Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Unlimited21 Pozri príspevok
Dobrý deň,

Mám s manželkou byt v bezpodielovom spoluvlastníctve s ťarchou voči banke. Je možné aby mi manželka darovala svoj podiel, čiže by som sa stal vlastníkom sám aj napriek tomu že je tam ťarcha ???

Ďakujem
Nie, nie je to možné. ALe nie kvôli tej ťarche, ale ak máte byt v BSM, tak nemáte určené, kto má aký podiel, preto nemôže ten svoj podiel samostatne darovať alebo previesť.

Museli by ste zrušiť BSM, aby ste mali byť v podielovom vlastníctve (ty 1/2 a manželka 1/2) a potom by mohla svoju polovicu previesť na niekoho iného - aj na teba.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rybaa Pozri príspevok
Dobry den,
manzel dostal darom od rodicov nehnutelnost, ktoru zacal prerabat a zatazil ju hypotekou.Medzicasom sme sa vzali a hypoteku chceme navysovat alebo zobrat novu u tej istej banky.Chcem sa spytat, ak mi chce manzel darovat polovicu nehnutelnosti nadobudnutej pred manzelstvom, s cim mimochodom banka suhlasi, ci mozem darovaciu zmluvu napisat sama bez pravnika.

Ak si na to trúfneš a vieš aké sú podstatné náležitosti zmluvy, tak môžeš.

Ale musíš si švihnúť, lebo včera som zachytil v správach, že sa chystá zmena podmienok prevodu nehnuteľností. Vraj podľa návrhu novely (neviem ktorého zákona - či to bude obč. zákonník, alebo katastrálny zákon) budú môcť robiť prevodné zmluvy na nehnuteľnosti (kúpne, darovacie) len notári alebo advokáti. Vraj kvôli ochrane zmluvných strán a aby nedochádzalo k podvodom pri prevode nehnuteľností.

Podľa mňa však silno zalobovala komora advokátov a notárov.

rybaa Pozri príspevok
Pri vklade do katastra musim predlozit aj znalecky posudok? Dakujem
Nie, znalecký posudok nie je povinný.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[quote=Chobot;740170]
Podľa mňa však silno zalobovala komora advokátov a notárov.


0 0
norkiz norkiz

norkiz je offline (nepripojený) norkiz

Som na tomto fóre nový a potreboval by som radu.V .Zákone je uvedené,že pri zriaďovaní vecného bremena (doživotné právo) je nutný geometrický plán.Pochopil som to správne,je to naozaj tak?
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

norkiz Pozri príspevok
Som na tomto fóre nový a potreboval by som radu.V .Zákone je uvedené,že pri zriaďovaní vecného bremena (doživotné právo) je nutný geometrický plán.Pochopil som to správne,je to naozaj tak?
myslim, ze nie...
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

geometricky plan je potrebny, ak sa nezriaduje vecne bremeno k celemu pozemku, ale iba k jeho casti (napriklad dvojmetrovy pas na prechod autom, a pod).
0 0
krcka krcka

krcka je offline (nepripojený) krcka

Dobry den,

chcela by som poprosit o radu: manzelovi rodicia nam chcu darovat pozemok darovacou zmluvou, ale bolo im povedane, ze ho mozu darovat iba na jednu osobu a nie na dve. Je to mozne?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

krcka Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu: manzelovi rodicia nam chcu darovat pozemok darovacou zmluvou, ale bolo im povedane, ze ho mozu darovat iba na jednu osobu a nie na dve. Je to mozne?
Nie je to pravda. Darovať môžu naraz aj dvom osobám. len treba určiť podiel daru, teda neskorší spoluvlastnícky podiel - napr. osobe A darujem 1/2 osobe B 1/2, alebo osobe A darujem 1/4 osobe B 3/4 a pod.
0 0
krcka krcka

krcka je offline (nepripojený) krcka

Velmi pekne dakujem. A mam este otazocku: pozemok pozostava zo styroch parcel: 2 su zastavane plochy a nadvoria a 2 zahrady, takze by museli napisat, napr. Jurovi darujem 1/2 parc. A, Anne darujem 1/2 parc. A - a toto pri vsetkych styroch parcelach. Pochopila som spravne?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

krcka Pozri príspevok
Velmi pekne dakujem. A mam este otazocku: pozemok pozostava zo styroch parcel: 2 su zastavane plochy a nadvoria a 2 zahrady, takze by museli napisat, napr. Jurovi darujem 1/2 parc. A, Anne darujem 1/2 parc. A - a toto pri vsetkych styroch parcelach. Pochopila som spravne?
Pokiaľ tie parcely sú samostatné nehnuteľnosti, tak áno, musíš na každú napísať akú časť.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

krcka Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu: manzelovi rodicia nam chcu darovat pozemok darovacou zmluvou, ale bolo im povedane, ze ho mozu darovat iba na jednu osobu a nie na dve. Je to mozne?
Ak sa nehnuteľnosti nachádzajú mimo zastavaného územia obce a išlo by u poľnohospodárskej pôdy o drobenie pozemkov (podiel na jedného by predstavoval plochu menšiu ako 2000 m2), nie je možné takýto pozemok darovať dvom a viacerým osobám.
0 0
majo17k majo17k

majo17k je offline (nepripojený) majo17k

Prosím Vás. Notár mi spravil darovaciu zmluvu,(od otca) na rod. dom a ostatné nehnuteľnosti. Všetko prebehlo v poriadku s tým, že vyhotovené zmluvy i GP sa posielajú na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. Povedal mi, že do 45 dní by mala prísť odpoveď, a potom sa podá návrh na vklad do katastra. Ale ubehlo už 60 dní a stále nič. cca Ako dlho trvá Úradu geodézie, kartografie a katastra SR k vysloveniu sa k takýmto náležitostiam? Alebo kde by som sa mal o tom informovať? Musí tento úrad upovedomiť zúčastnené strany k nejakým potrebným doplneniam, atď? Ďakujem.
Naposledy upravil majo17k : 02.07.08 at 20:37
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

asi ste sa nespravne pochopili s notarom. zmluva sa zasiela na spravu katastra (nie na urad) a kataster by vam mal do 30 dni zmluvu zavkladovat a zaslat vam ju spolu s listom vlastnictva.
ak to nie je zavkladovane este, bud je tam nejaka chyba a notar bol vyzvany na opravu, alebo sa proste na katastri lehota nedodrzuje. informujte sa u notara, ktory vam zmluvu spisal, ze co sa s tym deje.
0 0
majo17k majo17k

majo17k je offline (nepripojený) majo17k

Notár ma informoval, že z dôvodu nedostatku pracovných síl sa všetko oneskorilo. Ale už je to v poriadku. Dnes mi prišiel list vlastníctva z katastra i s ostatnými dokumentami, a všetko je už prevedené. Ďakujem.
0 0
floko 5 floko 5

floko 5 je offline (nepripojený) floko 5

ako by to bolo keby darca chcel odstupit od zmluvy ale obdarovany by medzitym nehnutelnost predal ?
0 0
norkiz norkiz

norkiz je offline (nepripojený) norkiz

Môže byť na jednej darovacej zmluve viac darcov,ak sa to týka jedného listu vlastníctva?Ja a moja mama chceme darovať bratom ja pozemok pod dom a mama svoj 1/2 podiel na rodinnom dome,ktorý sa na tomto pozemku nachádza.Bratia teraz vlastnia každý 1/4 -inu domu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

norkiz Pozri príspevok
Môže byť na jednej darovacej zmluve viac darcov,ak sa to týka jedného listu vlastníctva?Ja a moja mama chceme darovať bratom ja pozemok pod dom a mama svoj 1/2 podiel na rodinnom dome,ktorý sa na tomto pozemku nachádza.Bratia teraz vlastnia každý 1/4 -inu domu.
Áno, môže. Na jednej zmluve môže byť aj viac zmluvných strán, než len 2 - môže byť aj viac darcov aj viac obdarovaných.
0 0
Lienka21 Lienka21

Lienka21 je offline (nepripojený) Lienka21

zdravim....
potrebovala by som poradit. Moji známi zdedia po mame byt. Sú to dvaja súrodenci, ktorý chcú predať. Ja ho idem kúpiť. Chcem sa spýtať, je možné že pri vklade do katastra nehnuteľností budem zapísaná na základe zmluvy s nimi ako vlastník nehnuteľnosti ja? O aký typ zmluvy pôjde? O darovaciu nie...lebo to nie je bezodplatne. Pretože v tej zmluve musíme mať presne klasifikované podmienky do kedy ich ja vyplatím, s odkladacou podmienkou, že ak ich do toho času nevyplatím...zmluva je neplatná a vlastníkmi nehnuteľnosti sú oni. Je to takto možné. Po prípade nemáte nejaký vzor na takúto zmluvu? Ďakujem
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

Lienka21 Pozri príspevok
zdravim....
potrebovala by som poradit. Moji známi zdedia po mame byt. Sú to dvaja súrodenci, ktorý chcú predať. Ja ho idem kúpiť. Chcem sa spýtať, je možné že pri vklade do katastra nehnuteľností budem zapísaná na základe zmluvy s nimi ako vlastník nehnuteľnosti ja? O aký typ zmluvy pôjde? O darovaciu nie...lebo to nie je bezodplatne. Pretože v tej zmluve musíme mať presne klasifikované podmienky do kedy ich ja vyplatím, s odkladacou podmienkou, že ak ich do toho času nevyplatím...zmluva je neplatná a vlastníkmi nehnuteľnosti sú oni. Je to takto možné. Po prípade nemáte nejaký vzor na takúto zmluvu? Ďakujem
Byt budete kupovať až potom, ako ho Vaši známi zdedia? (Predpokladám, že áno, nakoľko skôr to ani nie je možné. Pýtam sa len preto, že z otázky mi to nebolo jasné.)

Keďže byt budete kupovať, pôjde o Kúpnu zmluvu (resp. Zmluvu o odplatnom prevode vlastníctva bytu). Je jedno, ako sa zmluva pomenuje, podstatný je obsah.

Dohodnúť sa, že sa na základe zmluvy stanete vlastníkom bytu a budete ako vlastník zapísaná v katastri nehnuteľností ešte predtým než splatíte celú kúpnu cenu, je možné. Možné je tiež dohodnúť, že ak v dohodnutej lehote kúpnu cenu nezaplatíte, zmluva sa zrušuje. Táto podmienka však nie je podmienkou odkladacou (suspenzívnou), ale rozväzovacou (rezolutívnou).
0 0
Lienka21 Lienka21

Lienka21 je offline (nepripojený) Lienka21

dakujem za odpoved....samozrejme, ze rozvazovacia podmienka...moj omyl....
a nemate nahodou vzor kupnopredajnej zmluvy s takouto podmienkou?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať