Zavrieť

Porady

Stravné SZČO - nárok na odpočet DPH

Ak si SZČO platiteľ DPH kúpi stravné lístky zo stravovacieho zariadenia, ktoré je platiteľom DPH, bude režim DPH taký istý ako v prípade strl. lístkov zamestnancov? Má nárok na odpočet DPH a zároveň bude na výstupe zdaňovať DPH časť ceny,ktorú hradí SZČO -45% ceny SL?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A tie príklady, čo sú uvádzané v linkoch, sú pripnuté v otázkach a odpovediach z DR SR, ktoré som pripla k informácii o stravovaní SZČO. Môžete si to pozrieť aj tam.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte raz pripnem vyjadrenie DR SR k niektorým otázkam. Aj k stravovaniu (otázky 2 a 3).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anja111 Pozri príspevok
Ak to teda platí, tak odkedy? Nevie nikto?
Mám obavy, že to tak bolo stále ... ale predmetné otázky boli zverejnené v máji 2007.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Aj toto bolo dávnejšie:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=150
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Fajn... Toto mi ušlo! Takže som si zavarila... A zrejme mi už nepomôže ani robiť DDP a zbytočne na seba upozorňovať... Musím si to ešte premyslieť...
Ale všetkým veľmi pekne ďakujem. Už to začnem robiť správne... Lepšie neskoro, ako nikdy.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

tymto prispevkom budem mimo temy, ale principom to suvisi s bezodplatnym poskytnutim stravneho zamestnancom.

ako je to pri pracovnom ochrannom obleceni poskytnutom zamestnancovi. tiez tam nie je narok na odpocet DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
duficek Pozri príspevok
...ako je to pri pracovnom ochrannom obleceni poskytnutom zamestnancovi. tiez tam nie je narok na odpocet DPH?
Zaujímavé porovnanie. V prípade pracovného oblečenia toto poskytujeme zamestnancovi pre plnenie úloh na pracovisku ... je majetkom firmy, vedie sa na karte tak ako napr. pridelený služobný mobil ... ten sa tiež nedodaňuje, tak ako pravítko, kalkulačka atď.
Pridelenie OOPP zamestnancom nie je bezodplatným dodaním tovaru.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Prosím, nenahnevajte sa na mňa, ale po lopate (manžel SZČO, JÚ, sa stal platcom DPH od 1.6.2007, takže je to pre mňa všetko nové - ale snažím sa):
1. Ak si zakúpi stravné lístky pre seba, sumu straveniek dá do VNZD.
2. Na konci roka interným dokladom preúčtuje sumu zodpovedajúcu nároku na stravné do VOZD.
2. Sumu provízie + DPH dá do VOZD - celú, nebude rozdeľovať základ + DPH? Čiže nemôže si uplatniť DPH z tejto provízie?
3. Ak si zakúpi montérky. Na bločku je základ + DPH, nemôže si túto sumu DPH uplatniť? Celú sumu dá do VOZD?
Ešte raz sa ospravedlňujem, hádam to bude so mnou zo dňa na deň lepšie.
Prajem krásny slnečný deň všetkým poraďákom a vopred ďakujem za rady.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Zuzana2 Pozri príspevok
Prosím, nenahnevajte sa na mňa, ale po lopate (manžel SZČO, JÚ, sa stal platcom DPH od 1.6.2007, takže je to pre mňa všetko nové - ale snažím sa):
1. Ak si zakúpi stravné lístky pre seba, sumu straveniek dá do VNZD.
2. Na konci roka interným dokladom preúčtuje sumu zodpovedajúcu nároku na stravné do VOZD.
2. Sumu provízie + DPH dá do VOZD - celú, nebude rozdeľovať základ + DPH? Čiže nemôže si uplatniť DPH z tejto provízie?
3. Ak si zakúpi montérky. Na bločku je základ + DPH, nemôže si túto sumu DPH uplatniť? Celú sumu dá do VOZD?
Ešte raz sa ospravedlňujem, hádam to bude so mnou zo dňa na deň lepšie.
Prajem krásny slnečný deň všetkým poraďákom a vopred ďakujem za rady.
Prosííííííííííííííííííííííí íím.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

1 a 2 - ak si nakupi stravne listky na dlhsiu dobu, tak je dobre uctovat aj pokladnu cenin, pretoze stravne listky su ceniny.
nakup listkov =VNZD, prijem do pokladne cenin, vydaj z pokladne cenin podla rozpocitania (ja vydavam listky vzdy na zaciatku mesiaca, konkretny pocet po zohladneni "dovolenky" a nepracovnych dni) VOZD.
takze vydaj za tieto listky mi ide do nakladov mesacne a nie az na konci roka uzavierkovou upravou.
takisto potom nespotrebovane listky co ostanu na konci roka, sa mi spravne zobrazia vo vykaze o majetku a zavazkoch.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

duficek Pozri príspevok
1 a 2 - ak si nakupi stravne listky na dlhsiu dobu, tak je dobre uctovat aj pokladnu cenin, pretoze stravne listky su ceniny.
nakup listkov =VNZD, prijem do pokladne cenin, vydaj z pokladne cenin podla rozpocitania (ja vydavam listky vzdy na zaciatku mesiaca, konkretny pocet po zohladneni "dovolenky" a nepracovnych dni) VOZD.
takze vydaj za tieto listky mi ide do nakladov mesacne a nie az na konci roka uzavierkovou upravou.
takisto potom nespotrebovane listky co ostanu na konci roka, sa mi spravne zobrazia vo vykaze o majetku a zavazkoch.
Ďakujem a s tou DPH mi nevie niekto pomôcť?
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Zuzana2 Pozri príspevok
Prosím, nenahnevajte sa na mňa, ale po lopate (manžel SZČO, JÚ, sa stal platcom DPH od 1.6.2007, takže je to pre mňa všetko nové - ale snažím sa):
1. Ak si zakúpi stravné lístky pre seba, sumu straveniek dá do VNZD.
2. Na konci roka interným dokladom preúčtuje sumu zodpovedajúcu nároku na stravné do VOZD.
2. Sumu provízie + DPH dá do VOZD - celú, nebude rozdeľovať základ + DPH? Čiže nemôže si uplatniť DPH z tejto provízie?
3. Ak si zakúpi montérky. Na bločku je základ + DPH, nemôže si túto sumu DPH uplatniť? Celú sumu dá do VOZD?
Ešte raz sa ospravedlňujem, hádam to bude so mnou zo dňa na deň lepšie.
Prajem krásny slnečný deň všetkým poraďákom a vopred ďakujem za rady.
Prosím, prosím.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
stravenky ako píšete...nemá nárok na uplatnenie si dph, z monteriek nevydím dôvod aby si neuplatnil dph...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
stravenky ako píšete...nemá nárok na uplatnenie si dph, z monteriek nevydím dôvod aby si neuplatnil dph...
Prečo by nemal byť nárok na uplatnenie dph z provízie na stravné kupóny?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bepo Pozri príspevok
Prečo by nemal byť nárok na uplatnenie dph z provízie na stravné kupóny?
Fakt nemá nárok, viď usmernenie DÚ:
http://www.porada.sk/t17349-p3-strav...dpoet-dph.html
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Tweety Pozri príspevok
Fakt nemá nárok, viď usmernenie DÚ:
http://www.porada.sk/t17349-p3-strav...dpoet-dph.html
Fakt nemá, sranda je ak má zamestnancov- pri nich si uplatniť môže a pri sebe nemôže takže to musí prepočítavať.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

bepo Pozri príspevok
Fakt nemá, sranda je ak má zamestnancov- pri nich si uplatniť môže a pri sebe nemôže takže to musí prepočítavať.
pri zamestnancoch moze, za predpokladu ze zamestnanci na listky prispievaju. ak maju zamestnanci cele stravne hradene zamestnavatelom, narok na odpocet nie je tiez.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Ďakujem všetkým.
Krásny deň.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Tweety Pozri príspevok
Fakt nemá nárok, viď usmernenie DÚ:
http://www.porada.sk/t17349-p3-strav...dpoet-dph.html
Práve som toto usmernenie DRSR našla nezávisle od Vás aj ja na web stránke DR .... :
"Napriek skutočnosti, že zákon o dani z príjmov v citovaných ustanoveniach umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, Daňové riaditeľstvo SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR zaujalo nasledovné stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane. "

Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR
Odbor metodiky daní a odbor služieb pre verejnosť, "máj 2007"

My máme aj zamestnancov ale majiteľmi firmy sú dve fyzické osoby a do 12/2006 sme mali stravné lístky s DPH. (teraz už máme stravné poukážky)
DPH som pekne krásne pomernou sumou odpočítavala aj za 2 FO.
Zrejme to platí od začiatku platnosti zákona a páni "múdri" si porozmýšľali čo vlastne napísali a teraz po 3 rokoch už usmerňujú !!!
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Podnikateľ – FO objednáva stravovacie poukážky od stravovacej spoločnosti pre seba na osobnú spotrebu aj pre svojich zamestnancov. DPH si vôbec nemôže uplatniť, pretože podľa zákona o DPH je uvedené: náležitosťou faktúry okrem iných je aj základ dane, daň a DPH spolu. Nejaký prepočet podľa množstva by daňovo uznateľný asi nebol. Takže stravné lístky objedná zvlášť pre podnikateľa,(čím neušetrí na poplatkoch) alebo si neuplatní DPH zo spoločnej faktúry. Uvažujem správne?
0 0
Načítať ďalšie