slavkavar
06.02.09,14:12
Poradí m niekto?
Brat bol nezamestnaný poberal dávku v hmotnej núdzi. Od 15.4.2008 začal podnikať má dávka v hmotnej núdzi nejaký vplyv na DP za rok 2008 z podnikateľskej činnosti.
denisie
06.02.09,13:17
Poradí m niekto?
Brat bol nezamestnaný poberal dávku v hmotnej núdzi. Od 15.4.2008 začal podnikať má dávka v hmotnej núdzi nejaký vplyv na DP za rok 2008 z podnikateľskej činnosti.

Medzi štátne dávky vyplácané na základe Zákona č. 195/1998 o sociálnej pomoci patria aj dávky sociálnej pomoci v hmotnej núdzi. A štátne dávky sa započítavajú do príjmu
abel
06.02.09,13:41
To je síce pravda, ale nie je to zdaniteľný príjem, takže vo svojom daňovom priznaní tieto dávky vôbec neuvádza. Tieto štátne sociálne dávky sa berú do úvahy len pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti na manžela ( manželku) , vtedy sa počítajú do vlastného príjmu partnera.
slavkavar
06.02.09,14:41
Ciže nemusim sa tým vôbec zaoberať ani to nikde neuvádzať ako dalšie prijmy alebo tak nejako? Ani v tom prípade že aj počas podnikania bral ešte pol roka dávku 1900,-. To je bežná dávka ked sa zamestná dlhodobo nezamestnaný:
Janulana
06.02.09,15:59
Ak som nakúpila PC stôl, zaúčtovala som ho ako nákup materiálu - má hodnotu 6000. Mám ho zaevidovať aj do krátkodobého majetku?
Anja111
06.02.09,16:00
Ak som nakúpila PC stôl, zaúčtovala som ho ako nákup materiálu - má hodnotu 6000. Mám ho zaevidovať aj do krátkodobého majetku?
Áno...
veronikasad
06.02.09,16:01
Ciže nemusim sa tým vôbec zaoberať ani to nikde neuvádzať ako dalšie prijmy alebo tak nejako? Ani v tom prípade že aj počas podnikania bral ešte pol roka dávku 1900,-. To je bežná dávka ked sa zamestná dlhodobo nezamestnaný:
ani tento príjem nepodlieha dani a nezahrňaš ho do daň. priznania.
Janulana
07.02.09,17:35
Prosím vás, právnu pomoc môžem zaúčtovať do prevádzkovej réžie?
Ďakujem.
tetrisss
07.02.09,17:39
Pokial sa tykala podnikania, tak urcite.
Janulana
07.02.09,20:14
na základe akého dokladu môžem zaúčtovať vyplatenie mzdy pracovníčke na dohodu?
Zoltán Kovács
07.02.09,20:22
na základe akého dokladu môžem zaúčtovať vyplatenie mzdy pracovníčke na dohodu?

Oproti výdavkovému pokl.dokladu, ktorí ti podpíše pri prevzatí odmeny.
Janulana
07.02.09,20:32
ešte mám otázku, mám spracovaný v PD rok 2008, avšak pri kontrole som zistila, že na jednej faktúre má aj tovar, ktorý použil podnikateľ na podn.účely ale aj na osobnú spotrebu. Ja so to všetko účtovala ako VOZD. Ako to môžem opraviť?
Rozalka
07.02.09,20:39
V rámci uzávierkových zápisov, mínusom VOZD, plusom VNZD.
Janulana
07.02.09,20:40
keď mám alfu, dám to cez interný zápis? Alebo ako?
Manual
08.02.09,06:50
keď mám alfu, dám to cez interný zápis? Alebo ako?
Ano cez ID, dáš výdaj za tovar a zaúčtuješ príslušnú sumu, ktorá išla na osobnú potrebu so znamienkom mínus a tak ponížiš VOZD v tovare.
Potom vystav ďalší ID pod kodom 33 a túto istú sumu zaúčtuj ako osobnú potrebu.
Pekný deň...:)
Janulana
08.02.09,07:27
Viem, že pre vás je to banálna otázka, ale chcem mať istotu. Mzdy pracovníka, jeho odvody poistného, daň, sú všetko VOZD?
ekonella
08.02.09,07:40
Áno sú ./ Odvody sa rozúčtujú . Do miezd dú odvody za zamestnanca, do platieb poistného odvody za zamestnávateľa./
IKA K
08.02.09,10:24
Dobrý deň všetkým, ktorí sú práve na PORADE...
Učtovanie v r. 2008 :zamestnávateľ /prevádzkovateľ reštaurácie/ prepláca stravu zamestnancov vo výške 53,90Sk /zo zákona/ + 1,10 Sk zo SF, spolu vo výške 55 Sk, čo je zároveň cena stravy- nákup materiálu na prípravu stravy pre 1 zamest. Nepožadujem od zamestnancov žiadne príspevky na stravu. Ako budem učtovať výdavok zamesnávateľa na stravu zamestnanca? Podľa môjho názoru by som mala dať výdavok za nákup materiálu na prípravu stravy mínusom z materiálu,ktorý nakupuje pre prevádzku reštaurácie a potom ešte zaúčtovať výdavok za stravu zamestnancov 55% z 98 Sk+ príspevok zo SF, v rámci uzávierk.operácií, len si to neviem nejak zosúladiť, lebo keď by som učtovala -55 Sk materiál na prípravu stravy a potom + 55 Sk výdavok na stravu zamestnanca bude to tak správne? Nie je potrebné stravu učtovať v predajných cenách podľa cenníku reštaurácie? Učtuje prosím niekto podobný prípad, resp. prosím o názor viacerých skúsených učtovníkov. U zamestnanca, podľa mňa, nie je potrebné zdaniť nepeňažný príjem - doplatok za stravu , krorý zamestnávateľ nepožaduje. Ďakujem za každú odpoveď.
veronkaj
09.02.09,06:41
dobré ráno všetci,

prosím mám otázku -
máme problém, musíme predložiť du účtovné knihy za rok 2007 - kompletne ale problém je v tom, že pani čo robila účtovníctvo za rok 2007 do júna je preč bohviekde a tá čo to prebrala to robila len dalej

- bolo to robené nasledovne - bola kniha nákup a predaj také so sevtu a PD bol v exeli.

- v knihe nákupu boli evidované bločky - výdavk. za materiál, phm a réžiu.. v knihy predaja - vystavené faktúry.

- PD bol písaný systémom, mesiac , číslo za čo a ... ale bez dátumu, bez evidovania pr. položiek, a boli tam divné opravy alebo napísaný text napr. benzín a nič prázdne, hoci doklad bol, alebo napr. rozpis uhr. fa na základ. dane a dph ale to že pribudlo skoro 200 000 do pokladne ani čiarka.

prosím čo by ste robili vy ked pri takej kontrole zistíte, že

- v číslovaní faktúr chýba 6 faktúr - akoby preskočené poradie
- písal aj zákaz. listy, ktoré boli akosi ako faktúra ale nemá na nich dátumy, len vypísané komu, popis prác a materiál, rozpis dane a je na to len príjmový doklad o úhrade a tak zaevidované a sú dva zákaz. listy pod rovnakým číslom ale iné dátumy aj iný odberatelia a každý zvlášť úhradený v hotov.
- ked zistíte že do PD nebol do položky pokladňa daný príjem za faktúru 180.000 ale bola v PD rozpís. základ a dph za predaj služieb
- v BU neboli zapísané niektoré mín. položky, nap. odvod do poisť.... a stav ked to bolo robené v exceli len upravené fyzicky prepísané aby sedel s bankou ???
- ked na konci roku kúpili nábytok do kancelárie na 3 faktúry, spolu je to 90.000, a len ho zaevidovali ako réžiu??
- ked auto ktoré kúpili do podnikania stálo rovných 30.000 s dph a dali ho do réžie??
- ked zistíte že vám chýbajú bločky hoci by mali byť podľa p.denníka??

- mám za rok 2007 ked to musíme prerobiť a napasovať na to čo má a nemá byť napísať ako tu sú niekde v jU do tab. v exeli kniha záv. a pohľadávok a pd do excelu ???,

no sme zúfalí vôbec sme netušili že doklady sú v takom stave, pani sa tvárila že je to ok, hoci všade v tých dvoch knihách sú škrtance, prelepovania a pod.

pani, ktorá to prebrala si nedala ani tú námahu aby si aspom tú banku ps a ks po mesiacoch prešla len to tak robila ďalej, vôbec nevie že tam chýbajú v čísl. fa ani nič.
Marína
09.02.09,07:07
Dobrý deň všetkým, ktorí sú práve na PORADE...
Učtovanie v r. 2008 :zamestnávateľ /prevádzkovateľ reštaurácie/ prepláca stravu zamestnancov vo výške 53,90Sk /zo zákona/ + 1,10 Sk zo SF, spolu vo výške 55 Sk, čo je zároveň cena stravy- nákup materiálu na prípravu stravy pre 1 zamest. Nepožadujem od zamestnancov žiadne príspevky na stravu. Ako budem učtovať výdavok zamesnávateľa na stravu zamestnanca? Podľa môjho názoru by som mala dať výdavok za nákup materiálu na prípravu stravy mínusom z materiálu,ktorý nakupuje pre prevádzku reštaurácie a potom ešte zaúčtovať výdavok za stravu zamestnancov 55% z 98 Sk+ príspevok zo SF, v rámci uzávierk.operácií, len si to neviem nejak zosúladiť, lebo keď by som učtovala -55 Sk materiál na prípravu stravy a potom + 55 Sk výdavok na stravu zamestnanca bude to tak správne? Nie je potrebné stravu učtovať v predajných cenách podľa cenníku reštaurácie? Učtuje prosím niekto podobný prípad, resp. prosím o názor viacerých skúsených učtovníkov. U zamestnanca, podľa mňa, nie je potrebné zdaniť nepeňažný príjem - doplatok za stravu , krorý zamestnávateľ nepožaduje. Ďakujem za každú odpoveď.
Nájdeš tu http://www.porada.sk/t63927-poskytnutie-stravneho-vo-vlastnej-restauracii.html
http://www.porada.sk/t36352-strava-vo-vlastnej-restauracii.html
http://www.porada.sk/t38084-sf-stravovanie-vo-vlastnom-zariadeni-zauctovanie.html
Zita5
09.02.09,07:39
dobré ráno všetci,

prosím mám otázku -
máme problém, musíme predložiť du účtovné knihy za rok 2007 - kompletne ale problém je v tom, že pani čo robila účtovníctvo za rok 2007 do júna je preč bohviekde a tá čo to prebrala to robila len dalej

- bolo to robené nasledovne - bola kniha nákup a predaj také so sevtu a PD bol v exeli.

- v knihe nákupu boli evidované bločky - výdavk. za materiál, phm a réžiu.. v knihy predaja - vystavené faktúry.

- PD bol písaný systémom, mesiac , číslo za čo a ... ale bez dátumu, bez evidovania pr. položiek, a boli tam divné opravy alebo napísaný text napr. benzín a nič prázdne, hoci doklad bol, alebo napr. rozpis uhr. fa na základ. dane a dph ale to že pribudlo skoro 200 000 do pokladne ani čiarka.

prosím čo by ste robili vy ked pri takej kontrole zistíte, že

- v číslovaní faktúr chýba 6 faktúr - akoby preskočené poradie
- písal aj zákaz. listy, ktoré boli akosi ako faktúra ale nemá na nich dátumy, len vypísané komu, popis prác a materiál, rozpis dane a je na to len príjmový doklad o úhrade a tak zaevidované a sú dva zákaz. listy pod rovnakým číslom ale iné dátumy aj iný odberatelia a každý zvlášť úhradený v hotov.
- ked zistíte že do PD nebol do položky pokladňa daný príjem za faktúru 180.000 ale bola v PD rozpís. základ a dph za predaj služieb
- v BU neboli zapísané niektoré mín. položky, nap. odvod do poisť.... a stav ked to bolo robené v exceli len upravené fyzicky prepísané aby sedel s bankou ???
- ked na konci roku kúpili nábytok do kancelárie na 3 faktúry, spolu je to 90.000, a len ho zaevidovali ako réžiu??
- ked auto ktoré kúpili do podnikania stálo rovných 30.000 s dph a dali ho do réžie??
- ked zistíte že vám chýbajú bločky hoci by mali byť podľa p.denníka??

- mám za rok 2007 ked to musíme prerobiť a napasovať na to čo má a nemá byť napísať ako tu sú niekde v jU do tab. v exeli kniha záv. a pohľadávok a pd do excelu ???,

no sme zúfalí vôbec sme netušili že doklady sú v takom stave, pani sa tvárila že je to ok, hoci všade v tých dvoch knihách sú škrtance, prelepovania a pod.

pani, ktorá to prebrala si nedala ani tú námahu aby si aspom tú banku ps a ks po mesiacoch prešla len to tak robila ďalej, vôbec nevie že tam chýbajú v čísl. fa ani nič.

Celé účtovníctvo prepracovať na novo a podať Dodatočné daňové priznanie za rok 2007 s prepracovanými Výkazmi .To je moje doporučenie .
veronkaj
09.02.09,08:34
Zita - Ďakujem aj ja som to myslela a asi aj tak urobím,

len mi prosím poraď mám to urobiť napr. v tých exceloch súboroch čo sú tu že JU v Exceli kde je kniha záv. a kniha pohľadávok - tam budem písať došlé a vyšlé faktúry, a PD v exceli - môže byť??


a čo prosím s tými zákaz. listami - oni to písali akože niekde dávali faktúru ktorá splňa to čo má a niekde dávali zákaznícky list č..., ktorý bol uplne ako faktúra až na to že tam nieje dátum vystavenia, dodania ani splatnosti, kedy asi bol sa dá riadiť jedine podľa príj. dokladu naň .

alebo to môžem urobiť aj napr,. vo verzii money S3 jed. účtovn., demo verzii ak sa mi to tam zmestí, ktorá bola platná??lebo tých dokladov je za ten rok naozaj veľa a dosť vysoké sumy. tak asi mi jedine zostane excel.
Lianka
09.02.09,09:16
Veronka, ja by som to cele radsej nahodila znova do softwaru, a zauctovala, podla seba, ako som zvyknuta. Je to na zvazenie, co trva kratsie - ci orientovat sa v nejakych excelovskych tabulkach alebo to urobit nanovo nauctovat do softwaru.
veronkaj
09.02.09,10:14
aj ja si myslím, len ked tým vlastne bude na seba upozorňovať daňový úrad a tak vraj či sa to nedá nejako napasovať, no zatial sme prešli 4 mesiace, spísala som čo som našla a čo nie a cez víkend pôjdem ďalej.
keby ste vedeli aký je z toho zúfalý

robila som podvojné a teraz sa učím to jed. účtovníctvo ale základné princípy platia všade, ako že poriadok v doklade, číslovanie chronologicky a príjmy a výdaje musia byť zapísané, hlavne z bu to nieje problém odkontrolovať, kde sú zostatky.

no tak uvidíme čo ďalej,

Lianka a na tie zákaz. listy čo hovoríš ?? a chýbajúce faktúry - 6 čísiel čo s tým???
Lianka
09.02.09,10:25
Veronka, nezavidim ti to, ani sefovi. Drzte sa, pevne nervy, resp. klud...

- ked je ku zakaznovemu listu pripnuty PPD, dopisala by som aj na zakazkovy list datum, aky je aj na PPD a zauctovala do pokladne,
- tam, kde pises, ze dva zakazkove listky, ale ine datumy a ini odberatelia - uctovala by som na zaklade PPD = odberatela, ktory je uvedeny na PPD a datum, ktory je na PPD uvedeny,
- k tym zakazkovym listom vobec nevystavoval faktury? alebo len k niektorym?
- to je 6 vydanych faktur? uff, to sa bude asi tazsie vysvetlovat... treba si pripravit argumenty, preco je to tak...
veronkaj
09.02.09,10:32
lianka
- ja som si tiež myslela že asi jedine rukou dopísať dátum vystav. a plnenia a tak evidovať v podstate je to ako faktúra = do knihy záväzkov.
- to že je 2x to isté číslo buď dám ako A a B alebo prepíšeme na jeden čo chýba číslo a úhradu samozrejme nechám na deň kedy je doklad.

- a tie vyšlé faktúry že tam chýba 6 čísiel to neviem.
tak či tak musím to prerobiť aj nové, zistili sme že napr. faktúra prišla, bola zaplatená v hotovosti a bola medzi dokladmi ale nezaúčtovaná. a tak... no des.


prosím mám už teraz naozaj chaos s tými gastrol čítala som to ale už som jak talian.

to po novom:
Peterka
10.02.09,06:11
K tejto téme je strašne veľa vecí, preto prosím pomôžte sa mi zorientovať.Vyšiel mi preplatok z RZZP na rok 2008,naúčtoval som ho ako pohľadávku.Pri prijatí platby som naúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane a závierkovou operáciu som znížil výdavok na zdravotné poistenie.Postupoval som správne?
veronkaj
10.02.09,06:31
kto mi poradí???
začínam tento rok robiť v programe JU pre szčo - platca dph a teraz ked som preberala účtov. po predch. účtovníčke som sa pýtala či je všetko k 31.12.2008 uhradené došlé aj vyšlé fa povedala že všetko.

Lenže!!!!!!!!!!!!!!!§
včera som účtovala do alfy - začínam všetko čo mi dal szčo za január doklady, faD, faV, pokladnu aj banku a zrazu v banke je úhrada - príjem = uhradená faktúra z roku 2008

faktúra ktorá bola vystavená v roku 2008 pre mňa to je vyšlá, ktorá bola zaevidovaná do knihy pohľadávok v roku 2008
Ako môže potom účtovníčka bývalá povedať, že nič nieje otvorené že všetko je uhradené ked teraz prišla na ňu úhrada??

ako mám postupovať???

- musím ju nahodiť do knihy pohľadávok ako z min. roka ale už bez dph??? len spolu celkom suma??? prepočítanú na EUR
- a z bu potom k nej tak priradiť úhradu a to sa ma opýta že či odpočítať dph a dám že ano???

tak či tak som volala jeho býv. účtov. že nech mi pozrie ako tam má zaznačenú úhradu.
prosím čo s tým ???

a odvody, ktoré boli platené v 1/09 za 12/2008 normálne zaevidovať len z Bu v 1/09 ako - odvody
Lianka
10.02.09,07:02
Veronka, vypytaj si konecne stavy - banka, pokladna, kniha socialneho fondu, ceniny, knihu pohladavok, knihu zavazkov, karty majetku, odpisove plany, inventuru skladu... k 31.12.2008 a nadviaz na to. Nespoliehaj sa na to, co ti ustne povie uctovnicka, neskor mozes prist na dalsie nove nezrovnalosti.

Odvody za SZCO - do knihy zavazkov, za 12/2008 patria do zavazkov r. 2008.
veronkaj
10.02.09,07:14
lianka -
to je tak - banka - bu - ps je v 1/2009 takže ok
- pokladňa - dohoda je že ju vynuluje - dá 31.12.2008 ako výber szčo celú sumu takže 0
- soc. fond - szčo ak nemá zam. nemusí mať však???
- ceniny - nemal, nenapadlo ju že si môže dávať gastrolístky
- knihy záv. a pohl. ked som si to pýtala pozerala na mňa že čo to je že ona všetko nahadzuje cez peňažný denník a takú knihu nemá ale že dá sa od tial vytlačiť aké boli faktúry!!!
- karty majetku?? teraz vo februári sa pýtala aké auto kúpil minl. rok či je nákladné alebo osobné či mohla uplatniť dph.,
kniha drobného majetku - nepočula, nevidela, nevie, náradie a vybavenie účtuje rovno ako réžiu
- sklad našťastie nemá


Lianka prosím ťa tie odvody je mi jasné že sa to týka 12/08 a uhradené boli v 1/09 to znamená že ja ich mám v bu dať minusom ako výdaj ale taký, ktorý mi nebude ovply´vňovať tento rok základ dane pri výpočte DP 2009 ???? tak

a ked je v alfe kniha záväzkov mám tam okrem došlých faktúr evidovať aj pod iným číselným radom ku koncu mesiaca nahodiť, že záv. voči soc.poisť a sumu a zdrav. poisť. a ked bude BV v ďalšom mesiaci tak pri úhrade z BU dať ako vyrov. záväzku odvody???
lebo niektorý to do knihy záv. vôbec nedávajú len účtujú z BU ako minusom rovno do odvodov.

a čo s tou úhradou za fa r roku 2008 mám to dať do pd správne???
Lianka
10.02.09,07:22
- soc. fond - szčo ak nemá zam. nemusí mať však??? - nie, v tom pripade nema, netvori ho

a ked je v alfe kniha záväzkov mám tam okrem došlých faktúr evidovať aj pod iným číselným radom ku koncu mesiaca nahodiť, že záv. voči soc.poisť a sumu a zdrav. poisť. a ked bude BV v ďalšom mesiaci tak pri úhrade z BU dať ako vyrov. záväzku odvody??? ano, samostatny ciselny rad

a čo s tou úhradou za fa r roku 2008 mám to dať do pd správne???ak ste platcami dph, patri to do r. 2008

Odpovede v texte.

Odvody za SZCO za 12/08 platene v 1/09 su VOZD v r. 2009 - vtedy, kedy ich zaplatil.

Ostatne - nevie, nepocula... no comment :confused:
veronkaj
10.02.09,07:31
lianka

ano je platca dph,
to znamená že ona ju má v zozname faktúr v r. 2008
a teraz ked prišla úhrada tak ja tam dám uhrada fa - ale tomu nechápem že ako to začleniť aby to bolo ok.
- celá suma príjem za faktúru = príjem ovplyv.základ dane a pripárovať k nahod. fa v celej sume v pohľadávkach???
- mám si ju nahodiť do knihy pohľ. ale prepoč. na eur len v celkovej sume bez dph aby som to mala k čomu pripárovať.
a dať že dph neuplatňujem???

v pd to je fakt lepšie no ale čo ma nezabije ma posilní
Peterka
10.02.09,12:16
K tejto téme je strašne veľa vecí, preto prosím pomôžte sa mi zorientovať.Vyšiel mi preplatok z RZZP na rok 2008,naúčtoval som ho ako pohľadávku.Pri prijatí platby som naúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane a závierkovou operáciu som znížil výdavok na zdravotné poistenie.Postupoval som správne?
Nikto mi nepomôže ?
Zoltán Kovács
10.02.09,12:35
K tejto téme je strašne veľa vecí, preto prosím pomôžte sa mi zorientovať.Vyšiel mi preplatok z RZZP na rok 2008,naúčtoval som ho ako pohľadávku.Pri prijatí platby som naúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane a závierkovou operáciu som znížil výdavok na zdravotné poistenie.Postupoval som správne?

Je to nesprávný postup. Príjem z preplatku RZZP je zdaniteľným príjmov, ktorý ti mala poisťovňa zdaniť zrážkovou daňou. A o tejto skutočnosti ti aj zaslať vyrozumenie.
lsulekova
10.02.09,15:03
Prvý krát robím výkazy pre JU (počas roka som neúčtovala) a potrebovala by som vedieť pre Vás asi obrovskú banalitu. Musí mi rozdiel vo výkaze majetku a záväzkov sadnúť na rozdiel príjmov a výdavkov a teda aj základ dane v daňovom priznaní? Pretože z podkladov, ktoré som dostala mi to vôbec tak nevychádza.
ekonella
10.02.09,15:12
Rodiel v DP podľa § 6 sa musí rovnať rozdielu vo výkaze o príjmov a výdavkoch - ak sa účtuje o skutočne vynaložených výdavkoch.
Manual
10.02.09,15:16
Prvý krát robím výkazy pre JU (počas roka som neúčtovala) a potrebovala by som vedieť pre Vás asi obrovskú banalitu. Musí mi rozdiel vo výkaze majetku a záväzkov sadnúť na rozdiel príjmov a výdavkov a teda aj základ dane v daňovom priznaní? Pretože z podkladov, ktoré som dostala mi to vôbec tak nevychádza.
Ako sadnúť rozdiel ? Predsa tieto výkazy sú rozdielne.
V DP FO budeš mať hodnoty z Výkazu o PaV
lsulekova
10.02.09,15:49
ďakujem, za odpovede, takže je to v poriadku tak, ako to mám.
chudaska
11.02.09,10:01
Janulana
12.02.09,10:07
Živnostník má obchod s potrav. tovarom. Má zamestnananú jednu účtovníčku, ktorá mi robí celé účtovníctvo. V druhom meste si chce otvoriť ešte jednu predajňu. Lenže tá jedna účtovníčka už to nebude stíhať, robiť mu dve predajne. Preto chce, aby tú druhú predajňu účtovala druhá. Čiže bude mať dva peňažné denníky. Môže to tak byť?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:09
Živnostník má obchod s potrav. tovarom. Má zamestnananú jednu účtovníčku, ktorá mi robí celé účtovníctvo. V druhom meste si chce otvoriť ešte jednu predajňu. Lenže tá jedna účtovníčka už to nebude stíhať, robiť mu dve predajne. Preto chce, aby tú druhú predajňu účtovala druhá. Čiže bude mať dva peňažné denníky. Môže to tak byť?

Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
Alexandra777
12.02.09,10:09
Prosím Vás a keď začínam viesť účtovníctvo pre živnostníka (jednoduché), ale doteraz mu to účtovníčka robika ručne, čo mu mám ponahadzovať do softwéru?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:11
Prosím Vás a keď začínam viesť účtovníctvo pre živnostníka (jednoduché), ale doteraz mu to účtovníčka robika ručne, čo mu mám ponahadzovať do softwéru?

Prevzala si účtovníctvo od 01.01.2009? Potom nahodiť minimálne počiatočné hodnoty....
Janulana
12.02.09,10:25
Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
ako to mám potom urobiť?
Alexandra777
12.02.09,10:26
Teraz robím daňové na rok 2008, takže som prevzala účtovníctvo na rok 2008. Mám si ponahadzovať počiatočné hodnoty do peňažného denníka, alebo v knihe pohľadávok vystaviť faktúru, ktorá by mi odzrkadľovala stav pohľadávok k začiatku roka 2008? atď?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:27
Teraz robím daňové na rok 2008, takže som prevzala účtovníctvo na rok 2008. Mám si ponahadzovať počiatočné hodnoty do peňažného denníka, alebo v knihe pohľadávok vystaviť faktúru, ktorá by mi odzrkadľovala stav pohľadávok k začiatku roka 2008? atď?

Musíš nastaviť počiatočné stavy pokladne a účtu. Tak isto záväzkov a pohladávok.
Alexandra777
12.02.09,10:31
Takže v peňažnom denníku si iba zapíšem cez predkontáciu "počiatočných stavov" stav - pokladne, záväzkov, pohľadávok, bankového účtu z tých ručne vedených kníh?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:33
Takže v peňažnom denníku si iba zapíšem cez predkontáciu "počiatočných stavov" stav - pokladne, záväzkov, pohľadávok, bankového účtu z tých ručne vedených kníh?

Áno. A k tým záväzkom a pohľadávkach odporúčam mať aj zoznam, aby si vedela odsledovať, ktoré boli uhrádzané v priebehu roka.
Janulana
12.02.09,10:36
Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
Prosím, poraďte mi. Ako viesť účtovníctvo?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:37
Prosím, poraďte mi. Ako viesť účtovníctvo?

Viesť jedno účtovníctvo. Nerozumiem celkom tomu, že jedna účtovníčka nebude stíhať aj druhú prevádzku účtovať.
Alexandra777
12.02.09,10:38
Mám dať do pokladničného denníka ten začiatočný stav pokladne pod nejakým poradovým číslom?Nevieš prosím ťa, či môžem účtovať na základe cesťákov náklady na stravné, keď má automobil v osobnom vlastníctve, zaplatil daň - využíva ho v súvislosti s podnikaním a dochádza každý deň na základe ústnej dohody na stavbu.
Janulana
12.02.09,10:43
Viesť jedno účtovníctvo. Nerozumiem celkom tomu, že jedna účtovníčka nebude stíhať aj druhú prevádzku účtovať.
nebude stíhať, pretože sa jedná o obchod s potravinami, s mäsovými výrobkami a tiež bitúnok. No a v druhom meste si chce otvoriť ešte jeden obchod. Teraz je už toho na ňu veľa. A dve predajne nezvládne + ešte bitúnok. Čo by ste poradili?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:45
Mám dať do pokladničného denníka ten začiatočný stav pokladne pod nejakým poradovým číslom? Nie, každý účtovnícky program má (aspoň tie kvalitnejšie) možnosť nastaviť počiatočné stavy bez účtovania do peňažného denníka.
Nevieš prosím ťa, či môžem účtovať na základe cesťákov náklady na stravné, keď má automobil v osobnom vlastníctve, zaplatil daň - využíva ho v súvislosti s podnikaním a dochádza každý deň na základe ústnej dohody na stavbu. Môžeš


V citáte
Alexandra777
12.02.09,10:48
ďakujem. a musím zapísať všetky, aj predchádzajúce záväzky a pohľadávky do kníh záväzkov a pohľadávok, alebo stačí, keď zapíšem iba tie nezaplatené?
Zoltán Kovács
12.02.09,10:50
ďakujem. a musím zapísať všetky, aj predchádzajúce záväzky a pohľadávky do kníh záväzkov a pohľadávok, alebo stačí, keď zapíšem iba tie nezaplatené?

Iba nezaplatené. Tie zaplatené ťa nemajú prečo zaujímať.
Janulana
12.02.09,10:58
Nemôže. SZČO vedie len jeden peňažní denník.
Neporadí mi nikto?
Janulana
12.02.09,11:00
Ešte sa chcem opýtať, môžem mať úhradu faktúry, na ktorej je aj osobná spotreba aj materiál na dva VPD? Alebo musí jedno číslo VPD?
Zita5
12.02.09,11:00
Teraz robím daňové na rok 2008, takže som prevzala účtovníctvo na rok 2008. Mám si ponahadzovať počiatočné hodnoty do peňažného denníka, alebo v knihe pohľadávok vystaviť faktúru, ktorá by mi odzrkadľovala stav pohľadávok k začiatku roka 2008? atď?

Doporučujem

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
http://www.porada.sk/t99277-zakon-o-uctovnictve-od-01-12-2008-do-31-12-2008-a.html

A to si nerobím srandu :) úplne vážne , pred tým než začnete účtovať treba si to pozrieť , prečítať .

Iné zákony tu ani nespomínam , sú hore na lište ...klik Zákony .
Zoltán Kovács
12.02.09,11:01
Neporadí mi nikto?

Janulana, čítaš aj tie ostatné príspevky k tvojej otázke? Stále neviem ako nemôže jedna účtovníčka robiť dve prevádzky. Prečo to chcete riešiť s dvoma účtovníčkami a dvoma peňažnými denníkmi.
Janulana
12.02.09,11:10
Janulana, čítaš aj tie ostatné príspevky k tvojej otázke? Stále neviem ako nemôže jedna účtovníčka robiť dve prevádzky. Prečo to chcete riešiť s dvoma účtovníčkami a dvoma peňažnými denníkmi.
Celkom dobre do toho nevidím, ale vraj nebude. Tak som sa chcela informovať, či sa to potom dá aj takýmto spôsobom účtovať. Môžem ťa ešte poprosiť o radu k mojej druhej otázke?
Zita5
12.02.09,11:12
Živnostník má obchod s potrav. tovarom. Má zamestnananú jednu účtovníčku, ktorá mi robí celé účtovníctvo. V druhom meste si chce otvoriť ešte jednu predajňu. Lenže tá jedna účtovníčka už to nebude stíhať, robiť mu dve predajne. Preto chce, aby tú druhú predajňu účtovala druhá. Čiže bude mať dva peňažné denníky. Môže to tak byť?

Budete mať jedno účtovníctvo pre dve prevádzky . To znamená jeden peňažný denník a podobne s rozdelením na strediská .
tiborpm
12.02.09,11:40
ako to je v JU s internými predpismi - máte nejaké napr. smernice, či predpis, o účtovní alebo čo je a nieje majetok a tak??
a ako to je s registratúrnym plánom v JU - treba ho???



Viete sa niekto vyjadriť k tejto téme? Díky moc.
Janulana
12.02.09,12:04
Ešte sa chcem opýtať, môžem mať úhradu faktúry, na ktorej je aj osobná spotreba aj materiál na dva VPD? Alebo musí jedno číslo VPD?
Viem, že to budú v denníku dva zápisy, ale či VPD bude mať jedno číslo alebo môže mať dve?
ZuzanaP
12.02.09,12:31
Viem, že to budú v denníku dva zápisy, ale či VPD bude mať jedno číslo alebo môže mať dve?

Môžeš mať aj dva VPD s rôznym číslom, alebo jeden s rovnakým číslom.
tibor1000
15.02.09,10:21
Zdravím Vás poraďáci..
Som zúfalý,asi mám celý rok 2008 zaúčtovaný zle??:mee:

keď si účtujem stravné kupóny , teda príjem 45% od zamestnancov,ktorý zúčtovávam priamo cez výplatnú pásku
ako to prosím účtujete?

ja som to účtoval takto:
čistá mzda - stĺpček v peň.denníku MZDY
vyplatenie za stravné lístky - stĺpček v peň.denníku MZDY - túto operáciu preto,aby bolo v nákladoch zamestnávateľa celá čistá mzda,ktorú vyplatil zamestnancovi
a hne´d som potom túto mzdu vymínusoval z pokladne - teda mínus mzdy (aby mi to zbytočne nenanižovalo pokladňu)
a príjem PNZD do pokladne- príjem od zamestnancov za stravné kupóny (aby som mal plus do pokladne)

viem ,že je to zbytočne zložité,už mám tak ale účtovaný celý minulý rok,je to strašne veľa dokladov,takže to už nemôžem spätne opravovať. (iba ak interným dokladom na konci roka)

len ma zaujíma,či to mám vôbec dobre - hlavne tú časť,keď dávam časť mzdy stravné kupóny do výdavkov zamestnávateľa (robím to tak preto,lebo zamestnávateľ akoby vyplatil čistú mzdu zamestnancovi,ale z tejto mzdy mu bude strhnutý stravný lístok..)

neviem,som zúfalý,či to mám všetko prerobiť alebo čo..:confused:
budem strašne v´dačný za každú pomoc
tibor1000
15.02.09,10:21
Zdravím Vás poraďáci..
Som zúfalý,asi mám celý rok 2008 zaúčtovaný zle??:mee:

keď si účtujem stravné kupóny , teda príjem 45% od zamestnancov,ktorý zúčtovávam priamo cez výplatnú pásku
ako to prosím účtujete?

ja som to účtoval takto:
čistá mzda - stĺpček v peň.denníku MZDY
vyplatenie za stravné lístky - stĺpček v peň.denníku MZDY - túto operáciu preto,aby bolo v nákladoch zamestnávateľa celá čistá mzda,ktorú vyplatil zamestnancovi
a hne´d som potom túto mzdu vymínusoval z pokladne - teda mínus mzdy (aby mi to zbytočne nenanižovalo pokladňu)
a príjem PNZD do pokladne- príjem od zamestnancov za stravné kupóny (aby som mal plus do pokladne)

viem ,že je to zbytočne zložité,už mám tak ale účtovaný celý minulý rok,je to strašne veľa dokladov,takže to už nemôžem spätne opravovať. (iba ak interným dokladom na konci roka)

len ma zaujíma,či to mám vôbec dobre - hlavne tú časť,keď dávam časť mzdy stravné kupóny do výdavkov zamestnávateľa (robím to tak preto,lebo zamestnávateľ akoby vyplatil čistú mzdu zamestnancovi,ale z tejto mzdy mu bude strhnutý stravný lístok..)

neviem,som zúfalý,či to mám všetko prerobiť alebo čo..:confused:
budem strašne v´dačný za každú pomoc:mee:
Muška
15.02.09,10:49
Rozalaia
15.02.09,10:57
Viete sa niekto vyjadriť k tejto téme? Díky moc.
tiborpm, ja mam interne predpisy, pomahaju mi pri uctovani pripadov, ked sa UJ moze rozhodnut ("drobny" dlhodoby majetok, TZ do 30tisic ... a pod.). Mam tam napriklad uvedene co tvori vedlajsie naklady na obstaranie materialu (pretoze nie kazda preprava materialu mojej UJ sa tyka vyrobkov) a do ktoreho stlpca taketo naklady uctujem. Mam tam uvedene aj kalkulacie ceny vyrobkov, ktore sa pouzili v aktualnom roku , kalkulacie ceny stravnych listkov, .... a tak. Nie je to nijaky pekny "vzor", dost sa to podoba internym smerniciam pre PU a vznika to priebezne :o) Teraz tam akurat doplnam ako "preklopili" sklad na EUR a ako fajne nam to "rozhasilo" zaokruhenie DPH a co s tym ideme urobit .o)
Orsz
15.02.09,13:11
tiborpm, ja mam interne predpisy, pomahaju mi pri uctovani pripadov, ked sa UJ moze rozhodnut ("drobny" dlhodoby majetok, TZ do 30tisic ... a pod.). Mam tam napriklad uvedene co tvori vedlajsie naklady na obstaranie materialu (pretoze nie kazda preprava materialu mojej UJ sa tyka vyrobkov) a do ktoreho stlpca taketo naklady uctujem. Mam tam uvedene aj kalkulacie ceny vyrobkov, ktore sa pouzili v aktualnom roku , kalkulacie ceny stravnych listkov, .... a tak. Nie je to nijaky pekny "vzor", dost sa to podoba internym smerniciam pre PU a vznika to priebezne :o) Teraz tam akurat doplnam ako "preklopili" sklad na EUR a ako fajne nam to "rozhasilo" zaokruhenie DPH a co s tym ideme urobit .o)

Takže pepravné náklady materiálu zahrňaš do kolonky MATERIÁL, ano? Ja som to doteraz tak robila - ako v podvojnom u., ale jednoduché je pre mňa trápenie.... čím ďalej tým je nezmyselnejšie.
Rozalaia
15.02.09,13:31
Orsz, ja tiez jednoduche ucto velmi nemusim, ale mam taku knizku Anna Spitszova, Jednoduche uctovnictvo a tam som sa docitala, ze do stlpca Prevadzkova rezia sa uctuje aj preprava - OKREM prepravy materialu, tovaru ... a ze do stlpca Material sa uctuje nakup materialu vratane vydavkov suvisiacich s jeho obstaranim. Tak som si v stlpci Material urobila osobitnu analytiku "Material - preprava" a tam davam prepravu materialu.
Orsz
15.02.09,14:43
Rozalaia, robím to presne tak isto...tiež mám samostatnú analytiku v materiáli na prepravu, ale keď čítam tie zmeny a komplikovanie v JU, tak už som niekedy na pochybách. A ďakujem za tip - knižku na JU :rolleyes:.
tibor1000
15.02.09,17:07
Tibor , skús si popozerať tento link:
http://www.porada.sk/t7031-ju-zrazka-zo-mzdy-za-obedy.html

P.S.
klikni tu: http://www.porada.sk/t101022-p6-ceniny-a-priebezne-polozky.html
príspevok 55 a 60

Ďakujem Ti krásne, Muška,tak študujem študujem linky a sa usmievam,tak to hádam nemám až tak zle:o
pekný večer
tibor1000
17.02.09,08:38
zdraví vás,prosím,ako účtujete,keď bol vrátený živnostníkovi daňový bonus za dieťa -ešte z daňového priznania za rok 2007,bol mu vrátený v apríli 2008?
neviem či to zaúčtovať do výdakvy daň z príjmov opačným znamienkom?alebo do príjmy neovplyvňujúce základ dane?
ďakujem
balunka
17.02.09,08:56
zdraví vás,prosím,ako účtujete,keď bol vrátený živnostníkovi daňový bonus za dieťa -ešte z daňového priznania za rok 2007,bol mu vrátený v apríli 2008?
neviem či to zaúčtovať do výdakvy daň z príjmov opačným znamienkom?alebo do príjmy neovplyvňujúce základ dane?
ďakujem
v JU príjem neovplyvňujúci základ dane
tibor1000
17.02.09,09:01
v JU príjem neovplyvňujúci základ dane

Ďakujem moc
Zita5
17.02.09,09:08
zdraví vás,prosím,ako účtujete,keď bol vrátený živnostníkovi daňový bonus za dieťa -ešte z daňového priznania za rok 2007,bol mu vrátený v apríli 2008?
neviem či to zaúčtovať do výdakvy daň z príjmov opačným znamienkom?alebo do príjmy neovplyvňujúce základ dane?
ďakujem
Postupy JU

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
Janulana
18.02.09,11:55
Ako mám účtovať nákup pošt. známok? Napríklad kúpim známky za 33 EUR. Zaúčtujem ich ako ceniny? Alebo ako VNZD a potom keď budem posielať dopisy, tak postupne budem v ten deň, keď ich pošlem ako VOZD?
aliiica
18.02.09,12:28
Ahojte,

ak ma zivnostnik za rok 2008 POZD 30 000 000 sk a VOZD 29 800 000 sk (prepravna firma). Moze viest JU?
jamis
18.02.09,12:33
Ahojte,

ak ma zivnostnik za rok 2008 POZD 30 000 000 sk a VOZD 29 800 000 sk (prepravna firma). Moze viest JU?

Samozrejme, že môže. Výška príjmov a výdavkov to neovplyvňuje.
Nemusí viesť PÚ.
Zoltán Kovács
18.02.09,12:33
Ahojte,

ak ma zivnostnik za rok 2008 POZD 30 000 000 sk a VOZD 29 800 000 sk (prepravna firma). Moze viest JU?

Prečo by nemohol?
erika_H
18.02.09,20:23
Postupy JU

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.
prosím Vás,a daňový bonus vrátený správcom dane,účtujem takto aj keď bol daňový bonus vrátený nie zamestnancovi,ale podnikateľovi SZČO?
Monika Kováčová
18.02.09,20:45
prosím Vás,a daňový bonus vrátený správcom dane,účtujem takto aj keď bol daňový bonus vrátený nie zamestnancovi,ale podnikateľovi SZČO?
pozrela si si ten 6 odsek? týka sa miezd
Marína
18.02.09,23:35
Ako mám účtovať nákup pošt. známok? Napríklad kúpim známky za 33 EUR. Zaúčtujem ich ako ceniny? Alebo ako VNZD a potom keď budem posielať dopisy, tak postupne budem v ten deň, keď ich pošlem ako VOZD?
Príklad:
1. Nákup cenín 1.2. - 33 €
. a) PD - VNZD
. b) Kniha cenín - príjem
2. Výdaj cenín 15.2. 10 € - výdaj v Knihe cenín
3. Nákup cenín 1.7. - 50 €
. a) PD - VNZD
. b) Kniha cenín - príjem
4. Výdaj cenín 15.8. - 20 € - výdaj v Knihe cenín
5. Výdaj cenín 05.12. - 30 € - výdaj v Knihe cenín
6. Nepeňažná(uzávierková) operácia 31.12. 60 € - VOZD
abel
19.02.09,06:03
prosím Vás,a daňový bonus vrátený správcom dane,účtujem takto aj keď bol daňový bonus vrátený nie zamestnancovi,ale podnikateľovi SZČO?
KSENP
http://www.porada.sk/953724-post1324.html
účtuješ to ako príjem neovplyvňujúci základ dane aj keď bol vrátený podnikateľovi, aj keď bol vrátený živnostníkovi, aj keď bol vrátený SZČO, aj keď bol vrátený podnikateľke, aj keď bol vrátený živnostníčke atď, atď ;)
Zita5
19.02.09,06:39
Musím uviesť veci na správnu mieru - vopred sa ospravedlňujem , nechcela som niekoho uviesť do omylu .
Prečítala som so otázku od Tibora1000 a odpoveď od Abel http://www.porada.sk/953724-post1324.html
Skonštatovala som , že to nie je správne , nakoľko podľa Postupov JU to má byť nasledovne http://www.porada.sk/953735-post1326.html
Ešte som uviedla do omylu aj Moniku http://www.porada.sk/955957-post1332.html , s tým ,že ja osobne som jej dala aj súhlas .

Dnes prišla naša Elenka -Abel a otvorila mi oči..... zistila som , že som neporiadnica a čítala som otázku Tibora1000 len medzi riadkami a podstatu , že"DB bol vrátený SZČO "a nie zamestnancovi som istým spôsobom prehliadla , ja som stále myslela len a len na zamestnanca .

To ma veľmi mrzí a ospravedlňujem sa .

A preto to zosumarizujem :

Daňový bonus SZČO- účtovanie , odpoveď tu http://www.porada.sk/953724-post1324.html

Daňový bonus za zamestnanca -účtovanie, odpoveď tu http://www.porada.sk/953735-post1326.html

Och joj .....prepáčte :)

A ešte som aj dostala bodíky ....čo teraz s tým ?
abel
19.02.09,07:06
Zitka, to, ako sa zaúčtuje živnostníkovi, bolo uvedené tesne nad tvojim príspevkom a ty si len rozšírila informáciu o vrátenom bonuse. A hneď o 5 príspevkov ďalej tá istá otázka. Že som tebe otvorila oči? http://sirmi.ic.cz/smajl/25.gif To ja som si ich musela trikrát pretrieť, aby som videla, či dobre čítam a či sa skutočne tá otázka doslova opakuje. Niet divu, že už pochybujeme, či sme neodpovedali v mongolčine.
Zita5
19.02.09,07:47
Zitka, to, ako sa zaúčtuje živnostníkovi, bolo uvedené tesne nad tvojim príspevkom a ty si len rozšírila informáciu o vrátenom bonuse. A hneď o 5 príspevkov ďalej tá istá otázka. Že som tebe otvorila oči? http://sirmi.ic.cz/smajl/25.gif To ja som si ich musela trikrát pretrieť, aby som videla, či dobre čítam a či sa skutočne tá otázka doslova opakuje. Niet divu, že už pochybujeme, či sme neodpovedali v mongolčine.

Ako mi odľahlo :);)
Monika Kováčová
19.02.09,08:03
Zitka, nikoho si do omylu neuviedla, stalo sa to preto, že túto tému už žiadny začiatočník nečíta, len vkladá nové otázky... dokolečka, dokola.
jana007
19.02.09,10:12
Príklad:
1. Nákup cenín 1.2. - 33 €
. a) PD - VNZD
. b) Kniha cenín - príjem
2. Výdaj cenín 15.2. 10 € - výdaj v Knihe cenín
3. Nákup cenín 1.7. - 50 €
. a) PD - VNZD
. b) Kniha cenín - príjem
4. Výdaj cenín 15.8. - 20 € - výdaj v Knihe cenín
5. Výdaj cenín 05.12. - 30 € - výdaj v Knihe cenín
6. Nepeňažná(uzávierková) operácia 31.12. 60 € - VOZD

A čo priebežné položky?
http://www.porada.sk/t101022-ceniny-a-priebezne-polozky.html
Marína
19.02.09,11:27
Viem o tom, ja však vidím rozpor medzi § 6 ods.12 a § 4 ods.1 písm. a) PÚ v JU. Napísala som, ako to účtujem ja, aspoň r.2008, zvážim, čo s r.2009.
milkami
19.02.09,16:39
skúsení poraďáci poraďte mi, ako je lepšie ukladať účtovné doklady v JÚ - samostatne došlé faktúry, vystavené faktúry, výpisy z účtov a pokladničné doklad (ako v PÚ), alebo ku každému výpisu a pokladničnému dokladu aj uhradenú faktúru? Stretla som sa s obidvoma postupmi a neviem, ktorý je správny. Ďakujem
veronikasad
19.02.09,16:43
skúsení poraďáci poraďte mi, ako je lepšie ukladať účtovné doklady v JÚ - samostatne došlé faktúry, vystavené faktúry, výpisy z účtov a pokladničné doklad (ako v PÚ), alebo ku každému výpisu a pokladničnému dokladu aj uhradenú faktúru? Stretla som sa s obidvoma postupmi a neviem, ktorý je správny. Ďakujem
záleží od počtu dokladov - kontrolorom z DU sa to viac páči pri malej firme, kedˇsú priložené k výpisu.
Živnostníkovi niekedy viac vyhovuje, keď má zvlášť došlé a zvlášť vystavené faktúry.
milkami
19.02.09,16:51
pri kontrole DPH odo mňa chceli došlé a vystavené faktúry fyzicky jednu za druhou kvôli tomu, že sa im tak lepšie kontroluje a ja som ich mala založené pri dokladoch podľa úhrad, tak sa im to nepáčilo. Teraz si došlé faktúry, z ktorých si uplatňujem DPH kopírujem, je to prácne a faktúry ďalej zakladám k dokladom, kedy boli uhradené.
evina
19.02.09,17:31
skúsení poraďáci poraďte mi, ako je lepšie ukladať účtovné doklady v JÚ - samostatne došlé faktúry, vystavené faktúry, výpisy z účtov a pokladničné doklad (ako v PÚ), alebo ku každému výpisu a pokladničnému dokladu aj uhradenú faktúru? Stretla som sa s obidvoma postupmi a neviem, ktorý je správny. Ďakujem

zakladám faktúry zvlášť. Pri úhrade je napísané jej číslo, tak sa bez problémov okamžite nájde, ktorá to je. Založenie podľa úhrad k výpisu mi pripadá chaotické, nakoľko nie sú uhrádzané v poradí.
erika_H
19.02.09,17:55
ahojte,prosím Vás,neviem či uvažujem správne
ke´d som v r.2008 omylom dala z pokladne výdavok,a teraz chcem ten výdavok úplne odstrániť,môžem to urobiť na konci roka tak,že
dám výdavok mínusom?
tzn. výdavkový pokl.doklad,mínuskou
bude to hneď akože plus..
Môže byť prosím?

ide o stravné lístky,mala som dávyť doplatok mínusom cez ID a nie cez PD,a teraz mi to zbytočne nanížilo pokladňu,tak to opravujem na konci roka sumárom súm
a dám príjem za stravné od zamestnancov..
Orsz
19.02.09,20:34
ahojte,prosím Vás,neviem či uvažujem správne
ke´d som v r.2008 omylom dala z pokladne výdavok,a teraz chcem ten výdavok úplne odstrániť,môžem to urobiť na konci roka tak,že
dám výdavok mínusom?
tzn. výdavkový pokl.doklad,mínuskou
bude to hneď akože plus..
Môže byť prosím?

ide o stravné lístky,mala som dávyť doplatok mínusom cez ID a nie cez PD,a teraz mi to zbytočne nanížilo pokladňu,tak to opravujem na konci roka sumárom súm
a dám príjem za stravné od zamestnancov..

Urobila by som storno dokladu ... to znamená že ten pokladničný doklad by som prepísala na 0, a k textu dopísala - STORNO a červeným y som ho prečiarkla.
erika_H
20.02.09,09:50
Urobila by som storno dokladu ... to znamená že ten pokladničný doklad by som prepísala na 0, a k textu dopísala - STORNO a červeným y som ho prečiarkla.

ďakujem Ti za odpoveď Erika..
Lenže ja som to tak robila každý mesiac..preto som si spísala tabuľku v exceli,kde som vypísala číslo výd.PD,dátum sumu,a celkovú sumu som z výdavkov vymínusovala,a následne dala do príjmov /keďže to
je príjem od zamestnancov../
dúfam,že to bude ok:rolleyes:
ivuska1212
20.02.09,17:31
Dobrý večer, chcem sa opýtať, keď SZČO má miesto podnikania doma a má zákazníkov, ktorým zabezpečuje služby a musí jazdit k nim do firiem, má automobil zaradený do majetku, stačí ked si vedie knihu jázd, alebo musí mat ku každej ceste vypísané tlačivo cestovný príkaz? Niektoré cesty su len v okolí jeho bydliska ale niektoré sú aj mimo okresu. Ďakujem
Marína
20.02.09,22:16
Vedie knihu jázd. Už samotné slovo príkaz naznačuje, že niekto niekomu niečo prikáže. To môže len zamestnávateľ zamestnancovi.
zuzula221
21.02.09,13:22
Ahojte poraďáci. Mám takú malú (možno hlúpu) otázku: Prosím Vás ako zistím sumu do riadku č. 8 Pohľadávky vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Pozerala som minulé účtovníctva (robila to iná účtovníčka) a neviem na to prísť. Mohli by ste mi poradiť? Boli by ste veľmi zlatí. Ďakujem :)
Zita5
21.02.09,13:24
Ahojte poraďáci. Mám takú malú (možno hlúpu) otázku: Prosím Vás ako zistím sumu do riadku č. 8 Pohľadávky vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Pozerala som minulé účtovníctva (robila to iná účtovníčka) a neviem na to prísť. Mohli by ste mi poradiť? Boli by ste veľmi zlatí. Ďakujem :)


Jednoduchá odpoveď - z Knihy pohľadávok

Zákon o účtovníctve


§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o

a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19
Lianka
21.02.09,13:25
Ahojte poraďáci. Mám takú malú (možno hlúpu) otázku: Prosím Vás ako zistím sumu do riadku č. 8 Pohľadávky vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Pozerala som minulé účtovníctva (robila to iná účtovníčka) a neviem na to prísť. Mohli by ste mi poradiť? Boli by ste veľmi zlatí. Ďakujem :)

Vyska pohladavok - z knihy pohladavok.
zuzula221
21.02.09,13:26
Lenže on nemá knihu pohľadávok. Tak to urobím tak, že od príjmových pohľadávok odrátam tie výdavkové, správne?
abel
21.02.09,13:28
Lenže on nemá knihu pohľadávok. Tak to urobím tak, že od príjmových pohľadávok odrátam tie výdavkové, správne?
najprv nám objasni, aké sú príjmové pohľadávky a aké výdavkové :confused:
Zita5
21.02.09,13:30
Lenže on nemá knihu pohľadávok. Tak to urobím tak, že od príjmových pohľadávok odrátam tie výdavkové, správne?

Pozrite vyššie čo som Vám uviedla v príspevku a teraz trošku z ..

Postupy JU

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov
Lianka
21.02.09,13:32
Lenže on nemá knihu pohľadávok. Tak to urobím tak, že od príjmových pohľadávok odrátam tie výdavkové, správne?

Pozri prispevok Zitky. Ziadne "prijmove pohladavky" a "vydavkove" neexistuju. Si povinna uctovat podla zakona o uctovnictve a http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html., teda aj viest knihu pohladavok a zaväzkov, prip. dalsie pomocne knihy, ak si to charakter cinnosti vyzaduje.
zuzula221
21.02.09,13:39
príjmovými som myslela vystavené a výdavkovými došlé
Monika Kováčová
21.02.09,13:39
skôr pozri definíciu POHĽADÁVKA. Myslím, že nevieš čo to slovo znamená.
Monika Kováčová
21.02.09,13:41
skôr pozri definíciu POHĽADÁVKA. Myslím, že nevieš čo to slovo znamená.

našla som v encyklopédii:

Autor [RNDr. Marián Olejár] Pridané [27/07/04] Posledná zmena [10/04/07]

ekonómia a finančníctvo; veda o štáte; právo:
Pohľadávka je nárok (požiadavka, ...) právnickej alebo fyzickej osoby na peňažné alebo vecné plnenie od inej právnickej alebo fyzickej osoby.
Pohľadávka je nárok voči právnickej alebo fyzickej osobe, aby zaplatila inej právnickej alebo fyzickej osobe za výkon (http://www.ys.sk/heslo/vykon.php) alebo z iného právneho dôvodu, ktorý bol poskytnutý.
Pohľadávky delíme na krátkodobé, ktoré sú splatné do jedného roka a dlhodobé, ktoré majú dobu splatnosti dlhšiu ako jeden rok.
Pohľadávky sú z pohľadu ekonómie a práva časť obežného majetku.
abel
21.02.09,13:42
príjmovými som myslela vystavené Faktúry, ktoré vystavuje podnikateľ, sú jeho pohľadávky výdavkovými došlé Faktúry, ktoré mu prídu od jeho dodávateľov, sú jeho záväzky.
... a účtovníctvo je jednoduché...
Monika Kováčová
21.02.09,13:42
príjmovými som myslela vystavené a výdavkovými došlé
tak potom sú to tie vystavené ale nezaplatené
abel
21.02.09,13:46
Lenže on nemá knihu pohľadávok. Tak to urobím tak, že od príjmových pohľadávok odrátam tie výdavkové, správne?
Predpokladám, že už ti je teraz jasné, že do výkazu dáš do riadku pohľadávky tú sumu, ktorú sú mu jeho odberatelia dlžní, čiže tie, ktoré mu ku dňu 31. 12. 2008 nezaplatili.
Monika Kováčová
21.02.09,13:48
... a účtovníctvo je jednoduché...

Elenka a myslíš, že napr. taký preplatok v poisťovni je tiež pohľadávka, aj keď nie je príjmový vystavený doklad - teda akože Faktúra ? :)
Monika Kováčová
21.02.09,13:49
a čo taký nadmerný odpočet DPH za štvrtý kvartál? Je to pohľadávka alebo nie je?
abel
21.02.09,14:00
Pokiaľ mi je niekto niečo dlžný v súvislosti s mojim podnikaním, je to moja pohľadávka.
Kedysi som si označovala šanón "Kniha došlých faktúr", teraz "Kniha pohľadávok". Pohľadávka nemusí mať len formu faktúry
( mimotemy ... ale aj kávičky, čokoládky, fernet tiež nie je od veci, ale to už sú tie nepeňažné požitky, známe každej účtovníčke)
milkami
21.02.09,14:13
narazila som na taký problém (robím momentálne sklad), ako odpísať nepoužiteľný materiál - ide o zbytky látok 0,20-1,5 m pri šití posteľnej bielizne, ktoré sa už nepoužijú. Finančný stav by mi ich dovolil dať do príjmov r.2008, no neviem či môžem a ako to účtovne previesť.
Monika Kováčová
21.02.09,14:28
nákup tovaru mínusom (uzávierková nepeňažná operácia)
milkami
21.02.09,14:58
ale čo s DPH, uplatnenou pri nákupe? Mala by som ju odviesť DÚ. Už to za rok 2008 nestihnem, iba ak dodatočným priznaním. Mám pravdu?
Muška
21.02.09,15:02
A smernica o "prirodzenom úbytku"??
Monika Kováčová
21.02.09,15:03
ale čo s DPH, uplatnenou pri nákupe? Mala by som ju odviesť DÚ. Už to za rok 2008 nestihnem, iba ak dodatočným priznaním. Mám pravdu?

čítaj tu: http://www.porada.sk/t5018-p2-invent-rozdiely.html pokiaľ nejde o krádež, DPH neodvádzaš
aj tu čítaj: http://www.porada.sk/t16777-manko-v-ju.html
milkami
21.02.09,15:37
A smernica o "prirodzenom úbytku"??
podnikateľ ju nemá. Aj by som ju vypracovala, no neviem kde začať:)
milkami
21.02.09,15:44
Monika, prečítala som si, ďakujem krásne. DPH neodvediem, ale ak tomu dobre rozumiem,potrebujem mať spracovanú smernicu o prirodzených úbytkoch (pokiaľ sa nepoužiteľné zbytky dajú považovať za úbytky)Ale potrebovala by som pošuškať, čo všetko v smernici o prirodzených úbytkoch má byť.
ola
21.02.09,15:56
... Ale potrebovala by som pošuškať, čo všetko v smernici o prirodzených úbytkoch má byť.

šu šu šu ;)

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=504
milkami
21.02.09,18:06
jeden by neveril,že ste mi tak pomohli,dúfam že nie len mne. Ďakujem
erika_H
22.02.09,08:49
Dobry deň,ako by ste prosim Vas zaučtovali,keď do reštauracie nakupia hrnce ,pohare pribory?
bude to material alebo prevadzkova režia?
ďakujem moc
Monika Kováčová
22.02.09,09:51
veronkaj
23.02.09,06:19
Dobré ráno
prosím poraďte mi ako na to správne

- prišlo mi internetom oznam že školenie na alfu stojí.... EUR , VS, čas, dátum konania a č. účtu kam poslať peniaze
- 8.2.09 sme poslali z BU požadovanú sumu
- o týždeň mi prišla faktúra na školenie, kde je dát. zdan. plnenia uvedený dátum kedy im nabehla úhrada na BU , suma školenia rozdelená na základ a dph, spolu a mínusom uhradená záloha čiže ku konečnej úhrade 0.
- vraj ešte príde jedna niekedy pri konci mesiaca ako že bolo školenie konané.

prosím ako by ste toto zaúčtovali správne v alfe, na školení sme sa na toto pýtali a tam nám hovorili taký postup, že asi na 6 zápisov??? a daniar = účtovník ten by to riešil inak.

prosím napíšte mi niekto do textu kam by ste to dali.

ďakujem
-
veronkaj
23.02.09,06:25
prosím odpíšte či je to takto::
- záväzok - predpis úhrady poistenie SP a ZP ku koncu roku zostane ako záväzok do januára nasledujúceho roku a potom sa vypáraje
- záväzok treba dávať aj vypočítané dph za kvartál??? a dať ho do záväzkov k 25 nasl. mesiaca po kvartály - teda vtedy kedy sa odvádza a potom sa len vypáruje???- podľa mňa nie, len sa napíše do PD úhrada dph

- ked opravár karosérii dostane fak. za mater+lakovanie auta, ktoré dal urobiť, v rámci svojej opravy a potom svoju prácu + lakovanie vyfakturuje zákazníkovi tak pre opravára je tá fa za mat+lakov. práce ako réžia v PD

ďakujem
Zita5
23.02.09,06:37
prosím odpíšte či je to takto::
- záväzok - predpis úhrady poistenie SP a ZP ku koncu roku zostane ako záväzok do januára nasledujúceho roku a potom sa vypáraje

Kniha záväzkov - záväzok k 31.12.2008

- záväzok treba dávať aj vypočítané dph za kvartál??? a dať ho do záväzkov k 25 nasl. mesiaca po kvartály - teda vtedy kedy sa odvádza a potom sa len vypáruje???- podľa mňa nie,viď zákon o účtovníctve len sa napíše do PD úhrada dph

Kniha záväzkov - záväzok k 31.12.2008



- ked opravár karosérii dostane fak. za mater+lakovanie auta, ktoré dal urobiť, v rámci svojej opravy a potom svoju prácu + lakovanie vyfakturuje zákazníkovi tak pre opravára je tá fa za mat+lakov. práce ako réžia v PD

Prevádzková réžia

ďakujem

§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Odpoveď aj vyššie modrou .
veronkaj
23.02.09,07:14
Zita - prosím teda aj ked budem rátať dph za kvartál do 25 dňa nasledujúceho mesiaca napr. za 1Q/2009 musím vyrátať dph do 20.4.09 aby sa stihlo zaplatiť do 25.4.09 tak po vyrátaní mám dať ID záväzok k 31.3.2009 voči DU dph za 1q/09??


a potom ked prebehne úhrada tak dám výdaj z BU a úhrada záväzku z knihy záväzkov,

a vie mi niekto poradiť aj s tou zálohou za školenie???
veronkaj
24.02.09,05:53
mám taký problém

dávam do poriadku spätne rok 2007 , kvart. platca dph nakolko to účtov. bolo len rozdelené do kvartálov, a nič, vypísané, pd o ničom a tak a zistila som že tá žena ktorá to vtedy robila uplatnila dph na došlej faktúre 2x. Raz v apríli a raz v máji. Je to presne tá istá faktúra.

čo by ste mi doporučili ako to urobiť aby to tam nekričalo, dať to nejako prepísať tú faktúru alebo ako by ste to riešili.je to 790 sk na dani.
erika_H
24.02.09,11:28
mám taký problém

dávam do poriadku spätne rok 2007 , kvart. platca dph nakolko to účtov. bolo len rozdelené do kvartálov, a nič, vypísané, pd o ničom a tak a zistila som že tá žena ktorá to vtedy robila uplatnila dph na došlej faktúre 2x. Raz v apríli a raz v máji. Je to presne tá istá faktúra.

čo by ste mi doporučili ako to urobiť aby to tam nekričalo, dať to nejako prepísať tú faktúru alebo ako by ste to riešili.je to 790 sk na dani.
790 Sk na DPH?
môžeš podať dodatočné DPH za ten konkrétny quartál,a doplatiť DPH,ktorá bola neoprávnene odpočítaná
axara
24.02.09,13:11
prosim o pomoc. mam taky problem, ze som mala vlani prerusenu zivnost do polovice marca. V marci sa mi obnovila zivnost, tak za rok 2007 som podala danove priznanie s uplatnenim pausalnych vydavkov. Problem je v tom, ze v case zastavenia zivnosti, ale uz v roku 2008 mi nabehli dve platby. Tie neboli zahrnute v danovom za rok 2007. Ako ich zauctovat? dakujem pekne!
Minna
24.02.09,20:39
Nakoľko som začiatočníčka v účtovaní, chcela by som veľmi pekne poprosiť niekoho zo skúsených poraďákov o kontrolu, či som dobre zaúčtovala:
vrátená DPH (nadmerný odpočet) - ostatné nezdaniteľné príjmy
pokuta leasingovej spoločnosti - prevádzková réžia
cestná daň - prevádzková réžia
poistné plnenie od poisťovne - ostatné zdaniteľné príjmy

Ďakujem.
ego.mc
24.02.09,20:52
Nakoľko som začiatočníčka v účtovaní, chcela by som veľmi pekne poprosiť niekoho zo skúsených poraďákov o kontrolu, či som dobre zaúčtovala:
vrátená DPH (nadmerný odpočet) - ostatné nezdaniteľné príjmy Áno
pokuta leasingovej spoločnosti - prevádzková réžia Iba v prípade,že sa jedná o zmluvnú pokutu.
cestná daň - prevádzková réžia Áno
poistné plnenie od poisťovne - ostatné zdaniteľné príjmy Áno

Ďakujem.
Odpoveď v texte
Minna
24.02.09,21:02
Ďakujem pekne za odpoveď a predsa len by som si to ešte chcela ujasniť: ak by nešlo o zmluvnú pokutu bol by to neodčítateľný náklad?
ego.mc
24.02.09,21:19
Áno. § 21 ods.2 písm.a ZODP.
veronkaj
25.02.09,06:06
prosím vás a ked ide o pokutu čo dáva T mobil za neskorú platbu do faktúry tak to je aká pokuta zmluvná či nie.
Monika Kováčová
25.02.09,07:03
zmluvná
veronkaj
25.02.09,10:09
ďakujem
Minna
25.02.09,16:55
Chcela by som veľmi pekne porosiť o radu ako mám postupovať pri zaradení a odpisovaní majetku v JÚ:
SZČO si kúpil v decembri 2008 drevený predajný stánok vo vstupnej cene 50.000,- :
1. zaúčtujem do peň.denníka výdavok 50.000 nákup HNDM
2. podľa ZODP ho zaradím do odpisovej skupiny 2 = doba odpisovania bude 6 rokov ?
3. zaevidujem do pomocnej knihy majetku, dátum zaradenia = dátum nákupu, zaraďovacia cena = 50.000 , odpisová skupina = 2, odpisový rok = 1, ročná odpisová sadzba = ???, druh odpisu = rovnomerný
4. 31.12. zaevidujem v knihe majetku ročný odpis: 50.000:6 = 8.334,- ? (aj keď bol kúpený v decembri ?)
5. 31.12. zaúčtujem odpis aj do peňažného denníka - ako? Ako prevádzkovú réžiu?

Poprosila by som aj o vysvetlenie, kedy je vhodné použiť zrýchlené odpisovanie a kedy rovnomerné?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Minna
25.02.09,19:42
Prosím nájde sa niekto, kto mi ten postup odpisovania potvrdí alebo opraví? Mám totiž takých položiek majetku viac a nerada by som to všetko urobila zle. Ešte raz moc ďakujem.
Eva67
25.02.09,20:21
Dobrý večer.
Chcela by som poprosiť či nemá niekto vzor ako má vyzerať interná smernica pre rok 2008 pre živnostníka,ktorý účtuje v JÚ a nie je platcom DPH.
Prosím.
Katarina
25.02.09,20:24
Predajný stánok sa nemusí odpisovať, lebo jeho OC neprevyšuje 50 000 ,- . Zaúčtovať ako výdavok - spotreba materiálu a zaevidovať do knihy drobného hmot. inv. majetku.
Minna
25.02.09,20:37
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, stánok aj ostatný majetok som chcela odpisovať hlavne z dôvodu, že podnikateľ má aj bez nich už tak dosť vysoké výdavky a nízke príjmy, a doba použiteľnosti bude dlhšia ako jeden rok, tak som myslela, že by bolo dobré urobiť to radšej odpismi ako to dať naraz celé do výdavku. Len neviem ako správne odpisovať.
Marína
25.02.09,21:02
Odtiaľ http://www.porada.sk/955992-post19.html si stiahni vynikajúcu tabuľku na odpisy od marjankaj.
axara
26.02.09,18:52
prosim o pomoc. mam taky problem, ze som mala vlani prerusenu zivnost do polovice marca. V marci sa mi obnovila zivnost, tak za rok 2007 som podala danove priznanie s uplatnenim pausalnych vydavkov. Problem je v tom, ze v case zastavenia zivnosti, ale uz v roku 2008 mi nabehli dve platby. Tie neboli zahrnute v danovom za rok 2007. Ako ich zauctovat? dakujem pekne!
prosíím, nikto mi nevie poradit? Mozem to dat jednoducho po otvorení účtovníctva (v marci) ako príjem? s akým dátumom? alebo to normálne nahodiť na začiatku roka, akoby podnikanie nebolo prerušené? prosim, poradte mi. dakujem
danushka
26.02.09,19:17
prosim o pomoc. mam taky problem, ze som mala vlani prerusenu zivnost do polovice marca. V marci sa mi obnovila zivnost, tak za rok 2007 som podala danove priznanie s uplatnenim pausalnych vydavkov. Problem je v tom, ze v case zastavenia zivnosti, ale uz v roku 2008 mi nabehli dve platby. Tie neboli zahrnute v danovom za rok 2007. Ako ich zauctovat? dakujem pekne!


prosíím, nikto mi nevie poradit? Mozem to dat jednoducho po otvorení účtovníctva (v marci) ako príjem? s akým dátumom? alebo to normálne nahodiť na začiatku roka, akoby podnikanie nebolo prerušené? prosim, poradte mi. dakujem

Zákon o dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html)
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i)

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
axara
26.02.09,19:41
áno, tomu rozumiem, ale v čase obnovenia živnosti to už nebola neuhradená pohľadávka. Mám teda tú platbu ignorovať a zvýšiť ZD ako keby to bola stále neuhradená pohľadávka?
to sa týka dane, a čo potom v účtovníctve? ako z nej urobím uhradenú pohľadávku?
Monika Kováčová
26.02.09,19:46
áno, tomu rozumiem, ale v čase obnovenia živnosti to už nebola neuhradená pohľadávka. Mám teda tú platbu ignorovať a zvýšiť ZD ako keby to bola stále neuhradená pohľadávka?
to sa týka dane, a čo potom v účtovníctve? ako z nej urobím uhradenú pohľadávku?
pokiaľ si obnovila živnosť v lehote na podanie DP, uprav si ZD v DP za rok 2008. v žiadnom prípade sa nemôžeš tváriť, že v januári si účtovná jednotka.
axara
27.02.09,06:44
ďakujem, ale čo ďalej? ako sa postupuje pri obnovení účtovníctva s takýmito úhradami? čo mám urobiť, aby mi ich ukazovalo ako uhradené?
ešte raz zopakujem situáciu:
faktúry boli vystavené v júli 2007. Od júna do 15. marca pozastavená živnosť. dve úhrady nabehli v januári 2008. V marci som podala DP za rok 2007 s uplatnením paušálnych výdavkov. Tieto dve faktúry som ale do DP za rok 2007 nezahrňovala (nakoľko nabehli až v januári).
Keď opäť otváram účtovníctvo v marci, ako zaúčtujem tie dve úhrady?
v DP za rok 2008 ich pripočítam k základu dane ako keby boli stále neuhradené pohľadávky?
axara
27.02.09,06:47
prepáčte, zle som napísala vystavenie faktúr, boli samozrejme vystavené pred pozastavením živnosti - v máji.
veronkaj
27.02.09,06:47
môžem dotaz k DP za rok 2008??

- akú sumu si môže SZČO odpísať na seba ako daňovníka v DP za rok 2008???

- na portáli du som našla nasledovné:

- nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka:
a/ ak je základ dane daňovníka rovný alebo nižší ako 513.000,00 Sk = 98.496,- Sk

b/ ak je základ dane daňovníka vyšší ako 513.00,00 Sk = rozdiel medzi sumou 226.746,00 a jednej štvrtiny základu dane daňovníka

takže mám tomu chápať že ak už mám všetko zaúčtované a vyjde mi základ dane tak najprv pozriem kolko to je ak je to po a/ tak tomu chápem
- ak vyjde viac ako 513000,00 tak naseldovne:
226.746,00 - 24.624,00 ( 98.496,00:4) = 202.122,00 Sk bude v tom prípade odpoč. položka na daňovníka???

-až po ozrejmení kolko bude odpočet na daňovníka až potom dať odpočet to životné poistenie tých 12.000 ???

- a ako tam mám správne dosadiť položku na jedno dieťa daňový bonus = 6.822,00 Sk za rok 2008 teda kam ju správne dosadiť.

robím to prvý krát tak mám chaos.
ego.mc
27.02.09,07:00
ďakujem, ale čo ďalej? ako sa postupuje pri obnovení účtovníctva s takýmito úhradami? čo mám urobiť, aby mi ich ukazovalo ako uhradené?
ešte raz zopakujem situáciu:
faktúry boli vystavené v júli 2007. Od júna do 15. marca pozastavená živnosť. dve úhrady nabehli v januári 2008. V marci som podala DP za rok 2007 s uplatnením paušálnych výdavkov. Tieto dve faktúry som ale do DP za rok 2007 nezahrňovala (nakoľko nabehli až v januári).
Keď opäť otváram účtovníctvo v marci, ako zaúčtujem tie dve úhrady?
v DP za rok 2008 ich pripočítam k základu dane ako keby boli stále neuhradené pohľadávky?
Podáte dodatočné DP za rok 2007.
Vaše pohľadávky v ňom zahrniete do zdaniteľných príjmov. Pozrite si § 17 odsek 8 ZODP.
V DP za rok 2008 už tieto príjmy nebudete uvádzať.
Marína
27.02.09,07:05
môžem dotaz k DP za rok 2008??

- akú sumu si môže SZČO odpísať na seba ako daňovníka v DP za rok 2008???

- na portáli du som našla nasledovné:

- nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka:
a/ ak je základ dane daňovníka rovný alebo nižší ako 513.000,00 Sk = 98.496,- Sk

b/ ak je základ dane daňovníka vyšší ako 513.00,00 Sk = rozdiel medzi sumou 226.746,00 a jednej štvrtiny základu dane daňovníka

takže mám tomu chápať že ak už mám všetko zaúčtované a vyjde mi základ dane tak najprv pozriem kolko to je ak je to po a/ tak tomu chápem
- ak vyjde viac ako 513000,00 tak naseldovne:
226.746,00 - 24.624,00 ( 98.496,00:4) = 202.122,00 Sk bude v tom prípade odpoč. položka na daňovníka???

-až po ozrejmení kolko bude odpočet na daňovníka až potom dať odpočet to životné poistenie tých 12.000 ???

- a ako tam mám správne dosadiť položku na jedno dieťa daňový bonus = 6.822,00 Sk za rok 2008 teda kam ju správne dosadiť.

robím to prvý krát tak mám chaos.
Ak je napr. základ dane 800000(r.69), výpočet NČZD 226746-(800000:4)=26746 - suma pre uplatnenie NČZD na daňovníka
Daňový bonus sa uvádza na r. 92. Ak r.94=0, v r.95 6822, ak r.94 >0 => r.95=r.92 - r.94
veronkaj
27.02.09,07:56
Marína

prosím a ten odpočet na živ. poist. tých 12000 maximum???
Monika Kováčová
27.02.09,08:00
Podáte dodatočné DP za rok 2007.
Vaše pohľadávky v ňom zahrniete do zdaniteľných príjmov. Pozrite si § 17 odsek 8 ZODP.
V DP za rok 2008 už tieto príjmy nebudete uvádzať.
nemyslím, že je nutné podať Dodatočné DP za rok 2007, nakoľko živnosť bola obnovená do termínu na podanie DP, stačí zvýšiť ZD v r. 2008
janka.mo
27.02.09,12:40
dobry den, poprosila by som o radu....
v jednoduchom uctovnictve mam velke rezervy, ale prisiel za mnou svagor, ci mu nepomozem..... no a povedat nie, velmi neviem.....
zivnost mu zacala v 7/08, je stolar, dovtedy spolu s manzelkou boli nezamestnani. dostavali len prispevok od uradu prace. manzelka bola na aktivacnej cinnosti, takze tiez mala prispevok z uradu prace. v 7/08 dostal prispevok z uradu prace na zaciatok podnikania cca 103000. jeho prijmy v roku 2008 su cca 160 000. z toho mi vychadza, ze mu uplatnim pausalne vydavky 40%. je to asi jednoduchsie, kedze mal len vydavky na material, auto nemal prihlasene na du.....
- v DP mu ako POZD uvediem len sumu 160000 alebo pripocitam aj ten prispevok 103000????
- davaju sa do prijmov aj tie prispevky z uradu prace, aj ked chodili na manzelkyne meno?
- moze si uplatnit NCZD na manzelku? ale v akej vyske? v plnej alebo odpocita to co dostavala za aktivacnu cinnost?
- maju dve deti, moze si na nich uplatnit danovy bonus za cely rok?

viem, ze je toho vela, ale naozaj si neviem rady.... dakujem....
ZuzanaP
27.02.09,12:50
dobry den, poprosila by som o radu....
v jednoduchom uctovnictve mam velke rezervy, ale prisiel za mnou svagor, ci mu nepomozem..... no a povedat nie, velmi neviem.....
zivnost mu zacala v 7/08, je stolar, dovtedy spolu s manzelkou boli nezamestnani. dostavali len prispevok od uradu prace. manzelka bola na aktivacnej cinnosti, takze tiez mala prispevok z uradu prace. v 7/08 dostal prispevok z uradu prace na zaciatok podnikania cca 103000. jeho prijmy v roku 2008 su cca 160 000. z toho mi vychadza, ze mu uplatnim pausalne vydavky 40%. je to asi jednoduchsie, kedze mal len vydavky na material, auto nemal prihlasene na du..... - v DP mu ako POZD uvediem len sumu 160000 alebo pripocitam aj ten prispevok 103000???? v prípade paušálnych výdavkov zahrniete do príjmu aj dotáciu
- davaju sa do prijmov aj tie prispevky z uradu prace, aj ked chodili na manzelkyne meno? nie do príjmu SZČO to nejde
- moze si uplatnit NCZD na manzelku? ale v akej vyske? v plnej alebo odpocita to co dostavala za aktivacnu cinnost? NČ - vlastný príjem manželky
- maju dve deti, moze si na nich uplatnit danovy bonus za cely rok?
môže
viem, ze je toho vela, ale naozaj si neviem rady.... dakujem....

v texte, skúste vyhľadávať, je to tu kopec príspevkov s touto tématikou
Marína
27.02.09,13:26
Marína

prosím a ten odpočet na živ. poist. tých 12000 maximum???
Skúsila si vyplniť DP? Samo ťa navedie. Od základu dane odpočítaš 26746 + 12000 = 38746
janka.mo
27.02.09,19:20
v texte, skúste vyhľadávať, je to tu kopec príspevkov s touto tématikou
dakujem za odpoved
veronkaj
02.03.09,06:19
ako môžem postupovať alebo ako v tomto prípade,?

szčo , kvart. platca dph, - oprava aut
potreboval by kúpiť zdvihák - má možnosť kúpiť starší za dobrú cenu ale nie z nejakej firmy ale od bežného občana - nepodnikateľa, .
Môžu si na to uzavrieť kúpnu zmluvu ?? dohodli sa na cene 30,000 Sk . teda na eur.

ako postupovať a ako sa to dá dať do účtovníctva???
- kúpno predajná zmluva na zdvihák v hodnote 30,000Sk
- má sa tam napísať aj že + dph?? ked je to bežný človek??
- potom si môže szčo uplatniť v dph za príslušný kvartál dph?? a zdvihák dať do réžie.???

a pán čo mu to predal dostane druhý originál zmluvy + peniaze a už nemusí robiť s tým nič. ??

Ďakujem pekne
ego.mc
02.03.09,06:57
ako môžem postupovať alebo ako v tomto prípade,?

szčo , kvart. platca dph, - oprava aut
potreboval by kúpiť zdvihák - má možnosť kúpiť starší za dobrú cenu ale nie z nejakej firmy ale od bežného občana - nepodnikateľa, .
Môžu si na to uzavrieť kúpnu zmluvu ?? dohodli sa na cene 30,000 Sk . teda na eur.

ako postupovať a ako sa to dá dať do účtovníctva???
- kúpno predajná zmluva na zdvihák v hodnote 30,000Sk Áno
- má sa tam napísať aj že + dph?? ked je to bežný človek?? Nie
- potom si môže szčo uplatniť v dph za príslušný kvartál dph?? a zdvihák dať do réžie.??? DPH si nemôže uplatniť, keďže kupuje zdvihák od neplatcu DPH. Zdvihák si dá do nákupu materiálu, nie réžie.

a pán čo mu to predal dostane druhý originál zmluvy + peniaze a už nemusí robiť s tým nič. ?? Áno.

Ďakujem pekne

Odpoveď v texte.
veronkaj
02.03.09,07:04
ďakujem, klobúk dolu pred vami aj vašou ochotou, ešte že tu ste.
Judith18
03.03.09,09:34
Ahojte,
som začiatočník a neviem sa vysomáriť z toho čo je tu popísané, chcela by som vedieť ako zaúčtujem v JÚ osobnu spotrebu na tovare, ktorý podnikateľ nakúpil a teraz ho použije na vlastnú spotrebu.
Účtuje zásoby spôsob B
Je správne zaúčt. do VND - osobná spotreba a zároveň zníziť výdavky zdaňované ???
Ďakujem Vám za vysomárenie sa.... :D
Zoltán Kovács
03.03.09,09:39
Ahojte,
som začiatočník a neviem sa vysomáriť z toho čo je tu popísané, chcela by som vedieť ako zaúčtujem v JÚ osobnu spotrebu na tovare, ktorý podnikateľ nakúpil a teraz ho použije na vlastnú spotrebu.
Účtuje zásoby spôsob B
Je správne zaúčt. do VND - osobná spotreba a zároveň zníziť výdavky zdaňované ???
Ďakujem Vám za vysomárenie sa.... :D

Nejako mi nejde dokopy spôsob účtovania B a jednoduché účtovníctvo. ;)

Inak sa to robí ako píšeš. V rámci uzávierkových operácii pomocou interného dokladu ako nepeňažný pohyb preúčtuješ spotrebu na vlastné účely do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.

P.S. Ak ste platiteľmi DPH, tak osobná spotreba tovaru má vplyv aj na ňu. Nezabudnúť.
Judith18
03.03.09,10:06
Ďakujem pekne za odpoveď, platca DPH nie je ale len tak pre info ak by bol, tak musí vrátiť uplatnenú DPH z tovaru, ktorý použije na vlastnú spotrebu.... ?
Účtujem podvojné už zopár rokov a teraz som sa pustila do jednoduchého, ale mam pocit ze by sa skôr malo volať zložité... ďakujem.
Judith18
03.03.09,11:31
Ešte Vás trošku potrápim ak môžem,
faktúry za tovar ktoré patria do roku 2008 ale uhradené v roku 2009 neovlyvnujú rok 2008? Budú zdaniteľným výdavkom roku 2009? V jednoduchom neexistuje časové rozlíšenie alebo niečo také čo by s tým bolo treba urobiť... ?? čím viac do toho rýpem tým väščí pako som z toho... :confused:
Ďakujem za odpoveď. ;)
Zoltán Kovács
03.03.09,11:32
Ešte Vás trošku potrápim ak môžem,
faktúry za tovar ktoré patria do roku 2008 ale uhradené v roku 2009 neovlyvnujú rok 2008? Veru nie Budú zdaniteľným výdavkom roku 2009? Budú výdavkom ovplyvňujúcim základ dane v r. 2009 V jednoduchom neexistuje časové rozlíšenie alebo niečo také čo by s tým bolo treba urobiť... ?? Volakedy bolo, teraz už nie čím viac do toho rýpem tým väščí pako som z toho... :confused:
Ďakujem za odpoveď. ;)


V citáte.
Judith18
03.03.09,12:32
ešte dotaz k predchádajúcej otázke...
vo výkaze majetku a závazkov za r. 2008 mi tie neuhrad. Faktury budú figurovať ako závazok? Ked som tovar čo je na tých faktúrach vyfakturovala v r. 2009 mám si ich dať ako zásobu do výkazu MaZ aj ked sa mi tie faktúry objavia vo výkaze o príjmoch a výdavkoch až za r. 2009? ....... ďakujem, velmi mi pomáhate v práci...
nicolek
03.03.09,12:32
dobry den chcela som sa vas spytat SZCO obnovila zivnost 8,5,2008 ale nakupila material este vo februari aj marci a aprili moze si dat tento nakup do danovyhch vydavkou dakujem za radu Zuzana
Zoltán Kovács
03.03.09,12:37
ešte dotaz k predchádajúcej otázke...
vo výkaze majetku a závazkov za r. 2008 mi tie neuhrad. Faktury budú figurovať ako závazok? Áno Ked som tovar čo je na tých faktúrach vyfakturovala v r. 2009 mám si ich dať ako zásobu do výkazu MaZ aj ked sa mi tie faktúry objavia vo výkaze o príjmoch a výdavkoch až za r. 2009? Áno ....... ďakujem, velmi mi pomáhate v práci...


V citáte
UBIKA25
03.03.09,19:21
Dobrý večer, hľadám tu na porade už dva dni a nestretla som s mojim prípadom...brat kúpil auto na autocredit 3 tretinky po 150000...kúpil ho v máji 2008 (dalsie dve úhrady 2009,2010 )v októbri 2008 mu ho ukradli...do nákladov si nemôže dať odpisy - nemá ho v majetku na konci roka, účtuje v JU neplatitel DPH... čo si môže dať do VOZD? PHM a havarijne poistenie to si môže uplatniť za obdobie od 05/2008 do 10/2008 ..čo s kúpou auta 150000 nie je a auto tiež nie...peniaze prišli od poisťovne v roku 2009 a ja mám v hlavu v smútku ako ďalej
Dá sa tu použiť ten § 19/3g - vyjadrenie z polície máme ...ale ja neviem aký je postup...:(
janka.mo
03.03.09,20:10
dobry vecer, SZCO ma zaklad dane cca 51000, zivnost mu zacala v 07/08. ma narok na danovy bonus na deti? dakujem
Muška
03.03.09,20:15
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ak je už 51000,- základ dane /príjem-výdaj/ - tak spĺňa podmienku.
janka.mo
03.03.09,22:58
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ak je už 51000,- základ dane /príjem-výdaj/ - tak spĺňa podmienku.
dakujem za odpoved.... potrebovala som sa uistit... este raz srdecna vdaka
veronkaj
04.03.09,05:20
dobré ráno

včera volala účtovníčka že moja polovička má za rok 2008 dp na nule. a neplatí žiadnu daň.
prosím kto mi vysvetlí ako to je myslené. že ked odpočítali položku na daňovníka a na dieťa, tak je na nule.

a szčo si môže uplatniť tým pádom ročný daňový bonus na dieťa, čo by mu mal zaplatiť du na účet, - to čo zamestanci dostávajú k výplate ako daň. bonus na dieťa mesačne


inak tiež mám pocit, že to jedn. je dosť zložité.

prosím a otázku len kontrolnú ak sa uhrádza dph za 4Q predošlého roku v januári nasledujúceho tak je to vlastne vypárovanie neuhr. záv. z predošl. roku a zároveň aj výdaj ovpl. základ dane toho roku v ktorom sa uhrádza???

a dp ked sa platí v apríli za predchádz. rok tak v tom roku čo sa uhrádza je to výdaj ovpl. základ dane. ???
Natalyk
04.03.09,07:16
[quote=Muška;970892](1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Daňový bonus za rok 2008 je 6822,- Sk.
Marína
04.03.09,07:18
dobré ráno

včera volala účtovníčka že moja polovička má za rok 2008 dp na nule. a neplatí žiadnu daň.
prosím kto mi vysvetlí ako to je myslené. že ked odpočítali položku na daňovníka a na dieťa, tak je na nule.

a szčo si môže uplatniť tým pádom ročný daňový bonus na dieťa, čo by mu mal zaplatiť du na účet, - to čo zamestanci dostávajú k výplate ako daň. bonus na dieťa mesačne


inak tiež mám pocit, že to jedn. je dosť zložité.

prosím a otázku len kontrolnú ak sa uhrádza dph za 4Q predošlého roku v januári nasledujúceho tak je to vlastne vypárovanie neuhr. záv. z predošl. roku a zároveň aj výdaj ovpl. základ dane toho roku v ktorom sa uhrádza???

a dp ked sa platí v apríli za predchádz. rok tak v tom roku čo sa uhrádza je to výdaj ovpl. základ dane. ???

1/ Nezdaniteľná časť základu dane(NČZD) je taký základ dane(príjmy mínus výdavky), ktorý ti štát umožňuje za určitých podmienok nezdaniť. Napr. starobní, výsluhoví dôchodcovia takúto možnosť nemajú. Uvediem príklad:
príjem = 400000
výdaj = 300000
základ dane = 100000
NČZD 98496 – suma je vypočítaná podľa §11 ZDP, 19,2 x 5130(životné minimum platné k 1.1. obdobia, za ktorý sa podáva DP)
Základ dane po odpočítaní NČZD = 1504
Daň 19% = 285
Nárok na bonus(DB) na 1 dieťa = 6822
DB na poukázanie od správcu dane 285-6822 = -6537

2/ Áno

3/ Záleží od toho, v akom si štádiu poznania zákonov, postupov účtovania, ....... ;)

4/ Tak ako daň z PH za IV. Q 2008, tak aj daň z príjmov za r.2008 je záväzkom roka 2008 voči štátnemu rozpočtu. Uhradením týchto záväzkov sa neovplyvní základ dane, pretože nie sú výdavkami ovplyvňujúcimi základ dane.
Natalyk
04.03.09,07:20
dobré ráno

včera volala účtovníčka že moja polovička má za rok 2008 dp na nule. a neplatí žiadnu daň.
prosím kto mi vysvetlí ako to je myslené. že ked odpočítali položku na daňovníka a na dieťa, tak je na nule.

a szčo si môže uplatniť tým pádom ročný daňový bonus na dieťa, čo by mu mal zaplatiť du na účet, - to čo zamestanci dostávajú k výplate ako daň. bonus na dieťa mesačne


inak tiež mám pocit, že to jedn. je dosť zložité.

prosím a otázku len kontrolnú ak sa uhrádza dph za 4Q predošlého roku v januári nasledujúceho tak je to vlastne vypárovanie neuhr. záv. z predošl. roku a zároveň aj výdaj ovpl. základ dane toho roku v ktorom sa uhrádza???

a dp ked sa platí v apríli za predchádz. rok tak v tom roku čo sa uhrádza je to výdaj ovpl. základ dane. ???
Keď si pozrieš peňažný denník, myslím ten tlačený, hneď musíš vidieť, kde patrí DPH, medzi výdavky neovplyvňujúce základ dane, takže máš odpoveď.
A k prvej časti tvojej otázky, čo je odpočítateľná položka na dieťa? Takú nepoznám, len na daňovníka alebo manželku. Len daňový bonus je na dieťa.
UBIKA25
04.03.09,07:21
Dobrý večer, hľadám tu na porade už dva dni a nestretla som s mojim prípadom...brat kúpil auto na autocredit 3 tretinky po 150000...kúpil ho v máji 2008 (dalsie dve úhrady 2009,2010 )v októbri 2008 mu ho ukradli...do nákladov si nemôže dať odpisy - nemá ho v majetku na konci roka, účtuje v JU neplatitel DPH... čo si môže dať do VOZD? PHM a havarijne poistenie to si môže uplatniť za obdobie od 05/2008 do 10/2008 ..čo s kúpou auta 150000 nie je a auto tiež nie...peniaze prišli od poisťovne v roku 2009 a ja mám v hlavu v smútku ako ďalej
Dá sa tu použiť ten § 19/3g - vyjadrenie z polície máme ...ale ja neviem aký je postup...:(
posúvam..
veronkaj
04.03.09,07:26
Marína - ďakujem

a prosím ešte mám dotaz, tak ako dávam za každý kvartál že záväzok voči du tak aj ako posledný záväzok voči DU bude 31.12.2008 daň za rok 2008 v PD ju uvediem ako ?????? a potom v roku 2009 vypárujem úhradu so záväzkom, ktorý prešiel do 2009 a dám ako VNZD???

tak to mám chápať??
v Alfe je ked uhrádzam párujem dph za kvartál, v PD že zaplatená dph a správne dám uhr. DP že daň z príjmu.
veronkaj
04.03.09,07:27
už v tom mám totálny chaos.
Natalyk
04.03.09,07:31
Marína - ďakujem

a prosím ešte mám dotaz, tak ako dávam za každý kvartál že záväzok voči du tak aj ako posledný záväzok voči DU bude 31.12.2008 daň za rok 2008 v PD ju uvediem ako ??????Ja to dávam do ostatných záväzkov, ale ja nerobím v Alfe.Do peň. denníka ide až úhrada v roku 2009. a potom v roku 2009 vypárujem úhradu so záväzkom, ktorý prešiel do 2009 a dám ako VNZD???Áno

tak to mám chápať??
v Alfe je ked uhrádzam párujem dph za kvartál, v PD že zaplatená dph a správne dám uhr. DP že daň z príjmu.
Označila som farebne.
UBIKA25
04.03.09,07:32
a prosím ešte mám dotaz, tak ako dávam za každý kvartál že záväzok voči du tak aj ako posledný záväzok voči DU bude 31.12.2008 daň za rok 2008 v PD ju uvediem ako ??????PD - závazok k 31.12.08 písaný v PD nebude..je iba v knihe závazkov...ako všetky závazky a potom v roku 2009 vypárujem úhradu so záväzkom, ktorý prešiel do 2009 a dám ako VNZD???ANO - DPH a dan z príjmu
Marína
04.03.09,07:38
Marína - ďakujem

a prosím ešte mám dotaz, tak ako dávam za každý kvartál že záväzok voči du tak aj ako posledný záväzok voči DU bude 31.12.2008 daň za rok 2008 v PD ju uvediem ako ?????? a potom v roku 2009 vypárujem úhradu so záväzkom, ktorý prešiel do 2009 a dám ako VNZD???

tak to mám chápať??
v Alfe je ked uhrádzam párujem dph za kvartál, v PD že zaplatená dph a správne dám uhr. DP že daň z príjmu.
Veronka, záväzky predsa neeviduješ v PD ale v Knihe záväzkov. Najvhodnejšie je ich evidovať ako ostatné záväzky, t. z. nie medzi došlými faktúrami. Záväzky v r. 2009 uhradíš, čo zaeviduješ v Knihe záväzkov a súčasne v PD ako VNZD s úbytkom peňažných prostriedkov v pokladni alebo na BU.
Je mi ľúto, že máš v tom chaos, snažila som sa ti to vysvetliť čo najzrozumiteľnejšie.
Marína
04.03.09,07:40
Tak už to máš 3x vysvetlené. Teraz v tom už určite budeš mať jasno, však?:)
janka.mo
04.03.09,09:42
dobry den, potrebovala by som poradit, pretoze JU som nikdy nerobila, okrem toho, co sme mali na skole, ale prisiel za mnou svagor a ja neviem povedat nie..... bola by som vam vdacna, keby ste mi odobrili a poradili, co mam este spravit.....
- zivnost zalozena 10.7.08. zauctovala som banku podla bankovych vypisov, pricom vybery som dala cez priebezne polozky a zaroven som ich prijala do pokladne. kz na bu mi sedi, potom som zauctovala vsetky blocky, ktore suvisia s podnikanim ako VOZD. do knihy pohladavok som zauctovala nim vystavene faktury a nasledne ich uhrady na zaklade PPD. svagor dostal nenavratnu dotaciu od UP. ta mu prisla na bu, tak som to dala ako PNZD. na konci roka som spocitala blocky, ktore boli uhradene z tej dotacie a ktore som dala ako VOZD vratane ustrizkov sekov, ktore platil ako odvody do zdrav.poistovne a k 31.12.2008 som ID zauctovala POZD. to je ta cast dotacie, ktora bola pouzita v tomto roku. viem, ze by ta dotacia mala byt uctovana v knihe zavazkov, a teraz by som mala mat zavazok ponizeny o tie naklady, ale neviem ako to mam spravit.
- vytvorim zavazok a tym ID ho ponizim? a co s tym PNZD, ktory mam na BU?
- a este ako si dam do zavazkov zavazok voci ZP. aku sumu si tam urcim? platil mesacne 1134,- z blockov, ktore mi dal, mi vychadza, ze ma zaplatene mesiace 08-12 ale este tam musi mat nedoplatok za 7 mesiac, ale v akej vyske?
- a ak ma bankovy ucet otvoreny od 4.7.2008 ale zivnost mu zacala az 10.7. ako zauctujem ten prvy vklad? ja som dala do pokladne vklad podnikatela 10 000, takze to som poriesila ale mam to vsetko dat s datumom 10.7.? aj ked na bank.vypise je 4.7?
a este jedna otazka - v pokladni mi zostalo cca 75000, to je vlastne aj jeho ciastkovy zaklad dane, o osobnej spotrebe som zatial vobec neuctovala, pretoze som si nebola ista, ci mozem alebo nie. mozem toto vsetko dat do osobnej spotreby, pretoze v skutocnosti tie peniaze spotreboval....

viem, ze som toho napisala strasne vela a mozno ani nikto nebude mat z vas cas pozriet sa na to, ale som zufala.... uz asi treti den stale citam poradu dookola, tak sa chcem len utvrdit, ci som sa vdaka vam nieco naucila a ci som to spravila spravne alebo ci to musim nejako opravit. dakujem
veronkaj
04.03.09,09:52
už áno j
ja som začala robiť tento rok 2009 a prerábam rok 2007 a tam si to značím samozrejme do knihy záväzkov, len som to zle napísala,

PD - je zápis pri pohyboch penazí z BU alebo pokladne inak evidujem v knihách pohl. a záv.

záväzky mám rozdelené interným číslom
zvlášť rad na bežné došlé faktúry
zvlášť rad na záv. voči SP
zvlášť rad na záv. voči ZP
zvlášť rad na DU

a ked si to dám usporiadať tak je potom pekne vidieť či mi nechýba nejaký mesiac pri poistnom alebo kvartál pri du

len ten výdaj pri úhrade mi nebol celkom jasný ako to je

niekedy vieme čo chceme len to neviem správne povedať toť my začiatočníci


a ďakujem za všetky odpovede
liba2
04.03.09,10:15
dobry den, potrebovala by som poradit, pretoze JU som nikdy nerobila...........
- a ak ma bankovy ucet otvoreny od 4.7.2008 ale zivnost mu zacala az 10.7. ako zauctujem ten prvy vklad? ja som dala do pokladne vklad podnikatela 10 000, takze to som poriesila ale mam to vsetko dat s datumom 10.7.? aj ked na bank.vypise je 4.7?
a este jedna otazka - v pokladni mi zostalo cca 75000, to je vlastne aj jeho ciastkovy zaklad dane, o osobnej spotrebe som zatial vobec neuctovala, pretoze som si nebola ista, ci mozem alebo nie. mozem toto vsetko dat do osobnej spotreby, pretoze v skutocnosti tie peniaze spotreboval....

odpoviem len na časť otázok:
začni dátumom 10.7. aj ten vklad na účet je vklad podnikateľa. Zo sumy zostatku pokladne urob ešte výdaj - vratku vkladu 10.000 Sk + vklad na BÚ.
Zvyšok je osobná spotreba. Ak fyzicky nie sú v pokladni peniaze, tak aj účtovne to musí tak byť.
Účtovanie dotácie neovládam;).
janka.mo
04.03.09,10:31
odpoviem len na časť otázok:
začni dátumom 10.7. aj ten vklad na účet je vklad podnikateľa. Zo sumy zostatku pokladne urob ešte výdaj - vratku vkladu 10.000 Sk + vklad na BÚ.
Zvyšok je osobná spotreba. Ak fyzicky nie sú v pokladni peniaze, tak aj účtovne to musí tak byť.
Účtovanie dotácie neovládam;).
dakujem, aspon nieco mam poriesene :)
janka.mo
04.03.09,10:32
dobry den, potrebovala by som poradit, pretoze JU som nikdy nerobila, okrem toho, co sme mali na skole, ale prisiel za mnou svagor a ja neviem povedat nie..... bola by som vam vdacna, keby ste mi odobrili a poradili, co mam este spravit.....
- zivnost zalozena 10.7.08. zauctovala som banku podla bankovych vypisov, pricom vybery som dala cez priebezne polozky a zaroven som ich prijala do pokladne. kz na bu mi sedi, potom som zauctovala vsetky blocky, ktore suvisia s podnikanim ako VOZD. do knihy pohladavok som zauctovala nim vystavene faktury a nasledne ich uhrady na zaklade PPD. svagor dostal nenavratnu dotaciu od UP. ta mu prisla na bu, tak som to dala ako PNZD. na konci roka som spocitala blocky, ktore boli uhradene z tej dotacie a ktore som dala ako VOZD vratane ustrizkov sekov, ktore platil ako odvody do zdrav.poistovne a k 31.12.2008 som ID zauctovala POZD. to je ta cast dotacie, ktora bola pouzita v tomto roku. viem, ze by ta dotacia mala byt uctovana v knihe zavazkov, a teraz by som mala mat zavazok ponizeny o tie naklady, ale neviem ako to mam spravit.
- vytvorim zavazok a tym ID ho ponizim? a co s tym PNZD, ktory mam na BU?
- a este ako si dam do zavazkov zavazok voci ZP. aku sumu si tam urcim? platil mesacne 1134,- z blockov, ktore mi dal, mi vychadza, ze ma zaplatene mesiace 08-12 ale este tam musi mat nedoplatok za 7 mesiac, ale v akej vyske?
-

viem, ze som toho napisala strasne vela a mozno ani nikto nebude mat z vas cas pozriet sa na to, ale som zufala.... uz asi treti den stale citam poradu dookola, tak sa chcem len utvrdit, ci som sa vdaka vam nieco naucila a ci som to spravila spravne alebo ci to musim nejako opravit. dakujem
najde sa niekto, kto by mi poradil s tymito otazkami?
Marína
04.03.09,11:14
časť citátu:

.................
viem, ze som toho napisala strasne vela a mozno ani nikto nebude mat z vas cas pozriet sa na to, ale som zufala.... uz asi treti den stale citam poradu dookola, tak sa chcem len utvrdit, ci som sa vdaka vam nieco naucila a ci som to spravila spravne alebo ci to musim nejako opravit. dakujem
Janka, plne súhlasím.:D Ty sa tu chceš naučiť účtovať od A po Z a aj keď ti je porada nápomocná, základom je zákon, postupy účtovania, usmernenia, metodické pokyny, ......atd. Keď si tie naštuduješ, budeš sa ľahšie orientovať aj v radách z porady.
Dúfam, že to nevyznelo mentorsky;), bola to len dobre mienená rada.
Účtovanie dotácie nájdeš tu:
http://www.porada.sk/517315-post8.html
janka.mo
04.03.09,11:38
časť citátu:

Janka, plne súhlasím.:D Ty sa tu chceš naučiť účtovať od A po Z a aj keď ti je porada nápomocná, základom je zákon, postupy účtovania, usmernenia, metodické pokyny, ......atd. Keď si tie naštuduješ, budeš sa ľahšie orientovať aj v radách z porady.
Dúfam, že to nevyznelo mentorsky;), bola to len dobre mienená rada.
Účtovanie dotácie nájdeš tu:
http://www.porada.sk/517315-post8.html
dakujem za odpoved.....
dufam, ze to nevyznie nevdacne, ale ja som sa len chcela uistit, ci som to urobila spravne, ved som tam presne napisala, co som ako spravila..... co sa tyka dotacie, tak som si uvedomila, ze ten zavazok neponizim pomocou ID, ale vlastne tymi blockami, na ktore bola pouzita....
mna strasne matie to uctovanie s PU. stale mam pocit, ze sa mi to musi niekde odzrkadlit.... preto ma myli, ze ked som dala PNZD tu dotaciu, tak mi musi aj "zmiznut z tych prijmov, ale o tom je vlastne kniha zavazkov..... co sa tyka tych zavazkov do ZP, tak som len potrebovala poradit, ze ci to dam ako zavazok ostatny a splatkami ho budem ponizovat.... len neviem aku sumu zavazku tam mam dat....

aj tak vam vsetkym velmi dakujem, lebo vdaka vam som sa toho uz vela naucila..... neberte prosim toto, co som napisala vyssie ako prejav nevdaku, len som dufala, ze mi to niekto odobri, aby som bola kludnejsia.....
Marína
04.03.09,12:00
mimotemy Janka, vôbec to nevyznieva nevďačne:), dobre, že si to overuješ, ale pevnú pôdu pod nohami budeš mať vtedy, keď sa oprieš o zákony a tu svoje poznatky si (ne)potvrdíš. Poviem ti moju skúsenosť. Ak sa tu stretnem s riešením, ktoré nepoznám, * vždy si ho overím §§ a tak som istejšia vo svojej práci a aj argumentácii nielen tu, ale hlavne v styku so správou dane.
Pozri, čo som vyviedla pred chvíľou http://www.porada.sk/t60940-p3-uctovanie-stravnych-listkov-v-ju.html a to je tým, že to * "vždy" neplatí stále a takto to potom dopadne. A tým zmýlim aj druhých.
Voľakedy dávno tu bolo dobrým zvykom, ak som chybne odpovedala, doplniť do príspevku, že som sa mýlila alebo chybný text preškrtla. Škoda, že sa to tu už nenosí.
Marína
04.03.09,12:58
dakujem za odpoved.....
dufam, ze to nevyznie nevdacne, ale ja som sa len chcela uistit, ci som to urobila spravne, ved som tam presne napisala, co som ako spravila..... co sa tyka dotacie, tak som si uvedomila, ze ten zavazok neponizim pomocou ID, ale vlastne tymi blockami, na ktore bola pouzita....
mna strasne matie to uctovanie s PU. stale mam pocit, ze sa mi to musi niekde odzrkadlit.... preto ma myli, ze ked som dala PNZD tu dotaciu, tak mi musi aj "zmiznut z tych prijmov, ale o tom je vlastne kniha zavazkov..... co sa tyka tych zavazkov do ZP, tak som len potrebovala poradit, ze ci to dam ako zavazok ostatny a splatkami ho budem ponizovat.... len neviem aku sumu zavazku tam mam dat....

aj tak vam vsetkym velmi dakujem, lebo vdaka vam som sa toho uz vela naucila..... neberte prosim toto, co som napisala vyssie ako prejav nevdaku, len som dufala, ze mi to niekto odobri, aby som bola kludnejsia.....
Ďakujem Janka.
Klikla si na tento link? http://www.porada.sk/517315-post8.html Tam som rozpísala účtovanie dotácie v JU. Dotáciu dáš do záväzkov ostatných v plnej výške, pretože kým ju nespotrebuješ, je záväzkom voči UPSVaR. Postupne, ako budeš nakupovať(budeš mať výdavok), záväzok o danú sumu znížiš, ...... atd. Na poistné do ZP neeviduješ záväzok, o sumu poistného ponížiš záväzok voči UPSVaR.
janka.mo
04.03.09,18:14
Ďakujem Janka.
Klikla si na tento link? http://www.porada.sk/517315-post8.html Tam som rozpísala účtovanie dotácie v JU. Dotáciu dáš do záväzkov ostatných v plnej výške, pretože kým ju nespotrebuješ, je záväzkom voči UPSVaR. Postupne, ako budeš nakupovať(budeš mať výdavok), záväzok o danú sumu znížiš, ...... atd. Na poistné do ZP neeviduješ záväzok, o sumu poistného ponížiš záväzok voči UPSVaR.
dakujem Evka (Marina)..... hned teraz ako som si precitala to o ZP, tak mi to zaplo, ze ak by som vytvorila zavazok do ZP, tak by som vlastne nemohla ponizovat tu dotaciu....
Inak podla tohto tvojho prispevku som postupovala. len ma to plietlo s tym PU, takze som mala pingpong s tym zavazkom.... ale som rada, ze som pochopila princip..... DAKUJEM

ani si poradaci neviete predstavit aka som rada, ze vas mam :)
milkami
05.03.09,16:57
pozerám, že sa dnes ešte nikto neradil. Ja by som potrebovala poradiť, ako účtujete výpisy z BÚ - s akým dátumom jednotlivé položky, lebo ak ich zaúčtujem s dátum podľa dni, ako to je na výpise a dám si zoradiť PD podľa dátumu, tak mi výpis rozhádže do jednotlivých dní. Zvyknem to účtovať s dátumom posledného dňa výpisu, len neviem, či je to správne.
Monika Kováčová
05.03.09,17:21
Paula
05.03.09,17:25
Inak máš pravdu, samá nuda dnes.


Až na zúfanie od samého rána. Ešteže to niekto zachránil .:cool:
Monika Kováčová
05.03.09,17:27
Až na zúfanie od samého rána. Ešteže to niekto zachránil .:cool: :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
milkami
05.03.09,18:38
Monika ďakujem, stihla som to prečítať. Musím pomeniť dátumy účtovania, ale je to len 12 výpisov. Okrem bodíka posielam aj slovné ocenenie. A smajlíka neviem vložiť.
Marína
05.03.09,20:17
Milka, posielam ho Monike za teba.:):):)
zhv
05.03.09,20:36
Dovolím si nesúhlasiť, od r. 2008 platia nové Opatrenia pre JÚ:

§ 12
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.




AKO sa to zaúčtuje,prosím príklad.
Monika Kováčová
05.03.09,20:40
UBIKA25
06.03.09,11:55
Dobrý večer, hľadám tu na porade už dva dni a nestretla som s mojim prípadom...brat kúpil auto na autocredit 3 tretinky po 150000...kúpil ho v máji 2008 (dalsie dve úhrady 2009,2010 )v októbri 2008 mu ho ukradli...do nákladov si nemôže dať odpisy - nemá ho v majetku na konci roka, účtuje v JU neplatitel DPH... čo si môže dať do VOZD? PHM a havarijne poistenie to si môže uplatniť za obdobie od 05/2008 do 10/2008 ..čo s kúpou auta 150000 nie je a auto tiež nie...peniaze prišli od poisťovne v roku 2009 a ja mám v hlavu v smútku ako ďalej
Dá sa tu použiť ten § 19/3g - vyjadrenie z polície máme ...ale ja neviem aký je postup...:(
trosku som sa predbehla ..znova :((((((((((
Marína
06.03.09,12:13
UBIKA25
06.03.09,12:32
hladala som, ale nenasla som podobne nič:mee::mee:
Ja neviem ktoru sumu si môžem odpočítat ...zaplatena bolo iba 150000 ale obstaravacia cena auta je 450000
a zavazok ostal 300000
§19/3/g - danový výdavok ...ale ja neviem, ktorú sumu a aký je postup ..
ja už som zúfala, a najhoršie sa mi už o tom sníva :(
Zoltán Kovács
06.03.09,13:10
hladala som, ale nenasla som podobne nič:mee::mee:
Ja neviem ktoru sumu si môžem odpočítat ...zaplatena bolo iba 150000 ale obstaravacia cena auta je 450000
a zavazok ostal 300000
§19/3/g - danový výdavok ...ale ja neviem, ktorú sumu a aký je postup ..
ja už som zúfala, a najhoršie sa mi už o tom sníva :(

To čo si nezaplatil ešte asi ťažko.
UBIKA25
06.03.09,13:17
To čo si nezaplatil ešte asi ťažko.
dakujem...
je mi jasne, že 450000 je hlupost ale je to zostatkova cena nie?...som uplne z toho zamotana ...ja by som najradšej, tých 150000 a rok 2009 by sa mi krásne odpároval...300000 - poistka, 132000 poistka nasa - POZD?
čim viac študujem tým viac neviem čo dalej..:confused:
bv_alexandra
09.03.09,06:26
Ahojte, potrebovala by som poradiť čo v takomto prípade.
SZCO mal do roku 2007 vedené 4 účty ako podnikateľske. V roku 2008 sa presťahoval ale nenahlásil zmenu zaselania výpisov. Takže za rok 2008 nemá žiadny výpis. Čo mám s tým urobiť. Povedal že by musel precestovať čechy a SR aby vytiahol opisy. ČI sa to nedá urobiť nejako aj bez tých výpisov.
Na všetkých účtoch má v roku 2007 zostatok. Na jednom dokonca mínusový/kontokorent/. Podľa jeho slov dva z nich mu banka už aj zrušila.
Neviete niekto ako by som to mohlo urobiť? Ďakujem vopred:)
Zita5
09.03.09,06:34
Ahojte, potrebovala by som poradiť čo v takomto prípade.
SZCO mal do roku 2007 vedené 4 účty ako podnikateľske. V roku 2008 sa presťahoval ale nenahlásil zmenu zaselania výpisov. Takže za rok 2008 nemá žiadny výpis. Čo mám s tým urobiť. Povedal že by musel precestovať čechy a SR aby vytiahol opisy. ČI sa to nedá urobiť nejako aj bez tých výpisov.
Na všetkých účtoch má v roku 2007 zostatok. Na jednom dokonca mínusový/kontokorent/. Podľa jeho slov dva z nich mu banka už aj zrušila.
Neviete niekto ako by som to mohlo urobiť? Ďakujem vopred:)


Bez výpisov nedokážeš zaúčtovať , to máš jediný doklad o preukázaní platby pohľadávky a prípadného záväzku. Ak mu banka zrušila BU , tak musel dostať písomné oznámenie .Ale to vec nerieši .
Jednoducho tie výpisy potrebuješ .Ak nechce cestovať , tak nech si napíše žiadosť do príslušnej banky o opis bankových výpisov a nech mu ich doručia na novú adresu .Nech pošle e mail a zároveň aj poštou list , aby to mal čím skôr.
Samozrejme , že zodpovednosť nesie živnostník .
Banka si bude účtovať poplatok za opis bankového výpisu .V istej banke to majú tak , že ak sa stratí alebo nedoručí BV , tak do mesiaca to je zadarmo , ale po vypršaní lehoty už účtujú za opis .
veronkaj
09.03.09,06:35
Dobré ráno po víkende.

- hneď mám však dotaz.

- tam kde teraz začínam robiť tento rok JU sa naskytla takáto vec.

- Mám program alfu - profesionál orig. verziu a teraz cez víkend sa kúpil materiál v ČR.

- ako to mám dať do JU - sme platcami dph - kvartálne keď.

- je doklad o nákupe - bude to bud faktúra alebo len doklad - príde o 2 dni , lenže predajca v ČR nieje platcom dph a doklad bude v CZK mene.

- ako mám postupovať -

- ak to bude doklad len bežný nie faktúra tak dám ho kam a prepočítam na EUR kurzom v deň vystavenia alebo ????
- ak to bude faktúra dám ju medzi záväzky s kurzom zo dňa vystavenia alebo???

-úhrada bola v hotov. takže nám k tomu pošlú hned aj príjmový dokad a ako ho zaevidovať?? v Alfa prof. nemám valutovú pokad. len v EUR - môžem ju však viesť mimo v exceli.

a čo sa týka zdanienia takéhoto došlé dokladu v czk ako to mám dať do dph?? za kvartál???

Ďakujem
bv_alexandra
09.03.09,06:38
Bez výpisov nedokážeš zaúčtovať , to máš jediný doklad o preukázaní platby pohľadávky a prípadného záväzku. Ak mu banka zrušila BU , tak musel dostať písomné oznámenie .Ale to vec nerieši .
Jednoducho tie výpisy potrebuješ .Ak nechce cestovať , tak nech si napíše žiadosť do príslušnej banky o opis bankových výpisov a nech mu ich doručia na novú adresu .Nech pošle e mail a zároveň aj poštou list , aby to mal čím skôr.
Samozrejme , že zodpovednosť nesie živnostník .
Banka si bude účtovať poplatok za opis bankového výpisu .V istej banke to majú tak , že ak sa stratí alebo nedoručí BV , tak do mesiaca to je zadarmo , ale po vypršaní lehoty už účtujú za opis .
Zitka Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ale ešte jedna otázočka. Nedajú sa tie účty vyňať z podnikania.? JE to SZČO ktorá vlastne nevykonáva už žiadnu činnosť. Za rok 2008 nerobil nič. :)
Zita5
09.03.09,06:57
Zitka Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ale ešte jedna otázočka. Nedajú sa tie účty vyňať z podnikania.? JE to SZČO ktorá vlastne nevykonáva už žiadnu činnosť. Za rok 2008 nerobil nič. :)

Nika , ak používal bežné účty v súvislosti s podnikaním , tak bol povinný ich nahlásiť na DU . Ak bežné účty už prestal používať , tak musí zasa oznámiť daňovému úradu , že ich prestal používať v súvislosti s podnikaním a prestane sa o týchto účtoch účtovať .

Na Tvojom mieste , ak by som niekomu išla robiť DP , tak by som sa chcela presvedčiť , že či je to tak ozaj , že neobdržal na niektorý účet platbu za jeho činnosť .

Môže byť pravda , aj nemusí byť pravda , že nedosahoval žiaden príjem . To je môj pohľad na vec.
Jednoducho uverím , ak mám v ruke výpis , že tam nenastal žiaden pohyb . :);)
bv_alexandra
09.03.09,07:02
Nika , ak používal bežné účty v súvislosti s podnikaním , tak bol povinný ich nahlásiť na DU . Ak bežné účty už prestal používať , tak musí zasa oznámiť daňovému úradu , že ich prestal používať v súvislosti s podnikaním a prestane sa o týchto účtoch účtovať .

Na Tvojom mieste , ak by som niekomu išla robiť DP , tak by som sa chcela presvedčiť , že či je to tak ozaj , že neobdržal na niektorý účet platbu za jeho činnosť .

Môže byť pravda , aj nemusí byť pravda , že nedosahoval žiaden príjem . To je môj pohľad na vec.
Jednoducho uverím , ak mám v ruke výpis , že tam nenastal žiaden pohyb . .
mimotemyAj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať:D
Tweety
09.03.09,07:07
mimotemyAj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať:D
mimotemySb, alebo nie sb, z čerešne dolu. :--- A kedže ide práve o neho, musíš sa úpýtať o to viac.
Paula
09.03.09,07:09
mimotemyAj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať:D


:D:D:D
Vypíš k priznaniu aj výkazy s rovnakými zostatkami a nech podpíše všetky tri okienka - aj to, kde je uvedená osoba zodpovedná za vedenie účtovníctva.;)
bv_alexandra
09.03.09,07:12
:D:D:D
Vypíš k priznaniu aj výkazy s rovnakými zostatkami a nech podpíše všetky tri okienka - aj to, kde je uvedená osoba zodpovedná za vedenie účtovníctva.;)
Takže mám preniesť zostatky z minulého roku?:)
Paula
09.03.09,07:15
Takže mám preniesť zostatky z minulého roku?:)


Zodpovedne sa musí rozhodnúť sb, lebo nie Ty budeš podpisovať v DP, že je všetko úplné a pravdivé.
bv_alexandra
09.03.09,07:17
Zodpovedne sa musí rozhodnúť sb, lebo nie Ty budeš podpisovať v DP, že je všetko úplné a pravdivé.
šak on si ho podpíše, len ja by som chcela nájsť nejaký najschodnejší spôsob. :)
Paula
09.03.09,07:22
Raz môže byť kontrola a teda raz tie výpisy bude treba a potom čo?
bv_alexandra
09.03.09,07:25
Raz môže byť kontrola a teda raz tie výpisy bude treba a potom čo?
Tak čo s tým?:mee: a keby som dodatočne napísala na DU že tieto účty prestal použivať v súvislosti s podnikaním?
Zita5
09.03.09,07:27
mimotemyAj keď je to sb, tak sa ho musím pýtať:D

Pozri , pozdravuj ho odo mňa , ale v danom momente mi je jedno kto by to bol . :);)
Zita5
09.03.09,07:32
Tak čo s tým?:mee: a keby som dodatočne napísala na DU že tieto účty prestal použivať v súvislosti s podnikaním?

Dostal by dodatočne pokutu , že to nahlasuje až teraz .Minimálne za tie dva zrušené .
veronkaj
09.03.09,07:33
prosím poradte aj mne s tou cudzou menou
certik
09.03.09,14:00
Prosím, poraďte mi ako mám zaokruhliť sumy vo výkazy príjmov a výdavkov. Na celé koruny? ale nahor alebo nadol alebo matematicky?
mina311
09.03.09,16:12
Mam otázku týkajúcu sa vystavovania faktúr...

Tu som našla, že faktúra = zmluva :
http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html

Nakoľko bol ten príspevok písaný vo februári 2006 chcem sa len spýtať, či to naďalej platí...

a teda stačí ak SZČO vystaví zmluvu o dodaní služby (internet) v ktorej sa dohodnú podmienky (napr. pravidelnosť platieb, výška platby) a ďalej už klientovi nebude vystavovať žiadne doklady - SZČO úhrada príde na účet- teda má ako doklad výpis z banky o zaplatení... a klient má tú prvotnú zmluvu... Bolo by to takouto formou správne?!

Hľadala som aj iné témy, ale všade sa viac-menej riešil problém kedy zahrnúť faktúru za opakované dodávky do DPH... nikde však nespochybnili tvrdenie, že v podstate samotnú faktúru ešte ku zmluve vystavovať netreba... (teda pokiaľ to nie je dohodnuté v samotnej zmluve...)

Ďakujem vopred za Váš čas... ;)



Faktúru treba vystavovať v prípade ak ide o platiteľa DPH §71 zák. 222 o DPH.
Ak nie je platiteľ môže byť zmluva a v nej dohodnuté podmienky platenia.

Takže sa chcem opäť vrátiť k mojej otázke ... aj keď trošku inak... Prešiel rok odvtedy ako som zadala túto otázku a môj klient sa medzičasom stal platiteľom DPH (práve z dôvodu zníženej hranice pre registráciu). Nuž a teraz je povinný vystavovať faktúry...

Zákon o DPH:
§ 71 - Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

§ 19 - Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje.

Môj klient sa chce však tomu vystavovaniu faktúr vyhnúť... Celkom ho chápem... - je to v podstate malý živnostník, ktorý zriadil v dedine internetovú sieť... má možno 300 zákazníkov (asi z 2 dedín) - prevažne súkromné-fyzické osoby... nuž a takto by musel každý mesiac vystaviť 300 faktúr a rozoslať ich svojim zákazníkom, pričom na každej by fakturoval iba mesačný poplatok za pripojenie. Takýmto spôsobom by mal ročne namiesto 300 faktúr 3600! Čo teda už urobí pekný rozdiel...

Podľa mňa, ak sa chce vyhnúť "papierovačkám" môže urobiť to, že bude posielať FA svojím klientom e-mailom (potom, čo oni budú súhlasiť), kde by bol naskenovaný podpis a pečiatka (takú FA som napr. dostala aj od KROS-u, takže si myslím, že by to malo byť v poriadku).

Alebo som ešte prišla na 2. možnosť - a to, že by vystavoval faktúry na 3 mesiace vopred - kvartálne => tým pádom by z tých 3600 FA klesol "len" na 1200 a nakoľko by všetky poplatky spadali do jedného kvartálu - neovplyvnilo by to ani DPH, akurát som si nie istá, aký dátum daňovej povinnosti by mal potom uvádzať na faktúrach...

A tiež ma tu ešte mýli jedna veta, ktorú som našla v § 19:
Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období.
Ibaže - ak on prijme platbu každý mesiac povedzme 15-teho, tak je napriek vyššie uvedenej vete povinný každý mesiac do 15-tich dní vystaviť FA - napriek tomu, že za deň dodania služby by sa považoval iba až o 3 mesiace po skončení tohto obdobia... alebo nie?

No a ešte je tu fakt, že on mi tvrdí, že nejaký jeho "kolega" (podobný podnikateľ s takou istou činnosťou a tiež platiteľ DPH) - vystavuje iba 1 "zálohovú faktúru" na rok - s dátumom dodania 31.12.... :eek: nechce sa mi to však veriť, pretože zákon predsa hovorí, že po prijatí platby musí do 15 dní vystaviť FA! A internet nie je elektrická energia, ani nájomné, ktoré sú presne vymenované v zákone, že pri nich stačí dohoda o platbách!

Samozrejme aj čas strávený pri vystavovaní a odosielaní týchto faktúr sú samozrejme "peniaze"...To už ani nehovorím o sledovaní toho, kto mu kedy zaplatil a koľko vôbec... a preto sa tiež zamýšľam nad samotnou prvou vetou § 71: Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
Pritom v § 3 zákona je uvedené, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 (podnikanie) bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Pričom vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.

Takže nech to zhrniem (fu... som sa rozpísala...):
Môže môj klient :
1) posielať FA e-mailom formou ako som vyššie popísala?
2) vystavovať FA na 3 mesiace vopred? Ak áno s akým dátumom daň. povinnosti?
3) je vôbec povinný môj klient vystavovať FA fyzickým osobám-nepodnikateľom - nakoľko nie sú "zdaniteľnými osobami" podľa zákona o DPH? (asi trošku pritiahnuté za vlasy... ale čo ak?!;))

Za názory vám vopred ďakujem! :rolleyes:
muphee
09.03.09,19:19
Ahojte! Vie mi niekto odpovedať? Dovtedy som robila DP pre SZČO účtujúci v JÚ a využíval paušálne výdavky. Teraz ma niekto poprosil, aby som mu urobila DP. Ale nie na paušálne výdavky. Takže mu urobím účtovníctvo (peňažný denník, evidenciu pohľadávok a záväzkov)... No a moja otázka znie, že na vyplatené odvody do ZP a SP mu mám vypísať VPD?
A v tomto prípade poplatky za BÚ sú výdavky ovplyvňujúce ZD? A úroky (na BÚ) príjmy podliehajúce dane?
janina artin
09.03.09,19:35
Poplatky za BÚ sú výdavky ovplyvňujúce ZD - v členení prevádzková réžia.
Úroky - na BÚ sú ostatné príjmy podliehajúce zdaneniu.
V podstate v tvojej otázke maš aj odpoveď.
muphee
09.03.09,19:47
Ďakujem, iba som nebola istá...

Ešte by si mi vedela povedať, či mám vypísať VPD na odvody? A predtým mám vypísať aj PPD, aby mal niečo v pokladni?
janina artin
09.03.09,20:28
Tu je moja skúsenosť:
Ak má platbu do SP a ZP v hotovosti, tak vypisujem VPD. Tým pádom musíš samozrejme mať nejakú hotovosť v pokladni, čiže aj PPD.
veronkaj
10.03.09,05:44
prosím nezabite ma,

už dávno som tu dávala otázky a vytlačila som si odpoved ale môj dobrý kolega mi poznámky pri uprat. vyhodil , vraj popísaný papier.

- prosím dajte mi znovu odpoved dúfam že si to dobre pamätám

1/ szčo čo opravuje autá ked dostane opraviť auto, nachystá ho na lakovanie potom ho dá nalakovať - dostane faktúru za lak. prácee, auto poskladá a odovzdá. Fakt. za lak zohladní vo svojej faktúre spolu s ostat. prácou zákazníkovi tak pre opravára szčo je fakt. za lak = pr. réžia

2/nákup gastrolístkov.

- faktúra - ceniny - gastrol. dávam bez dph ako výdavok neovpl základ dane v plnej výške a zároveň dám príjem do knihy cenín - počet kusov.
- faktúra - položka poplatok - nemá szčo sám pre seba ak má lístky nárok na uplat. dph z tejto služby ale poplatok bez dph dávam do pr. réžie ako poplatok.

- na konci mesiaca dám ID do PD za počet odpr. dní počet ks gastrol. ako základ ovpl. základ dane.

- program - účtvoný je pr. réžia - software
- tlačiareň - je nákup DM

prosím dajte mi do textu či áno alebo inak

inak čo človek tak inak rieši tie gastrol. ako to má teda byť po novom???

Ďakujem
Lianka
10.03.09,08:02
Veronka, ak si raz uz tieto otazky zadavala, najdes ich pri svojom mene v profile - mozes sa k nim opat dostat.

Na uctovanie cenin si sa pytala aj tu: http://www.porada.sk/t101022-p9-ceniny-a-priebezne-polozky.html#post978657
mina311
10.03.09,08:23
Pozriete sa prosím aj na príspevok 1478? (to je číslo! :D )
radik999
10.03.09,08:43
Mám otázočku, neviette mi prosím niekto poradiť, ako to je s dôchodcom? Svokor je v starobnom dôchodku a vypomáha mi v práci. Môže byt len na živnosť alebo zmluvu. Volil prvú možnosť, kvôli odvodom. Teraz mu robím daňové a neviem či má nárok na nejakú odpočitatelnú položku alebo ako.Má príjem za celý rok 25.000,-Sk viac nič. Žiadne náklady nič iné. Neviem ako dalej.
Poradte mi prosím ako mu vyplniť danové. Ďakujem za všetky rady a názory. Pekný den.
veronkaj
10.03.09,08:50
lianka práveže na tých cenín je to teraz tak napísané že sa v tom nevyznám.

teda účtov. gastrol. cez priebežné položky????

a ďakujem nevedela som že je tá možnosť profil.
Lianka
10.03.09,08:55
teda účtov. gastrol. cez priebežné položky????

Ja som tiez pozerala ako mucha puk, lebo som si to v Postupoch uctovania akosi nevsimla... a tiez mi to nejako tazko slo do hlavy...
veronkaj
10.03.09,09:02
lianka a teraz už ked tomu chápeš vysvetlíš mi to?? prosím
takže asi to ako som to napísala je zle.

a hľadala som v tom profile ale na tieto otázky som si tam nevedela nájsť potvrdenie či uvažujem správne:
1/ szčo čo opravuje autá ked dostane opraviť auto, nachystá ho na lakovanie potom ho dá nalakovať - dostane faktúru za lak. prácee, auto poskladá a odovzdá. Fakt. za lak zohladní vo svojej faktúre spolu s ostat. prácou zákazníkovi tak pre opravára szčo je fakt. za lak = pr. réžia

- program - účtvoný je pr. réžia - software
- tlačiareň - je nákup DM


bože čím viac sa pýtam tým viac chaos.
liba2
10.03.09,09:18
Pozriete sa prosím aj na príspevok 1478? (to je číslo! :D )
odporúčam ti celý príspevok skopírovať do niektorej témy o DPH - tu ťažko niekto na to odpovie...
ale prikladám ti link - myslím že by ti to malo stačiť ...

http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html
Lianka
10.03.09,09:27
a hľadala som v tom profile ale na tieto otázky som si tam nevedela nájsť potvrdenie či uvažujem správne:
1/ szčo čo opravuje autá ked dostane opraviť auto, nachystá ho na lakovanie potom ho dá nalakovať - dostane faktúru za lak. prácee, auto poskladá a odovzdá. Fakt. za lak zohladní vo svojej faktúre spolu s ostat. prácou zákazníkovi tak pre opravára szčo je fakt. za lak = pr. réžia

- program - účtvoný je pr. réžia - software
- tlačiareň - je nákup DM

bože čím viac sa pýtam tým viac chaos.

Ak si nie si ista, pozri aj temu: http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html
mina311
10.03.09,09:43
odporúčam ti celý príspevok skopírovať do niektorej témy o DPH - tu ťažko niekto na to odpovie...
ale prikladám ti link - myslím že by ti to malo stačiť ...

http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html

Aj som nad tým uvažovala, ale čakala som najprv na príspevku tu... Ten link mám prejdený... a je tiež v mojej prvotnej otázke (citácii). aj tak ďakujem. Počúvla som Tvoju radu. :rolleyes:
Alexandra777
10.03.09,10:34
prosím Vás cesťáky nahadzujema do peňažného denníka ako nepeňažnú operáciu?
ekonella
10.03.09,11:11
Ak je cesťák urobený v medziach zákona o cestovných náhradách nahadzujeme do prevádzkovej réžie.
veronkaj
10.03.09,11:45
lianka práve som tam písala, prečítala som si celú tému a na jednej strane mi vyšlo tak a aj inak.
no proste záleží od toho kto to ako vnímal
Zuzka2510
10.03.09,18:25
Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať, robím účtovníctvo mojej kamarátke, ktorá je kaderníčka. V daň.priz.za rok 2008 jej vyšla strata. Doteraz neplatila do sociálky žiadne odvody ale platila si len zdravotnú. Týmto sa chcem opýtať, teraz do konca júna vraj treba odovzdať výpis z daň.priz. za rok 2008. Bude povinná platiť si od júla riadne odvody z min. mzdy? Ďakujem
beatar
10.03.09,18:30
Do 30.6.2009 musi podat na SP Výpis daň.priznania za rok 2008. Čo sa týka platenia, nie je dôležité, že mala stratu, ale jej ročný príjem, čiže nie rozdiel medzi príjmami a výdavkami.
Lianka
10.03.09,18:32
Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať, robím účtovníctvo mojej kamarátke, ktorá je kaderníčka. V daň.priz.za rok 2008 jej vyšla strata. Doteraz neplatila do sociálky žiadne odvody ale platila si len zdravotnú. Týmto sa chcem opýtať, teraz do konca júna vraj treba odovzdať výpis z daň.priz. za rok 2008. Bude povinná platiť si od júla riadne odvody z min. mzdy? Ďakujem

Zuzka, na povinnost platit socialne poistenie od jula dalsieho roku nevplyva skutocnost, ci v predchadzajucom roku dosiahol podnikatel stratu alebo zisk, ale od dosiahnuteho obratu.
beatar
10.03.09,18:41
Podľa zákona o soc.poistení obrat na povinnosť prihlásenia sa na povinne poistenú SZČO je 12 násobok min.vymeriavaceho základu. Min.vymeriavací základ je 8900,- - 295,50 eur.
Zuzka2510
10.03.09,19:00
Ďakujem. takže ona si podá výpis daň.priznania a oni jej určia výšku koľko bude platiť ak som to správne pochopila. Ešte by som mala jednu otázku. Ja jej účtujem tržby za služby mesačne ale počas svojej živnosti začala mať tržby dosť neskoro ale mala veľa výdavkov. Na začiatku som jej spravila osobný vklad podnikateľa, ale keď si to pozerám tak zisťujem že ten vklad je dosť nízky na pokrytie tých výdavkov a je v pokladni v mínuse čo nesmie byť. môžem jej takýchto vkladov v rôznych výškach spraviť v jednom roku viacej ak nemá ešte tržby?