Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
chozef chozef

chozef je offline (nepripojený) chozef

Zdravim.Nechcel som zakladat novu temu,bo sa jedna tiez o darovaciu zmluvu,len z opacneho hladiska.Manzelkyny rodicia sa dohodli ze prepisu(daruju) svoj rodinny dom na syna,tam nastava dany problem:nakolko maju este 3 dcery(ani jedna tam uz nebyva,no jedna tam ma stale trvaly pobyt) z toho dve byvaju v podnajmoch(nemaju vlastne byvanie) chcu dom prepisat vylucne na syna,dcery sa obavaju toho ze stratia akykolvek podiel na dome,tyka sa to najme navratu do daneho domu,popripade financneho vyrovnania ...je mozne sa proti tomuto neako branit,respektive zabranit darovaniu bez dalsieho vyrovnania,alebo prava v pripade potreby vratit sa naspet do daneho domu?Samozrejme ani jedna s dcer nesuhlasi s danym postupom rodicov a brata.
Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

chozef Pozri príspevok
Zdravim.Nechcel som zakladat novu temu,bo sa jedna tiez o darovaciu zmluvu,len z opacneho hladiska.Manzelkyny rodicia sa dohodli ze prepisu(daruju) svoj rodinny dom na syna,tam nastava dany problem:nakolko maju este 3 dcery(ani jedna tam uz nebyva,no jedna tam ma stale trvaly pobyt) z toho dve byvaju v podnajmoch(nemaju vlastne byvanie) chcu dom prepisat vylucne na syna,dcery sa obavaju toho ze stratia akykolvek podiel na dome,tyka sa to najme navratu do daneho domu,popripade financneho vyrovnania ...je mozne sa proti tomuto neako branit,respektive zabranit darovaniu bez dalsieho vyrovnania,alebo prava v pripade potreby vratit sa naspet do daneho domu?Samozrejme ani jedna s dcer nesuhlasi s danym postupom rodicov a brata.
Dakujem
Pokiaľ tí rodičia žijú a sú svojprávni, tak majú právo nakladať so svojím majetkom ako chcú. Bohužiaľ tie sestry sa nemajú ako účinne brániť voči tomu, ak sa rodičia rozhodli za života darovať dom len jednému potomkovi. Jedine apelovať na rodičov, že zásadne s takýmto riešením nesúhlasia a vyvodiť si z toho osobné dôsledky (narušenie/prerušenie vzťahu s rodičmi a bratom).

Pokiaľ rodičia majú ešte ďalší majetok, ktorý bude predmetom dedičského konania, môže sa tento darovaný dom zohľadniť pri dedičstve tak, že syn potom bude dediť menej.
0 0
Sigo Sigo

Sigo je offline (nepripojený) Sigo

Zdravim, mam podobny problem, vlastnim RD zatazeny 2 hypotekami u tej istej banky. Chcel by som 1/2 darovat. Co vsetko potrebujem zaniest na kataster?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Sigo Pozri príspevok
Zdravim, mam podobny problem, vlastnim RD zatazeny 2 hypotekami u tej istej banky. Chcel by som 1/2 darovat. Co vsetko potrebujem zaniest na kataster?
- darovaciu zmluvu
- súhlas banky s prevodom vlastníctva RD.
0 0
majama majama

majama je offline (nepripojený) majama

Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Moja sestra mi chce darovať 1/2 bytu v panelovom dome, ktorý sme si spoločne kúpili ale na liste vlastníctva je len ona. Spísali sme preto darovaciu zmluvu, dali overiť podpisy a požiadali o vklad do katastra. Z katastra nám ale zmluvu zamietli ako neplatnú. Uviedli tieto dôvody: - chýba určenie a popis spoločných častí a zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku
- chýba úprava práv k pozemku zastaveného domom
- chýba vyhlásenie nadobúdateľa bytu o prístúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov a výkone správy
Údaje o spoločných častiach domu však nie sú konkrétne popísané ani v liste vlastníctva, tak neviem či chcú aby sme im zrátali počet múrov, schodov, dverí a podobne. Nevieme ako postupovať ďalej. Už nás to stále nejaké peniaze a teraz znovu treba všetko absolvovať? Alebo stačí len nejaký dodatok? Máme vraj možnosť podať odvolanie ale to je asi úplne zbytočná strata času. Prosím preto o radu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

majama Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Moja sestra mi chce darovať 1/2 bytu v panelovom dome, ktorý sme si spoločne kúpili ale na liste vlastníctva je len ona. Spísali sme preto darovaciu zmluvu, dali overiť podpisy a požiadali o vklad do katastra. Z katastra nám ale zmluvu zamietli ako neplatnú. Uviedli tieto dôvody: - chýba určenie a popis spoločných častí a zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku
- chýba úprava práv k pozemku zastaveného domom
- chýba vyhlásenie nadobúdateľa bytu o prístúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov a výkone správy
Údaje o spoločných častiach domu však nie sú konkrétne popísané ani v liste vlastníctva, tak neviem či chcú aby sme im zrátali počet múrov, schodov, dverí a podobne. Nevieme ako postupovať ďalej. Už nás to stále nejaké peniaze a teraz znovu treba všetko absolvovať? Alebo stačí len nejaký dodatok? Máme vraj možnosť podať odvolanie ale to je asi úplne zbytočná strata času. Prosím preto o radu.
Toto je presne príklad, keď si ľudia myslia, že nie je problém spísať nejakú obyčajnú darovaciu zmluvu z vlastnej hlavy. Potom to kataster zamietne, lebo zmluva neobsahuje zákonom dané ustanovenia a stojí to ďalšie peniaze.

Keby ste sa boli obrátili na notára alebo nechali spísať darovaciu zmluvu realitke, síce by ste zaplatili trochu viac, ale nemali by ste teraz problémy so zamietnutou zmluvou. Ak neviete, čo má zmluva obsahovať, treba to necahť na odborníkov.

Inak tu na porade sú k dipozícii vzory zmlúv, ale nie všetky musia obsahovať predpísané náležitosti, takže nestačí len stiahnuť nejaký vzor, treba ho vedieť aj upraviť.

Zobete si do ruky zákon o vlastníctve bytov a katastrálny zákon a opravte tie zmluvy, alebo navštívte notára.

Určenie a popis spoločných zariadení získaš zo zmluvy, na základe ktorej tvoja sestra nadobudla byt do vlastníctva. Aj ten podiel na spoločných priestoroch je tam. Aj všetko ostatné by tam malo byť - tie pozemky aj pristúpenie.

Katastrálny úrad má pravdu, keď požaduje doplniť tie údaje, tie sú povinné.
0 0
majama majama

majama je offline (nepripojený) majama

Ďakujem Chobot za rýchlu odpoveď. My sme pôvodne aj chceli ísť k notárovi, ale všetci známi boli múdri a radili, veď si napíšte darovaciu zmluvu, ľudia si to bežne píšu sami. Tak teraz sme sa poučili na vlastnej chybe a na vlastnú škodu. Takže ak som Ťa správne pochopila treba všetko pekne odznovu, aj s novým návrhom na vklad do katastra aj všetko to ostatné okolo.
Nemám ani približne šajnu koľko asi stojí vypracovanie darovacej zmluvy u notára alebo v realitke. Nemá niekto skúsenosť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

majama Pozri príspevok
Ďakujem Chobot za rýchlu odpoveď. My sme pôvodne aj chceli ísť k notárovi, ale všetci známi boli múdri a radili, veď si napíšte darovaciu zmluvu, ľudia si to bežne píšu sami. Tak teraz sme sa poučili na vlastnej chybe a na vlastnú škodu. Takže ak som Ťa správne pochopila treba všetko pekne odznovu, aj s novým návrhom na vklad do katastra aj všetko to ostatné okolo.
Nemám ani približne šajnu koľko asi stojí vypracovanie darovacej zmluvy u notára alebo v realitke. Nemá niekto skúsenosť?
Ceny sú rôzne, niekde je to v závislosti od ceny nehnuteľnosti (notári) a niekde je to zmluvné (realitky). Uvádza sa ale, že je to cca 5-15 tisíc. Aj tu je jeden prispievateľ z notárkeho úradu, ktorý sa ponúkol, skúste ho kontaktovať cez súkromnú správu, ten najlepšie bude poznať ceny:

http://www.porada.sk/394181-post13.html

http://www.porada.sk/341477-post6.html

Tu je celá diskusia:

http://www.porada.sk/t43775-honorar-...ej-zmluve.html
0 0
dee987 dee987

dee987 je offline (nepripojený) dee987

dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď bol dom darovaním prevedený na syna, či tento syn môže zamurovať prístup otcovi do zvyšku domu kde sa nachádza wc, kupeľňa a kuchyňa. Starý pán teda otec v dome vlastní dve miestnosti čo sú prístavbou nad garážou kde sa wc, kúpeľňa ani kuchyňa nenachádzajú a ešte má aj v dome právo dožitia. Ďakujem za skorú odpoveď
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dee987 Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať, že keď bol dom darovaním prevedený na syna, či tento syn môže zamurovať prístup otcovi do zvyšku domu kde sa nachádza wc, kupeľňa a kuchyňa. Starý pán teda otec v dome vlastní dve miestnosti čo sú prístavbou nad garážou kde sa wc, kúpeľňa ani kuchyňa nenachádzajú a ešte má aj v dome právo dožitia. Ďakujem za skorú odpoveď
Jednoduchá odpoveď - môže, prečo by nemohol. Veď je vlastníkom nehnuteľnosti, tak ak má stavebné povolenie (pokiaľ na stavebnú úpravu je potrebné), môže robiť stavebné úpravy.

Otázne je, či je to morálne vhodné voči darcovi. To už ale zákony neriešia, to si musia vyriešiť sami medzi sebou.
0 0
termikamt termikamt

termikamt je offline (nepripojený) termikamt

Prosím aj ja o radu či je možné aby moja sestra napadla darovaciu zmluvu ked naše dedičstvo/ moje a ešte dvoch sestier/ sme darovali byt mojej dcére s tým že ja som jej ho darovala, jednej sestre zaplatila 65O OOO,--/ta to chce napadnúť/ a dalšej dala 5OO OOO,-- a tá jej tých 15O OOO,--darovala.Takže tá čo dostala najviac penazá a máme o tom doklad aj podpísaný svedkami to chce žalovat. Má nejaké právo ked jej to vlastne zaplatila.
0 0
gabooz gabooz

gabooz je offline (nepripojený) gabooz

advokátsky koncipient
Do 3000 Sk pripravim kompletne vsetky dokumenty. V pripade zaujme piste na email )

A kludne aj v inych veciach
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

gabooz Pozri príspevok
Do 3000 Sk pripravim kompletne vsetky dokumenty. V pripade zaujme piste na email )

A kludne aj v inych veciach
predpokladam, ze aj s danovym dokladom za poskytnutu pravnu sluzbu, alebo sa mylim?
0 0
monymon monymon

monymon je offline (nepripojený) monymon

ako si mohla ty darovat cely byt, ked ste ho zdedili 3 sestry? to vam akoze preslo cez kataster?? sorry, nerypem, len nie celkom z toho popisu situacie chapem, co sa vlastne stalo.
0 0
katika.k katika.k

katika.k je offline (nepripojený) katika.k

Ahojte aj ja by som potrebovala poradit. Kupili sme s priatelom v marci tohto roku nehnutelnost ( byt). Samozrejme sme na kupu pouzili hypotekarny uver, ale priatel sa so mnou o par mesiacov neskor rozisiel. V kazdom dokumente sme obaja uvadzani ako spoluvlastnici, a aj na hypoteke sme obaja. Potrebovala by som ale poriesit nejako darovaciu zmluvu, kedze chcem prepisat ten byt na neho. Viem, ze je to zamotany pripad, myslela som ze to vyriesim len tym, ze spiseme darovaciu zmluvu,ale kvoli tej hypoteke neviem ako dalej. Mozete mi niekto poradit?
0 0
termikamt termikamt

termikamt je offline (nepripojený) termikamt

Ako oficiálne sme jej to dali darovacou zmluvou teda všetky 3. Nakoľko ja sa do toho nevyznám ale sestra rozhodla aby oni nemuseli platit daň tak sa jej to darovacou zmluvou dalo na kataster.Je to vlastne od tej sestry čo zobrala peniaze a té zobrala už v januári a až pred mesiacom sa dávala darovacia zmluva na kataster - podvod. Ale už to nemôže napadnút lebo dnes dostala dcéra už list vlastníctva na byt tak múže to dat na súd len keby sa k nej nevhodne správala, ale dcéra je už 4 roky v Irsku a chodí sem len na 2 týždne v roku. Na budúci rok sa ale vráti na stálo.
0 0
pata31 pata31

pata31 je offline (nepripojený) pata31

Ahojte, chcem sa poradiť - bývame u rodičov v dome a chceli by sme si prerobiť spodok domu, kde je momentálne garáž a pivnice + jedna izba. Mám ešte dvoch súrodencov, ktorý už majú svoje rodiny a aj bývanie. Rodičia to chcú riešiť aj po právnej stránke, aby tá polovica domu patrila nám - máme spraviť darovaciu zmluvu alebo ako máme postupovať?? Ďakujem!
0 0
termikamt termikamt

termikamt je offline (nepripojený) termikamt

termikamt Pozri príspevok
Ako oficiálne sme jej to dali darovacou zmluvou teda všetky 3. Nakoľko ja sa do toho nevyznám ale sestra rozhodla aby oni nemuseli platit daň tak sa jej to darovacou zmluvou dalo na kataster.Je to vlastne od tej sestry čo zobrala peniaze a té zobrala už v januári a až pred mesiacom sa dávala darovacia zmluva na kataster - podvod. Ale už to nemôže napadnút lebo dnes dostala dcéra už list vlastníctva na byt tak múže to dat na súd len keby sa k nej nevhodne správala, ale dcéra je už 4 roky v Irsku a chodí sem len na 2 týždne v roku. Na budúci rok sa ale vráti na stálo.
Tak mám dobrú správu.Dcéra je už vlastníčka bytu a teraz už jej bude ťažko niekto niečo brať a dokazovať. Musím podotknúť, že sestra čo zobrala peniaze a potom napísala darovaciu zmluvu je sudkyňa. Tak čo si o tom myslíte? Takto sa chovajú na Slovensku právnici, ktorý majú nám slúžiť za vzor. S tejto si radšej neberte.Ďakujem
0 0
norkiz norkiz

norkiz je offline (nepripojený) norkiz

Potreboval by som poradiť.Chcel by som kúpnopredajnou alebo darovacou zmluvou previesť urbársky podiel.Čo by mala obsahovať zmluva a ako stanoviť kúpnu cenu?
0 0
Jarino62641 Jarino62641

Jarino62641 je offline (nepripojený) Jarino62641

Ahoj mohol by som sa ťa spýtať, ako je to s darovaním keď prijímateľ daru nemá 18 rokov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať