Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

dakujem vám veľmi, už v tom mám jasno
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

firma momentálne nemá zamestnancov (so všetkým rozviazala pracovný pomer v 3/2010), ale hoci im prispievala na stravné lístky, na účte 472 má zostatok (žiadna horibilná suma, ale je). Dokedy (na akú dlhú dobu) môže evidovať zostatok na účte sociálneho fondu?
hypotetická otázka - ak by náhodou firma v budúcnosti už nemala žiadnych zamestnancov, čo s tým zostatkom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=Lubica H;1435438]firma momentálne nemá zamestnancov (so všetkým rozviazala pracovný pomer v 3/2010), ale hoci im prispievala na stravné lístky, na účte 472 má zostatok (žiadna horibilná suma, ale je). Dokedy (na akú dlhú dobu) môže evidovať zostatok na účte sociálneho fondu? Nie je to ničím obmedzené.
hypotetická otázka - ak by náhodou firma v budúcnosti už nemala žiadnych zamestnancov, čo s tým zostatkom? Je ho potrebné zdaniť.[/QUOTE]
Odpovede v texte.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Ak bol fond tvorený len z tvorby zo zákona t.j. 527/472, tak naozaj preúčtovať 472/648. Na druhej strane môže zostatok zostať neobmedzene.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

fond bol tvorený len zo zákona, nič navyše. Ale keďže teraz neviem, či budú v blízkej doby nejakí zamestnanci alebo nie, asi by som zatiaľ so zostatkom 472 nerobila nič. Alebo by som ho mala zdaniť hneď za rok 2010? (nie som si celkom istá, keďže zostatok môžem evidovať neobmedzene dlho, ale na druhej strane by som ho mala po určitej dobe zdaniť.)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubica H Pozri príspevok
fond bol tvorený len zo zákona, nič navyše. Ale keďže teraz neviem, či budú v blízkej doby nejakí zamestnanci alebo nie, asi by som zatiaľ so zostatkom 472 nerobila nič . Alebo by som ho mala zdaniť hneď za rok 2010? (nie som si celkom istá, keďže zostatok môžem evidovať neobmedzene dlho, ale na druhej strane by som ho mala po určitej dobe zdaniť.)
Zdaníš ho až v roku, keď už bude definitívne rozhodnuté, že už žiadní zamestnancí nebudú. Zatiaľ 472 NECHAJ TAK.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lubica H Pozri príspevok
fond bol tvorený len zo zákona, nič navyše. Ale keďže teraz neviem, či budú v blízkej doby nejakí zamestnanci alebo nie, asi by som zatiaľ so zostatkom 472 nerobila nič. Alebo by som ho mala zdaniť hneď za rok 2010? (nie som si celkom istá, keďže zostatok môžem evidovať neobmedzene dlho, ale na druhej strane by som ho mala po určitej dobe zdaniť.)
... prosím ťa, a na základe čoho ? Zlikvidovať SF máš čas vtedy, keď sa bude likvidovať firma.

Tweety ti dobre radí : nechaj to tak.
0 0
zuzuc zuzuc

zuzuc je offline (nepripojený) zuzuc

mama 3 krásnych detí
Ahojte,
velmi prosim o radu. Zamestnavatel chce dat prispevok na dovolenku, podla moznosti tak, aby z toho nemuseli platit odvody.
SF nemame az taky vysoky, takze to bude musiet ist z nakladov firmy. Ako to mam urobit? Dam to na 528 - a bude to nedanovy naklad a pre zamestnancov to bude zdanitelny prijem (a pojde z toho iba dan)?

Velmi prosim o odpoved, surne to potrebujem vyriesit.

Dakujem

Zuzana
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Myslím, že odvody vás neminú, bez odvodov je to len zo SF.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Bola by možnosť jedine zadotovať SF z nerozdeleného zisku spoločnosti a ten potom použiť na dovolenkový príspevok.
0 0
Milan7 Milan7

Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

čerpanie zostatku SF konateľmi? Firma má len jedného zamestnanca ( zároveň konateľa) a zostatok na účte SF cez 1500 Eur. Zostávajúci štyria konatelia ( nemajú pracovný pomer vo firme ) sa rozhodli dočerpať SF spôsobom " doniesli doklady - faktúry z dovoleniek" a žiadajú preplatiť ich časť zo SF. Myslím si že takého čerpanie SF nie je možné ( nepoberali vo firme žiadnu mzdu a teda ani netvorili SF ) a rozhodne už nie bez zdanenia. Prosím niekoho o odpoveď , pokiaľ im to neukážem čierne na bielom tak mi neuveria. Ďakujem všetkým. Milan
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Milan7 Pozri príspevok
čerpanie zostatku SF konateľmi? Firma má len jedného zamestnanca ( zároveň konateľa) a zostatok na účte SF cez 1500 Eur. Zostávajúci štyria konatelia ( nemajú pracovný pomer vo firme ) sa rozhodli dočerpať SF spôsobom " doniesli doklady - faktúry z dovoleniek" a žiadajú preplatiť ich časť zo SF. Myslím si že takého čerpanie SF nie je možné ( nepoberali vo firme žiadnu mzdu a teda ani netvorili SF ) a rozhodne už nie bez zdanenia. Prosím niekoho o odpoveď , pokiaľ im to neukážem čierne na bielom tak mi neuveria. Ďakujem všetkým. Milan
Tak, takto to ozaj nefunguje, skús im ukázať Zákon o SF.
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...-1-2009-a.html
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Milan7 Pozri príspevok
čerpanie zostatku SF konateľmi? Firma má len jedného zamestnanca ( zároveň konateľa) a zostatok na účte SF cez 1500 Eur. Zostávajúci štyria konatelia ( nemajú pracovný pomer vo firme ) sa rozhodli dočerpať SF spôsobom " doniesli doklady - faktúry z dovoleniek" a žiadajú preplatiť ich časť zo SF. Myslím si že takého čerpanie SF nie je možné ( nepoberali vo firme žiadnu mzdu a teda ani netvorili SF ) a rozhodne už nie bez zdanenia. Prosím niekoho o odpoveď , pokiaľ im to neukážem čierne na bielom tak mi neuveria. Ďakujem všetkým. Milan
SF bol tvorený aj zo zisku ?
Zákon o SF síce umožňuje rozšíriť okruh poberatelov príspevku zo SF aj o iné osoby (rodinných príslušníkov zamestnancov a dôchodcov), konatelia medzi nimi vymenovaní nie sú.

Úplné znenie zákona o SF nájdeš tu

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...53&Rocnik=2008
2 0
Milan7 Milan7

Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

Ďakujem Vám za odpoveď. SF bol vždy tvorený len zo miezd nie zo zisku, takže jeho zlikvidovanie je asi len možné cez výnosy. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Milan7 Pozri príspevok
Ďakujem Vám za odpoveď. SF bol vždy tvorený len zo miezd nie zo zisku, takže jeho zlikvidovanie je asi len možné cez výnosy. Ďakujem.
Tak. A na toho konateľa-zamestnanca nie je čerpané nič? Ani stravenky?
0 0
Milan7 Milan7

Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

Konateľ , ktorý je zároveň aj zamestnancom si SF čerpá na stravu. To je v pohode. Len tí ostatní majú zálusk na čerpanie nezdaneného SF.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Milan7 Pozri príspevok
Konateľ , ktorý je zároveň aj zamestnancom si SF čerpá na stravu. To je v pohode. Len tí ostatní majú zálusk na čerpanie nezdaneného SF.
Vyveď ich z omylu, nezdanený SF sa dá čerpať len na stravu a využitie vlastného rekr. zariadenia.

7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom
c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku,
d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
Naposledy upravil veronikasad : 02.08.10 at 08:46
0 0
Milan7 Milan7

Milan7 je offline (nepripojený) Milan7

Ďakujem za všetky príspevky , dúfam že to konatelia dokážu stráviť , ich argumenty "jedna pani povedala" že je to možné takto čerpať mi dvíhajú tlak a nakoniec aj tak vyzerám ako somár , ktorý ich chce ukrátiť o ich euríčka. Pekný deň všetkým. Milan
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Prosím poradiť skúsenejších s touto situáciou:
Pri kontrole nároku a čerpania odmien zo SF bolo zistené, že zamestnancovi nebola v roku 2008 vyplatená odmena pri pracovnom výročí, na ktorú mal podľa Kolektívnej zmluvy nárok. Je možné mu túto odmenu vyplatiť v tomto roku? Stačí pri uplatňovaní nároku na vyplatenie tejto odmeny(za rok 2008), ktorá bude vyplatená v roku 2010 odvolať sa na kolektívnu zmluvu z roku 2008 a zdokladovať splnenie daných podmienok? Je potrebné takéto doplatenie odmeny za rok 2008 zahrnúť do rozpočtu Sociálneho fondu na rok 2010?[/FONT] - neporuším tým zákon o dani z príjmom, príp. nejaký zákon o rozpočtových pravidlách a pod? Nemám s tým skúsenosť, tak prosím poradiť skúsenejších. Ďakujem. R.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Ahojte, bola som na kratšej dovolenke a som prekvapená, že nikto mi nevedel poradiť. Asi sú viacerí na dovolenkách alebo mám túto otázku napísať do inej témy? Chodím na poradu pre mzdy, tam je nás akosi viac ako tu. Prosím ak ste v tom niekto doma, tak mi poraďte. ďakujem. R.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať