Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked to vieš, tak prečo sa pýtaš.
Ja svoj názor v tomto nemením.
0 0
hana22 hana22

hana22 je offline (nepripojený) hana22

Zdravím. Chcem sa spýtať... s. r. o. vznikla 06. 09. 2011... zriaďovacie náklady mám s dátumami 16. 08. 2011 a 23. 08. 2011, môžem ich zaúčtovať do pokladne s týmito dátumami, alebo s dátumom vzniku s. r. o. Keď ich zaúčtujem s dátumami pred vznikom, tak budem mať do 06. 09. 2011 mínusovú pokladňu nie?
A ešte jedna otázočka... kolky dať na 213 alebo 538 alebo 518??? tiež patria medzi zriaďovacie náklady...
Za odpoveď vopred ďakujem
0 0
hana22 hana22

hana22 je offline (nepripojený) hana22

hana22 Pozri príspevok
Zdravím. Chcem sa spýtať... s. r. o. vznikla 06. 09. 2011... zriaďovacie náklady mám s dátumami 16. 08. 2011 a 23. 08. 2011, môžem ich zaúčtovať do pokladne s týmito dátumami, alebo s dátumom vzniku s. r. o. Keď ich zaúčtujem s dátumami pred vznikom, tak budem mať do 06. 09. 2011 mínusovú pokladňu nie?
A ešte jedna otázočka... kolky dať na 213 alebo 538 alebo 518??? tiež patria medzi zriaďovacie náklady...
Za odpoveď vopred ďakujem

mohol by mi prosím niekto odpovedať???
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
hana22 Pozri príspevok
Zdravím. Chcem sa spýtať... s. r. o. vznikla 06. 09. 2011... zriaďovacie náklady mám s dátumami 16. 08. 2011 a 23. 08. 2011, môžem ich zaúčtovať do pokladne s týmito dátumami, alebo s dátumom vzniku s. r. o. Keď ich zaúčtujem s dátumami pred vznikom, tak budem mať do 06. 09. 2011 mínusovú pokladňu nie?
A ešte jedna otázočka... kolky dať na 213 alebo 538 alebo 518??? tiež patria medzi zriaďovacie náklady...
Za odpoveď vopred ďakujem
nákupy pred vznikom sro zaúčtuješ s dátumom 6.9.2011
kolky (asi kvôli založeniu sro): 538
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jacekova Pozri príspevok
nákupy pred vznikom sro zaúčtuješ s dátumom 6.9.2011
kolky (asi kvôli založeniu sro): 538
ak boli kolky kúpené kvôli založeniu - považujem ich tiež za zriaďovacie náklady - 518.
0 0
bravemouse bravemouse

bravemouse je offline (nepripojený) bravemouse

Pri zalozeni sro sa zriadovacie naklady uctuju k dnu zapisu spolocnosti do OR. Chapem tomu spravne, ze vsetky zriadovacie naklady mam zauctovat naraz v sucte v jednom riadku 518/365? Alebo pre kazdy dielci naklad (pravnik, overovanie podpisov, sudny poplatok) mam v uctovnictve spravit zvlast uctovnu polozku?

Ak to mam zauctovat v jednom riadku ako jednu uctovnu polozku, co mam k nej prilozit ako doklad?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bravemouse Pozri príspevok
Pri zalozeni sro sa zriadovacie naklady uctuju k dnu zapisu spolocnosti do OR. Chapem tomu spravne, ze vsetky zriadovacie naklady mam zauctovat naraz v sucte v jednom riadku 518/365? Alebo pre kazdy dielci naklad (pravnik, overovanie podpisov, sudny poplatok) mam v uctovnictve spravit zvlast uctovnu polozku?

Ak to mam zauctovat v jednom riadku ako jednu uctovnu polozku, co mam k nej prilozit ako doklad?
neúčtujem ako jednu položku, ale na jeden účet - zriaďovacie náklady. Koľko položiek, to už závisí od tej-ktorej sro.
mám viac poožiek=riadkov v jednom ID, ale aj viac ID - podľa okolností.
0 0
bravemouse bravemouse

bravemouse je offline (nepripojený) bravemouse

KEJKA Pozri príspevok
neúčtujem ako jednu položku, ale na jeden účet - zriaďovacie náklady. Koľko položiek, to už závisí od tej-ktorej sro.
mám viac poožiek=riadkov v jednom ID, ale aj viac ID - podľa okolností.
Takze napriklad ak ako zriadovacie naklady mam len pravne sluzby, overovanie podpisov a sudny poplatok, tak to ku dnu zapisu do OR rozpisem do troch riadkov takto:
518/365 Zavazok za zriadovacie naklady - pravne sluzby,
518/365 Zavazok za zriadovacie naklady - overovanie listin a podpisov,
518/365 Zavazok za zriadovacie naklady - sudny poplatok?
A k ID prilozim fakturu od pravnika a blocek z matriky za overenie podpisov. Co mam prilozit ako doklad, ze som uhradil sudny poplatok? Platil som ho prevodom zo svojho sukromneho uctu.

Vdaka za uzitocne rady.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nepoužívam účet 365, ale 379-záväzky voči správcovi vkladu.
ale neprotestujem.
súdny poplatok za zápis? - vytlačím si výzvu - platba je povinná, takže neprikladám nič, bez úhrady by sro nebola zapísaná.
0 0
bravemouse bravemouse

bravemouse je offline (nepripojený) bravemouse

KEJKA Pozri príspevok
nepoužívam účet 365, ale 379-záväzky voči správcovi vkladu.
ale neprotestujem.
súdny poplatok za zápis? - vytlačím si výzvu - platba je povinná, takže neprikladám nič, bez úhrady by sro nebola zapísaná.
Dakujem velmi pekne za odpoved. Chcel by som sa este opytat jednu vec: Zriadovacie vydavky zriadovatela sa uctuju ku dnu zapisu spolocnosti do OR, povedzme, ze to bolo 1. januara. S akym datumom zauctovat fakturu od pravnika za pravne sluzby pri zriadovani s.r.o., ktora bola vystavena az po zapise spolocnosti do OR, povedzme 4. januara. Faktura bola vystavena na meno zakladatela spolocnosti. Mam ju zauctovat ako zriadovaci vydavok k 4. januaru? Nevadi, ze bola vystavena az po zapise spolocnosti do OR? Dakujem.
0 0
bravemouse bravemouse

bravemouse je offline (nepripojený) bravemouse

Poradil by mi niekto, prosim, ci tu fakturu za pravne sluzby pri zriadovani sro, ktora bola vystavena az po zapisani sro do OR, mozem zauctovat ako zriadovaci naklad zriadovatela s datumom, kedy faktura bola vystavena? Alebo ju mam zauctovat k datumu zapisania sro do OR, kedze je to zriadovaci vydavok? Alebo ju zauctovat vobec nemozem, kedze bola vystavena az po zapisani sro do OR a nebola vystavena na meno spolocnosti, ale na meno jej zriadovatela? Vdaka.
0 0
Dommie Dommie

Dommie je offline (nepripojený) Dommie

Ahojte, hned v uvode sa ospravedlnujem ak sa pytam na nieco co uz bolo rozoberane velakrat ale potreboval by som poradit, s uctom mam zatial minimalne skusenosti a snazim sa zauctovat v pohode vznik s.r.o a naklady s tym spojene:

- spolocnost bola zapisana 18.10.2012 (spolocnici zlozili 5000e do pokladne)
- pred vznikom zalozenia s.r.o. vznikli spolocnikovi naklady so zalozenim
- 23.10 vyber z pokladne a vklad na ucet
- 24.10 uhradena faktura z uctu

...otvorim si pociatocne stavy uctov a tam zadam
5000€ 701/411
5000€ 211/701
...dalej prejdem do internych dokladov a zauctujem zriadovacie naklady
400€ 518/379
...v pokladni potom zauctujem
3000€ 261/211
...na zaver v bankovom ucte
100€ 221/311

vopred vsetkym dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať