Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
Usporiadat
alexa_v alexa_v

alexa_v je offline (nepripojený) alexa_v

Ja som mala tiež taký istý problém,preto som trošičku „behala hore-dole na porade”,a našla som odpoveď: „Do výdavkov zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období- teda za rok 2005 zahrnieš poistné zaplatené v roku 2005 a vôbec neuvažuj o tom, za aké obdobie tieto platby sú”(takto odpovedala Johanka).Podľa mňa bude tak isto aj s pohladávkami. Napr: keď vypíšeš odberatelovi faktúru za poskytnuté služby v mesiaci december 2005,ktoré uhradili v januári 2006 – ten príjem už nebude zahrnený do príjmov v roku 2005.
Dúfam, že som Ti dala správnu odpoveď.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

alexa_v
Ja som mala tiež taký istý problém,preto som trošičku „behala hore-dole na porade”,a našla som odpoveď: „Do výdavkov zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období- teda za rok 2005 zahrnieš poistné zaplatené v roku 2005 a vôbec neuvažuj o tom, za aké obdobie tieto platby sú”(takto odpovedala Johanka).Podľa mňa bude tak isto aj s pohladávkami. Napr: keď vypíšeš odberatelovi faktúru za poskytnuté služby v mesiaci december 2005,ktoré uhradili v januári 2006 – ten príjem už nebude zahrnený do príjmov v roku 2005.
Dúfam, že som Ti dala správnu odpoveď.
Ja s tebou nesuhlasim, kedze som urobila v tomto chybu a teraz po nastudovani uz viem aj to, co som vediet nechcela. Kedze Dadula uz teraz vie, ze bude menit sposob preukazovania vydavkov z % na klasicke, musi postupovat podla §17 ods. 10
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou,1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
T.z., ze musi upravit ZD za rok, ktory predchadza zmene (cize to mozes urobit hned a vyhnes sa podavaniu DDP) o nezaplatene pohladavky, nespotrebovane zasoby a ostatne, vid §17 ods. 8. Musis sa tvarit ako keby si koncila s uctom a vsetko mas vysporiadane. V tomto pripade, aj keby si mala uhradene vydavky v tom dalsom roku, tak su uz vysporiadane a do ZD toho roku, v ktorom boli prijate ti uz nespadaju.
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

I ja sa chystám v roku 2006 prejsť na paušálne výdavky. Takže budem musieť mať vysporiadané i všetky záväzky voči ZP a SP(včetne pohľadávok a záväzkov). Ak tomu správne rozumiem.
0 0
Daduľa Daduľa

Daduľa je offline (nepripojený) Daduľa

Presne ako pise INI, treba vsetko vysporiadat, ako keby skoncil podnikanie, aj z prechodu pausalnych vydavkov na preukazatelne aj opacne.
Z prechodu pausalnych na preukazatelne, sa upravuje ZD len o nespotrebovane zasoby a pohladavky, no pri prechode z preukazatelnych vydavkov na pausalne je to o nespotrebovane zasoby, pohladavky, aj zavazky. Pozri § 17 odst.10.
Vsetkym dakujem.
0 0
bisou bisou

bisou je offline (nepripojený) bisou

Aj ja ďakujem
0 0
Aďka30 Aďka30

Aďka30 je offline (nepripojený) Aďka30

Ako má zaúčtovať, keď som v roku 2004 uplatňovala paušalne výdavky, a nezapočítala som záväzky do poisťovní do základu dane v roku 2004. Boli záväzky vysporiadané v roku 2005. Musím podať opravné za rok 2004? Alebo už sa to nedá? Môžem upatniť do ovplyvňujúcich výdavkov v roku 2005, keď prešiel na vedenie JU.
0 0
Píďa Píďa

Píďa je offline (nepripojený) Píďa

Môžem si uplatniť za r.2005 paušálne výdavky 25% za osobnú asistenciu +poistné na zdravotnú poisťovňu, keď len časť roka 1-6/2005 som mala príjem /odmenu/ za os.astistenciu? Od 7-12/2005 som poberala príjmy zo závislej činnosti. Ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Píďa
Môžem si uplatniť za r.2005 paušálne výdavky 25% za osobnú asistenciu +poistné na zdravotnú poisťovňu, keď len časť roka 1-6/2005 som mala príjem /odmenu/ za os.astistenciu? Od 7-12/2005 som poberala príjmy zo závislej činnosti. Ďakujem
Môžeš si uplatniť paušálne výdavky v hodnote 25% plus poistné.
0 0
Píďa Píďa

Píďa je offline (nepripojený) Píďa

Ďakujem za odpoveď. Nikde v zákone som sa totižto nedočítala, či paušálne výdavky môžem-nemôžem uplatniť, ak som nemala príjmy z činností podľa §6 ods.2 písm.b za celé zdraňovacie obdobie, ale len za časť zdaň.obdobia.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Píďa
Ďakujem za odpoveď. Nikde v zákone som sa totižto nedočítala, či paušálne výdavky môžem-nemôžem uplatniť, ak som nemala príjmy z činností podľa §6 ods.2 písm.b za celé zdraňovacie obdobie, ale len za časť zdaň.obdobia.
Pri paušálnej dani sa nesleduje ako dlho počas roka si poberala príjmy podľa § 6.
Určite príjmy za časť roka budú nižšie ako príjmy za celý rok. Ale primerane k tomu bude 25% iná suma z príjmov nižších (za časť roka) ako z príjmov vyšších (za celý rok).:p
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

súhlasím s evinou je to v poriadku. Minulý rok som to mala aj ja a potvrdila mi to na školení pani z DRTN.
0 0
alexa_v alexa_v

alexa_v je offline (nepripojený) alexa_v

Vie mi niekto odpovedať?
Niekto mi povedal,že keď chcem používať paušálne výdavky,to treba hlásiť na DÚ vopred.Je to tak?( SZČO od 01.04.2005)
Ďakujem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

alexa_v
Vie mi niekto odpovedať?
Niekto mi povedal,že keď chcem používať paušálne výdavky,to treba hlásiť na DÚ vopred.Je to tak?( SZČO od 01.04.2005)
Ďakujem
Nie je to tak. Na DU nič vopred nehlásiš. Skutočnosť, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov vyznačíš priamo na tlačive DP.
0 0
alexa_v alexa_v

alexa_v je offline (nepripojený) alexa_v

Pepa
Nie je to tak. Na DU nič vopred nehlásiš. Skutočnosť, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov vyznačíš priamo na tlačive DP.
ďakujem Ti pekne ,veľa si mi pomohla
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

Ja mam trochu podobny problem: Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna).

Velka vdaka za kazdu radu
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

Moj problem. Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna).

Velka vdaka za kazdu radu
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nie je podstatné, či daňovník s príjmami podľa § 6 ZDP má aj príjmy podľa § 5 (zo závislej činnosti).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

phalmo
Ja mam trochu podobny problem: Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna).
Velka vdaka za kazdu radu
Pracovný pomer nemá nič spoločného s paušálnymi výdavkami. Keď sa rozhodneš uplatniť v daň. priznaní paušálne výdavky, potom z príjmu zo živnosti vypočítaš 25% (40% v r.2006) a uvedieš do daň. priznania ako výdavky.
Prečítaj si aj príspevok č.4 tu v téme.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

phalmo
Moj problem. Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna).

Velka vdaka za kazdu radu
l. Predpokladám, že SZČO si od januára 2006
2. Skutočnosť, že si SZČO a súčasne zamestnancom nemá absolútne žiadny vplyv na možnosť uplatňovanie percentuálnych výdajov. Ak platí bod jedna, výdaje si môžeš uplatniť vo výške 40% /resp. pri remeselnej živností 60%/. Výdaje si uplatníš percentom z príjmov dosiahnutých za celý rok 2006.
0 0
phalmo phalmo

phalmo je offline (nepripojený) phalmo

neviem ci som nezabudol uviest, ze som zamestnanec v uplne inej spolocnosti a zivnostnik samostne. Raz som niekde nasiel, ze ak mam prijmy aj z inej cinnosti (zo zavislej) ako zo zivnosti tak nemozem uplatnovat pausalne vydavky, takze to nie je pravda?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať