Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ako sa to vezme....záleží od problému, riziku ......
ak si na ČID preddavky na ZP by si nemusel platiť (dohodol by si sa so ZP na nulových preddavkov), ale neminie ťa RZZP.....a SP ? to záleží na príjme aký dosiahneš.....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neprerobíš, finančne ťa to samozrejme zaťaží, zober to tak, že na začiatku neplatíš nič, potom "doplácaš". Na druhej strane - si chránený v prípade nemoci, úrazu, počíta sa ti to platené obdobie do dôchodku..................to je zasa na diskusiu o výhodnosti, istote....
ale ak aj ten rok nezarobíš, tak tieto zaplatené odvody sú tvoj výdavok, v DPFO vykážeš stratu /nebudeš mať príjmy/, a v ďalšom-lepšom roku, si tieto výdavky odpočítaš, takže znížiš zisk.
Tie výdavky sa nestratia, akurát v dobrom roku, treba myslieť aj na budúce výdavky, naplánovať cash-flow..
Plánovanie je samozrejme potrebné aj v sro, v každom podnikaní.
Ak si zamestnaný, plánuješ o spôsobe použitia čistej mzdy, v podnikaní narábaš s brutto hodnotami, treba viac a inak kalkulovať.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
A kde mam zacat, ak chcem zalozit zivnost? Myslim ze na zaciatok to vychadza lepsie ako s.r.o - pretoze naklady su nizsie a kym sa clovek zoznami s podnikanim, atd..

Cize mozem mat zivnost povedzme jeden rok a potom zrusit a prejst na s.r.o ? Cize tymto by som "legalne obisiel" tie preddavky, ktore by som platil v druhy rok zivnostenskeho podnikania?
0 0
sroservis sroservis

sroservis je offline (nepripojený) sroservis

áno, založenie živnosti je na rozbeh podnikania isto vhodnejšie (ak nemienite vykonávať nejaké rizikové podnikanie a teda ste schopný žiť s neobmedzeným ručením). Na stránke ministerstva vnútra je časť živnostenské podnikanie, sú tam tlačivá, prehľad voľných živností, remeselných aj viazaných. Musíte sa rozhodnúť, ktoré predmety si vyberiete (v čom chcete podnikať) a následne navštíviť živn. úrad v mieste Vášho bydliska (kde Vám tiež poradia). Ohlásenie živnosti je veľmi jednoduchý úkon. Termín začatia podnikania si môžte zvoliť. Živnostenský úrad zabezpečí registráciu aj na daňovom úrade (ak o to požiadate) aj v zdrav. poisťovni. Ak si budete zriaďovať aj prevádzkáreň je potrebné aj oznámenie obci a minimálne aj súhlas hygienika. Inak porovnanie podnikania na živnosť a sro z pohľadu rôznych apektov máme dosť komplexne spracované na našej stránke: http://www.sroservis.sk/zivnost-a-sr...-rozdiely.html
0 0
tosko333 tosko333

tosko333 je offline (nepripojený) tosko333

Ahojte,

Neviem ci sa tato otazka hodi prave sem, ale vhodnejsiu kategoriu som zatial nenasiel

Od januara zacinam "pracovat na zivnost" pre spolocnost kde som doteraz pracoval ako riadny zamestnanec. Zaroven by som chcel zalozit S.R.O. pre svoje vlastne podnikanie.

Poradaci, chcem sa vas opytat -

Ako zacinajuci zivnostnik nemusim platit odvody do SP v prvom roku. V SRO, kde by som bol jedinym spolocnikom a konatelom by som si chcel sem tam vyplatit nepravidelnu odmenu. Z tohto prijmu musim zaplatit socialne aj zdravotne odvody? Ale zaroven sa to nebude vztahovat na moje zivnostenske podnikanie (ze aj z tych prijmov musim zacat platit SP v prvom roku, npr.)?

Ak by som si po roku vyplatil podiel na zisku, tam by som zaplatil iba 10% na zdravotne odvody, nie aj socialne, ano?


Dakujem velmi pekne!!
0 0
sroservis sroservis

sroservis je offline (nepripojený) sroservis

Dobrý deň,

v podstate si aj sám odpovedáte. Sociálne odvody sa u živnostníkov platia zo sumy z príjmov dosiahnutých v predchádzajúcom kalendárnom roku a za predpokladu, že presiahnu stanovenú súhrnnú hranicu (za rok), v súčasnosti to je 3.949 Eur. Sociálne odvody zo živnosti teda prvý rok neplatíte. Pri zdravotných odvodoch by ste mali podľa môjho názoru (ak nepatríte do nejakej osobitnej kategórie - poistenec štátu) platiť preddavky v minimálnej výške (46 EUR mesačne).

Príjmy konateľa alebo spoločníka za jeho činnosť pre s.r.o. sú však považované za príjem zamestnanca a podliehajú sociálnym a zdravotným odvodom už pri ich výplate (t.j. priamo spoločnosť - s.r.o., ktorá tieto príjmy vypláca svojmu spoločníkovi alebo konateľovi) je povinná vykonať príslušné zrážky odvodov. Ak by Vám s.r.o. vyplácala príjem nepravidelne, platili by ste iba príspevky na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie.

Ak si spoločník s.r.o. nebude z tejto pozície vyplácať žiadne príjmy priebežne počas roka a po skončení kalendárneho roka si nechá vyplatiť len podiel na zisku - tento podiel na zisku podlieha zdravotnému odvodu (10%).

Pekný deň.
0 0
tosko333 tosko333

tosko333 je offline (nepripojený) tosko333

Sroservis, dakujem velmi pekne za cas a konkretnu odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať