Zavrieť

Porady

Zmena postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve od 1.1.2013

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Viem, že veľa z nás vieme o tejto zmene , ale niekto aj nie . Tak zakladám novú tému .

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2012 okrem bodov 2 až 5, 10, 11, 20 a 22, ktoré nadobúdajú účinnosť
1. januára 2013.

§4 Peňažný denník



  1. V peňažnom denníku sa uvádza prehľad


  1. peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
  2. peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
  3. priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
  4. príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov1) celkom, v členení najmä na


  1. predaj tovaru,
  2. predaj výrobkov a služieb,
  3. ostatné príjmy,


  1. výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na


  1. zásoby,
  2. služby,
  3. mzdy,
  4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
  5. tvorbu sociálneho fondu,
  6. ostatné výdavky,


  1. príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
  2. výdavkov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

10. Účtovné zápisy sa v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.

atď...ostatné v priložených postupoch JU.
Neskopírovalo mi poradové čísla, ale nevadí ,dôležité sú priložené postupy a ich zmeny
.
Naposledy upravil Zita5 : 08.01.13 at 20:57
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

kn-alka
Načo účtuješ v jednoduchom účtovníctve takto komplikovane? Zaúčtuješ len výdavok z BU rovno ako výdavok - zásoby ... to len v podvojnom účtovníctve treba účtovať cez účet peniaze na ceste.
NAčO? Ved ked vediem jednoduche učtovnictvo tak sa riadim hlavne aj ZáKONOM o učtovnictve-postupmi účtovania JU, a § 12 ods.5 hovorí o tom, že platba kartou sa učtuje cez priebežne polozky.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

nika.sum
Od roku 2008 bola zmena a muselo sa uctovat cez priebezne polozky, nepostrehla som ze by sa to opat zmenilo....
http://www.porada.sk/t81850-p3-platb...ml#post1096741
Ďakujem, len som si to chcela overiť, či aj r.2013 tak mozem učtovat.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
UPS - nikdy som takto neúčtovala, len rovno na BV do spotreby - boli 2 kontroly na daň z príjmu + 5 kontrol na DPH, všade rovnaký postup a nikdy žiadny daňovák mi to nevytkol.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

DPHckarom kontrolorom je to asi jedno a mozno bolo stastie ze danovacky to nepostrehli...
0 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

Môžem zaúčtovať do služieb: webhostig, poplatok za doménu, členstvo napr. na mimibazáre, google reklamu?
0 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

cinky16
od vcera to tu citam a su dva rozne nazory, nejake opatrenie alebo usmernenie som nenasla, kde by to bolo riadne vymedzene. Kde v PD v cleneni uctujete:
1. leasingovy urok
2. urok z uveru
3. a tiez su sem rozne nazory, co sa tyka uctovania servisov vozidiel, niekde sa uvadza ze do ostatnych vydavkov, kt. suviasia s prevadzkou vozidla, inde zase, ze je to povaha nakupovanych sluzieb....
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

cinky16
cinky16
od vcera to tu citam a su dva rozne nazory, nejake opatrenie alebo usmernenie som nenasla, kde by to bolo riadne vymedzene. Kde v PD v cleneni uctujete:
1. leasingovy urok
2. urok z uveru
3. a tiez su sem rozne nazory, co sa tyka uctovania servisov vozidiel, niekde sa uvadza ze do ostatnych vydavkov, kt. suviasia s prevadzkou vozidla, inde zase, ze je to povaha nakupovanych sluzieb....
Výdavky, ktoré sa od 1. 1. 2013 účtujú v peňažnom denníku v stĺpci „Služby“, sú bežné prevádzkové výdavky každého podnikateľa. Sú to napríklad:
-výdavky za finančné služby, ako sú napríklad bankové poplatky, úroky z úverov,
- výdavky za nájomné,
-výdavky za sprostredkovanie,
- výdavky za právne služby, služby daňových a účtovných poradcov a ostatné poradenské služby,
- výdavky za spracovanie účtovníctva,
-výdavky za školenia, odborné semináre a podobne,
-výdavky na cestovné,
-výdavky za správne, súdne miestne a iné poplatky,
-výdavky za poistenie majetku, ktorý má podnikateľ zaradený v obchodnom majetku (v majetku firmy),
-výdavky na opravu a údržbu hmotného majetku,
- výdavky na technické zhodnotenie hmotného a nehmotného majetku, ktoré nepresahujú limit vstupnej ceny stanovený v ZDP,
-výdavky na služby spojené s výpočtovou technikou, napríklad aktualizácia programov,
- výdavky na dopravné a manipulačné služby, ktoré nesúvisia s obstaraním hmotného a nehmotného majetku.

Poplatky za finančné služby
V peňažnom denníku v stĺpci „Služby“ sa účtujú aj výdavky za finančné služby, ktoré boli uskutočnené dodávateľom služieb pre podnikateľa v súvislosti s výkonom jeho podnikateľskej činnosti. Sú to napríklad platby za tieto služby:
-poplatky za vedenie účtov v bankách,
-ostatné bankové poplatky na podnikateľských bankových účtoch,
-úroky z úverov,
-úroky pri finančnom prenájme (lízingu),
-poistenie majetku podnikateľa (len majetku, ktorý má zaradený v obchodnom majetku), napríklad nehnuteľnosti a podobne,
-zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktoré má podnikateľ zaradené v obchodnom majetku a podobne.

V stĺpci „Ostatné výdavky“ sa účtujú
Do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca „Ostatné výdavky“ sa účtujú od 1. 1. 2013 podľa § 4 ods. 9 Postupov účtovania v JÚ kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa ZDP a ďalšie výdavky ovplyvňujúce ZD, ktoré nie je možné zaradiť do stĺpcov peňažného denníka podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 1 až 5 Postupov účtovania v JÚ, tzn. všetky výdavky, ktoré ovplyvňujú ZD (daňové výdavky), ktoré nemôže podnikateľ zaúčtovať do stĺpcov zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky a tvorba SF, zaúčtuje do stĺpca „Ostatné výdavky“. Sú to napríklad tieto výdavky:
-kurzové rozdiely,
-odpisy hmotného majetku,
-odpisy nehmotného majetku,
-odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral lízingom (finančným prenájmom),
-odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral úverom,
- zostatková cena predaného alebo likvidovaného hmotného majetku,
-zostatková cena predaného alebo likvidovaného nehmotného majetku,
-daň z motorových vozidiel.
4 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Inak ak sa nechcete trápiť čo do ktorej kolónky dať, robte radšej daňovú evidenciu, pokiaľ spĺňate podmienky a máte po problémoch.
4 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

Môže viesť v roku 2014 daňovú evidenciu subjekt, ktorý v roku 2013 viedol jednoduché účtovníctvo? Ale spĺňa podmienky na daňovú evidenciu.
0 0
lenca lenca

lenca je offline (nepripojený) lenca

už som to našla, že môže
0 0
cinky16 cinky16

cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

bola by som radsej, ked je vydane nejake usmernenie alebo opatrenie, nech mi ho niekto posle, ked ste ho nasli, lebo ja som nic take nenasla...
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

cinky16
bola by som radsej, ked je vydane nejake usmernenie alebo opatrenie, nech mi ho niekto posle, ked ste ho nasli, lebo ja som nic take nenasla...
....a že by som skúsila šťastie na MF? ...prepáč, ak nevieš, kde hľadať info, ako môžeš robiť účto? ...a si objednaj niečo, kde sa to dozvieš. Nám to tiež nikto len tak neprinesie - že na - tu máš!
2 0
pinkZAX pinkZAX

pinkZAX je offline (nepripojený) pinkZAX

ludia to opatrenie v PDFku na zaciatku je aktualizovane znenie pre 2013 hej? potrebujem sa uistit iba.
0 0
mišič mišič

mišič je offline (nepripojený) mišič

Aká je prosím vás predkontácie pre zaplatenú mesačnú dph.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

len som sa chcela uistiť či vsetko správne chápem.... mozem sa na niečo opýtať V JU ked niečo dám do stlpca zásoby, tak sa to myslí spotrebované, preto sa na konci roka robí úprava o nespotrebovane zasoby, ze? Teda vo výkaze majetku a závazkov vypísané zásoby za predchádzajúce a bežné obdobie vlastne vyjadruju kolko v každom roku bolo spotrebovaných zásob. A vo výkaze príjmov a výdavkov tiež? Pýtam sa vzhladem na to, ze sa drobný hmotný majetok má dávať do zásob - materiál, čo mi príde veľmi neprehladné. Napríklad závazky vo výkaze maju urcitu vypovedaciu schopnosť, ked ma podnikateľ za prechádzajúce obdobie záväzky 55,02€ a v bežnom období 55655,02, tak to znamená z hladiska jeho podnikania problém, pokiaľ je tých 55600 po splatnosti (DU to urcite nerieši) Tak mi u zásob chýba prehľadnosť v peňažnom denníku. Dakujem za váš čas
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

V JU ide vsetko co sa nakupi (mimo odpisovaneho majetku)priamo do vydavkov. Na prehladnost nespotrebovanych zasob ma sluzit skladova evidencia, stav skladu k poslednemu dnu zdanovacieho obdobia sa uvedie vo vykaze MaZ. Tiez je tam vidiet co nam. dlzia a co dlzime my.
0 0
keso keso

keso je offline (nepripojený) keso

lenca
Môže viesť v roku 2014 daňovú evidenciu subjekt, ktorý v roku 2013 viedol jednoduché účtovníctvo? Ale spĺňa podmienky na daňovú evidenciu.
aj ked si si zvolil JU je to iba pre tvoju prehladnosť a nemôžu ťa za zlé učtovanie pokutovať ak správne si zaradiš výdavky a príjem a uplatníš čo potrebuješ na zabezpečenie príjmov .
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Ahojte,
prosím potvrdte,
poplatok za vedenie účtu, poplatok za bezhotovostnú operáciu, poplatok za generovanie výpisu, poštovné za doručenie výpisu - sú to služby /banka/
kapitalizáciu úrokov na BU /neg.suma/ - ostatné /úroky/
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Siporka
Ahojte,
prosím potvrdte,
poplatok za vedenie účtu, poplatok za bezhotovostnú operáciu, poplatok za generovanie výpisu, poštovné za doručenie výpisu - sú to služby /banka/
kapitalizáciu úrokov na BU /neg.suma/ - ostatné /úroky/
V stĺpci „Služby“ sa účtujú
Od 1. 1. 2013 sa v peňažnom denníku do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca „Služby“ účtujú podľa § 4 ods. 9 Postupov účtovania v JÚ výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné.
Výdavky, ktoré sa od 1. 1. 2013 účtujú v peňažnom denníku v stĺpci „Služby“, sú bežné prevádzkové výdavky každého podnikateľa. Sú to napríklad:
-výdavky za finančné služby, ako sú napríklad bankové poplatky, úroky z úverov,
- výdavky za nájomné,
-výdavky za sprostredkovanie,
-výdavky za právne služby, služby daňových a účtovných poradcov a ostatné poradenské služby,
- výdavky za spracovanie účtovníctva,
-výdavky za školenia, odborné semináre a podobne,
-výdavky na cestovné,
-výdavky za správne, súdne miestne a iné poplatky,
-výdavky za poistenie majetku, ktorý má podnikateľ zaradený v obchodnom majetku (v majetku firmy),
-výdavky na opravu a údržbu hmotného majetku,
- výdavky na technické zhodnotenie hmotného a nehmotného majetku, ktoré nepresahujú limit vstupnej ceny stanovený v ZDP,
-výdavky na služby spojené s výpočtovou technikou, napríklad aktualizácia programov,
-výdavky na dopravné a manipulačné služby, ktoré nesúvisia s obstaraním hmotného a nehmotného majetku.
Aj pri účtovaní v stĺpci „Služby“ platí, že podnikateľ, ktorý nie je registrovaný ako platiteľ DPH, účtuje v stĺpci „Výdavky celkom“ a v stĺpci „Služby“ výdavky v celkových nákupných cenách, t. j. v cenách aj s DPH. Podnikateľ – registrovaný platiteľ DPH, účtuje do stĺpcov s rozlíšením na ZD a DPH, lebo podľa ustanovenia § 21 ods. 2 písm. i) ZDP daňovým výdavkom nie je DPH u platiteľa tejto dane.
Poplatky za finančné služby
V peňažnom denníku v stĺpci „Služby“ sa účtujú aj výdavky za finančné služby, ktoré boli uskutočnené dodávateľom služieb pre podnikateľa v súvislosti s výkonom jeho podnikateľskej činnosti. Sú to napríklad platby za tieto služby:
-poplatky za vedenie účtov v bankách,
-ostatné bankové poplatky na podnikateľských bankových účtoch,
-úroky z úverov,
-úroky pri finančnom prenájme (lízingu),
-poistenie majetku podnikateľa (len majetku, ktorý má zaradený v obchodnom majetku), napríklad nehnuteľnosti a podobne,
-zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktoré má podnikateľ zaradené v obchodnom majetku a podobne.

V stĺpci „Ostatné výdavky“ sa účtujú

Do výdavkov ovplyvňujúcich ZD do stĺpca „Ostatné výdavky“ sa účtujú od 1. 1. 2013 podľa § 4 ods. 9 Postupov účtovania v JÚ kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa ZDP a ďalšie výdavky ovplyvňujúce ZD, ktoré nie je možné zaradiť do stĺpcov peňažného denníka podľa § 4 ods. 6 písm. e) bod 1 až 5 Postupov účtovania v JÚ, tzn. všetky výdavky, ktoré ovplyvňujú ZD (daňové výdavky), ktoré nemôže podnikateľ zaúčtovať do stĺpcov zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky a tvorba SF, zaúčtuje do stĺpca „Ostatné výdavky“. Sú to napríklad tieto výdavky:


  • kurzové rozdiely,
  • odpisy hmotného majetku,
  • odpisy nehmotného majetku,
  • odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral lízingom (finančným prenájmom),
  • odpisy hmotného majetku, ktorý podnikateľ obstaral úverom,
  • zostatková cena predaného alebo likvidovaného hmotného majetku,
  • zostatková cena predaného alebo likvidovaného nehmotného majetku,
  • daň z motorových vozidiel.
3 0
Načítať ďalšie