Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
mironaj mironaj

mironaj je offline (nepripojený) mironaj

Pred namáhavou prácou kvalitné jedlo, po namáhavej práci šport ...viac
Ďakujem, zajtra ideme spísať spoločenskú zmluvu... Prečítal som si niečo z OZ zatiaľ §105 až 120... dnes cez noc by som mal stihnúť do § 153, teda do konca. Nerobím si ilúzie, že sa na mňa prilepí všetko..., ale niečo sa už prilepilo a zdá sa mi, že to ide pekne hoci pomaly... až sa zdá, že podnikať bude tá najjednoduchšia vec na svete..., pravdaže viem, že som práve vyslovil najväčšiu hlúposť... xaxa
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mironaj
Ďakujem, zajtra ideme spísať spoločenskú zmluvu... Prečítal som si niečo z OZ zatiaľ §105 až 120... dnes cez noc by som mal stihnúť do § 153, teda do konca. Nerobím si ilúzie, že sa na mňa prilepí všetko..., ale niečo sa už prilepilo a zdá sa mi, že to ide pekne hoci pomaly... až sa zdá, že podnikať bude tá najjednoduchšia vec na svete..., pravdaže viem, že som práve vyslovil najväčšiu hlúposť... xaxa
Precízne upravte najmä vzťahy medzi spoločníkmi, rozdelenie zisku, práva a povinnosti, možnosti prevodu obchodného podielu na tretie osoby, spôsob dedenia obchodného podielu, hlasovacie práva. Želám úspešné podnikanie.
0 0
juliska juliska

juliska je offline (nepripojený) juliska

ANNA
Súhlasím s Ivou, že FO môže na konci roka značne ovplyvniť svoj hospodársky výsledok. Ale i tak si myslím, že sro je výhodnejšia. Aj tak od 2004 musia všetci platci DPH viesť podvojné účtovníctvo, a odvodové zaťaženie konateľov je v sro nižšie.
Prečo by mal viesť plátca DPH FO podvojné? Ten zákon bol predsa, ak sa nemýlim zrušený.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
juliska
Prečo by mal viesť plátca DPH FO podvojné? Ten zákon bol predsa, ak sa nemýlim zrušený.
Nemusí, povinnosť sa vzťahuje iba na PO zapísané v OR.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

juliska
Prečo by mal viesť plátca DPH FO podvojné? Ten zákon bol predsa, ak sa nemýlim zrušený.
Ak sa pozrieš na začiatok tejto témy - tá otázka aj prvé odpovede sú z prvého polroku minulého roku (2004). A vtedy to bolo tak, že všetci platcovia DPH od 1.1.2005 budú musieť viesť PU. Toto zrušili až niekedy v 11/2005.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
iva
Ak sa pozrieš na začiatok tejto témy - tá otázka aj prvé odpovede sú z prvého polroku minulého roku (2004). A vtedy to bolo tak, že všetci platcovia DPH od 1.1.2005 budú musieť viesť PU. Toto zrušili až niekedy v 11/2005.
11/2004
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ajobs, je možné do spoločenskej zmluvy zakomponovať, aby konateľ bol neodvolateľný, resp. aspoň potrebuje súhlas 2 z 3 spoločníkov
mám ešte jednu otázku, čo "presne" robí prokurista? V obchodnom zákonníku som sa dočítala, že je zodpovedný za právne úkony - ale ako sa tom myslí?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

michelle
ajobs, je možné do spoločenskej zmluvy zakomponovať, aby konateľ bol neodvolateľný, resp. aspoň potrebuje súhlas 2 z 3 spoločníkov
mám ešte jednu otázku, čo "presne" robí prokurista? V obchodnom zákonníku som sa dočítala, že je zodpovedný za právne úkony - ale ako sa tom myslí?
Aj keď nie som ajobs, otázka ma zaujala a dovolím si odpovedať.
Prokúra (od toho odvodené: prokurista) je forma plnej moci. Je to vlastne niečo ako "generálna" plná moc, ktorú spoločník, podnikateľ, spoločníci udelia prokuristovi. Ten podpisuje za firmu všetky právne akty ako sú v právomociach štatutára - konateľa. Prokurista sa zapisuje do obch. registra a platnosť udelenia prokúry je až dňom zapísania do OR SR.
V zákone je jedno obmedzenie pre prokuristu a to, že nesmie predávať alebo zaťažovať bremenom nehnuteľný majetok spoločnosti, kde vykonáva prokúru, ak poverenie prokúrou nestanoví inak.
Funkcia prokuristu nie je u nás veľmi zaužívaná. Človek sa s tým málokedy stretne a to aj preto, lebo overenie podpisov na dohode o plnej moci je značne rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie. Pre zriadenie prokúry je napr. dôvod v podobe potreby dlhodobého výkonu funkcie. Môže ním byť napríklad riaditeľ spoločnosti, ktorý nie je z nejakého dôvodu konateľom. a pod.

K druhej otázke (z môjho pohľadu): spôsob odvolania konateľa, potrebný počet hlasov na valnej hromade, resp. iné podmienky sú vecou spoločenskej zmluvy. "Neodvolateľnosť" by bola snáď príliš veľkým prejavom nedôvery, resp. opatrnosti voči svojím spoločníkom. Navyše napr. pri konaní preukázateľne v neprospech spoločnosti je možné dosiahnúť zrušenie funkcie konateľa aj súdne, pokiaľ by to nešlo inak.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
STRELEC
Aj keď nie som ajobs, otázka ma zaujala a dovolím si odpovedať.
Prokúra (od toho odvodené: prokurista) je forma plnej moci. Je to vlastne niečo ako "generálna" plná moc, ktorú spoločník, podnikateľ, spoločníci udelia prokuristovi. Ten podpisuje za firmu všetky právne akty ako sú v právomociach štatutára - konateľa. Prokurista sa zapisuje do obch. registra a platnosť udelenia prokúry je až dňom zapísania do OR SR.
V zákone je jedno obmedzenie pre prokuristu a to, že nesmie predávať alebo zaťažovať bremenom nehnuteľný majetok spoločnosti, kde vykonáva prokúru, ak poverenie prokúrou nestanoví inak.
Funkcia prokuristu nie je u nás veľmi zaužívaná. Človek sa s tým málokedy stretne a to aj preto, lebo overenie podpisov na dohode o plnej moci je značne rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie. Pre zriadenie prokúry je napr. dôvod v podobe potreby dlhodobého výkonu funkcie. Môže ním byť napríklad riaditeľ spoločnosti, ktorý nie je z nejakého dôvodu konateľom. a pod.

K druhej otázke (z môjho pohľadu): spôsob odvolania konateľa, potrebný počet hlasov na valnej hromade, resp. iné podmienky sú vecou spoločenskej zmluvy. "Neodvolateľnosť" by bola snáď príliš veľkým prejavom nedôvery, resp. opatrnosti voči svojím spoločníkom. Navyše napr. pri konaní preukázateľne v neprospech spoločnosti je možné dosiahnúť zrušenie funkcie konateľa aj súdne, pokiaľ by to nešlo inak.
Súhlasím so všetkým so Strelcom a dodávam, že slovo "neodvolateľný" evokuje skôr staré, zašlé časy, keď mnoho funkcionárov bolo takmer neodvolateľných.
Naozaj, existuje množstvo legálnych spôsobov v precizovaní spoločenskej zmluvy, ktorá pevnejšie zakotví postavenie konateľa. Ale podnikať (alebo začínať podnikanie) s vedomím, že jeden spoločník (ak to chápem správne), ktorý je aj konateľom má výsadnejšie postavenie ako jeho zvyšní partneri, nebudí určite v ich očiach veľký pocit dôvery.
Ale všetko sa dá dohodnúť v spoločenskej zmluve, ak je vôľa spoločníkov nájsť konsenzus.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ďa-ku-jem
vám všetkým za výklad pojmovň
Strelec - je potrebné o pokuristovi sa zmieniť aj v spoločenskej zmluve? ako že ho spol. vôbec bude mať, a že ním bude jeden zo spoločníkov?
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ešte mi prosím poraďte, ktorý zákon sa zmieňuje o prokuristovi, obchodný zákonník?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Súhlasím s príspevkom 89 a doplním
Prokúra je osobitný druh plnej moci – zmluvného zastúpenia – v obchodných vzťahoch, upravená v § 14 a v § 31 a nasl. ObchZ. Udelenie prokúry je účinné od zápisu do obchodného registra. Návrh na zápis prokúry do obchodného registra musí obsahovať u prokuristu jeho meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a rodné číslo, deň vzniku funkcie, uvedenie spôsobu jeho konania za podnikateľa. Návrh musí byť úradne overený + 2000,- Sk kolok.
Pri konateľovi sa do obchodného registra zapisuje spôsob, akým koná v mene spoločnosti, zatiaľ čo pri prokuristovi sa zapisuje spôsob jeho podpisovania za spoločnosť (spôsob, ako robí podpis), a len v prípade, ak je prokuristov viac, zapisuje sa určenie, či ide o prokúru samostatnú alebo spoločnú.
Prokúra a všetko s tým súvisiace by malo byť doplnené na základe dodatku aj v spoločenskej zmluve. Novela zákona uložila osobám zapísaným v obchodnom registri povinnosť, po každej zmene, ktorá bude vykonaná či už v spoločenskej zmluve alebo stanovách, uložiť ju do zbierky listín spolu s úplným znením zmenenej spoločenskej zmluvy alebo s úplným znením zmenených stanov.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

mohla by som poprosiť aj ja o vzory formalít potrebných k založeniu s.r.o
simon@oravanet.sk
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
teraz vo februari som uspesne zalozila sro za pomoci porady (ako inak ) a za to velmi pekne dakujem, usetrila som zhruba 20 000,- Sk, potrebovala som ku tomu vsetky dokumenty 2x s overenym podpisom + kopiu ZL + kolok 10 000,-:
Naposledy upravil Daska : 26.08.08 at 19:00
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Dasi,dakujem tiež sa rozhodujeme pre s.r.o,takže dobrá rada prišla v pravú chvíľu.Len neviem ,ako je to v tom prípade s účtovníctvom.Môže byť JU? Nie sme platcami DPH.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Nie musi byt PU

este doplnim:
zakon o uctovnictve 431/2002 Z. z. v zneni nesk. predpisov

§ 9
Účtovné sústavy


(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká
a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné
zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové
spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a
neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy
nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu
subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
0 0
ata ata

ata je offline (nepripojený) ata

Dakujem....,idem lúštiť zákon
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

tiez sa rozhodujem medzi sro a zivnostou. ja som v sucasnosti szco, uz druhy rok si uplatnujem pausalne vydavky, a vychadzaju mi z toho paradne dane aj odvody. takze zvazujem prechod na sro, prip. zachovanie zivnosti a pridanie sro - zmyslom by malo byt rozdelenie prijmu na dve casti (neviem este v akom pomere - podla toho, co by ma najviac danovo a odvodovo odlahcilo). moj hruby prijem sa pohybuje od 500 do 600 tisic a realne vydavky mam do 100 tisic. zaroven by som si chcela vziat ako FO hypoteku na byvanie a teda si potrebujem zachovat co najvyssie prijmy. poradite mi niekto?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andrea33
tiez sa rozhodujem medzi sro a zivnostou. ja som v sucasnosti szco, uz druhy rok si uplatnujem pausalne vydavky, a vychadzaju mi z toho paradne dane aj odvody. takze zvazujem prechod na sro, prip. zachovanie zivnosti a pridanie sro - zmyslom by malo byt rozdelenie prijmu na dve casti (neviem este v akom pomere - podla toho, co by ma najviac danovo a odvodovo odlahcilo). moj hruby prijem sa pohybuje od 500 do 600 tisic a realne vydavky mam do 100 tisic. zaroven by som si chcela vziat ako FO hypoteku na byvanie a teda si potrebujem zachovat co najvyssie prijmy. poradite mi niekto?
Určite s.r.o.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Diky, ajobs. Mohli by ste to trosku rozviest? Je lepsie k 30.6. zrusit zivnost a zastavit odvody do SP a k 1.7. zalozit sro? alebo radsej podrzat zivnost napr do konca roka a zrusit ju az neskor? a je pre mna ako uplneho laika v PÚ vhodne viest si ucto sama alebo to radsej zverit uctovnikovi? a kolko by ma to mesacne/rocne mohlo stat, tz sro jeden spolocnik, zaroven konatel s pracovnou zmluvou v sro?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať