Zavrieť

Porady

Registrácia DPH

Potrebujem poradiť ohľadom registračnej povinnosti DPH podľa § 4 ods.1 od akého obdobia rátať 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov?
V roku 2005 od 1.5.2005 ?
Usporiadat
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

AVO, vrelá vďaka
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

AVO
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie iba výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6 (zálohy účtujeme v triede 3 a preto do obratu nevstupujú).
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Z uvedeného mi vyplýva, že zálohy nezahrnieme do obratu pre účely registrácie, musí sa však jednať o zrejmé platby vopred bez plnenia (aj čiastkového) dodávkou služby, či tovaru. Definicia obratu by sa mala rovnako aplikovať aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.
U fyzickej osoby sa posudzujú jej príjmy, alebo "vystavené fa"?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

tonkat
U fyzickej osoby sa posudzujú jej príjmy, alebo "vystavené fa"?
Príjmy. Presná definícia obratu je v § 4 ods. 9 zák o dph.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ALBO
Príjmy. Presná definícia obratu je v § 4 ods. 9 zák o dph.
Dakujem ALBO, poteším tým jednu dušičku.

A ešte k tomu sledovaniu, ako to prakticky robíte? každý mesiac prepočítavate manuálne príjmy, či nesplníte limit? Citujem AVO:

Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
tonkat
...A ešte k tomu sledovaniu, ako to prakticky robíte? každý mesiac prepočítavate manuálne príjmy, či nesplníte limit? Citujem AVO:

Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.
Ja som si napisla na papier celkovu sumu prijmov v pokladni a na ucte v prislusnych mesiacoch, a kazdy mesiac preratavam, prvy mesiac preciarknem a novy pripisem...
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Daska
Ja som si napisla na papier celkovu sumu prijmov v pokladni a na ucte v prislusnych mesiacoch, a kazdy mesiac preratavam, prvy mesiac preciarknem a novy pripisem...
Dakujem Daška, to sa teda napočítame. Pekný víkend.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

tonkat
Dakujem ALBO, poteším tým jednu dušičku.

A ešte k tomu sledovaniu, ako to prakticky robíte? každý mesiac prepočítavate manuálne príjmy, či nesplníte limit? Citujem AVO:

Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.
.

Ja si myslím asi takto:
Teraz je
koniec roka, zrátajte príjmy za rok 2005 a ak neprekročia1,5 mil. nemusíte sa registrovať. Po skončení januára zrátam príjmy za obdobie febr. 2005- január 2006 ak nepresiahne- neregistrujem sa. Pos končení februára zrátam príjmy za obdobie marec2005-február 2006- ak mám sumu príjmov viac ako 1,5 mil musím sa zaregistrovať.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
tonkat
Dakujem Daška, to sa teda napočítame. Pekný víkend.
prijem za mesiac mi "vypluje" pc, tak to neni take hrozne
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V tejto téme došlo k zmene pohľadu na posudzovanie obratu z hľadiska vopred prijatých platieb za dodávky tovarov a služieb.

Z dôvodu aktuálnosti posúvam tému.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pozrite zmenu k zisťovaniu obratov ..................................posúvam aj ja .
0 0
Ksena Ksena

Ksena je offline (nepripojený) Ksena

Táto téma je už dostatočne preriešená, ale mám ešte jednú otázku k registrácii za platcu DPH - podľa zákona č.222/2004 v § 4 odst. 1 sa uvádza:..."za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov " ....., to znamená, že ak takáto situácia nastala napríklad po 7 mesiacoch tak musím utekať hneď na DÚ na ďalší mesiac sa registrovať? Ďakujem za odpoveď
0 0
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

§4, ods. 1, posledná veta - do 20-teho dňa v nasledujúcom mesiaci po mesiaci, v ktorom ste dosiahli obrat.
0 0
Ksena Ksena

Ksena je offline (nepripojený) Ksena

Ďakujem, za uistenie.
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Jana Acsová Pozri príspevok
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.
Chcela by som si ujasniť, či pri zmene zdaňovacieho obdobia DPH zo štvrťročného na mesačné sa do obratu 10 milónov zahŕňajú:
1/ všetky platby prijaté vopred (teda aj tie, ktoré boli zúčtované v konečných faktúrach) alebo
2/ iba tie, ktoré v sledovanom roku ešte neboli vyúčtované v konečných faktúrach.
Pretože ak by platil bod 1/, došlo by k duplicitnému započítaniu prijatých záloh, ktoré boli zahrnuté do vyúčtovacích faktúr.
Ak platí bod 2/, tak som k tomu nikde nenašla bližšie vysvetlenie, pretože na stránke DRSR sa píše iba o platbách prijatých pred dodaním tovaru alebo služby bez bližšieho upresnenia.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
Chcela by som si ujasniť, či pri zmene zdaňovacieho obdobia DPH zo štvrťročného na mesačné sa do obratu 10 milónov zahŕňajú:
1/ všetky platby prijaté vopred (teda aj tie, ktoré boli zúčtované v konečných faktúrach) alebo
2/ iba tie, ktoré v sledovanom roku ešte neboli vyúčtované v konečných faktúrach.
Pretože ak by platil bod 1/, došlo by k duplicitnému započítaniu prijatých záloh, ktoré boli zahrnuté do vyúčtovacích faktúr.
Ak platí bod 2/, tak som k tomu nikde nenašla bližšie vysvetlenie, pretože na stránke DRSR sa píše iba o platbách prijatých pred dodaním tovaru alebo služby bez bližšieho upresnenia.
Nezúčtované zálohy, tie zúčtované sú zúčtované a zahrnuté v obrate prostredníctvom súhrnnej faktúry.

Píše to i J. Acsová v príspevku Tebou citovaného: "ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok".....
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Chcela som si to potvrdiť, lebo toto je jediný príspevok, v ktorom som to našla a je to aj logické. Avšak v informácii z DR SR sa to nijako nekonkretizuje. Z toho mi vychádza, že obrat za kalendárny rok je obrat nasčítaný z DP k DPH za príslušný rok. Je to tak? Alebo je ešte nejaká výnimka, ktorou by sa tento obrat upravoval.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
Chcela som si to potvrdiť, lebo toto je jediný príspevok, v ktorom som to našla a je to aj logické. Avšak v informácii z DR SR sa to nijako nekonkretizuje. Z toho mi vychádza, že obrat za kalendárny rok je obrat nasčítaný z DP k DPH za príslušný rok. Je to tak? Alebo je ešte nejaká výnimka, ktorou by sa tento obrat upravoval.
Ďakujem za odpoveď.
§ 4 Ti presne hovorí čo je obrat. J. Acsová to v tej téme i popísala. Čerpaj z účtovníctva nie z DP , lebo napríklad nájomné sa započítava do obratu bez ohľadu na to, či bolo oslobodeným plnením alebo nie
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

Lenže § 4 nehovorí nič o platbách prijatých vopred. O tých hovorí iba usmernenie DR SR na ich stránke. Mne išlo hlavne o tie prijaté preddavky - či tam idú všetky, alebo iba tie nezúčtované. A kedže ste mi potvrdili informáciu, že tam idú iba tie nezúčtované, tak sú to vlastne daňové doklady k prijatým zálohám - čiže nezúčtované preddavky znížené o DPH. Uvažujem správne? A ďakujem ešte raz za pomoc.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiča Pozri príspevok
Lenže § 4 nehovorí nič o platbách prijatých vopred. O tých hovorí iba usmernenie DR SR na ich stránke. Mne išlo hlavne o tie prijaté preddavky - či tam idú všetky, alebo iba tie nezúčtované. A kedže ste mi potvrdili informáciu, že tam idú iba tie nezúčtované, tak sú to vlastne daňové doklady k prijatým zálohám - čiže nezúčtované preddavky znížené o DPH. Uvažujem správne? A ďakujem ešte raz za pomoc.
Všetky nezúčtované zálohy /napríklad v poslednom mesiaci tých 12-tich môže byť prijatá záloha, ale ešte nevystavený daňový doklad ...
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

To áno, ale do 15 dní je povinnosť vystaviť ho, a to s dátumom prijatia platby. Takže, keď ten obrat zisťujem dnes za r. 2008, tak ten daňový doklad už vystavený je. Takže tá záloha ide do obratu očistená od DPH. Je to tak?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať