Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Ahojte! Prosím Vás podnikateľ podnikal od 01-10 mesiaca roku 2004 a v 11 a 12 mesiaci živnosť prerušil. V decembri, aby neplatil penále vyrovnal svoj dlh voči Sociálnej poisťovni a zaplatil poistné za obdobie kedy podnikal. Bude to jeho výdavok alebo nie?
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Heleč
Vieš ani ja to nechápem.
On nemal podpísaný KTK. Ale nejaké povolené prečerpanie. A tým, že rušil živnosť chcel zrušiť aj účet. Tak mu dali podpísať tú dohodu, že v 3-och splátkach vyplatí ten debet. No a poradiť sa dopredu je asi hanba, tak k 31.12.05 má zostatok -10.567,-SKK. A teraz ja neviem čo s tým....
Heleč tak sa s ním telefonicky spoj a nech Ti vysvetlí o čo sa jedná poprípade nech Ti prinesie všetky doklady ohladne toho , že z akého dôvodu mal povolený mínus resp. zmluvu , dohodu a podobne. Ak toto budeš mať v ruke , tak potom môžeme sa pokúsiť spoločne tento prípad doriešiť , pretože si nemyslím , že je správne niečo účtovať a robiť uzávierku ak nemám v ruke argument , že z čoho je mínus na podnikateľskom účte .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Osobne si myslím, že postupy nás pekne vedú k účtovaniu pohybov v banke a k povinnosti viesť knihu účet v banke. Viď § 15 ods. 3 a 4. Ak máte výpisy a dostali ste sa do povoleného debetu mám za to, že sa z hľadiska vecného nejedná o úver ani pôžičku (nemáte k tomu ani žiadnu zmluvu) ale o povolený mínus na bankovom účte. Ak budete účtovať o všetkých výpisoch dostanete sa do mínusu, ktorý podľa môjho názoru môžete vykázať mínusom v príslušnom riadku výkazu o majetku a záväzkoch.

Nenašla som v postupoch nič, čo by tomu zabraňovalo a ani nič iné, čo by vás nútilo to vykázať ako záväzok.

Dohodu o splátkach považujem za ústretový krok banky aj klienta, že debet v stanovených lehotách a výške uhradí s tým, že nemení vecnú stránku vykázaného debetu na typ úverového, či pôžičkového vzťahu. Jedná sa len o povinnosť debet vrátiť.

Zatiaľ sa nikto s Poraďákov neoprel o postupy. Ak tam nájdete iné riešenie, je možné zvážiť zmenu pohľadu na debet na účte.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Tú dohodu mám a tam sa odvoláva na " povolené prečerpanie". Oni mu dali tú dohodu na základe jeho žiadosti o zrušenie účtu.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

AVO
Osobne si myslím, že postupy nás pekne vedú k účtovaniu pohybov v banke a k povinnosti viesť knihu účet v banke. Viď § 15 ods. 3 a 4. Ak máte výpisy a dostali ste sa do povoleného debetu mám za to, že sa z hľadiska vecného nejedná o úver ani pôžičku (nemáte k tomu ani žiadnu zmluvu) ale o povolený mínus na bankovom účte. Ak budete účtovať o všetkých výpisoch dostanete sa do mínusu, ktorý podľa môjho názoru môžete vykázať mínusom v príslušnom riadku výkazu o majetku a záväzkoch.

Nenašla som v postupoch nič, čo by tomu zabraňovalo a ani nič iné, čo by vás nútilo to vykázať ako záväzok.

Dohodu o splátkach považujem za ústretový krok banky aj klienta, že debet v stanovených lehotách a výške uhradí s tým, že nemení vecnú stránku vykázaného debetu na typ úverového, či pôžičkového vzťahu. Jedná sa len o povinnosť debet vrátiť.

Zatiaľ sa nikto s Poraďákov neoprel o postupy. Ak tam nájdete iné riešenie, je možné zvážiť zmenu pohľadu na debet na účte.

Takto som sa na to pozerala aj ja.
ALe stále mi nedá ten mínus vo výkaze PaV. Predsa je to zaroveň ukončenie živnosti aj ukončenie roka.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja nemôžem za to , ale mne stále chýbajú širšie informácie , aby som mohla posúdiť Tvoj prípad Heleč lepšie .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heleč
Tú dohodu mám a tam sa odvoláva na " povolené prečerpanie". Oni mu dali tú dohodu na základe jeho žiadosti o zrušenie účtu.
Predpokladala som to. Mám za to, že nikto nebude dramatizovať spôsob vykázania tohto stavu. Podľa môjho názoru máte napr. tieto možnosti:

1) vykázať mínus na bankovom účte s tým, že podkladom sú výpisy z banky, ktoré budú korešpondovať s týmto stavom,
2) vykázať 0 v banke a vykázať to cez priebežné položky so znamienkom mínus.
Podľa vysvetliviek v vyplneniu výkazu o majetku a záväzkoch sa na riadku 13 vykazujú údaje z PD a z prehľadu o priebežných položkách. Možnosť mínusu je jasne uvedená iba v prípade priebežných položiek, preto ma napadla ešte táto možnosť.

Podľa môjho názoru by to malo byť vyjadrené v časti "krátkodobý finančný majetok" a nie úver, nakoľko úverový vzťah nie je podložený.

Taký je môj názor. Nenašla som nič, čo by bolo v rozpore s týmto vykázaním...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Heleč
Takto som sa na to pozerala aj ja.
ALe stále mi nedá ten mínus vo výkaze PaV. Predsa je to zaroveň ukončenie živnosti aj ukončenie roka.
Ale vy predsa zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku s vykázaním všetkých položiek, ktoré k tomu patria s tým, že účtovná jednotka je povinná upraviť základ dane podľa § 17 pre daňové účely.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Zita5
Ja nemôžem za to , ale mne stále chýbajú širšie informácie , aby som mohla posúdiť Tvoj prípad Heleč lepšie .
Kludne sa pýtajte čo Vás len napadne. Lebo moja fantázia skapala
0 0
Anika7370 Anika7370

Anika7370 je offline (nepripojený) Anika7370

Skúsim nadviazať na otázky, ktoré tu nedávno odzneli, nakoľko aj ja riešim podobný problém a ostala som dosť zamotaná z toho čo tu čítam. Ak niekto vie, skúste mi pradiť.
Ak živnostník požiadal o prerušenie živnosti v roku 2005 od 12. 08. 2005 do 12. 02. 2006 a do 31. 03. 2006 určite živnosť neobnoví, pretože požiadal o predlženie lehoty na pozastavenie živnosti ako to bude s daňovým priznaním?
Budem základ dane upravovať o príjmy a výdavky už v danovom priznaní za rok 2005? Alebo až v roku 2007 za rok 2006?
Ďakujem za odpoved
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Katarina
Avo prečo k 1.1.2006? Nie náhodou k 31.12.2006. A je to skutočne extrémny príklad. Súhlasím s tým, že za rok 2005 sa daňový základ nebude upravovať, mne to tiež tak pripadá po preštudovaní si príslušného paragrafu.
Tu je dôvod:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=192120&postcount=18

Podľa usmernenia DR SR sa v tomto prípade považuje za skončenie podnikania deň, ku ktorému bola živnosť pozastavená.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anika7370
Ak živnostník požiadal o prerušenie živnosti v roku 2005 od 12. 08. 2005 do 12. 02. 2006 a do 31. 03. 2006 určite živnosť neobnoví, pretože požiadal o predlženie lehoty na pozastavenie živnosti ako to bude s daňovým priznaním?
Budem základ dane upravovať o príjmy a výdavky už v danovom priznaní za rok 2005? Alebo až v roku 2007 za rok 2006?
Ďakujem za odpoved
Základ dane upravujete už za rok 2005 a mimoriadnu účtovnú závierku zostavujete k 12.8.2005.
0 0
Anika7370 Anika7370

Anika7370 je offline (nepripojený) Anika7370

Ešte jedna otázočka. Mala by som
teda v daňovom priznaní,ktoré budem podávať do 31. 03. 2006 upraviť základ dane o výdavky /neuhradené záväzky/ a príjmy /neuhradené pohľadávky/.
Čo ale v tom prípade, ak niektoré záväzky moja SZČO už zaplatila v roku 2005 po 12. 08.2005 t.j. po dátume prerušenia živnosti. Mám o nich normálne účtovať v peňažnom denníku alebo ich zapíšem až do daňového priznania. A záväzky ktoré SZČO jednoducho do konca roka 2005 nezaplatila ked o tieto sumy upravím DZ ale SZČO ich nezaplatila, nebudú uvedené v DP neoprávnene?
Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
mam klienta takisto ktory prerusil zivnost od 1.9. a neplanuje ju najblizsie obnovit takze chapem to spravne ze zavierka bude k 31.8. a takisto do tejto doby beriem prijmy aj vydavky?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anika7370
Ešte jedna otázočka. Mala by som
teda v daňovom priznaní,ktoré budem podávať do 31. 03. 2006 upraviť základ dane o výdavky /neuhradené záväzky/ a príjmy /neuhradené pohľadávky/.
Čo ale v tom prípade, ak niektoré záväzky moja SZČO už zaplatila v roku 2005 po 12. 08.2005 t.j. po dátume prerušenia živnosti. Mám o nich normálne účtovať v peňažnom denníku alebo ich zapíšem až do daňového priznania. A záväzky ktoré SZČO jednoducho do konca roka 2005 nezaplatila ked o tieto sumy upravím DZ ale SZČO ich nezaplatila, nebudú uvedené v DP neoprávnene?
Ďakujem
Zostavujete mimoriadnu ÚZ a zohľadníte v nej všetky povinnosti vyplývajúce z § 17 ods. 8 písm. a) t.j. zásoby, záväzky, pohľadávky atď. Ďalšie úhrady sú tým pádom z daňového hľadiska bezpredmetné, nakoľko sú premietnuté do účtovnej závierke cez záväzky a pohľadávky.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
dakujem aj ja AVO myslel som si to
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý
mam klienta takisto ktory prerusil zivnost od 1.9. a neplanuje ju najblizsie obnovit takze chapem to spravne ze zavierka bude k 31.8. a takisto do tejto doby beriem prijmy aj vydavky?
Mimoriadna účtovná závierka sa zostavuje ku dňu "ukončenia" podnikania a tým je podľa môjho názoru 1.9. a nie 31.8. nakoľko 31.8. živnostník ešte podnikal. Zvyšok otázky je správne.
0 0
Anika7370 Anika7370

Anika7370 je offline (nepripojený) Anika7370

Zostavujem mimoriadnu UZ? Ale ak SZČO mala prerušenie živnosti do 12.02. 2006 a predpoklad bol ze do 31. 03. 2006 začne znova podnikat ale rozhodla sa az toho 12. 02. 2006 ze zivnost znova prerusi, podla zákona nemala povinnost k 12. 08. 2005 urobit mimoriadnu UZ! Alebo sa mýlim? A ak teda predpokladala že bude dalej podnikat a rozhodla sa inak, môže teda "mimoriadnu UZ" urobit spolu s daňovým priznaním do 31. 03. 2006 ale s údajmi,ktoré boli do 12. 08. 2005?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anika7370
Zostavujem mimoriadnu UZ? Ale ak SZČO mala prerušenie živnosti do 12.02. 2006 a predpoklad bol ze do 31. 03. 2006 začne znova podnikat ale rozhodla sa az toho 12. 02. 2006 ze zivnost znova prerusi, podla zákona nemala povinnost k 12. 08. 2005 urobit mimoriadnu UZ! Alebo sa mýlim? A ak teda predpokladala že bude dalej podnikat a rozhodla sa inak, môže teda "mimoriadnu UZ" urobit spolu s daňovým priznaním do 31. 03. 2006 ale s údajmi,ktoré boli do 12. 08. 2005?
Dôležité je, k čomu máte dokumentáciu. Ak je živnosť pozastavená nepretržite, t.j. nie je obnovená do 31.3.2006 tak zostavujete mimoriadnu ÚZ k 12.8.2005. Vy musíte vedieť, čo viete dokladovať. Nie je rozhodujúce, dokedy bolo pôvodné rozhodnutie, ale či sa pozastavenie živnosti predĺžilo a teda nebude výkon živnosti obnovený do termínu na podanie DP za rok 2005.
0 0
Anika7370 Anika7370

Anika7370 je offline (nepripojený) Anika7370

Ďakujem pekne za odpoved, už som to myslím pochopila. Takže nakoľko živnosť je nepretržite prerušená aj po 31. 03. 2006, budem teda podavať daňové priznanie k 31. 03. 2006 ale UZ bude s dátumom 12. 08.2005. A v daňovom priznani už len upravim DZ o príjmy a vydavky.
Ďakujem ešte raz veľmi pekne, nebolo mi to totiž veľmi jasné!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anika7370
Ďakujem pekne za odpoved, už som to myslím pochopila. Takže nakoľko živnosť je nepretržite prerušená aj po 31. 03. 2006, budem teda podavať daňové priznanie k 31. 03. 2006 ale UZ bude s dátumom 12. 08.2005. A v daňovom priznani už len upravim DZ o príjmy a vydavky.
Ďakujem ešte raz veľmi pekne, nebolo mi to totiž veľmi jasné!
Budete podávať daňové priznanie za rok 2005 v termíne do 31.3.2006 a to s prílohami t.j. výkazom o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch k 12.8.2005 (účtovná závierka).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať