Zavrieť

Porady

Co robit ked dom neni spravovany v sulade so zakonom?

Pristahoval som sa do domu v ktorom je stare osadenstvo co si robi veci po svojom uplne bez respektu zakona 182/1993 Z.z. Vraj, “zijeme tu uz 30 rokov a naco zakon ked sa mozme dohodnut ako ludia.” Vysledkom je ze veci sa robia tak ako chce spravca so zastupcom vlastnikov, a ked sa domaham dodrziavania zakona, vo vseobecnosti som povazovany za domoveho nepriatela. Uvazujem obratit sa na sud, napr. so ziadostou zrusit hlasovanie z poslednej schodze vlastnikov pretoze bola zvolana zastupcom vlastnikov v rozpore so zakonom, alebo zakazat cinnost v sprave domu ludom ktory odmietaju zakon respektovat. Kedze na slovensku nezijem dlho a tyto ludia sa spravaju akoby zakon nic neznamenal, chcel by som vediet, aka je sanca ze sud ich prinuti zakon respektovat?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

globalpartner,

relatívna neplatnosť právneho úkonu je v § 40a obč. zákonníka a taxatívne udáva prípady, v ktorých môže nastať. Zvolávanie schôdze tam nie je.
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Ani nemôže , je to všeobecný právny predpis a keďže tu ide o vyslovenie platnosti - neplatnosti právneho ukonu napadnutého uznesenia z hlasovania, pochybenia pri zvolávani by ho myslím si ak bolo prijaté kvalifikovanou väčšinou, by toto uznesenie robilo len relatívne neplatné.
Ale prosím je to vec názoru , ja by som touto cestou nešiel
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

globalpartner Pozri príspevok
Nie nemôžem
V príspevku #34 som sa v prvej vete venoval ochrane nehlasujúcich vlastníkov , ktora je upravená len v Zákone o vlastníctve bytov a tak som mal samozrejme na mysli dôvodovú správu k tomuto zákonu.
Myslím si , že každý z nás má nielen pracovné ale aj iné povinnosti a z času na čas sa jednoducho nemôže zúčastniť aj dôležitej schôdze , či zhromaždenia z výsledkom ktorého sa nemôže stotožniť ,zvlášť ak ide o nevýhodný úver alebo nadstavbu , ktorá zaťaží aj jeho - preto myslím si táto ochrana.
Ako som uviedol ustanovenie zákona o trojmesacnej lehote je veľmi vágne a nedá sa z neho vyvodiť záver od kedy začína plynuť. Na jednej strane je povinnosť oznámiť výsledok do 5 dní na druhej strane ak sa tak nestane neznamená to , ze po uplynutí tejto lehoty začína plynuť trojmesačná lehota.
Vo všeobecnosti platí , že dôkazné bremeno nesie navrhovateľ.

Co sa týka neplatnosti právneho úkonu náš pravny poriadok pozná relatívnu a absolútnu neplatnosť. Obávam sa , že v tomto prípade(pochybenia pri zvolávaní/ by išlo len o relatívnu neplatnosť uznesenia o hlasovaní. Podľa môjho názoru tadial cesta nevedie.
Súhlasím s celým tvojím príspevkom až na poslednú vetu. Totiž, stále hovríme len o prehladovanom vlastníkovi, To zákon ako tak rieši, ale hovorme o vlastníkovi, kt. nemohol vykonať svoje práva a rozhodovať o spoločnej veci pre závažný nedostatok nie len formálny, t.j. nedoručenie pozvánky. Myslím si, že porušením právnych predpisov nebol vlastníkovi umožnený riadny vykon práva rozhodovať o spoločných veciach. Hlasovanie nemohli totiž vykonať všetci oprávnení - preto píšem o neplatnosti právneho úkonu (relatívnej).
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Mária27 Pozri príspevok
Ja sa pýtam, z akého zákona sa vyvodzuje 3 mesačná lehota.
§14 ods.4 Zákona o vlastníctve bytov v znení novely a dôvodovej správy k tejto novele ktorá je legálny výkladovy nástroj
Táto správa uvádza v rozpore z doslovným znením ustanovenia §14 ods.4 , že toto ustanovenie má zabezpečiť "aby aj vlastníci bytov , ktrorí z rôznych dôvodov nevedeli o hlasovaní sa mohli domôcť svojho práva"

Ak teda vytvoríme fikciu , že som sa nezúčastnil schôdze, nehlasoval som, a zároveň nastane situácia , že som sa ani nemohol dozvedieť o výsledku napr tri týždne na služobnej ceste a pod.môžem sa obráriť na súd v trojmesačnej lehote.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Mária27 Pozri príspevok
Ja sa pýtam, z akého zákona sa vyvodzuje 3 mesačná lehota.
Ak som správne pochopil tá trojmesačná lehota vznikla z §14 ods.(4) v prípade, že výsledok hlasovania neboli do 5 dní obvyklám sposobom v dome oznámený.

"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká."
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

majkii Pozri príspevok
Súhlasím s celým tvojím príspevkom až na poslednú vetu. Totiž, stále hovríme len o prehladovanom vlastníkovi, To zákon ako tak rieši, ale hovorme o vlastníkovi, kt. nemohol vykonať svoje práva a rozhodovať o spoločnej veci pre závažný nedostatok nie len formálny, t.j. nedoručenie pozvánky. Myslím si, že porušením právnych predpisov nebol vlastníkovi umožnený riadny vykon práva rozhodovať o spoločných veciach. Hlasovanie nemohli totiž vykonať všetci oprávnení - preto píšem o neplatnosti právneho úkonu (relatívnej).
Súhlasím , je to blbé , ale treba si uvedomiť následky relativné a absolutne neplatného úkonu.
Vlastnícto bytovej jednotky v dome je určitý druh spoluvlastníctva špecialne upraveného rozdielne ako v Obz, ale aj tu v princípe menšina ustupuje väčšine a prehlasovaný alebo nehlasujuci vlastník si svoje právo môže uplatniť súdnou cestou, pravda ak tu nejde len o formálne nedostatky a uznesenie má závažné nedostatky v opačnom prípade domnivam sa nebude úspešný.
Je to začarovaný kruh
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

majkii Pozri príspevok
Ak som správne pochopil tá trojmesačná lehota vznikla z §14 ods.(4) v prípade, že výsledok hlasovania neboli do 5 dní obvyklám sposobom v dome oznámený.

"Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká."
Zaslúžiš si ocenenie, alebo ja si zaslúžim zníženie nejakých bodov, lebo som to v tomto prípade prehliadla.
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Mária27 Pozri príspevok
Zaslúžiš si ocenenie, alebo ja si zaslúžim zníženie nejakých bodov, lebo som to v tomto prípade prehliadla.
Nič sa nedeje aj ja sa mýlim ,len ide o to mýliť sa co najmenej a vzhladom na Tvoje príspevky je to aj Tvoj prípad
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

Chcem sa spýtať, či niekto už má skúsenosť s podaním na súd na zrušenie platnosti členskej schôdze? Všetky doteraz uvedené príspevky sa týkajú aj nášho domu... zbytočné sa opakovať.
Problém je ten, že predseda ignoruje zak.182 a v duchu "však sme ľudia a dohodneme sa" ...

Prikladám aj oznam na zvolanie a zápis z poslednej schôdze... a pýtam sa či je takáto schôdza vôbec platná... (nedodržaný termín zvolania schôdze, zápisnica nemá so zápisnicou asi nič spoločné, žiadne overenie zápisnice ani hlasovania....)
oznam.jpg  
zapisnica.jpg  
1/1
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pavol30 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, či niekto už má skúsenosť s podaním na súd na zrušenie platnosti členskej schôdze? Všetky doteraz uvedené príspevky sa týkajú aj nášho domu... zbytočné sa opakovať.
Problém je ten, že predseda ignoruje zak.182 a v duchu "však sme ľudia a dohodneme sa" ...

Prikladám aj oznam na zvolanie a zápis z poslednej schôdze... a pýtam sa či je takáto schôdza vôbec platná... (nedodržaný termín zvolania schôdze, zápisnica nemá so zápisnicou asi nič spoločné, žiadne overenie zápisnice ani hlasovania....)
A o čo ti to vlastne ide?? O to aby vôbec niečo u Vás fungovalo, alebo potrebuješ robiť naprotiveň? ...Dávať sem zápisnicu s menami , to si fakt prestrelil.
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

slavica Pozri príspevok
A o čo ti to vlastne ide?? O to aby vôbec niečo u Vás fungovalo, alebo potrebuješ robiť naprotiveň? ...Dávať sem zápisnicu s menami , to si fakt prestrelil.
No nevidím dôvod sem nedávať zápisnicu, je to verejná listina...
Problém je ten, že som sa na schôdzu nemohol dostaviť lebo som si už v sobotu nemohol zmeniť pracovný program na pondelok, nehovoriac o tom že čas na zverejnenie oznamu je potrebný aby sa aj ostatní členovia mohli pripraviť na prerokovávané body.

Skôr ma zaujíma či už niekto podával na súd žiadosť na zrušenie platnosti schôdze, či to má pri slovenskom súdnictve zmysel a aký uplynul čas do verdiktu súdu.
Problém je ten že ak sa neoprávnene prečerpajú spoločné prostriedky, je oveľa ťažšie ich získať späť, preto chcem tomu predísť....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Možno si stihol prečítať, čo som písala, ale vymazala som to, nech ti napíšu iní...ja s tebou nesúhlasím...sorry, tak nechám priestor iným
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

prečítať som to stihol (mam to v notifikácii mailu ).
Nechápem z čoho usudzuješ že chcem zrušiť spoločenstvo a kaziť jeho činnosť. Fungujeme už 10 rokov a problémy sa začínajú kopiť v poslednom roku, keď začínajú prichádzať aj opačné názory ako si praje predseda. Je to na dlhé vypisovanie ako vznikli tieto problémy, kľudne by sa o tom dala otvoriť aj téma ale to by bolo len rozprávanie tak si myslím že to sem nepatrí. Vyskúšal som doteraz všetky možnosti, ale poučenie zo strany predsedu neprišlo a túto schôdzu považujem za účelovú, preto chcem zabrániť jej naplneniu. Súd sa nepáči ani mne, ale asi inú možnosť mať nebudem, preto si pýtam radu, prípadne skúsenosti od iných...
Veľa tu bolo napísané, že majú ľudia medzi sebou problémy ale vždy "tí hlasnejší" presadia svoje v duchu "však sme ľudia načo zákony" a tí čo by ich chceli pravidlá dodržovať sú nakoniec "vysmiaty" a všetko je akože dobre. Ja si myslím že nie a chcem to zmeniť. toľko moje dôvody...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pavol30 Pozri príspevok
prečítať som to stihol (mam to v notifikácii mailu ).
Nechápem z čoho usudzuješ že chcem zrušiť spoločenstvo a kaziť jeho činnosť. Fungujeme už 10 rokov a problémy sa začínajú kopiť v poslednom roku, keď začínajú prichádzať aj opačné názory ako si praje predseda. Je to na dlhé vypisovanie ako vznikli tieto problémy, kľudne by sa o tom dala otvoriť aj téma ale to by bolo len rozprávanie tak si myslím že to sem nepatrí. Vyskúšal som doteraz všetky možnosti, ale poučenie zo strany predsedu neprišlo a túto schôdzu považujem za účelovú, preto chcem zabrániť jej naplneniu. Súd sa nepáči ani mne, ale asi inú možnosť mať nebudem, preto si pýtam radu, prípadne skúsenosti od iných...
Veľa tu bolo napísané, že majú ľudia medzi sebou problémy ale vždy "tí hlasnejší" presadia svoje v duchu "však sme ľudia načo zákony" a tí čo by ich chceli pravidlá dodržovať sú nakoniec "vysmiaty" a všetko je akože dobre. Ja si myslím že nie a chcem to zmeniť. toľko moje dôvody...
Ale ja som Ti tam písala aj o tom, že si jeden z veľa vlastníkov...no možno...neviem koľko Vás je ale predpokladám. Súd je posledná možnosť, neprinesie nič, len kopu problemov obom stranám. Je tu veľa takých prípadov, ale tu ti nepomože nik, každý prípad je osobitý a ty sa orientuj skôr na spoluvlastníkov a rieš to s nimi. Ja ťa chápem a je to na dlhu debatu, ale ja pomáham len vtedy ak poznám názory oboch strán. Tak už som ticho
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

názor "druhej strany" je v zápisnici a myslím si že je jasný a hlavne jednohlasný (vždy keď tam nie som...) Názor v dome vytvárajú traja-štyria ľudia, ostatní sa podľa počasia prikláňajú k jednotlivým názorom. V dome nás je 60 čo vyzerá málo ale na diskusiu je to veľa.
Vždy je to o ľuďoch...
Bohužiaľ SVB má jeden veľký problém, a to že nemá nadradený kontrolný orgán. Zrduženie SVB je svetlý príklad ale bez právomocí. Inak povedané nemám sa na koho obrátiť s nezávislým posúdením, okrem súdu, čo je ale na dlhé lakte.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
Ale ja som Ti tam písala aj o tom, že si jeden z veľa vlastníkov...no možno...neviem koľko Vás je ale predpokladám. Súd je posledná možnosť, neprinesie nič, len kopu problemov obom stranám. Je tu veľa takých prípadov, ale tu ti nepomože nik, každý prípad je osobitý a ty sa orientuj skôr na spoluvlastníkov a rieš to s nimi. Ja ťa chápem a je to na dlhu debatu, ale ja pomáham len vtedy ak poznám názory oboch strán. Tak už som ticho
Súd je posledná možnosť Slávka máš pravdu - ale čo vlastník, ktorý vidí to všetko nesprávne a s porušením zákona - akú inú možnosť ako súd mu poskytla naša legislatíva ? Nemá inej cesty len byť ticho alebo dať návrh na súd.
Takže každá minca má dve strany - ale táto v zákone má tu jednu veľmi ťažku.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

pavol30 Pozri príspevok
prečítať som to stihol (mam to v notifikácii mailu ).
Nechápem z čoho usudzuješ že chcem zrušiť spoločenstvo a kaziť jeho činnosť. Fungujeme už 10 rokov a problémy sa začínajú kopiť v poslednom roku, keď začínajú prichádzať aj opačné názory ako si praje predseda. Je to na dlhé vypisovanie ako vznikli tieto problémy, kľudne by sa o tom dala otvoriť aj téma ale to by bolo len rozprávanie tak si myslím že to sem nepatrí. Vyskúšal som doteraz všetky možnosti, ale poučenie zo strany predsedu neprišlo a túto schôdzu považujem za účelovú, preto chcem zabrániť jej naplneniu. Súd sa nepáči ani mne, ale asi inú možnosť mať nebudem, preto si pýtam radu, prípadne skúsenosti od iných...
Veľa tu bolo napísané, že majú ľudia medzi sebou problémy ale vždy "tí hlasnejší" presadia svoje v duchu "však sme ľudia načo zákony" a tí čo by ich chceli pravidlá dodržovať sú nakoniec "vysmiaty" a všetko je akože dobre. Ja si myslím že nie a chcem to zmeniť. toľko moje dôvody...
Pavol na súd sa môžeš obrátiť do 15 dní od zverejnenia zápisnice - ale ak si nebol na schôdzi nie si prehlasovaný vlastník, si bohužiaľ neprítomný a v tomto prípade sa na súd asi nemá význam obracať. Ak sa mýlim prosím opravte ma, či som si to dobre vyložila, nerada ostatných mýlim.
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

mám pocit, že v tejto téme to už bolo preberané, že je rozdiel medzi podaním na hlasovanie a na platnosť celej schôdze...
... preto sa stále pýtam či už niekto takéto podanie urobil...
Podľa logiky (aspoň mojej), ak je schôdza neplatná, tak ani hlasovanie nebolo...t.j. nie je žiadny záver zo schôdze, lebo žiadna tým pádom nebola.
Mimochodom, keď nie som raz na schôdzi, to už ako keby som neexistoval???????
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

lubica_02 Pozri príspevok
Súd je posledná možnosť Slávka máš pravdu - ale čo vlastník, ktorý vidí to všetko nesprávne a s porušením zákona - akú inú možnosť ako súd mu poskytla naša legislatíva ? Nemá inej cesty len byť ticho alebo dať návrh na súd.
Takže každá minca má dve strany - ale táto v zákone má tu jednu veľmi ťažku.

Nie Ľubka, má inej cesty , apelovať na ostatných vlastníkov a riešiť to cestou týchto rozhodnutí. Je ich predsa 60. Načo im bolo SVB? Možno si to chceli len vyskušať ? A nevedeli do čoho idú? Nuž majú na to moc zmeniť tento stav a vybrať si iného správcu a to čo najskôr.... Súdy nič nenapravia, ani ničomu neprospejú. Naše zákony a vymožiteľnosť práva je na veľký ..... ani nechcem povedať čo!
0 0
pavol30 pavol30

pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

Načo sme pre 60 bytov založili SVB?

SVB sa vymyslelo hlavne kvôli správe fondu opráv a zo začiatku to fungovalo, čo bolo vidieť aj na upravenosti domu a okolia. Za posledné obdobie však predseda nepredkladá cenové ponuky na diela, súhlas na získanie cenových ponúk už považuje za realizačný súhlas a diela realizuje. Kontrola = 0.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať