Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
CHIC CHIC

CHIC je offline (nepripojený) CHIC

Roman2908 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o radu. Keď fyzická osoba si uplatňuje výdavky percentom príjmov zo živnosti, môže prísť do straty po pripočítaní odvodov do zdravotnej poisťovní? Ďakujem za radu
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. k) zákona č. 595/2002 Z. z. o dani z príjmov je daňovou stratou rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období. Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkov je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak. Z vyššie uvedených ustanovení zákona o dani z príjmov vyplýva, že daňovník, ktorý uplatní postup podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov , t.j. uplatní výdavky percentom z príjmov, nemôže vykázať daňovú stratu . To znamená, že ani v prípade, ak daňovník nedosiahne v príslušnom zdaňovacom období žiadne príjmy zo živnosti, z dôvodu platieb do ZP a SP nemôže vykázať daňovú stratu. Tento daňovník môže vykázať daňovú stratu len ak bude uplatňovať skutočné preukázateľné výdavky, to znamená, len v prípade, ak bude viesť účtovníctvo, resp. daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica
2 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
ahojte, chcem si preveriť: môže si FO- podnikateľ pri živnosti uplatniť preukázateľné výdavky a z činnosti sprostredkovateľov ktoré nie sú živnosťou (poisťovníctvo) uplatniť paušál 40 % ? mne sa zdá že nemôže, mýlim sa ? A ešte sa chcem spýtať či si podľa Vás môže živnostník, ktorý dostal dotáciu viesť len daňovú evidenciu ? V tom prípade by asi nemohol postupne daňovo odpisovať dotácie že ? A nakoniec príjmy z poisťovníctva chodia dotyčnému na bankový účet súkromný, stačí ak ich sčítam a zapíšem do daňového priznania do tabuľky alebo by sa mal aj tento bankový účet účtovať v JÚ resp. ho mal dotyčný aj oznámiť daňovému úradu ? ďakujem za odpovede
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
ahojte, chcem si preveriť: môže si FO- podnikateľ pri živnosti uplatniť preukázateľné výdavky a z činnosti sprostredkovateľov ktoré nie sú živnosťou (poisťovníctvo) uplatniť paušál 40 % ? mne sa zdá že nemôže, mýlim sa ? A ešte sa chcem spýtať či si podľa Vás môže živnostník, ktorý dostal dotáciu viesť len daňovú evidenciu ? V tom prípade by asi nemohol postupne daňovo odpisovať dotácie že ? A nakoniec príjmy z poisťovníctva chodia dotyčnému na bankový účet súkromný, stačí ak ich sčítam a zapíšem do daňového priznania do tabuľky alebo by sa mal aj tento bankový účet účtovať v JÚ resp. ho mal dotyčný aj oznámiť daňovému úradu ? ďakujem za odpovede
- nemôže pri odst 1 a 2 kombinovať - ale rovnako treba (veď to aj vyplýva z DP - že kedy môžeš kombinovať)
- Je na rozhodnutí daňovníka - aké výdavky uplatní, môže aj paušálne. Pre úrad práce treba asi skutočné (záleží čo má v dohode) - aj DE znamená uplatnenie skutočných výdavkov - dotácia ide do príjmu postupne ... keď nakúpi (minie) v súlade s PZ .
Správne mal ten účet oznámiť DU.. ale je to taký problém preňho, nahlásiť poisťovni, aby mu provízie posielala na ten druhý účet
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
vdaka, áno viem ako sa účtuje dotácia, len zo zvedavosti či to je možné aj pri daň. evidencii som sa pýtal... No tento klient má všetko naopak, súkromné platby na podnikateľskom, podnikateľské príjmy na osobnom ale pár dní pred termínom ked dal doklady tak to už nejak musím dopasovať, potom to snáď už napraví aby v tom nebol chaos ako teraz aj o rok... O tom že kombinovať sa nesmie som vedel len som práve niečo prečítal na nete čo ma zmiatlo ... A ako by to malo byť správne s výdavkami, ked sa niektoré prelínajú so živnosťou aj sprostredkovaním poistenia ? napr. telefón a podobné výdavky
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
vdaka, áno viem ako sa účtuje dotácia, len zo zvedavosti či to je možné aj pri daň. evidencii som sa pýtal... No tento klient má všetko naopak, súkromné platby na podnikateľskom, podnikateľské príjmy na osobnom ale pár dní pred termínom ked dal doklady tak to už nejak musím dopasovať, potom to snáď už napraví aby v tom nebol chaos ako teraz aj o rok... O tom že kombinovať sa nesmie som vedel len som práve niečo prečítal na nete čo ma zmiatlo ... A ako by to malo byť správne s výdavkami, ked sa niektoré prelínajú so živnosťou aj sprostredkovaním poistenia ? napr. telefón a podobné výdavky
- súhrnne - na riadku 9 (stačí iba tam uviesť všetko)
0 0
majenka1 majenka1

majenka1 je offline (nepripojený) majenka1

majenka1 Pozri príspevok
ahojte, mam takuto situaciu: ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13 ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91 po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok? ("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")
​je to ok?
0 0
CHIC CHIC

CHIC je offline (nepripojený) CHIC

majenka1 Pozri príspevok
ahojte, mam takuto situaciu:

ciastkovy zaklad dane zo zivnosti 3304,13
ciastkovy zaklad dane z prijmov podla § 5 362,91

po uplatneni NCZD zaklad dane 22,30 - daň 4,23 - automaticky mi vyhadzuje na riadku 95 nulu, a kedze z prijmov zo zavislej cinnosti bol zrazeny preddavok 11,24, dava mi to ako preplatok, je to ok?

("Pokiaľ uvedené príjmy presahujú polovicu tejto nezdaniteľnej časti základu dane (teda za rok 2012 presahujú 1 822,37 €), v takomto prípade sa ustanovenie § 46 ZDP na daňovníka nevzťahuje a žiadnu sumu mu daňový úrad nevráti. ")
majenka1 Pozri príspevok
​je to ok?
§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44...

11,24 bude preplatok
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Počas roka som mala príjmy zo závislej činnosti a živnosti (JU). Platené odvody do SP boli zo závislej činnosti a dobrovoľné. Mám potvrdenie zo SP, že v r. 2012 DPO som uhradila 546,85 Eur. Tieto odvody si mám prirátať k odvodom zo závislej činnosti na r. 35 a 35a a priložím dané potvrdenie k DP? Ďakujem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

tieto odvody zarataj do vydavkov JU a vyznac ich na pod tabulkou oddiela VI. - preukazatelne zaplatene poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa §6 ods. 1 a 2 zákona
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

chudaska Pozri príspevok
tieto odvody zarataj do vydavkov JU a vyznac ich na pod tabulkou oddiela VI. - preukazatelne zaplatene poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa §6 ods. 1 a 2 zákona
Živnosť mi vznikla 15.7.12, môžem dať do denníka JU aj tie, ktoré boli uhradené pred začatím SZČO? Ako nepeňažné operácie ku dňu začatia SZČO?
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Trošku ma rozhodilo,že došlo k tématickým zmenám v tlačive pre podania DP z prijmu FO za rok 2012

konkretne X .oddiel VÝPOČET DANE

neporozumel som ,čo mám uviesť na riadku 77
/podľa mojej logiky
nezdaniteľná čiastka NIE JE VYPOČITANA ale je zákonom URČENÁ /

Ďalej mi nepripadá logické požadovať uviesť na riadku 79 :"maximálne do výšky základu dane na r.76"

podľa mňa by tam mala isť skutočne vypočítana čiastka

rozdiel základu dane a nezdaniteĺnej čiastky

Tlačivo pre DP 2011 bolo rozhodne logickejšie usporiadané

Ale VYRIEŠIL to za mňa elektronicky formulár, ktorý sám spraví prepočty a správne vyplní všetky kolonky

Ono pri dańovom priznaní nikdy nejde o konkretnývýsledok, ale o správne vyplnenie všetkých koloniek

aby DP po formálnej stránke nemalo žiadnu chybu.
0 0
klaklaudinka klaklaudinka

klaklaudinka je offline (nepripojený) klaklaudinka

Dobry vecer,
som na rodicovskej dovolenke a v roku 2012 mi vznikli prijmy z dusevneho vlastnictva - teda prijmy na zaklade paragrafu 6 ods 2 pism a) a podavam danove priznanie typu B, mozem si zaroven uplatnit 40 % pausalne vydavky - aj ked som vlastne fyzicka osoba nepodnikatel ? Dakujem pekne za info ...
0 0
Andrea287 Andrea287

Andrea287 je offline (nepripojený) Andrea287

Dobrý deň prajem, obraciam sa na vás s prosbou, od 10.12.2012 mi vznikla živnosť. Počas roku som nemala žiadne príjmy, a ani za tento krátky čas, ako živnostník. Avšak uhradila som zdravotné poistenie za december, túto čiastku mám vyznačiť v oddieli V. alebo VI?? Prosím, kde môžem vyznačiť nájom, ktorý som uhradila ako živnostík? Prosím, môžem dať do DP aj nájom, teda výdavky, ktoré boli uhradené pred začatím SZČO? Ako nepeňažné operácie ku dňu začatia SZČO? Po akú dobu spätne? Kde sa to vyznačuje? Veľmi pekne vám ďakujem!
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, poslala som DP B+výkazy, vediem JU a omylom pod tabuľkou č. 1 som zaškrtla, že si uplatňujem preukázateľné výdavky pri príjmoch §6, myslíte, že mám ešte dnes poslať opravné? Ďakujem.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, poslala som DP B+výkazy, vediem JU a omylom pod tabuľkou č. 1 som zaškrtla, že si uplatňujem preukázateľné výdavky pri príjmoch §6, myslíte, že mám ešte dnes poslať opravné? Ďakujem.
Mne sa to tiež stalo, ale DP som posielala už skôr, a pani z DÚ ma na to upozornila a žiadala opraviť to (ak vedieš JÚ pod tabuľkou nie je žiadny krížik). Ja by som poslala opravné DP.
1 0