Zavrieť

Porady

Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty...

Po vykonanej termostatizácii si budeme teraz odsúhlasovať koeficienty pre vyúčtovanie spotreby tepla. V Košiciach dosť veľa bytov používa koeficinty jednej firmy. Na ich základe nám náš správca navrhuje na odsúhlasenie pri bytoch pod strechou použiť koficient 0,83333 (20%), pri bytoch nad pivinicami koeficient 0,81967 (22%) a 0,90909 (22%). Nemám ani jeden z tých bytov, ale podľa môjho názoru sú byty pod strechou viac ochladzované, ako byty nad pivnicami.
Chcem sa spýtať, ako to majú iní majitelia bytov. Tiež by ma zaujímalo, ako sú riešené bytové priestory nad výmeničkami, pretože byty nad nimi sú "podlahovo vykurované". Náš správca túto skutočnosť nezohľadňuje.
Za odpovede ďakujem
Naposledy upravil Naďa : 05.01.06 at 15:53 Dôvod: nedopísaná otázka
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton Pozri príspevok
Aby som to uviedol na správnu mieru. Jasné, že hlásiť poškodenie vodomera, alebo ak zistíte že nemeria vodomer správne (z tohto dôvodu ja si mesačne odpisujem stav vodomera, aby som predišiel práve takýmto problémom) je potrebné a priam nevyhnutné. Inak môžete dopadnúť ako ste dopadli.
Elenka predpokladal som, že je to u zadávateľa s vodomermi tak, ako je bežné v 80% domov, a to vodomery sa hradia s FOU a vymieňajú spoločne.
A jedna otázka. Bol za Tebou niekedy nejaký vlastník, že p. Elenka, skončila mi "platnosť" vodomera, urobíte mi výmenu? "Chudák" vlastník často ani nevie, kedy bola výmena vodomera uskutočnená, takže je to na pleciach správcu či spoločenstva. Či nie? :-)
Veru nie je to na "pleciach" ani správcu ani SVB. Môže sa však dohodnúť na zhromaždení ako sa budú merače meniť. "Chudák" ne-chudák... je vlastník a toto je jeho povinnosť. Správcovi stačí upozorniť na lehoty platné na výmenu, resp. ciachovanie meračov. Správca zodpovedá za revízie, pravidelné prehliadky na spoločných častiach domov, resp. v zmysle zmluvy o výkone správy, resp. na poverenie v mandátnych zmluvách. Ale tak vodomery ani PRVN nie sú spoločnou časťou domu. Ja ako predseda SVB nezodpovedám za ciachovanie vodomerov ale ako píšem, stačí sa dohodnúť
na zhromaždení na spoločnej výmene alebo spoločnom zabezpečení výmeny. Ale kľudne môže prísť, že potrebuje vymeniť vodomer. Aj keď majú poruchu prídu,... aj na ich vlastníctve. Pokiaľ sa dá, pomôžem, poradím, zabezpečím. Ale neviem ako to majú v dome zadávateľa, či aj on išiel za predsedom, správcom a požiadal. Vieš, takéto veci sa riešia pred obdržaním RV. V zákone to je legislatívne čisté. Aj takýto postup rozúčtovania.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elenka, neviem teda, ale ja vychádzam pri svojej odpovedi najmä z tohoto (možno nesprávne, pretože nemám to dopodrobna naštudované):
Zákon o metrológii 142/2000 - výňatok

§ 19
Používanie určených meradiel
(1) Určené meradlá možno používať na daný účel,
len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.
(2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná
a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je
ich používanie ustanovené (§ 8), viď nižšie
ak osobitný predpis7)
neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,
b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom
technickom stave,
c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú
kontrolu podľa tohto zákona,
d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na
daný účel použitia určený,
e) viesť evidenciu používaných určených meradiel
s uvedením dátumu ich posledného overenia.

(3) Poškodzovanie, pozmeňovanie alebo odstraňovanie

§ 8
Určené meradlá
(1) Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú
metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody.3)
(2) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel
rozhoduje účel jeho použitia a používanie
a) pri meraniach súvisiacich s platbami,
b) pri ochrane zdravia, bezpečnosti, majetku a životného
prostredia,
c) pri príprave spotrebiteľsky balených výrobkov,
d) v iných oblastiach verejného života, kde môžu
vzniknúť konfliktné záujmy na výsledku merania
alebo kde nesprávne výsledky merania môžu po-
škodiť záujmy fyzických osôb, právnických osôb
alebo spoločnosti,
e) pri meraniach, ak tak ustanovuje osobitný predpis.
4)
(3) Meranie súvisiace s platbami je najmä meranie
v obchodných vzťahoch, meranie na určovanie ceny
pri priamom predaji verejnosti a meranie na účely
výpočtu cla, taríf, daní, zvýhodnení, pokút, odškodnenia
a poistenia.
(4) Bez vykonania metrologickej kontroly alebo posúdenia
zhody3) sa určené meradlá nesmú uvádzať na
trh.
(5) Druhy určených meradiel a oblasti ich použitia
ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá
úrad.

Ešte dopĺňam info, že ide o znenie zákona 142/2000 bez noviel,
čiže text zákona je v pôvodnom znení. Nejaké novely boli
cez 431/2004 a tuším aj teraz v máji či apríli bola nejaká zmena
v zákone.
Naposledy upravil peton : 30.05.08 at 08:32 Dôvod: Doplnenie
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

A čo sa týka "meračov" na kúrenie a TÚV, nejdem to tu prikladať, lebo je toho veľa, treba si prečítať 657/2004 v znení noviel od § 17 ods. 3 až po § 18 - celý.

Samozrejme platí, že som len človek, a môžem sa mýliť. V tom prípade sa ospravedlňujem. Rád sa dozviem skutočnú pravdu, ktorú pri tomto zákone o tepelnej energetike a ďalšími súvisiacimi zákonmi (napr. vyhláška 630/2005) nevie a ani sa nikdy nedozvie ani sám "stvoriteľ".
Hovorí sa tomu - energetická lobby. (či tak nejako :-) )
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Peťo, bytové merače vody sú p o m e r o v é. Nie len určené... Preto sa aj CD odvolávajú nato slovko pomerové lebo by museli platiť všetky rozdiely, ktoré by vznikli medzi fakturačným a "bytovým pomerovým meračom". To by "legislatívne lobby" nedovolilo. Neostalo by na prevádzkové náklady poskytovateľov.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 02.06.08 at 10:08 Dôvod: Doplnenie... len... aby som niekoho neuviedla do omylu... Ďakujem
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Prosím poradiť. Tak ako som písala v príspevku 713, správca v roku 2006 určil sám bez nás koeficienty dľa 630/2005 pre všetky rohové byty od prízemia(pod nimi nevykurovaná pivnica) až po 12.poschodie (nad nimi je 1,20m vysoké technické podlažie a potom druhý strop-s pochôznou terasou) bez ohľadu na polohu bytov (SV,SZ,JZ a JV) rovnaké-0,90. Chybila som, že som to nepožadovala písomne a čakala. Žiaľ, nestalo sa a vyúčtovanie máme s koeficientami 0,90. Prosím poradťe ako mám postupovať? Isť hlavou proti múru sama? Napísať písomnú žiadosť a otravovať ho, aby sme stanovili spolu koeficienty čím skôr a to do najbližšej členskej schôdze (26.06.2008), aby mohli to vlastníci a nájomníci bytov odsúhlasiť, alebo tváriť sa ako mŕtvy chrobák, lebo nik z 5.členného výboru nechce ísť do sporu (ani za zistené chyby na účtoch FOaÚ v náš neprospech), proti správcovi so mnou. Náš blok bol vyregulovaný asi v roku 1996. Máme pomerové merače na SV a TÚV. Na radiátoroch máme termostatické hlavice typu "OVENTROP", a merače typu BRUNATA". Otázka? je možné, upravovať hlavice tak, že môžu sa zatvoriť na O a pri nastavení na 1 hrejú?! -nnemôže sa tým narušiť hydraulické vyregulovanie?! Je dobré nastavenie ak na 3 je 18°C, na 4 je 24°C, na 5°C sa vraj nemá dávať. Teplota v izbe pri max.na 5 nastavení nie je nikdy ani 24°C
Ďaľší dvaja, ktorí ako-tak niekedy prejavia záujem o mnou nastolené problémy a chyby ma vypočujú a vraj držia mi palce, aby som to vybavila. Som zúfalá a dosť znechutená keď mi členka z výboru povie "vybav to, ale určite sa ti to nepodaríí a nič nezmôžeš, ja som to robila 13 rokov tak viem, ako to chodí".
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Kováčová Zita Pozri príspevok
Prosím poradiť. Tak ako som písala v príspevku 713, správca v roku 2006 určil sám bez nás koeficienty dľa 630/2005 pre všetky rohové byty od prízemia(pod nimi nevykurovaná pivnica) až po 12.poschodie (nad nimi je 1,20m vysoké technické podlažie a potom druhý strop-s pochôznou terasou) bez ohľadu na polohu bytov (SV,SZ,JZ a JV) rovnaké-0,90. Chybila som, že som to nepožadovala písomne a čakala. Žiaľ, nestalo sa a vyúčtovanie máme s koeficientami 0,90. Prosím poradťe ako mám postupovať? Isť hlavou proti múru sama? Napísať písomnú žiadosť a otravovať ho, aby sme stanovili spolu koeficienty čím skôr a to do najbližšej členskej schôdze (26.06.2008), aby mohli to vlastníci a nájomníci bytov odsúhlasiť, alebo tváriť sa ako mŕtvy chrobák, lebo nik z 5.členného výboru nechce ísť do sporu (ani za zistené chyby na účtoch FOaÚ v náš neprospech), proti správcovi so mnou. Náš blok bol vyregulovaný asi v roku 1996. Máme pomerové merače na SV a TÚV. Na radiátoroch máme termostatické hlavice typu "OVENTROP", a merače typu BRUNATA". Otázka? je možné, upravovať hlavice tak, že môžu sa zatvoriť na O a pri nastavení na 1 hrejú?! -nnemôže sa tým narušiť hydraulické vyregulovanie?! Je dobré nastavenie ak na 3 je 18°C, na 4 je 24°C, na 5°C sa vraj nemá dávať. Teplota v izbe pri max.na 5 nastavení nie je nikdy ani 24°C
Ďaľší dvaja, ktorí ako-tak niekedy prejavia záujem o mnou nastolené problémy a chyby ma vypočujú a vraj držia mi palce, aby som to vybavila. Som zúfalá a dosť znechutená keď mi členka z výboru povie "vybav to, ale určite sa ti to nepodarí a nič nezmôžeš, ja som to robila 13 rokov tak viem, ako to chodí".
Zitka, ste SVB a správca Vám poskytuje službu, za ktorú ho Vy platíte. Takže ak on od Vás nepožadoval koeficienty, ktoré chcete aby sa uplatnili v zmysle Vyhlášky 630/2005 má smolu. On si nemal dovoliť svojvoľne za Vás rozhodnúť o použití koeficientov. Určite to je v rozpore s Vašou "Mandátnou zmluvou" (doporučujem preštudovať). Prajem trpezlivosť a nájsť kompromis. Tu nikto nejde do žiadneho sporu. Tu si musíte určiť čo si voči Vám správca dovolí a čo nie. Druhý raz si to nedovolí. Asi pozabudol kto ho platí za poskytovanie služieb, nie za rozhodovanie mimo podpísanej mandátnej zmluvy medzi Vami a ním.
To s tými hlavicami... akosi nerozumiem čo chcete dosiahnuť takými manipuláciami? Ku každému typu hlavice platí zhruba rovnaká stupnica °C. Ale treba si pozrieť v návode stupne teploty zodpovedajúce stupnici nastavenia. Prečo chcete aby pri 1 stupni už radiátory kúrili? Aby ich ľudia nevypínali? Neviem či je niečo také vôbec technicky možné aj keď si to viem predstaviť. Ale potom na poslednom stupni chcete mať akú teplotu? Myslím, že tadiaľto cesta k spravodlivosti za platby za kúrenie nevedie. Ja osobne Ti odporúčam radšej pri výbere firmy na výpočet za kúrenie podľa PRVN nájsť takú, ktorá vie zohľadniť aj prestupy tepla a to by som dala odsúhlasiť na zhromaždení vlastníkov. Ak máš záujem kontakt na jednu takú pošlem ss-kou. To že na 5 je 24°C je v poriadku. Pozri projekt k vyregulovaniu vykurovacej súsavy a tam vyčítaš, že je to maximálna teplota, ktorá bola vypočítaná a doporučená v predmetnom objekte po vyregulovaní a termostatizácii objektu.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 30.05.08 at 20:00
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Kováčová Zita Pozri príspevok
1, .. správca v roku 2006 určil sám bez nás koeficienty dľa 630/2005 ...
2, .sme stanovili koeficienty . aby mohli to vlastníci a nájomníci odsúhlasiť. 3, ..pomerové merače na SV a TÚV ..
4, ..termostatické hlavice
5, .upravovať hlavice .. môžu sa zatvoriť na O a pri nastavení na 1 hrejú?!
Ďaľší dvaja, ktorí ako-tak niekedy prejavia záujem o mnou nastolené problémy a chyby ma vypočujú a vraj držia mi palce, aby som to vybavila. Som zúfalá a dosť znechutená keď mi členka z výboru povie "vybav to, ale určite sa ti to nepodaríí a nič nezmôžeš, ja som to robila 13 rokov tak viem, ako to chodí".
Ahoj Zita.

1, buď optimista - správca to nejako rozpočítať musí !! A ak platí mimo témy nikto mu iné koeficienty nedal = jemu to môže byť jedno aké sú
2, tým , čo to nie je jedno - odsúhlaste si a dajte mu ich
3, pre upresnenie asi si myslela pomerové vodomery
4, termostatická hlavica = reguluje kúrenie , aby udržala nastavenú teplotu
5, sú nastavené výrobcom (odhadujem , u rôznych výrobcov jednotlivé čísla znamenajú zhruba rovnakú želanú teplotu)
Efekt : 0=Z .. 1=O asi uvidíš , keď hlavicu dostatočne ochladíš (možno 3 - 15 stupňov Celzia) a pomaly (aby si stihla zaregistrovať otvorenie) budeš ohrievať.

Ahoj
Ka Mil
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Peťo, bytové merače vody sú p o m e r o v é. Nie určené... Preto sa aj CD odvolávajú nato slovko pomerové lebo by museli platiť všetky rozdiely, ktoré by vznikli medzi fakturačným a "bytovým pomerovým meračom". To by "legislatívne lobby" nedovolilo. Neostalo by na prevádzkové náklady poskytovateľov.
Prosím Elenka, kde sa CD odvolávajú na to slovko pomerové? Ďakujem.
Prosím neber to osobne, hľadám len informáciu. Vďaka.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Peťo, bytové merače vody sú p o m e r o v é. Nie určené... Preto sa aj CD odvolávajú nato slovko pomerové lebo by museli platiť všetky rozdiely, ktoré by vznikli medzi fakturačným a "bytovým pomerovým meračom". To by "legislatívne lobby" nedovolilo. Neostalo by na prevádzkové náklady poskytovateľov.
A prečo myslíš, že sú pomerové? Podľa čoho tak usudzuješ? Na základe vyhlášky 630/2005? Tak potom napr. § 9 predmetnej vyhlášky v ods. 3 hovorí: "Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov (ďalej len KS) v pomere indikovaného (zisteného) údaja určeného meradla na meranie množstva TÚV inštalovaného u KS k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva TÚV u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania... Nevidím tu nič "pomerové". Ďalej....

ods. 4 Odpočty indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva TÚV u KS vykonáva dodávateľ alebo odberateľ /SVB,správca/, ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na prípravu TÚV, najmenej raz ročne ku koncu zúčtovacieho obdobia. ... Opäť tu nevidím nič pomerové...

A čo sa týka mojej odpovede zadávateľke, ak si myslela výpočet náhradnej spotreby v zmysle ods. 5, 6 a 7 tak akurát v ods. 7 je čo to týkajúce sa problému "starého meradla" vo vete: "Ak sa preukáže, že KS ovplyvnil určené meradlo (opäť tu máme určené meradlo) na meranie množstva TÚV alebo: určené meradlo na meranie množstva TÚV nespĺňa podmienky určeného meradla.... " Teoreticky by sa to dalo vzťahovať k tomuto, avšak tiež nie je nikde jednoznačne povedané kedy nie je splnená podmienka určeného meradla. V zákone o metrológii § 15 ods. 6 sa hovorí o platnosti overenia resp. platnosti určeného meradla. Keď to trošku pritiahnem za vlasy určené meradlo (aj staré) je určeným meradlom stále aj vtedy, keď platnosť overenia určeného meradla zaniká. Rozumej platnosť overenia zaniká, nie to, že sa určené meradlo stáva meradlom neurčeným.

To sa však dostávam už do poriadnych právnických slučiek a koniec koncov ďalších nezmyselných debát. Spotrebiteľ vždy ťahá za kratší koniec, takže nech si tvrdím čo chcem a kto čo chce aj tak to bude vždy a donekonečna podľa požiadaviek energetických monopolov.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Peťo, bytové merače vody sú p o m e r o v é. Nie určené... Preto sa aj CD odvolávajú nato slovko pomerové lebo by museli platiť všetky rozdiely, ktoré by vznikli medzi fakturačným a "bytovým pomerovým meračom". To by "legislatívne lobby" nedovolilo. Neostalo by na prevádzkové náklady poskytovateľov.
Elenka každé meradlo používané v obchodnom styku je určené
1 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton Pozri príspevok
Prosím Elenka, kde sa CD odvolávajú na to slovko pomerové? Ďakujem.
Prosím neber to osobne, hľadám len informáciu. Vďaka.
Zober si hociktorú smernicu, vyhlášku, zákon... nikde na bytové merače vody iný názov nemáš. Jednoducho v byte sú bytové pomerové merače. Neberiem to osobne, ale treba si aj smernice a to ostatné pozrieť. Keď už teda idem bytový pomerový merač nazývať určeným meradlom. Ty tiež platíš za vodu s koeficientom. A ten koeficient je vlastne pomerom bytových pomerových meračov k fakturačnému meraču (určenému meradlu). Na tento sa vzťahu zákon o metrológii. A za jeho ciachovanie, platnosť zodpovedá vlastník = vodári. Keby bolo určené meradlo v Tvojom byte, neexistovali by ani koeficienty. Bol by si v priamom zmluvnom vzťahu s vodármi Ty a nie SVB alebo správca.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Peťo, bytové merače vody sú p o m e r o v é. Nie určené... Preto sa aj CD odvolávajú nato slovko pomerové lebo by museli platiť všetky rozdiely, ktoré by vznikli medzi fakturačným a "bytovým pomerovým meračom". To by "legislatívne lobby" nedovolilo. Neostalo by na prevádzkové náklady poskytovateľov.
Elenka každé meradlo používané v obchodnom styku je určené. O jeho zaradení rozhoduje účel použitia viď § 8 ods.2 zák. 142/2000.
Ale súhlasím s Tebou, že koeficienty tam budú vždy (99,99 %)
1 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
Elenka každé meradlo používané v obchodnom styku je určené. O jeho zaradení rozhoduje účel použitia viď § 8 ods.2 zák. 142/2000.
Ale súhlasím s Tebou, že koeficienty tam budú vždy (99,99 %)
A?... Keď je určené... bytové merače na vodu sú stále len pomerové a teda nie fakturačné.
P.S. V príspevku som doplnila, aby som niekoho neuviedla do omylu. Ďakujem.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 02.06.08 at 10:10 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
A?... Keď je určené... merače na vodu sú stále len pomerové a teda nie fakturačné.
To pomerové naznačuje asi len to, že slúžia na rozpočítanie nákladov. V zákone sa takýto výraz nepoužíva.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Zober si hociktorú smernicu, vyhlášku, zákon...
uviedol som vyššie 630/2005

nikde na bytové merače vody iný názov nemáš.

žiadny taký názov nevidím

Jednoducho v byte sú bytové pomerové merače. Neberiem to osobne, ale treba si aj smernice a to ostatné pozrieť.

Tak si pozri zákon o metrológii, keď ho už spomínaš a k nemu napr. vyhlášku č. 210/2000 či vodomery nie sú určené meradlá. Mimochodom zákon o metrológii bol x-krát novelizovaný, či dopĺňaný o vyhlášky, nariadenia.

A za jeho ciachovanie, platnosť zodpovedá vlastník = vodári.

Nebol by som si tým taký istý. Pa. :-)
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton Pozri príspevok
uviedol som vyššie 630/2005

nikde na bytové merače vody iný názov nemáš.

žiadny taký názov nevidím

Jednoducho v byte sú bytové pomerové merače. Neberiem to osobne, ale treba si aj smernice a to ostatné pozrieť.

Tak si pozri zákon o metrológii, keď ho už spomínaš a k nemu napr. vyhlášku č. 210/2000 či vodomery nie sú určené meradlá. Mimochodom zákon o metrológii bol x-krát novelizovaný, či dopĺňaný o vyhlášky, nariadenia.

A za jeho ciachovanie, platnosť zodpovedá vlastník = vodári.

Nebol by som si tým taký istý. Pa. :-)
Ja som opravila, že nie sú len určené ale považujú sa za pomerové... bytové merače. Za bytové určené pomerové merače zodpovedá vlastník. Teda keďže sú bytové zodpovedá majiteľ bytu.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

A čo povieš na toto - zákon 657/2004

§17 ods. 5
Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi alebo odberateľovi /skrátil som/, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu TÚV,
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. b)
ktorý hovorí:
" b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného množstva TÚV spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom (zákon o metrológii). "

a ďalej je b) umožniť odčítanie údajov z určených meradiel atď a c) chrániť určené meradlo spotreby TUV pred neoprávneným zásahom a pod. atď..... - povinnosti vlastníka.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton Pozri príspevok
A čo povieš na toto - zákon 657/2004

§17 ods. 5
Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi alebo odberateľovi /skrátil som/, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu TÚV,
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. b)
ktorý hovorí:
" b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie pretečeného množstva TÚV spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom (zákon o metrológii). "

a ďalej je b) umožniť odčítanie údajov z určených meradiel atď a c) chrániť určené meradlo spotreby TUV pred neoprávneným zásahom a pod. atď..... - povinnosti vlastníka.
A čo tak pozrieť určené spoločné časti domy v zmysle zákona 182/1993?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Julian Pozri príspevok
To pomerové naznačuje asi len to, že slúžia na rozpočítanie nákladov. V zákone sa takýto výraz nepoužíva.
Je aj výraz bytové pomerové merače... keď bude čas a chuť nájdem, priložím.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Je aj výraz bytové pomerové merače... keď bude čas a chuť nájdem, priložím.
V zákone o metrológii nenájdeš, ale nejde o to.

V zásade platí, že za meradlo používané v obchodnom styku zodpovedá uživateľ nie majiteľ meradla. Samozrejmé, že za stav meradla (neporušenosť overovacích a montážnych značiek) napr. vodomera zodpovedá majiteľ bytu, lebo len on má k nemu prístup, ale za všetko ostatné (platnosť overenia) uživateľ. To sa týka príspevku vyššie.
Naposledy upravil Julian : 02.06.08 at 17:24
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať