Zavrieť

Porady

Začiatočník s DPH

Ahojte, potrebujem radu:

vlastním športovú predajňu, som SZČO (+ zamestnanec). Od Decembra 2010 som sa stala platcom DPH. A tu nastal chaos.....

V kamennej predajni sa prerobila "registračka", faktúry som začala účtovať s DPH. Lenže teraz, keď mám podať DP DPH, mi vychádzajú dajaké bludy.....

Môžete mi podrobnejšie vysvetliť DPH??? (Kedy budem mať nadmerný odpočet a v ktorom prípade bude potrebné vrátiť DÚ DPH?)
Neviem či tomu správne rozumiem:

DPH na vstupe - nákupy : VPD, Došlé faktúry ???
DPH na výstupe - príjmy: PPD - tržba z regist.pokladne, Vyšlé faktúry???

Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?

Momentálne riešim predmetnú situáciu:

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???

Veľmi pekne Vám Ďakujem za skoré a cenné rady.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anita7 Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem radu:

vlastním športovú predajňu, som SZČO (+ zamestnanec). Od Decembra 2010 som sa stala platcom DPH. A tu nastal chaos.....

V kamennej predajni sa prerobila "registračka", faktúry som začala účtovať s DPH. Lenže teraz, keď mám podať DP DPH, mi vychádzajú dajaké bludy.....

Môžete mi podrobnejšie vysvetliť DPH??? (Kedy budem mať nadmerný odpočet a v ktorom prípade bude potrebné vrátiť DÚ DPH?)
Neviem či tomu správne rozumiem:

DPH na vstupe - nákupy : VPD, Došlé faktúry ???
DPH na výstupe - príjmy: PPD - tržba z regist.pokladne, Vyšlé faktúry???

Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?

Momentálne riešim predmetnú situáciu:

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???

Veľmi pekne Vám Ďakujem za skoré a cenné rady.
Anitka, venuj sa podnikaniu a evidenciu DPH zver odborníkovi, lebo sa pokút nedoplatíš .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
hm, nejde ani tak o evidenciu, lebo tie faktúry aj tak vystavuje-nevystavuje ona.
Nemôžeš len tak prerábať na požiadanie faktúry. éno - teraz musíš odviesť DPH. Poškodila si samu seba, takže pokuta asi nebude, ale viac to nerob.
a DPH-účtovníctvo naozaj zver odborníkovi.
aj ked vety
Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?
sú v zásade OK.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Podľa textu otázky vieš o DPH strašne málo nato, aby si niečo robila úplne sama. Nepotrebuješ len radu, ale celé školenie o DPH. Inak si privodíš veľké škody buď cez zlé rozhodnutia voči sebe, alebo cez daňové sankcie. Času veľa nemáš, do 25.1.2011 musíš podať prvé daňové priznanie a žiadne chyby Ti nebude mať kto odpustiť, zaplatíš ich. Urýchlene nájdi účtovníčku, ktorá sa vyzná a urobí Ti to. Už v momente registrácie na DPH si sa poškodila, lebo určite si neurobila inventúru tovaru, nakúpeného s DPH, aby si si uplatnila odpočet zo zásob. Aj storno predaných zásob bez DPH a neskoršie predanie s DPH je chybné rozhodnutie, lebo k predaju došlo skôr, než si sa stala platiteľom DPH. Nemôžeš predať zásoby, ktoré si k dňu registrácie už nemala v tej inventúre a v predajni. Prečo ... to Ti vysvetlí tá účtovníčka. Nemeškaj, začni ju hľadať ešte dnes.
0 0
kiblika kiblika

kiblika je offline (nepripojený) kiblika

Nie, len evidenciu DPH ale celé účtovníctvo zver odborníkovi, preto že účtovníctvo nie je len o DPH na vstupe a na výstupe, ale aj o účtovných operáciách a prehlade v zákonoch v kt. sa stále niečo mení a ty ako podnikatelka na to nebudeš mať čas aby si si to ustriehla a robila dve veci na raz. A človek kt.sa účt.venuje ti bude vediť poradiť.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Anita7 Pozri príspevok

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???
K uvedenému toľko: pred 1.12.2010 si nebola rgistrovaná za platcu DPH, to znamená FA si vystavovala v konečnej cene - nie v cene bez DPH!
Odberatel jednoducho zavetril možnosť, ešte lacnejšie nakúpiť - preto tá žiadosť o storno FA a vystavenie nových faktúr......má odpočet DPH a zplatil rovnakú sumu.
A to sa tu už ani nebudem rozpisovať o dni dodania, zaplatenie v 10-11ako preddavok?..............
Ak by ti povedal, skoč do jamy, skočíš?
Zober si predchádzajúce rady k srdcu (aj ostatní podobní)
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, prosím vás uvažujem správne v súlade s nasledovným:

Na účely tohto zákona, zákona o dph, sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Z uvedeného vyplýva, že do obratu sa započítavajú:
1)výnosy bez dane z dodávaných tovarov v tuzemsku,
2)výnosy bez dane z dodávaných služieb v tuzemsku.

Podmienkou započítania výnosov do obratu je, aby neboli oslobodené podľa taxatívne vymenovaných paragrafov. Do obratu sa nezapočítavajú tieto oslobodené služby:
§ 28 Poštové služby
§ 29 Zdravotná starostlivosť
§ 30 Služby sociálnej pomoci
§ 31 Výchovné služby a vzdelávacie služby
§ 32 Služby dodávané členom
§ 33 Služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou
§ 34 Kultúrne služby
§ 35 Zhromažďovanie finančných prostriedkov
§ 36 Služby verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu
§ 37 Poisťovacie služby (ak sú poskytované ako doplnkové služby)
§ 39 Finančné služby (ak sú poskytované ako doplnkové služby)
§ 40 Predaj poštových cenín a kolkov
§ 41 Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
§ 42 Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Do obratu sa nezapočítavajú výnosy (príjmy), ktoré z hľadiska ZDPH nie sú predmetom dane napr:
-výnosy (príjmy) za škody, nakoľko škody nie sú dodaním tovaru alebo služby v tuzemsku,
-výnosy (príjmy) z úrokov z omeškania,
-výnosy (príjmy) z úrokov z peňažných prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je bankou, nakoľko dosiahnutie úroku sa nepovažuje za dodanie služby podľa § 10 ods. 2 písm. c),
-inventarizačné prebytky zistené pri fyzickej inventúre hmotného majetku,
-výnosy (príjmy) za služby, ktorých miestom dodania nie je tuzemsko (pozri napr. § 15 ods. 7, 8 ZDPH).

Do obratu sa ďalej nezapočítavajú:
-výnosy (príjmy) z príležitostného dodania hmotného majetku okrem zásob,
-výnosy (príjmy) z príležitostného dodania nehmotného majetku,

teda do obratu som zarátala:
1. tržby z predaja tovaru cez erp
2. príjem z uhradených vyšlých fa

do obratu som nezarátala a v tomto som si nie istá:
1. kreditné úroky na účte v banke, používaný v súvislosti s podnikaním
2. provízie viazaného finančného agenta - szčo popri živnosti - predaj syrových výrobkov sa venovala aj činnosti viazaného finančného agenta


ďakujem zo srdca za venovaný čas

teda, ked szco za posledných 11 mesiacov dosiahla obrat cca. 47 000,00 € doklady za 12/2010 este nemám ale rátam ze tržby cez erp budu cca 2000,00 € a povinnosť registrácie je po prekročení 49 790,00€, čaká nás žiadosť o registráciu dph, však áno.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janulka, veľa času na spracovanie dokladov nemáš - termín na registráciu je do 20. dňa nasl. mesiaca po prekročení obratu 49 790€ za predch. 12 kal. mesiacov. (nesleduje sa kal. rok)
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ja viem veronikasad, som si toho vedomá zajtra dúfam sa k nim dostanem, szčo je odo mňa doooosť vzdialená. pevne verím, že to stihnem, prosím a postupovala som správne ked som tam nezarátala tie kreditné úroky a províziu viazaného finančného agenta?

ďakujeeeeeeeeeem
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

janulka Pozri príspevok
Ja viem veronikasad, som si toho vedomá zajtra dúfam sa k nim dostanem, szčo je odo mňa doooosť vzdialená. pevne verím, že to stihnem, prosím a postupovala som správne ked som tam nezarátala tie kreditné úroky a províziu viazaného finančného agenta?

ďakujeeeeeeeeeem
Ak viazaný finančný agent neposkytuje služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom alebo službám, tak sa tieto služby do obratu počítajú.
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Mária.K. Pozri príspevok
Ak viazaný finančný agent neposkytuje služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom alebo službám, tak sa tieto služby do obratu počítajú.

Ďakujem krásne Mária.K. Takže, prirátať ich ku obratu z predaja syrových výrobkov. správne?
A ešte by som poprosila tie krediné úroky? je to síce minimálna čiastka, ale pre istotu. Ďakujem za trpezlivosť.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Kreditné úroky nie.
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ďakujem krásne za rady všetkým. No a pre istotu mohla by som si zodpovedať na otázku prečo nie úroky a prečo áno provízia viazaného finančného agenta? Pretože:
-dosiahnutnie úroku sa nepovažuje za dodanie služby - preto úroky nie,
- provízia viazaného finančného agenta áno, pretože - neposkytuje svoje služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom a službám.
Prosím vás možno to vyznie blbo, ale chcela by som v tom mať jasno, vedieť si to logicky zdôvodniť, prosím vas aký by bol príklad činnosti finančného agenta, ktorý by poskytoval služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom a službám. teda o akú činnosť by mohlo ísť.

Ďakujem veľmi pekne.

ps: nasla som od pani Acsovej nasledovné / co sa týka úrokov z peňazí na účte/ :
citujem:
Otázka: Takže do obratu na registráciu k DPH sa započítavajú úroky z peňazí na účte?
Odpoveď: Nie úroky z peňažných vkladov na účtoch v banke sa do obratu nezapočítavajú. V zmysle § 10 ods. 2 písm. c) sa dosiahnutie úrokového výnosu na účte v banke, ak daňový subjekt nie je bankou nepovažuje za dodanie služby. Ak sa dosiahnutie úroku nepovažuje za dodanie služby, vyplýva z toho, že tento výnos (príjem) nie je predmetom dane z pridanej hodnoty a preto sa do obratu nezapočítava.
Naposledy upravil janulka : 13.01.11 at 20:10
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Viete mi vysvetliť § 8 ods.3 zákona o DPH? Ako to vyzerá v praxi? Nerozumiem tomuto odseku, dajte mi nejaký praktický príklad. Dík
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

Robím 1-krát DPH a potrebujem radu. Spracovala som všetky doklady, ale keď mám uhradenú vystavenú faktúru, tak mi program sčituje dph aj z faktúry aj z príjmového pri priznaní k dph. To isté pri došlých faktúrach. Tie sú väčšinou neuhradené a dph priráta z faktúry. Robím v programe Money . Pri súčte pokladničných dokladov mi to vyjde pekne, ale pri priznaní k dph mi zaráta aj faktúry a tým pádom mi všetko násobí. Veľmi prosím o radu.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
nepoznám program Money, ale máš správne zaúčtované pokladničné doklady ako úhrada faktúry? Máš to správne spárované?
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

áno, nájdem si v neuhradených faktúrach tú ktorú chcem uhradiť a program mi nahodí sám na príjmový úrada fa... , takže spárované je to dobre. vôbec tomu nerozumiem, kde môže byť chyba.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

elizabeth7 Pozri príspevok
áno, nájdem si v neuhradených faktúrach tú ktorú chcem uhradiť a program mi nahodí sám na príjmový úrada fa... , takže spárované je to dobre. vôbec tomu nerozumiem, kde môže byť chyba.
Ja uctujem v money a s podobnym problemom som sa nestretla. Nechcem z teba robit blbu, ale pre istotu:
zauctovanie faktury:
311/6xx
311/343
uhrada faktury (pokladna):
211/311 - tu uz je len suma s DPH, DPH na PPD vobec nerozpisujem.

Pozor este na clenenie DPH. Pri kazdej predkontacii pri platcoch DPH mam clenenie DPH, je to velmi dozite spravne nastavit, aby ti pri tlaceni zostavy k DPH spravne zoradilo doklady a zaroven sa ti zapisali spravne sumy do riadkov v danovom priznani.
Cize pri pokladnicnych dokladov, z ktorych si nechcem uplatnit DPH davam bud clenenie 10P 00 (vydaj) alebo 10U 00 (prijem)
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

účtujem v JU. Dám predkontáciu napr. príjmy za služby. Skratku členenia neviem - zdaniteľné plnenia v tuzemsku. Ak som dobre rozumela, tak na faktúru treba všetko rozpísať bez dph , dph a spolu s dph a na príjmový len sumu s dph? Ja som všetko rozpísala aj na príjmový.
0 0
Lucia Červenková Lucia Červenková

Lucia Červenková je offline (nepripojený) Lucia Červenková

elizabeth7 Pozri príspevok
účtujem v JU. Dám predkontáciu napr. príjmy za služby. Skratku členenia neviem - zdaniteľné plnenia v tuzemsku. Ak som dobre rozumela, tak na faktúru treba všetko rozpísať bez dph , dph a spolu s dph a na príjmový len sumu s dph? Ja som všetko rozpísala aj na príjmový.
Na prijmovy uz nerozpisujes DPH a zaroven musis dat take clenenie ako som pisala vyssie.
To, ze je to zdanitelne plnenie, davas len pri zauctovani vystavenej faktury, konkretne v money si vyberies "Dodanie tovaru a služby v tuzemsku" skratka "10U R01_03".
Pri uhrade faktury (je jedno, ci cez banku alebo pokladnu), davas "Príjmy bez vplyvu na DPH". Presne z toho dovodu, aby si nemala duplicitne DPH, ked si budes tlacit zoznam dokladov k DPH. (ked si to zoberies logicky, DPH uplatnujes na zaklade faktury, nie na zaklade uhrady, preto uhrada nema vplyv na DPH)
Este k tomu cleneniu - je zvlast clenenie pre prijate faktury, vystavene faktury...kvoli tomu, ze aby ti tahalo spravne udaje do dph priznania a zaroven je to dolezite pre kontrolu dokladov pre DPH.
1 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

Ďakujem, veľmi, veľmi si mi pomohla. Takže pri príjmových a výdavkových dávam členenie bez vplyvu na DPH a píšem len celú sumu. Logicky mi to tak aj vychádzalo, keď som to videla duplicitné, ale bez niekoho potvrdenia by som sa bála to tak dať. Na túto 1 dph tak rýchlo nezabudnem. Ešte raz veľká vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať