pár mesiacoch som sa zamestnal a pracujem dodnes. Takže tiež každým dňom čakám pozdrav z VšZP (zaujímavé že dodnes nič nechceli), no chcel by som sa opýtať niekoho skúseného, ako je to s úrokmi z omeškania. Premlčanie namietnuť nemôžem (keďže nebola splnená ozn. povinnosť) a to poistenie by som im veľmi rád doplatil, nech mám pokoj. Najviac sa ale obávam úrokov z omeškania. Neviete prosím ako to je? Ak mi príde nejaký výmer nedoplatkov, bude to hneď aj s úrokmi? Má niekto skúsenosť s ich odpustením? Ja by som im ten nedoplatok išiel doplatiť aj hneď, len z tých úrokov mám veľké obavy...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Keďže viacerí máte pochybnosti, aby ste napísali správne námietku premlčanosti - ja osobne si myslím, že Vy nie ste ani povinní citovať žiadne zákony ani nič, oni jednoducho platia....
Teda, ak by ste napísali ...K Vášmu Výkazu nedoplatkov č. ...... vznášam námietku premlčanosti...... Samozrejme na poistné do r. 2000 a do dnešného 25. februára aj r. 2001...ostatné treba doplatiť, ak je nárok oprávnený....

tak podľa mojej mienky, aj takáto námietka musí byť akceptovaná.

Samozrejme citácia zákona a §§ vyzerá inteligentnejšie .
Naposledy upravil evina : 25.02.11 at 10:03
0 0
Madgeee Madgeee

Madgeee je offline (nepripojený) Madgeee

Dobrý deň. Tiež som jeden taký pozdrav tento týždeň dostala za obdobie 1999. Prečítala som si asi všetky príspevky. Veľa super rád. Mám však chaos v tom, či platí doba premlčania v prípade, že som si OHLASOVACIU POVINNOSŤ v 99 roku nesplnila. Takže, písať námietku alebo rovno zaplatiť?
Ďakujem za skorú odpoveď ostávajú mi len 3 dni na podanie námietky. Ďakujeeem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Madgeee Pozri príspevok
Dobrý deň. Tiež som jeden taký pozdrav tento týždeň dostala za obdobie 1999. Prečítala som si asi všetky príspevky. Veľa super rád. Mám však chaos v tom, či platí doba premlčania v prípade, že som si OHLASOVACIU POVINNOSŤ v 99 roku nesplnila. Takže, písať námietku alebo rovno zaplatiť?
Ďakujem za skorú odpoveď ostávajú mi len 3 dni na podanie námietky. Ďakujeeem.
Rovno zaplatiť. Pri nesplnení oznamovacej povinnosti nie je premlčacia doba ....
0 0
deka deka

deka je offline (nepripojený) deka

evina Pozri príspevok
Rovno zaplatiť. Pri nesplnení oznamovacej povinnosti nie je premlčacia doba ....
Ahoj, Tvoja odpoved ma zmiatla. Az doteraz som si myslel ze na premlcanie poistneho do 1.1.2005 sa vztahuje iba §32, kde sa nesplnenie oznamovacej povinnosti neriesi.

Este doplnujuca otazka, ako ma moznost poistovna preukazat ze oznamovacia povinnost nebola splnena (to ze to v nejakom informacnom systeme nie je zaevidovane este neznamena ze oznamenie nebolo poslane - len ho mozno niekde zapatrosili, alebo ho posta nedorucila :-) ).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

deka Pozri príspevok
Ahoj, Tvoja odpoved ma zmiatla. Az doteraz som si myslel ze na premlcanie poistneho do 1.1.2005 sa vztahuje iba §32, kde sa nesplnenie oznamovacej povinnosti neriesi.

Este doplnujuca otazka, ako ma moznost poistovna preukazat ze oznamovacia povinnost nebola splnena (to ze to v nejakom informacnom systeme nie je zaevidovane este neznamena ze oznamenie nebolo poslane - len ho mozno niekde zapatrosili, alebo ho posta nedorucila :-) ).
Ak som napísala pri tvorbe námietky §§ 21 a 32- bolo to upozornenie aj o tom, že paragraf 21 o premlčaní bol v každom znení zákona, i tých predchádzajúcich - len doba premlčania bola iná. Keď sa skrátila na 5 rokov, tak prechodné ustanovenia práve v 32 určili, že na obdobie do r. 2004 sa táto určuje na 10 rokov, ako bolo pôvodne.


Toto je úplne prvé znenie §21 v zákone 273/1194
2/ Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje.

Podmienka nesplnenia ohlasovacej povinnosti pre neuznania premlčania bola teda vždy. Pre úplnosť uvádzam - vždy platí zákon v znení danej doby, t.j. teraz zákon 580/2004 v poslednom znení, kde práve prechodné ustanovenia riešia odlišnosti z minulosti. Čiže o.i. platí znenie §21 v súčasnom znení, len paragraf v prechodných ustanoveniach rieši inú dobu premlčanosti do r. 2005. Vždy sa musí zákon čítať v celku.

Ak poisťovňa zapotrošila a pošta nedoručila nastupuješ Ty - dokáž, že si si danú povinnosť splnila, čo môžeš prihláškou na zdravotné poistenie - ináč je problém. Ty musíš vzniesť opodstatnenú námietku , t.j. to je o.i. i taká, že vieš zdokladovať splnenie Tvojej ohlasovacej povinnosti, ak budú namietať nesplnenie si tejto povinnosti, a teda neoprávnenosť premlčacej doby. Potom je to už len na súd....ktorý však samnozrejme tiež bude chcieť ten dôkaz....
0 0
deka deka

deka je offline (nepripojený) deka

Velmi pekne dakujem za objasnenie.
0 0
coro coro

coro je offline (nepripojený) coro

Mohol by som položiť upresňujúcu otázku?
Ako dotknutý človek zistí, či splnil alebo nesplnil (aspoň podľa evidencie poisťovne) oznamovaciu povinnosť?
Bolo by vo "výkaz nedoplatkov" uvedené že nebola "splnená oznamovacia povinnosť"?
- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
Naznačuje to, že oznamovaciu povinnosť splnila, ale nejako vznikol nedoplatok ktorý je premlčaný?
Alebo z toho nezistíme nič?
V danom období bola evidovaná na úrade práce.

Dovolím si ešte jednu, zásadnú otázku.
- Ak mávneme nad nejakými 30 eurami rukou a obratom to zaplatíme, nepríde náhodou nejaké horibilné penále za 3 mesiace krát 13 rokov, s tým že uhradením sme dlh uznali ???

Ďakujem všetkým za cenné rady a ochotu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

coro Pozri príspevok
Mohol by som položiť upresňujúcu otázku?
Ako dotknutý človek zistí, či splnil alebo nesplnil (aspoň podľa evidencie poisťovne) oznamovaciu povinnosť?
Bolo by vo "výkaz nedoplatkov" uvedené že nebola "splnená oznamovacia povinnosť"?
- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
Naznačuje to, že oznamovaciu povinnosť splnila, ale nejako vznikol nedoplatok ktorý je premlčaný?
Alebo z toho nezistíme nič?
V danom období bola evidovaná na úrade práce.

Dovolím si ešte jednu, zásadnú otázku.
- Ak mávneme nad nejakými 30 eurami rukou a obratom to zaplatíme, nepríde náhodou nejaké horibilné penále za 3 mesiace krát 13 rokov, s tým že uhradením sme dlh uznali ???

Ďakujem všetkým za cenné rady a ochotu.
Vo Výkaze nedoplatkov sa nikde nevidí, či nebola alebo bola splnená oznamovacia povinnosť, to jednoducho človek zistí podľa svojej evidencie alebo reakcie poisťovne na námietku.

Tie roky, ktoré vykázali manželke sú premlčané a poisťovňa má podľa novely zákona 580/2004 k 1.1.2011 právo vydať Výkaz nedoplatkov aj na toto obdobie, čo samozrejme pre poistníka neruší premlčaciu dobu a z toho výkazu zistíte len ten nedoplatok.

Na to penále Ti nikto neodpovie. Áno, ak uznáš dlh podľa mňa sa tomu riziku vystavuješ. Zatiaľ to vyzerá tak, že Dôvera pýta dĺžne poistné a zrejme nedá penále v prvom kole, ale to vedia len oni sami.

Na Tvojom mieste by som jednoducho vzniesla námietku premlčanosti. Je tu jedno riziko, ja si už nepamätám /možno niekto doplní/, kto v tých rokoch plnil oznamovaciu povinnosť voči ZP, či poistník alebo Úrad práce.....keďže píšeš, že bola na úrade práce., t.j. zamestnávateľ ju odhlásil a buď ona alebo úrad práce mal prihlásiť.
1 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

prosim o odpoved,
Ak si dodatocne splnim oznamovaciu povinnost, ktoru som si mala splnit pred 12 rokmi.
Aku mozem mat teraz sankciu?{Platitel mal byt stat,ale nebola som na urade prace ,boli to ine dovody.}
pokuty? alebo penale? alebo? cela suma?
preto neviem ci mam hned splnit oznamovaciu povinnost po 12 rokoch alebo zaplatit z vlastneho ,hoci viem ze som vtedy spadala do kolonky poistenec statu. dakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

eva.dd Pozri príspevok
prosim o odpoved,
Ak si dodatocne splnim oznamovaciu povinnost, ktoru som si mala splnit pred 12 rokmi.
Aku mozem mat teraz sankciu?{Platitel mal byt stat,ale nebola som na urade prace ,boli to ine dovody.}
pokuty? alebo penale? alebo? cela suma?
preto neviem ci mam hned splnit oznamovaciu povinnost po 12 rokoch alebo zaplatit z vlastneho ,hoci viem ze som vtedy spadala do kolonky poistenec statu. dakujem
Myslím, že oznamovacia povinnosť sa nedá splniť dodatočne a ak aj na nejaký spôsob určite to nebude mať vplyv na premlčaciu dobu- myslím tým, že nebude platiť v tomto prípade lebo v danom čase nebola splnená.
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

nesplnena oznamovacia povinnost v tomto pripade
paragraf 32/zakona 580/20004 neplati ?preco?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

eva.dd Pozri príspevok
nesplnena oznamovacia povinnost v tomto pripade
paragraf 32/zakona 580/20004 neplati ?preco?
Ja som pochopila, že sa pýtaš tak, ak si ju splníš dodatočne, či potom platí premlčacia doba....
Paragraf 32 platí a hovorí kedy a na čo platí premlčacia doba 10 rokov...
O tom, že, ak si človek nesplní oznamovaciu povinnosť vtedy kedy má neplatí nikdy premlčacia doba , t.j. nemôže sa vzniesť námietka premlčanosti hovorí paragraf 21 vtedy aj teraz.

Ak sa pýtaš na pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti o tej hovorí paragraf 26


b) do výšky 331 eur tomu, kto nesplnil oznamovacie povinnosti ustanovené v § 23 a kto nesplnil povinnosti podľa § 6 ods. 1,
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

citujem iba časť:

coro Pozri príspevok
- V liste od ZP Dôvera prišlo manželke, že má nedoplatky 3,70 eur, 13,50 eur a cca 7,60 eur, za obdobie 12/1998 až 2/1999.
V danom období bola evidovaná na úrade práce.
evina Pozri príspevok
Na Tvojom mieste by som jednoducho vzniesla námietku premlčanosti. Je tu jedno riziko, ja si už nepamätám /možno niekto doplní/, kto v tých rokoch plnil oznamovaciu povinnosť voči ZP, či poistník alebo Úrad práce.....keďže píšeš, že bola na úrade práce., t.j. zamestnávateľ ju odhlásil a buď ona alebo úrad práce mal prihlásiť.
Tiež riešim jeden mesiac r. 1998. V danom období som bola na úrade práce.
Pozrela som si zákon, čo vtedy platil.
Vyberám

§ 10
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona sú povinní platiť poistné na zdravotné poistenie (ďalej len "poistné")

a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby,
c) spolupracujúce osoby,
d) zamestnávatelia,
e) štát,
f) Národný úrad práce.

(6) Štát je platiteľom poistného za

d) osoby vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie, nepoberajúce hmotné zabezpečenie,

(7) Národný úrad práce platí poistné za uchádzačov o zamestnanie poberajúcich hmotné zabezpečenie.


§ 11
Oznamovacia povinnosť

(5) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu a Národného úradu práce platiť poistné. Za maloletých poistencov alebo osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony, plní túto povinnosť ich zákonný zástupca, ak nejde o zamestnanca, za ktorého túto povinnosť plní zamestnávateľ

Dobré tomu rozumiem, že ten (poistenec) ktorý bol nezamestnaný, mal oznamovaciu povinnosť voči ZP ?
Iba na základe toho vedela ZP, že ma dostať peniaze od štátu ? alebo NÚP ?
Vtedy v tom čase mi ani nenapadlo tieto veci skúmať.
To si myslite, že všetci poistenci štátu a NÚP si plnili oznamovaciu povinnosť voči ZP ?

... a teraz - kto je dlžný poistné ?
NÚP (prip. štát), lebo bol platiteľom za nezamestnaného ?
alebo
poistenec (nezamestnaný), lebo si nesplnil oznámovaciu povinnosť ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať