Zavrieť

Porady

Potraviny-co kupujeme a jedavame?

Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?
Naposledy upravil arizona : 06.06.17 at 23:14
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pocula som, ze ak chce nejaky trhovnik predavat lacnejsie ako ostatni, ti mu to zatrhnu, v lepsom pripade skupia jeho tovar za jeho cenu a predavaju vsetci za ceny rovnake.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Chokma Pozri príspevok
No bohuzial, vyjadrujes sa ako keby si to nevedel...

Totiz kupovanie v zahranici, vyuzivanie sluzieb v zahranici slovenskymi obyvatelmi nici aj teba - ci uz si zamestnanec alebo zamestnavatel. Zamestnanec pracuje na tom istom diele ako jeho sef, je na tej istej lodi... mnohi si toto prave neuvedomuju, ziju za "styrmi murmi" svojho pracovneho miesta a ked dojde nedajboze k vypovedi, alebo znizeniu platu, tak sa cuduju a spinia na svojho zamestnavatela...

A k tej mojej zelenine - ak ju k stastiu nepotrebujes, tak sa k nej nevyjadruj. A teraz, prosim nepis, ze si sa k nej ani nevyjadroval, pretoze to nie je pravda. Gina ti tu adresovala vyzvu, aby si kupoval hypermarketovu zeleninu, ja ti ju adresujem tiez. Ak ti moja zelenina k stastiu nechyba, potom ti nezostava nic ine ako kupovat tu tam, pretoze ta moja - ako si sam napisal - ti k stastiu nechyba...
Aha, takže ty sa môžeš vyjadrovať ku každému a ku všetkému a dokonca dávaš rady druhým k čomu sa môžu vyjadrovať. Môj názor sa ti nepáči, pretože ťa neľutujem aký máš ťažký život. To je pozoruhodné. Zamestnávateľ a zamestnanec neboli a nebudú nikdy na jedenej lodi. To je iba formulácia ,ktorá sa používa vtedy, keď to zamestnávateľovi vyhovuje. Trh je neúprosný. Ľudia idú nakúpovať tam , kde sa im to oplatí. S tým nenarobíš nič. Našťastie Slováci davajú jasne najavo čo si myslia o cenách a o sl. obchodníkoch. K tomu, že ľudia začali robiť nákupy u susedoch si možno prispaela aj ty, a teraz tu poúčaš o čo všetko príchadzame bez toho aby sme si to uvedomovali. Máš nevalnú mienku o ľuďoch.
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

pavol54 Pozri príspevok
Nie, len komentujem a reagujem na myšlienkové pochody diskutujúcich.
Tak to potom beriem.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Niekedy davno som rada chodievala na trznicu nakupit zeleninu a ovocie od domacich pestovatelov.

Kto si co vypestoval, to predal,vedeli sme , ze ta babka ma dobre ceresne, druha zase zeleninu, tretia zase orechy.
Rada som chodila kupovat aj zahradne kvety,take obycajne kyticky,len tak domov do vazy pre potesenie.

Bola to taka pasia,babky si vedeli cenit svojich zakaznikov, vzdy "akoze" prihodili nieco navyse. Spokojni boli vsetci...
Kazdy predaj mal svoj ritual, v sobotu doobeda sa tu stretavalo takmer cele mesto.

Pojem trznica som mala zauzivany pre predaj ozaj doma vypestovanych produktov,nazberanych kratko pred kupou.

Dnes to uz nie je trznica,aka byvala niekedy.
Skor pripominaju cinske trznice, kde sa predava hocico...
Pri vstupe navesane rozne umele vence,klasicke kyticky sa vytratili, dnes dostat akurat drahe luxusne kytice,ktore si malokto len tak, pre seba do vazy nekupi, najst tam babicku, ktora predava svoje orechy, ci mak do kolaca je tiez uz umenie najst,o ovoci a zelenine je skoda hovorit. Uz na prvy pohlad je vidiet, ze je to taky isty dovozovy brak bez vone a chuti, aky dostanete v kazdom hypermarkete za ovela nizsiu cenu...

Nazov Trznica by sa mal zachovat pre predaj vyrobkov od domacich pestovatelov a pre rucne vyrabane domace vyrobky.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

arizona Pozri príspevok
Niekedy davno som rada chodievala na trznicu nakupit zeleninu a ovocie od domacich pestovatelov.

Kto si co vypestoval, to predal,vedeli sme , ze ta babka ma dobre ceresne, druha zase zeleninu, tretia zase orechy.
Rada som chodila kupovat aj zahradne kvety,take obycajne kyticky,len tak domov do vazy pre potesenie.

Bola to taka pasia,babky si vedeli cenit svojich zakaznikov, vzdy "akoze" prihodili nieco navyse. Spokojni boli vsetci...
Kazdy predaj mal svoj ritual, v sobotu doobeda sa tu stretavalo takmer cele mesto.

Pojem trznica som mala zauzivany pre predaj ozaj doma vypestovanych produktov,nazberanych kratko pred kupou.

Dnes to uz nie je trznica,aka byvala niekedy.
Skor pripominaju cinske trznice, kde sa predava hocico...
Pri vstupe navesane rozne umele vence,klasicke kyticky sa vytratili, dnes dostat akurat drahe luxusne kytice,ktore si malokto len tak, pre seba do vazy nekupi, najst tam babicku, ktora predava svoje orechy, ci mak do kolaca je tiez uz umenie najst,o ovoci a zelenine je skoda hovorit. Uz na prvy pohlad je vidiet, ze je to taky isty dovozovy brak bez vone a chuti, aky dostanete v kazdom hypermarkete za ovela nizsiu cenu...

Nazov Trznica by sa mal zachovat pre predaj vyrobkov od domacich pestovatelov a pre rucne vyrabane domace vyrobky.
Aj by som s tebou súhlasil, lenže majiteľ trhoviska je najväčší boháč, voľakedy sa platila za trhové miesto symbolická cena, dnes za trhové miesto pýtajú také horibilné sumy že sa treba otáčať aby sa to zaplatilo takže možno by sa malo diferencovane platiť za občasný predaj prebytkov a denný biznis živnostníka - priekupníka. Napr Miletička bola celá o zelenine a ovocí, nástupom vysokých cien( v roku 1997 stál jeden stôl aj 250 000,- Sk) sa tam nasáčkovali Vietnamci a tí pri svojom zisku ten prenájom unesú.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ľubomír Pozri príspevok
Aha, takže ty sa môžeš vyjadrovať ku každému a ku všetkému a dokonca dávaš rady druhým k čomu sa môžu vyjadrovať. Môj názor sa ti nepáči, pretože ťa neľutujem aký máš ťažký život. To je pozoruhodné. Zamestnávateľ a zamestnanec neboli a nebudú nikdy na jedenej lodi. To je iba formulácia ,ktorá sa používa vtedy, keď to zamestnávateľovi vyhovuje. Trh je neúprosný. Ľudia idú nakúpovať tam , kde sa im to oplatí. S tým nenarobíš nič. Našťastie Slováci davajú jasne najavo čo si myslia o cenách a o sl. obchodníkoch. K tomu, že ľudia začali robiť nákupy u susedoch si možno prispaela aj ty, a teraz tu poúčaš o čo všetko príchadzame bez toho aby sme si to uvedomovali. Máš nevalnú mienku o ľuďoch.
V tejto myslienke na jednej lodi su... ruinuje to oboch podobne. Nieto odbyt, niet prace, niet place.

Kde mam prosbu, aby si ma lutoval? Ani ja sa nelutujem.

A rady a nazory mozem rozdavat, pokial nenapisem dotycnemu, ze ma vlastne ani tema nezaujima, ze mi k stastiu nechyba... pretoze prave to je neracionalne.
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

Ajk& Pozri príspevok
Mala by sa obnoviť domáca výroba potravín (ale nielen potravín, všetkého tovaru)
mala, myslíš ako sama od seba alebo nejakým príkazom? ved vidíš aj tu v diskuzii, že naša domáca zelenina je nám drahá a ideme kúpiť madarskú alebo rakúsku, tak pre koho tu chceš obnovovať domácu výrobu potravín, ked si ľudia zájdu do Gyoru alebo do lídlu kúpiť lacnejšie.
všetko má svoj čas, aj spoločnosť v tomto musí prejsť nejakým vývojom a možno sa za pár rokov budeme obiehať v tom, kto kupuje viac slovenských výrobkov a nie ako dnes, že frajer je ten kto ide nakúpiť o PL/CZ/AT/HU a teší sa ako vybabral so systémom.
len sa to nedá spraviť direktívne a príkazom, taký systém sme tu už raz mali.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

iv@n Pozri príspevok
mala, myslíš ako sama od seba alebo nejakým príkazom? ved vidíš aj tu v diskuzii, že naša domáca zelenina je nám drahá a ideme kúpiť madarskú alebo rakúsku, tak pre koho tu chceš obnovovať domácu výrobu potravín, ked si ľudia zájdu do Gyoru alebo do lídlu kúpiť lacnejšie.
všetko má svoj čas, aj spoločnosť v tomto musí prejsť nejakým vývojom a možno sa za pár rokov budeme obiehať v tom, kto kupuje viac slovenských výrobkov a nie ako dnes, že frajer je ten kto ide nakúpiť o PL/CZ/AT/HU a teší sa ako vybabral so systémom.
len sa to nedá spraviť direktívne a príkazom, taký systém sme tu už raz mali.
Ono je to komplikovanejšie,ani likvidácia domácej produkcie nebola úplne prirodzená,nejde to vratit direktívne,ale tiež prislušné organy by nemali pasívne sa prizerat úpadku domácej produkcie,obzvlážt ked vidíme kolko nekvality sa k nám dováža,ale hlavne trend je taký že potravín v budúcnosti bude nedostatok a obzvlašt tých kvalitných.Treba kopec úsilia a mravenčej práce,aby a tie nepriaznivé trendy zvratili,inak nám hrozi že o pár rokov budeme aj chciet doviezt a nebude skade.Vela sa hovorí o cenách,ale ešte nikto odborne nespracoval ich serioznú analýzu,možno je aj chýba že málo zapájame eurofonda,ktoré sú na podporu a rozvoj vidieka,ale aj iných.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

trisestri Pozri príspevok
Ono je to komplikovanejšie,ani likvidácia domácej produkcie nebola úplne prirodzená,nejde to vratit direktívne,ale tiež prislušné organy by nemali pasívne sa prizerat úpadku domácej produkcie,obzvlážt ked vidíme kolko nekvality sa k nám dováža,ale hlavne trend je taký že potravín v budúcnosti bude nedostatok a obzvlašt tých kvalitných.Treba kopec úsilia a mravenčej práce,aby a tie nepriaznivé trendy zvratili,inak nám hrozi že o pár rokov budeme aj chciet doviezt a nebude skade.Vela sa hovorí o cenách,ale ešte nikto odborne nespracoval ich serioznú analýzu,možno je aj chýba že málo zapájame eurofonda,ktoré sú na podporu a rozvoj vidieka,ale aj iných.

Mna napr. hneva aj to, ze Afrika hladuje a pritom oni nas zasobuju svojim tovarom - zeleninou a ovocim. Potom sa my Europania zahrame na dobre duse a posielame im tam peniazky akoze humanitarnu pomoc... cely svet je na ruby.
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Pôda, pôda, pôda...
http://www.topky.sk/cl/7/717360/V-Tr...o-za-350-tisic
http://www.topky.sk/cl/7/730081/Pri-...m-na-Slovensku ďalšie búdy po Slovensku
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pritom to svinstvo z hypermarketov nechcú ani svine.Ja sa moc čudujem, že to vôbec niekto kupuje.
http://www.rno.sk/o-nas/rolnicke-nov...318x56988.html
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

iv@n Pozri príspevok
mala, myslíš ako sama od seba alebo nejakým príkazom? ved vidíš aj tu v diskuzii, že naša domáca zelenina je nám drahá a ideme kúpiť madarskú alebo rakúsku, tak pre koho tu chceš obnovovať domácu výrobu potravín, ked si ľudia zájdu do Gyoru alebo do lídlu kúpiť lacnejšie.
všetko má svoj čas, aj spoločnosť v tomto musí prejsť nejakým vývojom a možno sa za pár rokov budeme obiehať v tom, kto kupuje viac slovenských výrobkov a nie ako dnes, že frajer je ten kto ide nakúpiť o PL/CZ/AT/HU a teší sa ako vybabral so systémom.
len sa to nedá spraviť direktívne a príkazom, taký systém sme tu už raz mali.
Česi majú na svojich pultoch 71% potravín zo svojej produkcie. My medzi 35 do 40%. Aj to sa mi zdá vysoké číslo.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
katalóg Pozri príspevok
Česi majú na svojich pultoch 71% potravín zo svojej produkcie. My medzi 35 do 40%. Aj to sa mi zdá vysoké číslo.
To asi preto že ju preávajú v obaloch cudzích firiem ktoré vlastia baliace linky u nás doma.
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

220870 Pozri príspevok
To asi preto že ju preávajú v obaloch cudzích firiem ktoré vlastia baliace linky u nás doma.
Domnievaš sa, alebo to vieš?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ajk& Pozri príspevok
Mala by sa obnoviť domáca výroba potravín (ale nielen potravín, všetkého tovaru)
- o 99 % by sa zmenšila nezamestnanosť, pracovné uplatnenie by tu našli aj rómovia a ostatní neprispôsobiví na sociálnych dávkach. Potrebovali by dozor, ale myslím že drvivá väčšina by chcela už robiť, aspoň z tej generácie ktorá za socíka musela robiť, lebo práca bola povinná - vedia si porovnať svoj život vtedy a život svojich detí a vnukov dnes.
Keď si len predstavíte koľko ľudí by sa len pri výrobe potravín mohlo zamestnať a koľko profesíí je pri nej potrebných, tak mi je až dobre pri srdci. Keby bolo 90 % ľudí zamestnaných, nemuseli by sme platiť kukláčov, sociálne dávky, živiť cudzie deti v DD, rozvíjala by sa doprava aj na cestách V. kategórie nielen na diaľniciach - jeden človek by vytváral robotu pre ďalších, kupovali by sme čerstvé potraviny, neboli by žiadne paradajky pestované v zime v roztokoch, ale len aktuálne z poľa. Robota by bola potom aj v mraziarňach, konzervárňach a páleniciach. Je mi jedno že nebudú mať robotu portugalci, holanďania, taliani a španieli: ja chcem aby ju mali naši ľudia ktorých musím teraz živiť ja, lebo sú umelo nezamestnaní. Ale toto naša vláda práve nedopustí, lebo pozemky treba zastavať supermarketmi, dovážať po diaľniciach potraviny a prinútiť tak nepracujúcich aby si ten hnoj kupovali. Pár boháčov ktorí kupujú rakúske potraviny v Rakúsku sa na tom výborne nabalilo, nabaľuje a bude nabaľovať. Tak isto ako na nezamestnanosti a rómskej otázke.
Je mi jedno ako sa spoločenské zriadenie volalo, volá a bude volať - chcem budovať moju vlasť a nie ísť za prácou do zahraničia, jesť naše kvalitné mäso, mlieko, zeleninu, ovocie od Chokmy. Len mi to nedovolí žiadna porevolučná vláda - prečo asi?
no akurát by ma zaujímalo, kto bude v tom poľnohospodárstve pracovať. Vyrastala som na dedine a musím trpko konštatovať, že tam sa už mnohým ľuďom veľmi pracovať nechce. Aj keď sú nezamestnaní, záhrady zarastajú burinou, prípadne sú tam vykosené anglické trávniky. Načo by sa trápili, socialna podpora im stačí na prežitie. Kto by okopával kosil trávu, sušil seno. prípadne si prilepšia nejakou fuškou, prípadne prácou na čierno. Ale pravidelné vstávanie, zodpovednosť, to veru už nie...
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

trisestri Pozri príspevok
Ono je to komplikovanejšie,ani likvidácia domácej produkcie nebola úplne prirodzená,nejde to vratit direktívne,ale tiež prislušné organy by nemali pasívne sa prizerat úpadku domácej produkcie,obzvlážt ked vidíme kolko nekvality sa k nám dováža,ale hlavne trend je taký že potravín v budúcnosti bude nedostatok a obzvlašt tých kvalitných.Treba kopec úsilia a mravenčej práce,aby a tie nepriaznivé trendy zvratili,inak nám hrozi že o pár rokov budeme aj chciet doviezt a nebude skade.Vela sa hovorí o cenách,ale ešte nikto odborne nespracoval ich serioznú analýzu,možno je aj chýba že málo zapájame eurofonda,ktoré sú na podporu a rozvoj vidieka,ale aj iných.
Sestričky.

Gramatika

Demagóg - pozri sa z okna auta / všetko je obrobené, tak o akej likvidácii to hovoríš ?????????????

Zväzácke KECY
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

trisestri Pozri príspevok
Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?
To je čo ????

Gramatika

Kecy
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Dáša_ Pozri príspevok
no akurát by ma zaujímalo, kto bude v tom poľnohospodárstve pracovať. Vyrastala som na dedine a musím trpko konštatovať, že tam sa už mnohým ľuďom veľmi pracovať nechce. Aj keď sú nezamestnaní, záhrady zarastajú burinou, prípadne sú tam vykosené anglické trávniky. Načo by sa trápili, socialna podpora im stačí na prežitie. Kto by okopával kosil trávu, sušil seno. prípadne si prilepšia nejakou fuškou, prípadne prácou na čierno. Ale pravidelné vstávanie, zodpovednosť, to veru už nie...
Aj ked musim suhlasit, ze na dedinach to uz nevyzera ako kedysi... na druhej strane musim tiez konstatovat, ze aj ti, co stale robia v polnohospodarstve, robia z akejsi zotrvacnosti a v nadeji, ze novy rok bude lepsi. Nechcem, aby to vyznelo opat ako stazovanie sa a vyzva k lutovaniu, ale poviem vam, ze aj ta produkcia, co tu mame, co este funguje, aj tu nie je kde dat. Ak ju chcete niekomu dodat a povie vam, ze dostali prikaz, aby brali istemu jednemu dodavatelovi, a ten ju dovaza z madarskeho velkoskladu a nalepuje Made in Slovakia... co si mozete uz len o tomto mysliet. Potom moze minister trepat ako podporuju slovenske vyrobky...

A verte, ze nepredavame draho, tie ceny, ktore su tu prezentovane - ako ze 1,90 za rajciny, to u nas nie je realita... na trhu minuly tyzden predavala trhovnicka 0,45 a vsetci jej na ne s... a to bola vysledna cena, nie ta, ktoru dostavame my. Asi tolko. Mozno preto ti dedincania vysadili travnik.
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

rudopp Pozri príspevok
To je čo ????

Gramatika

Kecy


Chod si dobre robit sem http://www.porada.sk/t167527-na-slovicko-slovaci.html
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať