Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

DaaaDooo Pozri príspevok
No napríklad keby si robil web hosting neoprávnene, tak by ma čo stihlo ? Priestupok alebo trestné stíhanie ? Ja osobne si myslím, že priestupok, lebo web hosting, nie je nejaké veľké podnikanie nie? Napríklad web hosting je localhosting.sk alebo kopa iných, ale to som uviedol len príklad , aby ste to teraz nebrali tak, že ja podnikám bez oprávnenia... Ale niekedy chcem spraviť web hosting ale legálne .
Pri neoprávnenom podnikaní závisí hranica medzi správnym deliktom a trestným činom najmä na sume, ktorá sa takým "podnikaním" zarobí. Ak sa zo zarobených peňazí neplatia dane a odvody, môže ísť o ďalší trestný čin.
0 0
DaaaDooo DaaaDooo

DaaaDooo je offline (nepripojený) DaaaDooo

A od koľkátich rokov sa vlastne môže založiť živnosť ? Niekde som počul, že od 16 rokov, ale tak to sa mi nejako nechce veriť .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
DaaaDooo Pozri príspevok
A od koľkátich rokov sa vlastne môže založiť živnosť ? Niekde som počul, že od 16 rokov, ale tak to sa mi nejako nechce veriť .
Od dosiahnutia plnoletosti, teda od 18 rokov.
0 0
svetlik svetlik

svetlik je offline (nepripojený) svetlik

V prípade sro s dvoma spolocníkmi musí byť aj vyhlásenie spoločníkov o tom, že nie sú jedinými spoločníkmi vo viac ako dvoch spoločnostiach? Mne sa to zdá zbytočné, len pre overenie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
svetlik Pozri príspevok
V prípade sro s dvoma spolocníkmi musí byť aj vyhlásenie spoločníkov o tom, že nie sú jedinými spoločníkmi vo viac ako dvoch spoločnostiach? Mne sa to zdá zbytočné, len pre overenie.
Nie. Toto vyhlásenie je potrebné len pri jednoosobovej spoločnosti.
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Prosím vie niekto poradiť, ktorá alternatíva vyzerá optimalnejšia??
1) založiť sro (jednoosobovú)-nebyť v nej zamestnancom (neodvadzať žiadne odvody) a ponechať si živnosť (z nej odvádzať prijatelne odvody)
2) založiť sro (jednoosobovú)-byť v nej zamestnancom s platom pre prijatelne odvody a živnosť pozastaviť

Špecifikum: je to možne pre činnosť projektant, ktoré je viazané na autorizačne osvedčenie? Nemusí byť táto určená osoba v sro aj zamestnancom? Takže potom živnosť je nanič? Ked odvody sa budú platiť aj z jedného aj z druhého?
Ked je to tak, tak preco manzelia projektanti maju aj sro aj SZČO? a nie sú zamestnaci v sro?
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Momentalne preferujem sro.
z dvovodu rucenia a z dvovodu odvodov. Len cakam kedy nasa vlada upravi zakony tak (ze pri vyplateni odmeny pre konatela) konatel zaplati nielen dan 19%, ale aj 30% do soc poistovní ...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
majja Pozri príspevok
Prosím vie niekto poradiť, ktorá alternatíva vyzerá optimalnejšia??
1) založiť sro (jednoosobovú)-nebyť v nej zamestnancom (neodvadzať žiadne odvody) a ponechať si živnosť (z nej odvádzať prijatelne odvody)toto je optimalnejsie
2) založiť sro (jednoosobovú)-byť v nej zamestnancom s platom pre prijatelne odvody a živnosť pozastaviť "prijatelne" odvody vzdy vyjdu viac ako su min. odvody zo zivnosti

Špecifikum: je to možne pre činnosť projektant, ktoré je viazané na autorizačne osvedčenie? neviem sa vyjadritNemusí byť táto určená osoba v sro aj zamestnancom? Takže potom živnosť je nanič? Ked odvody sa budú platiť aj z jedného aj z druhého?
Ked je to tak, tak preco manzelia projektanti maju aj sro aj SZČO? poznam takeho - ma aj zivnost, aj sro - nie je v nej zamestnanya nie sú zamestnaci v sro?
Stanovisko v texte.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Podnikať ako živnostník alebo si založiť s.r.o. ?
http://www.podnikam.sk/spravodajstvo...m%20podnika%9D

1. Právny aspekt
Živnostník ručí pri podnikaní za svoje záväzky celým svojím majetkom. Z hľadiska rizika sa jedná o najrizikovejší spôsob podnikania, nakoľko “živnostník” ručí okrem vlastného majetku aj osobným majetkom svojho manžela/ky.

Pri podnikaní vo forme s.r.o. ručí za záväzky vzniknuté z podnikania iba samotná s.r.o. a nie jej majiteľ alebo spoločník (ručí iba do výšky svojho nesplateného vkladu v s.r.o.). Založením s.r.o. a jej zápisom do Obchodného registra vznikla nová osoba (právnická), ktorá má právnu subjektivitu a vystupuje ako účastník zmluvného vzťahu. Konateľ iba koná (podpisuje) v jej mene, záväzky z uzatvorených zmlúv a dohôd vznikajú však iba s.r.o.. Pri tejto forme podnikania je oddelený osobný majetok podnikateľa (ako aj jeho manžela/ky) od majetku s.r.o....
0 0
SlavaK SlavaK

SlavaK je offline (nepripojený) SlavaK

Vie mi niekto poradiť, aké je odvodové zaťaženie pri sro a aké u živnostníka? Aké sú základy pre ich výpočet? V akých zákonoch tieto údaje nájdem?

Ďakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dost nestastne polozena otazka.

Cinnost Sro ako takej nepodlieha ziadnemu odvodovemu zatazeniu. Odvodom podlieha napr. odmena konatela.

SZCO plati prvy rok len zdravotne poistenie, pokial nie je poistena z ineho dovodu (napr. ma subeh zamestnania a zivnosti). Socialne poistenie bude platit az od jula dalsieho roka az po prekroceni urciteho obratu dosiahnuteho v predchadzajucom roku.

Zakony:
http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...01-2009-a.html
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...01-2009-a.html
0 0
SlavaK SlavaK

SlavaK je offline (nepripojený) SlavaK

Lianka, ďakujem Ti za odpoveď. Znamená to, že keď som ešte v súčasnosti zamestnaná a môj zamestnávateľ za mňa platí ZP, ja ako SZČO nemusím platiť na ZP nič, ani v nasledujúcom roku? Aj ak dosiahnem nejaký príjem (mám na mysli niečo podobné ako pri SP). Ešte som si nepozrela priložené súbory ...
Pri sro sa platia odvody len za zamestnancov? A konateľ podlieha takemu istemu odvodovemu rezimu ako bezni zamestnanci?

Je to tak?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
V prvom roku a do konca juna dalsieho roku neplatis zdavotne poistenie, pokial si zaroven aj zamestnana. Od jula dalsieho roku platis preddavky na zdravotne poistenie v takej vyske, v akej ti vyjdu v rocnom zuctovani zdravotneho poistenia, v zavislosti od zakladu dane v danovom priznani za predchadzajuci rok.

Mzda zamestnancov a odmena konatela podliehaju odvodom a dani. Z odmeny konatela sa odvadza len zdravotne poistenie a dan. Pokial konatel nema prijem, neplatia sa za neho ani ziadne odvody, ani dan. Pokial by mal konatel v sro pracovny pomer, povazuje sa za zamestnanca a odvody a dan sa odvadzaju ako u zamestnanca.
0 0
wildwind wildwind

wildwind je offline (nepripojený) wildwind

Oplati sa s.r.o. ked by som chcel podnikat bez uveru?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Sorry, ale nerozumiem otazke... a vyznamu "oplati sa" a bez uveru. Pokial mas vlastne zdroje, nemusis si brat predsa uver - bez ohladu na pravnu formu podnikania.

Skus sa vyjadrit inak, co tou pravnou formou a financovanim vlastnymi/cudzimi zdrojmi sledujes.
0 0
wildwind wildwind

wildwind je offline (nepripojený) wildwind

Ze by som to financoval z vlastnych zdrojov, cize vyhody rucenia sro odpadavaju. Naopak ja ako jednoosobova sro by som musel mat zakladne imanie 200 000 uz na zaciatku splatene. Hovorim spravne, alebo trieskam?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Rucenie si podla mna nie celkom dobre vysvetlujes. Pokial nie je uver, neprichadza do uvahy, samozrejme, ziadne rucenie za uver. Ale sro bude prichadzat do roznych vztahov s odberatelmi, dodavatelmi, uradmi (DU, SP, ZP), zamestnanci a voci tymto bude mat zaväzky. Ruci do vysky svojho zakladneho imania.

Pokial sa nemylim, na zaciatku treba mat splatenu min. polovicu ZI. Min. vyska zakladneho imania je 5 000 EUR. Odporucam prestudovat http://www.porada.sk/t16766-obchodny...-1-2009-a.html.

Podla mna nerozhoduje az tak skutocnost, ci mas na zaciatku podnikania k dispozicii vlastne alebo cudzie zdroje, ale pre rozhodnutie sa pre pravnu formu podnikania by som zvolila ine kriteria. Odporucam okrem zakona si prestudovat tuto temu odzaciatku a dalsie podobne temy.
0 0
wildwind wildwind

wildwind je offline (nepripojený) wildwind

Dik za vysvetlenie, nieco som pocital, takze sro je okrem zdravotneho poistenia oslobodena od odvodov a plati sa len dan zo zisku 19percent? Tak to by bolo potom sro vyhodnejsie.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ufff, davas velmi principialne zakladne otazky.

Doporucujem ti prestudovat si vsetky zakony na uvodnej strane, okrem Obchodneho zakonnika aj zakon o zdravotnom poisteni, socialnom poisteni a dani z prijmov.

Sro neplati za seba ako firmu samu o sebe ziadne odvody. Vedie uctovnictvo, "zisk" podlieha dani z prijmu. Precitaj si aj dalsie temy, kde sa porovnavaju formy podnikania: SZCO vs. s. r. o.

Tazko odpovedat na otazku "vyhodnosti", pre kazdeho je vyhodne nieco ine. Na takto zadanu otazku sa neda odpovedat, co je "vyhodne" a co ma byt cielom.
0 0
jaja868 jaja868

jaja868 je offline (nepripojený) jaja868

Ahojte,
chcem Vas poprosit o radu. Moj manzel ma spolu s jeho spolocnikom zalozenu sro-cku, chce si otvorit servis s tym, ze mu spolocnik na to pozicia peniaze, alebo mu bude budovu prenajimat, co je v tomto pripade pre manzela vyhodnejsie, ma si zalozit zivnost, alebo ma radsej pracovat pod hlavickou sro-cky ako zaroven aj jej zamestnanec. Je vobec mozne, aby mu firma v ktorej je aj on konatelom priestor prenajimala? Moze vobec pod nou v tomto pripade vykonavat cinnost? Ospravedlnujem sa, ze sa mozno tak hlupo pytam, ale neviem ako to v tychto veciach chodi, tak budem vdacna za kazde upozornenie a radu. Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať